Go to:  Prologue  Stage 1 

Boucles de la Mayenne

Stage 1

: Saint-Berthevin > Changé

Friday 5th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 184km


Stage Result

1. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
04:37:54
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
3. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
5. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
-
6. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
7. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
-
8. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
9. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
10. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
11. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
12. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
13. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
-
16. fr
MENUT David
Auber 93
-
17. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
18. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
-
19. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
20. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
21. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
22. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
-
23. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
-
24. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
-
25. be
VANDENBOGAERDE Jens
An Post - Chain Reaction
-
26. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
27. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
28. fr
BIHEL César
Auber 93
-
29. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
-
30. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
31. fr
LE BON Johan
FDJ
-
32. nz
GATE Aaron
An Post - Chain Reaction
-
33. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
34. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
35. be
HOEYBERGHS Daan
BKCP - Powerplus
-
36. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
-
37. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
38. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
-
39. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
40. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
41. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
-
42. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
43. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
-
44. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-
45. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
-
46. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
-
47. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
-
48. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
49. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
50. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
51. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
52. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
-
53. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
54. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
55. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
56. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
57. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
58. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
59. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
-
60. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
61. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
-
62. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
63. ie
DOWNEY Sean Patrick
An Post - Chain Reaction
-
64. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
65. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
66. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
-
67. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
68. be
EIJSSEN Yannick
Wanty - Groupe Gobert
-
69. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
70. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
71. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
-
72. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
73. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
74. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
75. cz
TOUPALIK Adam
BKCP - Powerplus
-
76. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
77. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
78. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
79. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
80. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
81. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
82. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
83. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
-
84. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
85. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
86. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
87. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
88. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
89. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
90. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
91. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
92. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
93. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
94. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
-
95. ru
POZDNYAKOV Kirill
RusVelo
-
96. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
97. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
98. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
99. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
-
100. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
101. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
102. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
103. lt
KRUOPIS Aidis
An Post - Chain Reaction
-
104. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
105. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
-
106. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
-
107. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
RusVelo
-
108. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
-
109. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
-
110. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
-
111. ru
BALYKIN Ivan
RusVelo
-
112. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
113. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
-
114. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
0:55
115. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
1:09
116. fr
MORICE Julien
Team Europcar
0:00
117. jp
TOKUDA Tanzo
CCT p/b Champion System
2:34
118. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
3:31
119. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
4:22
120. de
BENOIT Andre
Team Kuota-Lotto
21:11
121. be
CASIER Robbe
Veranclassic - Ekoi
-
122. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
21:14
123. nz
HAGGERTY Joshua
CCT p/b Champion System
24:05
DNF. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
DNF. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
-

