Go to:  Prologue 

Boucles de la Mayenne

Prologue

: Laval > Laval

Thursday 4th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 4.5km


Stage Result

1. fr
LE BON Johan
FDJ
00:05:48
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:03
3. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
0:06
4. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
5. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
0:07
6. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
7. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
0:08
8. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
9. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
10. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
0:09
11. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
13. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
0:10
14. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
0:11
15. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
0:12
16. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
17. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
18. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
19. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
0:13
20. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
21. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
22. be
VANDENBOGAERDE Jens
An Post - Chain Reaction
-
23. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-
24. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
25. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
26. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
27. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
0:14
28. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
29. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
0:15
30. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
RusVelo
-
31. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
0:16
32. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
33. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
34. nz
GATE Aaron
An Post - Chain Reaction
-
35. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
36. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
37. fr
GESLIN Anthony
FDJ
0:17
38. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
39. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
40. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:18
41. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
42. fr
MORICE Julien
Team Europcar
-
43. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
44. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:19
45. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
46. be
EIJSSEN Yannick
Wanty - Groupe Gobert
-
47. fr
MENUT David
Auber 93
-
48. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
49. fr
LE GAC Olivier
FDJ
0:20
50. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
51. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
0:21
52. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
53. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
-
54. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
55. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
0:22
56. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
57. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
58. cz
TOUPALIK Adam
BKCP - Powerplus
-
59. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
60. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
0:23
61. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
62. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
63. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
64. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
0:24
65. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
66. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
-
67. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
0:25
68. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
69. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
0:26
70. fr
BIHEL César
Auber 93
-
71. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
72. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
-
73. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
-
74. be
HOEYBERGHS Daan
BKCP - Powerplus
-
75. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
0:28
76. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
0:29
77. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
78. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
79. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
80. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
81. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
82. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
83. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
0:30
84. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
-
85. ru
BALYKIN Ivan
RusVelo
0:31
86. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
87. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
88. ru
POZDNYAKOV Kirill
RusVelo
-
89. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
0:32
90. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
91. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
92. lt
KRUOPIS Aidis
An Post - Chain Reaction
0:33
93. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
94. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
0:35
95. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
0:36
96. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
0:37
97. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
98. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
-
99. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
-
100. ie
DOWNEY Sean Patrick
An Post - Chain Reaction
0:38
101. nz
HAGGERTY Joshua
CCT p/b Champion System
-
102. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
103. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
104. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
105. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
0:39
106. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
-
107. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
0:40
108. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
0:41
109. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
0:43
110. de
BENOIT Andre
Team Kuota-Lotto
-
111. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
112. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
-
113. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
114. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
0:46
115. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
116. ru
BOEV Igor
RusVelo
0:47
117. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
0:48
118. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
0:49
119. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
-
120. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
0:50
121. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
0:51
122. be
CASIER Robbe
Veranclassic - Ekoi
0:52
123. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
0:57
124. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
1:02
125. jp
TOKUDA Tanzo
CCT p/b Champion System
1:07
DNS. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
-

