Tour du Pays de Vaud

Final Classification

Sunday 31st May (2015)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Juniors


General Classification

1. us
COSTA Adrien
08:14:00
2. ch
MADER Gino
1:15
3. dk
CHARMIG Anthon
2:25
4. lu
GENIETS Kevin
2:29
5. it
VERZA Riccardo
2:30
6. nl
EEKHOFF Nils
2:51
7. fr
POMMELET Romain
2:53
8. it
COVI Alessandro
2:54
9. kz
ULYSBAYEV Dinmukhammed
2:56
10. ch
JACOBS Johan
3:59
11. nl
VAN DEN BERG Lars
4:07
12. no
SLEEN Torjus
4:48
13. pt
ANTUNES Tiago
5:09
14. us
BLEVINS Christopher
6:07
15. it
SAVINI Daniel
6:55
16. de
ZIMMERMAN Georg
7:01
17. de
SALMON Martin
7:03
18. nl
INKELAAR Kevin
7:24
19. ch
HIRSCHI Marc
7:42
20. fr
TURGIS Tanguy
7:45
21. no
RUDLAND Hans Kristian
7:47
22. ma
CHOKRI El Mehdi
8:09
23. be
LEYMAN Celestin
8:33
24. ch
FROIDEVAUX Robin
8:42
25. kz
KAZANOV Evgenii
9:05
26. pt
CARVALHO Andre
9:51
27. at
GALL Felix
9:54
28. cz
OTRUBA Jakub
9:57
29. at
GAMPER Patrick
10:33
30. kz
SOKOLOV Nikita
11:19
31. jp
ISHIGAMI Masahiro
11:22
32. kz
PRONSKIY Vadim
11:33
33. pt
CARVALHO Goncalo
11:56
34. ru
KULIKOVSKIY Alexandr
12:41
35. it
FERRARI Andrea
12:51
36. fr
BURGAUDEAU Mathieu
13:02
37. fr
SOUTON Julien
13:26
38. pt
MAGALHÃES Jorge
13:54
39. no
KNOTTEN Iver
14:05
40. pt
ALMEIDA João
14:38
41. si
FINKST Tilen
-
42. pt
VIEGAS Daniel
15:10
43. de
HUGGER Jan
15:11
44. us
MADDUX Jack
16:26
45. it
CANCARINI Andrea
16:29
46. sk
ULIK Matej
17:45
47. rs
RAJOVIC Dušan
17:50
48. ch
BISSEGGER Stefan
17:59
49. ch
MULLER Reto
18:04
50. at
NEUHAUSER Marcel
18:08
51. ch
SPENGLER Mario
18:12
52. no
SAUGSTAD Lars
18:17
53. cz
SIRUCEK Vaclav
18:27
54. sk
MICHALICKA Juraj
18:50
55. ch
RÜSSENBERGER Leon
18:52
56. nl
OLIESLAGERS Bob
19:57
57. si
LAVRIC Martin
20:06
58. jp
TOKUDA Takumi
21:54
59. lu
WEYRICH Maxime
22:25
60. it
PICCOLO Simone
22:43
61. sk
ZIMANY Kristian
23:34
62. at
HAMETNER Patrick
23:35
63. ru
NIKIFOROV Arseny
23:57
64. fr
LEGRAND Matthieu
24:06
65. lu
WIRTGEN Luc
24:23
66. be
DE LOUWERE Stef
-
67. jp
NAKAMURA Keisuke
-
68. ma
EL KOURAJI Mohcine
24:24
69. si
PRIMOZIC Jaka
25:16
70. de
EINHAUS Frederik
25:23
71. at
KATZMAYER Daniel
26:19
72. ru
KLIMOV Evgenii
26:42
73. ru
MALNEV Sergey
28:21
74. si
POGACAR Tadej
29:09
75. ru
SMIRNOV Aleksandr
29:32
76. de
HENN Luca
31:00
77. at
WILDAUER Markus
31:54
78. ch
LÜSCHER Damian
31:57
79. us
HERNANDEZ Michael
33:03
80. nl
NIEUWPOORT Jelle
33:06
81. dk
FENNEBERG Mikkel
33:08
82. be
VAN HAUWERMEIREN Michiel
33:42
83. si
JERMAN Ziga
33:55
84. si
CERNE Gregor Matija
35:27
85. lu
KEISER Felix
37:54
86. dk
POULSEN Frederik
38:33
87. dk
LARSEN Cristian
39:19
88. no
VIKOYR Sondre
40:33
89. se
LUNDMARK Viktor
41:16
90. us
BROWN Jonathan
44:38
91. be
OFFERMANS Michiel
45:30
92. us
OIEN Eric
46:05
93. ch
AEBI Antoine
48:32
94. se
ANDERSSON Gabriel
51:30
95. se
ANDERSSON Vincent
53:46

