Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

Boucles de la Mayenne

Stage 2

: Saint-Pierre-des-Nids > Lassay-les-Châteaux

Saturday 6th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 186km


Stage Result

1. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
04:22:56
2. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
0:02
3. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
4. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
-
5. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
6. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
7. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
8. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-
9. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
10. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
11. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:29
12. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
13. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
14. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
15. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
-
16. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
17. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
-
18. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
19. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
-
20. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
21. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
-
22. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
-
23. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
24. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
25. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
26. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
-
27. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
28. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
29. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
30. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
31. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
-
32. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
33. fr
LE BON Johan
FDJ
-
34. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
-
35. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
36. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
37. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
38. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
39. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
40. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
-
41. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
42. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
43. be
VANDENBOGAERDE Jens
An Post - Chain Reaction
-
44. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
45. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
46. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
47. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
48. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
-
49. nz
GATE Aaron
An Post - Chain Reaction
-
50. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
51. lt
KRUOPIS Aidis
An Post - Chain Reaction
-
52. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
53. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
54. ie
DOWNEY Sean Patrick
An Post - Chain Reaction
-
55. cz
TOUPALIK Adam
BKCP - Powerplus
-
56. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
57. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
58. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
59. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
60. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
61. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
62. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
63. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
64. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
65. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
66. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
67. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
68. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
69. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
70. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
71. be
HOEYBERGHS Daan
BKCP - Powerplus
-
72. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
73. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
-
74. ru
POZDNYAKOV Kirill
RusVelo
-
75. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
76. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
77. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
78. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
79. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
-
80. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
-
81. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
82. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
83. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
0:46
84. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
85. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
0:55
86. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
0:57
87. ru
BOEV Igor
RusVelo
1:05
88. fr
BIHEL César
Auber 93
1:31
89. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
3:55
90. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
4:32
91. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
10:49
92. fr
MORICE Julien
Team Europcar
-
93. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
-
94. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
95. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
96. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
97. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
11:43
98. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
12:57
99. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
-
100. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
-
101. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
-
102. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
103. ru
BALYKIN Ivan
RusVelo
-
104. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
105. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
-
106. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
-
107. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
13:00
108. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
25:46
109. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
25:55
DNF. fr
MENUT David
Auber 93
-
DNF. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
DNF. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
-
DNF. de
BENOIT Andre
Team Kuota-Lotto
-
DNF. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
-
DNF. be
EIJSSEN Yannick
Wanty - Groupe Gobert
-
DNF. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
-
DNF. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
-
DNF. be
CASIER Robbe
Veranclassic - Ekoi
-
DNF. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
-
DNF. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
-
DNF. nz
HAGGERTY Joshua
CCT p/b Champion System
-
DNF. jp
TOKUDA Tanzo
CCT p/b Champion System
-
DNS. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
RusVelo
-