General Classification

1. fr
LE BON Johan
FDJ
00:05:48
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:03
3. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
0:06
4. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
5. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
0:07
6. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
7. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
0:08
8. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
9. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
10. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
0:09
11. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
13. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
0:10
14. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
0:11
15. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
0:12
16. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
17. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
18. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
19. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
0:13
20. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
21. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
22. be
VANDENBOGAERDE Jens
An Post - Chain Reaction
-
23. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-
24. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
25. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
26. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
27. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
0:14
28. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
29. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
0:15
30. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
RusVelo
-
31. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
0:16
32. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
33. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
34. nz
GATE Aaron
An Post - Chain Reaction
-
35. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
36. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
37. fr
GESLIN Anthony
FDJ
0:17
38. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
39. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
40. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:18
41. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
42. fr
MORICE Julien
Team Europcar
-
43. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
44. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:19
45. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
46. be
EIJSSEN Yannick
Wanty - Groupe Gobert
-
47. fr
MENUT David
Auber 93
-
48. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
49. fr
LE GAC Olivier
FDJ
0:20
50. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
51. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
0:21
52. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
53. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
-
54. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
55. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
0:22
56. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
57. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
58. cz
TOUPALIK Adam
BKCP - Powerplus
-
59. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
60. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
0:23
61. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
62. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
63. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
64. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
0:24
65. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
66. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
-
67. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
0:25
68. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
69. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
0:26
70. fr
BIHEL César
Auber 93
-
71. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
72. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
-
73. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
-
74. be
HOEYBERGHS Daan
BKCP - Powerplus
-
75. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
0:28
76. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
0:29
77. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
78. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
79. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
80. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
81. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
82. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
83. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
0:30
84. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
-
85. ru
BALYKIN Ivan
RusVelo
0:31
86. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
87. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
88. ru
POZDNYAKOV Kirill
RusVelo
-
89. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
0:32
90. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
91. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
92. lt
KRUOPIS Aidis
An Post - Chain Reaction
0:33
93. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
94. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
0:35
95. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
0:36
96. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
0:37
97. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
98. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
-
99. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
-
100. ie
DOWNEY Sean Patrick
An Post - Chain Reaction
0:38
101. nz
HAGGERTY Joshua
CCT p/b Champion System
-
102. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
103. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
104. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
105. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
0:39
106. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
-
107. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
0:40
108. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
0:41
109. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
0:43
110. de
BENOIT Andre
Team Kuota-Lotto
-
111. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
112. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
-
113. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
114. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
0:46
115. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
116. ru
BOEV Igor
RusVelo
0:47
117. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
0:48
118. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
0:49
119. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
-
120. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
0:50
121. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
0:51
122. be
CASIER Robbe
Veranclassic - Ekoi
0:52
123. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
0:57
124. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
1:02
125. jp
TOKUDA Tanzo
CCT p/b Champion System
1:07

Points Classification

1. fr
LE BON Johan
FDJ
10
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
9
3. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
8
4. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
7
5. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
6
6. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
5
7. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
4
8. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
3
9. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
2
10. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
1

Youth Classification

1. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
00:05:56
2. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
0:04
3. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
4. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
0:05
5. be
VANDENBOGAERDE Jens
An Post - Chain Reaction
-
6. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
7. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
8. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:08
9. fr
MENUT David
Auber 93
0:11
10. fr
LE GAC Olivier
FDJ
0:12
11. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
0:13
12. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
13. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
-
14. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
15. cz
TOUPALIK Adam
BKCP - Powerplus
0:14
16. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
0:15
17. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
0:16
18. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
0:17
19. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
0:18
20. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
-
21. be
HOEYBERGHS Daan
BKCP - Powerplus
-
22. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
0:20
23. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
0:21
24. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
25. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
0:24
26. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
27. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
0:29
28. nz
HAGGERTY Joshua
CCT p/b Champion System
0:30
29. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
30. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
0:31
31. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
0:32
32. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
0:33
33. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
0:35
34. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
35. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
0:38
36. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
0:40
37. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
0:42
38. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
0:43
39. be
CASIER Robbe
Veranclassic - Ekoi
0:44
40. jp
TOKUDA Tanzo
CCT p/b Champion System
0:59

Teams Classification

1.
Bretagne - Séché Environnement
00:17:46
2.
FDJ
0:03
3.
Roubaix Lille Métropole
0:08
4.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5.
Wanty - Groupe Gobert
0:12
6.
RusVelo
0:16
7.
Team Europcar
0:17
8.
Murias Taldea
0:18
9.
Cofidis, Solutions Crédits
0:20
10.
Team Marseille 13 KTM
0:23
11.
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:24
12.
Rabobank Development Team
0:25
13.
An Post - Chain Reaction
0:33
14.
Auber 93
0:39
15.
Roth – Skoda
0:40
16.
BKCP - Powerplus
0:41
17.
Team Kuota-Lotto
0:42
18.
Caja Rural - Seguros RGA
0:43
19.
Team Vorarlberg
1:09
20.
CCT p/b Champion System
1:23
21.
Veranclassic - Ekoi
-