Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour de Picardie

Stage 2

: Villers-Saint-Paul > Fleurines

Saturday 16th May (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 168.1km


Stage Result

1. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
04:16:30
2. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
3. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
4. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
5. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
6. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
-
7. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
8. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
10. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
11. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
13. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
14. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
15. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
16. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
17. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
18. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
20. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
-
21. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
22. fr
MENUT David
Auber 93
-
23. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
24. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
25. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
26. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
-
27. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
28. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
29. kz
KAMYSHEV Arman
Astana Pro Team
-
30. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
31. be
BOUCHER David
FDJ
-
32. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
33. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
34. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
35. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
-
36. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
37. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
38. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
39. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
40. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
41. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
42. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
43. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
-
44. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
45. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
-
46. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
47. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
48. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
49. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
50. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
51. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
52. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
53. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
54. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
55. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
56. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
57. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
58. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
59. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
60. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
61. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
62. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
63. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
64. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
65. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
66. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
67. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
68. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
69. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
70. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
-
71. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
72. be
DE PAUW Moreno
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
73. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
74. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
75. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
76. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
77. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
78. fr
NAULEAU Bryan
Team Europcar
-
79. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
80. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
81. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
82. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
83. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
-
84. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
-
85. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
86. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
87. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
88. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
89. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
-
90. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
91. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
92. fr
GENE Yohann
Team Europcar
-
93. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
-
94. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
95. fr
TARRIDE Grégoire
Team Marseille 13 KTM
-
96. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
97. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
98. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
99. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
100. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
0:13
101. fr
BONNET William
FDJ
0:18
102. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
0:26
103. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
0:29
104. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
0:40
105. fr
PENVEN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
106. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
1:00
107. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
1:07
108. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
2:48
109. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
-
110. be
EIJSSEN Yannick
Wanty - Groupe Gobert
-
111. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
112. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
113. kz
AYAZBAYEV Maxat
Astana Pro Team
-
114. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
-
115. fr
LAMOISSON Morgan
Team Europcar
3:19
116. fr
PILLON Romain
Roubaix Lille Métropole
-
117. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
5:31
118. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
-
119. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
120. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
-
121. na
CRAVEN Dan
Team Europcar
-

General Classification

1. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
08:16:02
2. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
0:06
3. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
0:09
4. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:10
5. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
-
6. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:11
7. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
0:12
8. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
9. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
0:14
10. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
11. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
0:15
12. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
0:16
13. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
15. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
16. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
17. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
18. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
19. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
20. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
21. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
22. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
23. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
24. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
26. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
27. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
28. kz
KAMYSHEV Arman
Astana Pro Team
-
29. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
30. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
31. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
-
32. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
-
33. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
34. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
35. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
36. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
37. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
38. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
39. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
40. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
41. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
42. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
43. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
44. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
45. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
46. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
47. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
48. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
49. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
50. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
51. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
52. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
53. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
-
54. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
55. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
56. be
BOUCHER David
FDJ
-
57. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
58. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
59. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
60. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
61. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
62. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
63. be
DE PAUW Moreno
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
64. fr
MENUT David
Auber 93
-
65. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
66. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
67. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
68. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
69. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
-
70. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
71. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
72. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
73. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
74. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
75. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
76. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
77. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
78. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
79. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
80. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
81. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
82. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
83. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
84. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
85. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
86. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
87. fr
NAULEAU Bryan
Team Europcar
-
88. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
89. fr
TARRIDE Grégoire
Team Marseille 13 KTM
-
90. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
91. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
92. fr
GENE Yohann
Team Europcar
-
93. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
0:29
94. fr
BONNET William
FDJ
0:34
95. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
0:42
96. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
0:45
97. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
0:56
98. fr
PENVEN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
99. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
1:38
100. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
1:39
101. fr
LE GAC Olivier
FDJ
1:42
102. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
1:46
103. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
1:54
104. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
105. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
2:17
106. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
2:38
107. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
3:04
108. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
-
109. be
EIJSSEN Yannick
Wanty - Groupe Gobert
-
110. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
-
111. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
112. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
3:15
113. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
4:42
114. fr
LAMOISSON Morgan
Team Europcar
5:09
115. kz
AYAZBAYEV Maxat
Astana Pro Team
5:20
116. fr
PILLON Romain
Roubaix Lille Métropole
5:22
117. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
5:47
118. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
119. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
7:25
120. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
8:27
121. na
CRAVEN Dan
Team Europcar
10:20

Points Classification

1. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
11
2. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
10
3. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
9
4. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
8
5. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
5
6. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
4
7. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
3
8. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
3
9. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
3
10. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
2
11. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
2
12. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
2
13. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
1
14. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
1
15. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
1
16. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
1

Teams Classification

1.
Equipe Cycliste Armée de Terre
24:48:54
2.
Lotto Soudal
-
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4.
Astana Pro Team
-
5.
Wallonie - Bruxelles
-
6.
Bretagne - Séché Environnement
-
7.
Cofidis, Solutions Crédits
-
8.
AWT-GreenWay
-
9.
Team Marseille 13 KTM
-
10.
Roubaix Lille Métropole
-
11.
Auber 93
-
12.
Bora-Argon 18
-
13.
FDJ
-
14.
Team Europcar
-
15.
AG2R La Mondiale
-
16.
Wanty - Groupe Gobert
-