General Classification

1. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
09:06:36
2. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
0:14
3. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
0:15
4. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
0:16
5. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:22
6. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
0:27
7. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
8. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
0:30
9. fr
LE BON Johan
FDJ
0:31
10. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:34
11. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
0:37
12. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
13. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
0:38
14. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
15. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
16. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
0:39
17. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
18. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
19. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
0:40
20. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
22. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
0:41
23. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
0:42
24. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
25. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:43
26. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
27. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
28. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
29. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
0:44
30. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
31. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
32. be
VANDENBOGAERDE Jens
An Post - Chain Reaction
-
33. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
34. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
35. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
0:45
36. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
37. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
0:46
38. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
0:47
39. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
40. nz
GATE Aaron
An Post - Chain Reaction
-
41. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
42. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
43. fr
GESLIN Anthony
FDJ
0:48
44. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
45. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
46. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:50
47. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
48. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
49. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
50. fr
LE GAC Olivier
FDJ
0:51
51. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
52. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
0:52
53. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
54. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
0:53
55. cz
TOUPALIK Adam
BKCP - Powerplus
-
56. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
57. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
0:54
58. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
0:55
59. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
60. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
-
61. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
0:56
62. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
0:57
63. be
HOEYBERGHS Daan
BKCP - Powerplus
-
64. fr
GUAY Julien
Auber 93
1:00
65. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
66. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
67. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
68. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
1:01
69. ru
POZDNYAKOV Kirill
RusVelo
1:02
70. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
1:03
71. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
72. lt
KRUOPIS Aidis
An Post - Chain Reaction
1:04
73. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
74. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
1:06
75. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
1:08
76. ie
DOWNEY Sean Patrick
An Post - Chain Reaction
1:09
77. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
78. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
1:10
79. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
1:14
80. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
1:17
81. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
82. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
83. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
1:33
84. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
1:48
85. ru
BOEV Igor
RusVelo
1:54
86. fr
BIHEL César
Auber 93
1:59
87. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
2:30
88. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
4:20
89. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
4:41
90. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
4:46
91. fr
MORICE Julien
Team Europcar
11:09
92. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:23
93. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
11:28
94. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:34
95. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
11:39
96. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
12:22
97. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
12:31
98. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
13:21
99. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
13:24
100. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
13:25
101. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
13:28
102. ru
BALYKIN Ivan
RusVelo
13:30
103. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
13:39
104. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
13:40
105. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
13:48
106. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
-
107. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
18:01
108. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
26:06
109. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
26:23

Mountains Classification

1. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
26
2. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
16
3. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
15
4. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
14
5. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
14
6. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
10
7. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
10
8. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
6
9. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
5
10. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
4
11. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
2
12. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
2
13. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
2
14. fr
BIHEL César
Auber 93
2
15. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
1
16. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
1

Points Classification

1. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
53
2. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
33
3. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
25
4. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
16
5. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
16
6. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
14
7. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
14
8. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
13
9. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
13
10. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
12
11. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
12
12. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
11
13. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
11
14. fr
LE BON Johan
FDJ
10
15. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
10
16. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
10
17. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
9
18. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
9
19. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
9
20. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
8
21. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
8
22. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
8
23. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
6
24. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
7
25. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
7
26. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
6
27. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
6
28. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
5
29. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
5
30. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
4
31. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
4
32. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
3
33. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
3
34. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
2
35. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
2
36. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
2
37. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
38. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
1
39. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
1

Youth Classification

1. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
09:06:36
2. be
MEURISSE Xandro
An Post - Chain Reaction
0:30
3. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
0:39
4. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
0:44
5. be
VANDENBOGAERDE Jens
An Post - Chain Reaction
-
6. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
7. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
8. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:47
9. fr
LE GAC Olivier
FDJ
0:51
10. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
0:52
11. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
12. cz
TOUPALIK Adam
BKCP - Powerplus
0:53
13. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
0:55
14. be
HOEYBERGHS Daan
BKCP - Powerplus
0:57
15. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
1:00
16. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
1:03
17. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
1:09
18. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
1:17
19. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
1:48
20. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
4:20
21. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
4:41
22. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
4:46
23. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:23
24. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
11:28
25. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:34
26. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
11:39
27. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
13:24
28. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
13:28
29. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
13:39
30. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
13:40
31. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
26:23

Teams Classification

1.
Equipe Cycliste Armée de Terre
27:21:13
2.
Bretagne - Séché Environnement
0:03
3.
Roubaix Lille Métropole
0:11
4.
Cofidis, Solutions Crédits
0:21
5.
Team Marseille 13 KTM
0:26
6.
FDJ
0:33
7.
An Post - Chain Reaction
0:36
8.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:38
9.
Wanty - Groupe Gobert
0:42
10.
Roth – Skoda
0:43
11.
RusVelo
0:46
12.
Caja Rural - Seguros RGA
-
13.
Murias Taldea
0:48
14.
Rabobank Development Team
0:55
15.
Auber 93
1:09
16.
BKCP - Powerplus
1:11
17.
Veranclassic - Ekoi
1:26
18.
Team Vorarlberg
1:39
19.
Team Europcar
4:50
20.
Team Kuota-Lotto
13:40