Go to:  Prologue 

Euskal Emakumeen Bira

Prologue

: Iurreta > Iuretta

Wednesday 10th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Woman

Distance: 1.9km


Stage Result

1. nl
VAN VLEUTEN Annemiek
Bigla Pro Cycling Team
00:02:29
2. au
GARFOOT Katrin
Orica - AIS
0:01
3. nl
VAN DER BREGGEN Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
0:02
4. nl
VAN DIJK Ellen
Boels - Dolmans Cycling Team
0:03
5. nl
BRAND Lucinda
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
-
6. it
SCANDOLARA Valentina
Orica - AIS
0:04
7. pl
NIEWIADOMA Katarzyna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
0:05
8. au
SPRATT Amanda
Orica - AIS
-
9. nl
BLAAK Chantal
Boels - Dolmans Cycling Team
-
10. za
MOOLMAN PASIO Ashleigh
Bigla Pro Cycling Team
-
11. au
GILLOW Shara
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
0:06
12. au
WILLIAMS Lizzie
Orica - AIS
-
13. se
JOHANSSON Emma
Orica - AIS
0:07
14. es
OLABERRIA DORRONSORO Leire
0:08
15. nl
DE JONG Demi
Boels - Dolmans Cycling Team
-
16. us
STEVENS Evelyn
Boels - Dolmans Cycling Team
0:09
17. de
KOPPENBURG Clara
Bigla Pro Cycling Team
-
18. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
-
19. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
0:10
20. ch
SCHWEIZER Doris
Bigla Pro Cycling Team
-
21. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
0:11
22. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:12
23. be
DAAMS Jessie
Lotto Soudal Ladies
-
24. us
GUARNIER Megan
Boels - Dolmans Cycling Team
-
25. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
26. it
GULINO Nina
S.C. Michela Fanini Rox
0:13
27. nl
KOREVAAR Jeanne
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
-
28. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
-
29. gb
LAWS Sharon
Bigla Pro Cycling Team
-
30. es
USABIAGA BALERDI Irene
0:14
31. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
-
32. ch
HANSELMANN Nicole
Bigla Pro Cycling Team
0:15
33. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
-
34. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
35. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
-
36. es
ISASI Ziortza
BZK Pro Basic
-
37. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
-
38. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
-
39. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
0:16
40. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
-
41. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
-
42. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
-
43. es
RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria
BZK Pro Basic
0:17
44. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
45. es
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
-
46. es
BONNIN PALOU Maria Del Mar
BZK Pro Basic
0:18
47. es
ELBUSTO ARTEAGA Ainara
-
48. es
ESKAMENDI GIL Dorleta
Bizkaia-Durango
-
49. es
SANCHIS CHAFER Anna
Wiggle Honda Pro Cycling
0:19
50. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
-
51. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
-
52. ee
RIST Liisi
Inpa Sottoli Giusfredi
-
53. it
PIEROBON Chiara
Top Girls Fassa Bortolo
-
54. it
RATTO Rossella
Inpa Sottoli Giusfredi
-
55. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
0:21
56. de
KASPER Romy
Boels - Dolmans Cycling Team
-
57. es
RAMIS RAYO Catalina
0:22
58. it
ARZUFFI Alice Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
-
59. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:23
60. be
MEYVISCH Molly
Lotto Soudal Ladies
0:24
61. it
GRIFI Sara
Top Girls Fassa Bortolo
-
62. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
0:25
63. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
0:27
64. es
GARCIA DEL ALBA Rocio
-
65. es
NUñO PALACIO Aida
0:29
66. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
0:30
67. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
0:34
68. it
INTINO Azzurra
S.C. Michela Fanini Rox
0:35
69. es
AMESTI BUSTINZURIAGA Aiala
BZK Pro Basic
-
70. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
0:36
71. ru
ZAVERSHINSKAYA Anna
Bizkaia-Durango
0:41

