Go to:  Stage 1 

Tour de Picardie

Stage 1

: Moy-de-l'Aisne > Tergnier

Friday 15th May (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 161.5km


Stage Result

1. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
03:59:48
2. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
-
3. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
-
4. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
5. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
6. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
7. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
8. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
9. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
10. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
11. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
13. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
14. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
16. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
17. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
18. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
19. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
-
20. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
21. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
22. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
23. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
-
24. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
25. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
26. kz
KAMYSHEV Arman
Astana Pro Team
-
27. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
28. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
29. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
30. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
31. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
32. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
33. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
34. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
35. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
-
36. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
37. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
38. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
39. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
40. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
41. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
-
42. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
43. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
44. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
45. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
-
46. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
-
47. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
-
48. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
49. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
50. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
51. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
52. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
53. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
54. be
DE PAUW Moreno
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
55. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
56. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
57. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
58. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
59. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
60. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
61. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
62. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
63. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
64. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
65. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
66. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
67. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
68. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
69. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
70. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
71. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
72. fr
BONNET William
FDJ
-
73. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
74. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
75. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
76. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
77. be
EIJSSEN Yannick
Wanty - Groupe Gobert
-
78. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
-
79. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
-
80. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
81. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
82. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
83. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
84. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
85. be
BOUCHER David
FDJ
-
86. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
87. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
88. fr
TARRIDE Grégoire
Team Marseille 13 KTM
-
89. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
90. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
91. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
92. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
93. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
94. fr
PENVEN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
95. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
96. fr
NAULEAU Bryan
Team Europcar
-
97. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
98. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
99. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
100. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
1:15
101. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
1:22
102. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
1:24
103. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
0:00
104. fr
GENE Yohann
Team Europcar
-
105. fr
MENUT David
Auber 93
1:24
106. fr
LE GAC Olivier
FDJ
1:26
107. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
1:30
108. fr
LAMOISSON Morgan
Team Europcar
1:34
109. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
1:38
110. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
-
111. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
-
112. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
113. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
0:00
114. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
-
115. fr
PILLON Romain
Roubaix Lille Métropole
1:47
116. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
1:59
117. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
2:01
118. kz
AYAZBAYEV Maxat
Astana Pro Team
2:16
119. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
2:40
120. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
0:00
121. na
CRAVEN Dan
Team Europcar
4:33
DNF. fr
CHERBONNET David
Equipe Cycliste Armée de Terre
-

General Classification

1. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
03:59:38
2. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
0:04
3. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
4. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
0:06
5. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
0:08
6. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
-
7. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
0:09
8. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
9. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:10
10. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
12. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
13. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
14. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
15. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
16. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
17. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
18. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
19. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
21. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
22. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
23. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
24. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
-
25. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
26. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
27. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
28. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
-
29. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
30. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
31. kz
KAMYSHEV Arman
Astana Pro Team
-
32. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
33. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
34. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
35. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
36. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
37. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
38. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
39. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
40. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
41. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
42. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
43. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
44. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
-
45. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
46. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
47. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
-
48. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
-
49. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
-
50. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
51. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
52. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
53. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
54. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
55. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
56. be
DE PAUW Moreno
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
57. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
58. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
59. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
60. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
61. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
62. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
63. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
64. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
65. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
66. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
67. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
68. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
69. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
70. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
71. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
72. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
73. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
74. fr
BONNET William
FDJ
-
75. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
76. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
77. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
78. be
EIJSSEN Yannick
Wanty - Groupe Gobert
-
79. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
-
80. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
-
81. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
82. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
83. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
84. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
85. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
86. be
BOUCHER David
FDJ
-
87. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
88. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
89. fr
TARRIDE Grégoire
Team Marseille 13 KTM
-
90. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
91. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
92. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
93. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
94. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
95. fr
PENVEN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
96. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
97. fr
NAULEAU Bryan
Team Europcar
-
98. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
99. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
100. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
101. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
102. fr
GENE Yohann
Team Europcar
-
103. fr
MENUT David
Auber 93
-
104. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
105. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
106. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
1:25
107. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
1:32
108. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
1:34
109. fr
LE GAC Olivier
FDJ
1:36
110. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
1:40
111. fr
LAMOISSON Morgan
Team Europcar
1:44
112. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
1:48
113. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
-
114. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
-
115. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
116. fr
PILLON Romain
Roubaix Lille Métropole
1:57
117. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
2:09
118. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
2:11
119. kz
AYAZBAYEV Maxat
Astana Pro Team
2:26
120. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
2:50
121. na
CRAVEN Dan
Team Europcar
4:43

Points Classification

1. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
10
2. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
5
3. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
4
4. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
3
5. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
3
6. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
3
7. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
2
8. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
1
9. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
1
10. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
1

Points Classification

No results available.

Teams Classification

1.
Lotto Soudal
11:59:24
2.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
3.
Wallonie - Bruxelles
-
4.
Bretagne - Séché Environnement
-
5.
Astana Pro Team
-
6.
Roubaix Lille Métropole
-
7.
Team Marseille 13 KTM
-
8.
Auber 93
-
9.
AWT-GreenWay
-
10.
Cofidis, Solutions Crédits
-
11.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
12.
Team Europcar
-
13.
FDJ
-
14.
Bora-Argon 18
-
15.
AG2R La Mondiale
-
16.
Wanty - Groupe Gobert
-