Vuelta Mexico

Final Classification

Sunday 3rd May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
23:22:27
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:34
3. co
PACHóN MELO Oscar Mauricio
0:42
4. mx
PRADO Ignacio de Jesús
1:01
5. cr
GONZALEZ Josue
1:50
6. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
2:41
7. es
GARCIA ESTEVEZ Victor Manuel
2:51
8. ec
GUAMA Byron
Team Ecuador
3:05
9. mx
ÁLVAREZ Miguel Luis
3:19
10. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
11. co
CENDALES Miguel
3:20
12. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
3:40
13. cl
BURMANN Wolfgang
3:47
14. co
INFANTINO ABREU Rafael
EPM-UNE-Área Metropolitana
3:48
15. mx
RAMOS Florencio
4:35
16. co
PARRA Edwin Arnulfo
4:38
17. mx
INFANTE AGUIRRE Jose Ramon
5:16
18. mx
MARTINS Uri
Amore
5:36
19. mx
ALGAPE CHAVEZ Moises
5:45
20. mx
SALOMON David
7:57
21. co
CASTANEDA ORTEGA Jaime
EPM-UNE-Área Metropolitana
9:08
22. co
SOTO Nelson Andres
9:27
23. cr
ROJAS VILLEGAS Juan Carlos
10:24
24. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
11:00
25. mx
SANTOS Efren
11:01
26. co
PEREZ MUNOZ Jahir Wilmar
11:21
27. co
SAINZ Alvaro
-
28. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
11:23
29. co
SASTOQUE Didier
11:27
30. cl
ALARCON Pablo
11:31
31. mx
LOPEZ Jairo
11:54
32. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
11:55
33. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
-
34. mx
CARBAJAL Ivan
12:18
35. gt
TORRES Alder
12:26
36. mx
SANCHEZ Alfredo
12:36
37. cr
MUDARRA Paulo
13:07
38. cl
ARRIAGADA Matias
13:36
39. cl
ALMONACID GONZáLES Patricio
13:59
40. mx
LOPEZ GONZALEZ Carlos
14:50
41. co
CARVAJAL JARAMILLO Edwin Andres
EPM-UNE-Área Metropolitana
15:02
42. mx
GARCÍA Arturo
15:10
43. ve
RUJANO GUILLEN José Humberto
15:21
44. ve
CHACON COLMENARES Franklin Raul
15:52
45. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
17:01
46. co
RENDÓN Juan
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
47. es
GARCIA AMBROA Ricardo
17:09
48. mx
SARABIA DIAZ Ignacio
-
49. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
17:25
50. cl
TELLO Elias
17:28
51. cr
ROJAS VILLEGAS Cesar
20:08
52. co
OYOLA OYOLA Robigzon Leandro
EPM-UNE-Área Metropolitana
20:54
53. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
21:05
54. mx
BENÍTEZ Julio Cesar
21:08
55. mx
VILLAGOMEZ Jorge
22:01
56. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
22:55
57. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
23:45
58. es
ABERASTURI Jon
25:26
59. mx
PULIDO NARANJO Luis
27:39
60. mx
XOPA Jose Esteban
30:42
61. ua
MOVCHAN Sergii
Amore
30:49
62. mx
AMADOR Rodrigo
30:56
63. mx
REYES José Luis
31:09
64. mx
ALVAREZ Edgar
31:59
65. mx
ROBLEDO Jose Edmundo
32:32
66. it
GAVAZZI Mattia
Amore
33:30
67. mx
IXEHUATI MEJIA Cesar
34:04
68. cl
CONTRERAS VARGAS Jorge
36:43
69. mx
LARA CARBAJAL Francisco
37:33
70. co
VARGAS PACHECO Jeferson Abacuc
40:55
71. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
44:06
72. mx
CASILLAS Jhonatan
44:58
73. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
46:53
74. mx
LAM Arquimides
46:54
75. mx
REYES Ricardo
53:59
76. it
BANI Eugenio
Amore
54:31
77. ve
RIVAS Angel
1:04:30
78. mx
ARROYO Fernando
1:12:59
79. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
1:14:19
80. mx
ARELLANO Gerardo Alberto
1:16:16
81. mx
TAMEZ Ricardo
1:21:19
82. mx
AGUILAR Irving Jaime
1:26:09
83. mx
SARABIA Uriel
1:58:28

Mountains Classification

1. cr
GONZALEZ Josue
31
2. co
SASTOQUE Didier
31
3. ec
GUAMA Byron
Team Ecuador
25
4. cl
ALMONACID GONZáLES Patricio
23
5. mx
SANTOS Efren
17
6. co
PEREZ MUNOZ Jahir Wilmar
15
7. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
12
8. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
10
9. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
10
10. mx
MARTINS Uri
Amore
5
11. co
PACHóN MELO Oscar Mauricio
4
12. mx
ALGAPE CHAVEZ Moises
4
13. co
SAINZ Alvaro
3
14. gt
TORRES Alder
3
15. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
2
16. co
PARRA Edwin Arnulfo
2
17. mx
PRADO Ignacio de Jesús
1
18. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
1

Points Classification

1. cl
ALMONACID GONZáLES Patricio
21
2. cl
TELLO Elias
13
3. mx
SARABIA DIAZ Ignacio
10
4. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
9
5. mx
MARTINS Uri
Amore
8
6. co
PACHóN MELO Oscar Mauricio
5
7. mx
PRADO Ignacio de Jesús
5
8. co
PEREZ MUNOZ Jahir Wilmar
5
9. co
VARGAS PACHECO Jeferson Abacuc
5
10. mx
IXEHUATI MEJIA Cesar
5
11. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
4
12. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
3
13. ec
GUAMA Byron
Team Ecuador
3
14. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
2
15. mx
RAMOS Florencio
2
16. mx
INFANTE AGUIRRE Jose Ramon
2
17. cr
ROJAS VILLEGAS Juan Carlos
2
18. mx
VILLAGOMEZ Jorge
2

Youth Classification

1. mx
PRADO Ignacio de Jesús
23:23:28
3. mx
LOPEZ Jairo
10:53
4. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
10:54
5. mx
SANCHEZ Alfredo
11:35
6. cl
ARRIAGADA Matias
12:35
7. cl
TELLO Elias
16:27
8. mx
VILLAGOMEZ Jorge
21:00
9. ua
MOVCHAN Sergii
Amore
29:48
10. mx
ALVAREZ Edgar
30:58
11. mx
IXEHUATI MEJIA Cesar
33:03
12. mx
LARA CARBAJAL Francisco
36:32
13. mx
CASILLAS Jhonatan
43:57
14. mx
ARROYO Fernando
1:11:58
15. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
1:13:18
16. mx
TAMEZ Ricardo
1:20:18
17. mx
SARABIA Uriel
1:57:27

Teams Classification

1.
Tennis Stars Code GTO
70:12:43
2.
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:47
3.
Canels Specialized
1:56