General Classification

1. fr
LE BON Johan
FDJ
04:43:42
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:03
3. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
0:06
4. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
5. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
0:07
6. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
7. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
8. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
0:08
9. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
10. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
11. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
0:09
12. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
13. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
14. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
0:10
15. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
0:11
16. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:12
17. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
18. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
19. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
20. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
21. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
22. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
0:13
23. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
24. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
25. be
VANDENBOGAERDE Jens
An Post - Chain Reaction
-
26. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-
27. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
28. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
29. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
0:14
30. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
31. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
32. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
0:15
33. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
RusVelo
-
34. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
0:16
35. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
36. nz
GATE Aaron
An Post - Chain Reaction
-
37. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
38. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
39. fr
GESLIN Anthony
FDJ
0:17
40. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
41. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
42. fr
MORICE Julien
Team Europcar
0:18
43. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
44. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:19
45. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
46. be
EIJSSEN Yannick
Wanty - Groupe Gobert
-
47. fr
MENUT David
Auber 93
-
48. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
49. fr
LE GAC Olivier
FDJ
0:20
50. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
-
51. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
52. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
0:21
53. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
54. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
-
55. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
56. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
0:22
57. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
58. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
59. cz
TOUPALIK Adam
BKCP - Powerplus
-
60. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
61. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
0:23
62. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
63. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
64. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
65. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
0:24
66. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
67. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
-
68. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
0:25
69. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
70. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
0:26
71. fr
BIHEL César
Auber 93
-
72. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
73. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
-
74. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
-
75. be
HOEYBERGHS Daan
BKCP - Powerplus
-
76. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
0:28
77. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
0:29
78. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
79. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
80. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
81. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
82. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
83. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
84. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
85. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
0:30
86. ru
BALYKIN Ivan
RusVelo
0:31
87. ru
POZDNYAKOV Kirill
RusVelo
-
88. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
0:32
89. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
90. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
91. lt
KRUOPIS Aidis
An Post - Chain Reaction
0:33
92. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
93. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
0:35
94. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
0:37
95. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
96. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
-
97. ie
DOWNEY Sean Patrick
An Post - Chain Reaction
0:38
98. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
99. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
100. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
0:39
101. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
0:40
102. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
0:41
103. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:43
104. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
105. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
0:46
106. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
107. ru
BOEV Igor
RusVelo
0:47
108. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
0:48
109. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
0:49
110. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
-
111. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
0:50
112. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
0:51
113. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
0:57
114. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
1:02
115. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
1:31
116. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
1:40
117. jp
TOKUDA Tanzo
CCT p/b Champion System
3:41
118. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
4:10
119. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
4:59
120. de
BENOIT Andre
Team Kuota-Lotto
21:54
121. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
21:57
122. be
CASIER Robbe
Veranclassic - Ekoi
22:03
123. nz
HAGGERTY Joshua
CCT p/b Champion System
24:43

Mountains Classification

1. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
26
2. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
15
3. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
14
4. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
10

Points Classification

1. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
25
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
20
3. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
16
4. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
14
5. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
12
6. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
12
7. fr
LE BON Johan
FDJ
10
8. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
10
9. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
9
10. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
9
11. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
8
12. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
8
13. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
8
14. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
7
15. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
7
16. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
6
17. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
6
18. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
5
19. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
5
20. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
4
21. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
4
22. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
4
23. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
3
24. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
3
25. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
2
26. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
27. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
2
28. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
1
29. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
1

Youth Classification

1. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
04:43:50
2. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
0:04
3. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
4. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
0:05
5. be
VANDENBOGAERDE Jens
An Post - Chain Reaction
-
6. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
7. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
8. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:08
9. fr
MENUT David
Auber 93
0:11
10. fr
LE GAC Olivier
FDJ
0:12
11. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
0:13
12. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
13. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
-
14. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
15. cz
TOUPALIK Adam
BKCP - Powerplus
0:14
16. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
0:15
17. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
0:16
18. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
0:17
19. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
0:18
20. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
-
21. be
HOEYBERGHS Daan
BKCP - Powerplus
-
22. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
0:20
23. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
0:21
24. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
25. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
0:24
26. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
27. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
0:29
28. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
0:30
29. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
0:32
30. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
0:33
31. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:35
32. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
0:38
33. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
0:40
34. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
0:42
35. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
0:43
36. jp
TOKUDA Tanzo
CCT p/b Champion System
3:33
37. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
4:02
38. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
21:49
39. be
CASIER Robbe
Veranclassic - Ekoi
21:55
40. nz
HAGGERTY Joshua
CCT p/b Champion System
24:35

Teams Classification

1.
Bretagne - Séché Environnement
14:11:28
2.
FDJ
0:03
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:08
4.
Roubaix Lille Métropole
-
5.
Wanty - Groupe Gobert
0:12
6.
RusVelo
0:16
7.
Team Europcar
0:17
8.
Murias Taldea
0:18
9.
Cofidis, Solutions Crédits
0:20
10.
Team Marseille 13 KTM
0:23
11.
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:24
12.
Rabobank Development Team
0:25
13.
An Post - Chain Reaction
0:33
14.
Auber 93
0:39
15.
Roth – Skoda
0:40
16.
BKCP - Powerplus
0:41
17.
Team Kuota-Lotto
0:42
18.
Caja Rural - Seguros RGA
0:43
19.
Team Vorarlberg
1:09
20.
Veranclassic - Ekoi
1:23
21.
CCT p/b Champion System
3:57