GP du canton d'Argovie

: Gippingen > Gippingen

Thursday 11th June (2015)

Classification: 1.HC

Category: Int. Men

Distance: 181.5km

1. no
KRISTOFF Alexander
Team Katusha
04:28:04
2. ch
ALBASINI Michael
Orica GreenEDGE
-
3. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. it
BONIFAZIO Niccolo
Lampre - Merida
-
5. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
-
6. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
-
7. de
WEGMANN Fabian
Cult Energy Pro Cycling
-
8. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
9. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
10. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
-
11. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
-
12. ch
LIENHARD Fabian
-
13. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
15. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
-
16. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
-
17. be
HERMANS Ben
BMC Racing Team
-
18. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
-
19. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. kz
LUTSENKO Alexey
Astana Pro Team
-
21. us
KING Benjamin
Team Cannondale - Garmin
-
22. ch
FUMEAUX Jonathan
IAM Cycling
-
23. it
MOSER Moreno
Team Cannondale - Garmin
-
24. er
KUDUS Merhawi
MTN - Qhubeka
-
25. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
26. ch
FRIESECKE Gian
-
27. lu
ZANGERLE Joel
Cult Energy Pro Cycling
-
28. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
29. er
BERHANE Natnael
MTN - Qhubeka
-
30. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
-
31. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
32. it
SELVAGGI Mirko
Wanty - Groupe Gobert
-
33. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
34. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
-
35. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
36. it
AGNOLI Valerio
Astana Pro Team
-
37. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
38. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
39. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
40. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
-
41. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
-
42. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
43. hr
DURASEK Kristijan
Lampre - Merida
-
44. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
-
45. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
-
46. de
SCHILLINGER Andreas
Bora-Argon 18
-
47. be
DE GREEF Francis
Wanty - Groupe Gobert
-
48. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
49. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
50. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
-
51. us
DOMBROWSKI Joe
Team Cannondale - Garmin
-
52. lu
SCHLECK Fränk
Trek Factory Racing
-
53. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
-
54. au
MEYER Cameron
Orica GreenEDGE
-
55. co
ARREDONDO MORENO Julián David
Trek Factory Racing
0:11
56. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:13
57. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
0:18
58. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
0:20
59. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
0:29
60. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
0:32
61. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
0:44
62. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
1:23
63. ch
ZAHNER Simon
2:33
64. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
-
65. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
66. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
2:36
67. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
2:43
68. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
4:53
69. dk
GULDHAMMER Rasmus
Cult Energy Pro Cycling
-
70. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
4:54
71. si
MOHORIC Matej
Team Cannondale - Garmin
5:28
72. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
6:41
73. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
-
74. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
-
75. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
76. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
-
77. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
78. pt
COSTA Mário
Lampre - Merida
-
79. rw
NIYONSHUTI Adrien
MTN - Qhubeka
-
80. it
BETTIOL Alberto
Team Cannondale - Garmin
-
81. za
DOUGALL Nick
MTN - Qhubeka
-
82. ru
NYCH Artem
RusVelo
-
83. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
-
84. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:45
85. ch
RAST Gregory
Trek Factory Racing
-
86. lu
JUNGELS Bob
Trek Factory Racing
-
87. ru
RYBAKOV Alexander
RusVelo
-
88. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
89. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
90. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
91. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
-
92. ch
DIETERICH Silvan
Roth – Skoda
10:03
93. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
94. ch
SCHNYDER Lars
-
95. ru
KUSTADINCHEV Roman
RusVelo
-
96. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
97. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
-
98. ru
KOMIN Aleksandr
RusVelo
-
99. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
100. lu
DIDIER Laurent
Trek Factory Racing
-
101. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
102. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
-
103. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
104. ru
FOLIFOROV Alexander
RusVelo
-
105. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
106. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
DNF. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
-
DNF. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
DNF. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
DNF. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
DNF. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
-
DNF. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
-
DNF. ch
KOHLER Martin
Drapac Professional Cycling
-
DNF. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
DNF. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
-
DNF. it
SENNI Manuel
BMC Racing Team
-
DNF. it
CIMOLAI Davide
Lampre - Merida
-
DNF. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
-
DNF. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
DNF. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
-
DNF. ch
PASCHE Frank
-
DNF. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
-
DNF. za
THOMSON Jay Robert
MTN - Qhubeka
-
DNF. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
DNF. au
HAYMAN Mathew
Orica GreenEDGE
-
DNF. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
-
DNF. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
DNF. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
-
DNF. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
DNF. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
DNF. ch
IMHOF Claudio
-
DNF. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
-
DNF. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
-
DNF. ru
STASH Mamyr
RusVelo
-
DNF. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-