Mountains Classification

1. fr
BURGAUDEAU Mathieu
18
2. us
COSTA Adrien
9
3. de
ZIMMERMAN Georg
5
4. kz
PRONSKIY Vadim
5
5. it
FERRARI Andrea
4
6. dk
CHARMIG Anthon
4
7. ch
MADER Gino
3
8. it
COVI Alessandro
3
9. it
VERZA Riccardo
2
10. it
CANCARINI Andrea
2
11. fr
LEGRAND Matthieu
2
12. ch
BISSEGGER Stefan
2
13. dk
FENNEBERG Mikkel
2
14. us
BLEVINS Christopher
1

Youth Classification

1. dk
CHARMIG Anthon
08:16:34
2. nl
EEKHOFF Nils
0:20
3. it
COVI Alessandro
0:21
4. kz
ULYSBAYEV Dinmukhammed
0:23
5. nl
VAN DEN BERG Lars
1:33
6. us
BLEVINS Christopher
3:34
7. ch
HIRSCHI Marc
5:10
8. fr
TURGIS Tanguy
5:11
9. ch
FROIDEVAUX Robin
6:10
10. kz
KAZANOV Evgenii
6:32
11. at
GALL Felix
7:20
12. cz
OTRUBA Jakub
7:28
13. kz
SOKOLOV Nikita
8:47
14. kz
PRONSKIY Vadim
9:04
15. it
FERRARI Andrea
10:17
16. fr
BURGAUDEAU Mathieu
10:28
17. no
KNOTTEN Iver
11:36
18. pt
ALMEIDA João
12:05
19. pt
VIEGAS Daniel
12:37
20. de
HUGGER Jan
12:39
21. ch
BISSEGGER Stefan
15:25
22. ch
MULLER Reto
15:34
23. cz
SIRUCEK Vaclav
15:54
24. sk
MICHALICKA Juraj
16:16
25. ch
RÜSSENBERGER Leon
16:19
26. si
LAVRIC Martin
17:35
27. at
HAMETNER Patrick
21:02
28. ru
NIKIFOROV Arseny
21:24
29. fr
LEGRAND Matthieu
21:38
30. lu
WIRTGEN Luc
21:49
31. si
PRIMOZIC Jaka
22:42
32. de
EINHAUS Frederik
22:50
33. ru
KLIMOV Evgenii
24:09
34. ru
MALNEV Sergey
25:48
35. si
POGACAR Tadej
26:35
36. ru
SMIRNOV Aleksandr
27:00
37. at
WILDAUER Markus
29:20
38. be
VAN HAUWERMEIREN Michiel
31:08
39. si
JERMAN Ziga
31:22
40. si
CERNE Gregor Matija
32:54
41. lu
KEISER Felix
35:22
42. be
OFFERMANS Michiel
42:56
43. ch
AEBI Antoine
45:58
44. se
ANDERSSON Gabriel
48:58
45. se
ANDERSSON Vincent
51:12

Teams Classification

1.
Italy
24:50:34
2.
Netherlands
5:29
3.
France
6:57
4.
Switzerland Mixed Team
11:49
5.
Norway
13:10
6.
Portugal
13:55
7.
United States
13:59
8.
Kazakhstan
17:10
9.
Switzerland
17:18
10.
Germany
17:49
11.
Denmark
22:59
12.
Austria
24:55
13.
Slovenia
27:29
14.
Russia
32:18
15.
Luxembourg
40:43
16.
Centre Mondial du Cyclisme
41:49
17.
Japan
47:20
18.
Slovakia
51:33
19.
Belgium
1:12:49
20.
Sweden
1:22:51