General Classification

1. nl
VAN VLEUTEN Annemiek
Bigla Pro Cycling Team
00:02:29
2. au
GARFOOT Katrin
Orica - AIS
0:01
3. nl
VAN DER BREGGEN Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
0:02
4. nl
VAN DIJK Ellen
Boels - Dolmans Cycling Team
0:03
5. nl
BRAND Lucinda
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
-
6. it
SCANDOLARA Valentina
Orica - AIS
0:04
7. pl
NIEWIADOMA Katarzyna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
0:05
8. au
SPRATT Amanda
Orica - AIS
-
9. nl
BLAAK Chantal
Boels - Dolmans Cycling Team
-
10. za
MOOLMAN PASIO Ashleigh
Bigla Pro Cycling Team
-
11. au
GILLOW Shara
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
0:06
12. au
WILLIAMS Lizzie
Orica - AIS
-
13. se
JOHANSSON Emma
Orica - AIS
0:07
14. es
OLABERRIA DORRONSORO Leire
0:08
15. nl
DE JONG Demi
Boels - Dolmans Cycling Team
-
16. us
STEVENS Evelyn
Boels - Dolmans Cycling Team
0:09
17. de
KOPPENBURG Clara
Bigla Pro Cycling Team
-
18. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
-
19. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
0:10
20. ch
SCHWEIZER Doris
Bigla Pro Cycling Team
-
21. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
0:11
22. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:12
23. be
DAAMS Jessie
Lotto Soudal Ladies
-
24. us
GUARNIER Megan
Boels - Dolmans Cycling Team
-
25. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
26. it
GULINO Nina
S.C. Michela Fanini Rox
0:13
27. nl
KOREVAAR Jeanne
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
-
28. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
-
29. gb
LAWS Sharon
Bigla Pro Cycling Team
-
30. es
USABIAGA BALERDI Irene
0:14
31. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
-
32. ch
HANSELMANN Nicole
Bigla Pro Cycling Team
0:15
33. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
-
34. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
35. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
-
36. es
ISASI Ziortza
BZK Pro Basic
-
37. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
-
38. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
-
39. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
0:16
40. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
-
41. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
-
42. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
-
43. es
RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria
BZK Pro Basic
0:17
44. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
45. es
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
-
46. es
BONNIN PALOU Maria Del Mar
BZK Pro Basic
0:18
47. es
ELBUSTO ARTEAGA Ainara
-
48. es
ESKAMENDI GIL Dorleta
Bizkaia-Durango
-
49. es
SANCHIS CHAFER Anna
Wiggle Honda Pro Cycling
0:19
50. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
-
51. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
-
52. ee
RIST Liisi
Inpa Sottoli Giusfredi
-
53. it
PIEROBON Chiara
Top Girls Fassa Bortolo
-
54. it
RATTO Rossella
Inpa Sottoli Giusfredi
-
55. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
0:21
56. de
KASPER Romy
Boels - Dolmans Cycling Team
-
57. es
RAMIS RAYO Catalina
0:22
58. it
ARZUFFI Alice Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
-
59. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:23
60. be
MEYVISCH Molly
Lotto Soudal Ladies
0:24
61. it
GRIFI Sara
Top Girls Fassa Bortolo
-
62. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
0:25
63. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
0:27
64. es
GARCIA DEL ALBA Rocio
-
65. es
NUñO PALACIO Aida
0:29
66. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
0:30
67. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
0:34
68. it
INTINO Azzurra
S.C. Michela Fanini Rox
0:35
69. es
AMESTI BUSTINZURIAGA Aiala
BZK Pro Basic
-
70. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
0:36
71. ru
ZAVERSHINSKAYA Anna
Bizkaia-Durango
0:41

Points Classification

1. nl
VAN VLEUTEN Annemiek
Bigla Pro Cycling Team
10
2. au
GARFOOT Katrin
Orica - AIS
9
3. nl
VAN DER BREGGEN Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
8
4. nl
VAN DIJK Ellen
Boels - Dolmans Cycling Team
7
5. nl
BRAND Lucinda
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
6
6. it
SCANDOLARA Valentina
Orica - AIS
5
7. pl
NIEWIADOMA Katarzyna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
4
8. au
SPRATT Amanda
Orica - AIS
3
9. nl
BLAAK Chantal
Boels - Dolmans Cycling Team
2
10. za
MOOLMAN PASIO Ashleigh
Bigla Pro Cycling Team
1

Youth Classification

1. nl
DE JONG Demi
Boels - Dolmans Cycling Team
00:02:37
2. de
KOPPENBURG Clara
Bigla Pro Cycling Team
-
3. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:04
4. es
ISASI Ziortza
BZK Pro Basic
0:07
5. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
0:11
6. be
MEYVISCH Molly
Lotto Soudal Ladies
0:16
7. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
0:17
8. es
GARCIA DEL ALBA Rocio
0:19
9. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
0:26
10. es
AMESTI BUSTINZURIAGA Aiala
BZK Pro Basic
-

Teams Classification

1.
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
00:07:37
2.
Orica - AIS
-
3.
Bigla Pro Cycling Team
0:04
4.
Boels - Dolmans Cycling Team
0:06
5.
Lotto Soudal
0:23
6.
Lointek
0:30
7.
Spain
-
8.
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:34
9.
S.C. Michela Fanini Rox
0:38
10.
Inpa Sottoli Giusfredi
0:39
11.
Top Girls Fassa Bortolo
-
12.
BZK Pro Basic
0:40
13.
Bizkaia-Durango
0:41