Oberösterreichrundfahrt

Final Classification

Sunday 21st June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


Stage Result

1. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
11:31:37
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
1:36
3. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
1:51
4. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
2:02
5. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
2:17
7. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
2:20
8. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
2:27
9. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
2:34
10. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
2:36
11. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
2:39
12. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
2:40
13. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
2:50
14. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
2:51
15. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
2:53
16. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
2:56
17. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
2:58
18. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
3:03
19. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
3:11
20. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
3:15
21. dk
KLARIS Magnus Bak
SEG Racing
3:16
22. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
3:39
23. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
3:45
24. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
4:35
25. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
4:38
26. nl
BOVENHUIS Jasper
SEG Racing
4:40
27. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
5:17
28. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
5:22
29. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
5:25
30. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
5:49
31. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
5:54
32. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
6:34
33. at
GOGL Michael
Tirol Cycling Team
7:24
34. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
7:34
35. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
7:43
36. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
7:50
37. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
8:33
38. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
8:55
39. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
9:48
40. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
10:30
41. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
12:23
42. at
PRAXMARER Stefan
Tirol Cycling Team
12:57
43. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
13:07
44. nl
DEELEN Diederik
13:33
45. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
13:34
46. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
14:30
47. at
POLL Stefan
15:31
48. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
16:47
49. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
16:48
50. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
16:49
51. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
17:26
52. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
18:37
53. nl
DE JONG Martijn
19:57
54. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
20:51
55. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
20:53
56. at
GOTZ Markus
WSA-Greenlife
21:20
57. de
KNAUER Florenz
22:07
58. de
KAPFHAMMER Thomas
22:32
59. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
22:39
60. de
TRETTWER Helmut
22:48
61. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
22:55
62. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
23:02
63. at
GAUBITZER Michael
23:15
64. az
ASANOV Enver
Synergy Baku Cycling Project
23:23
65. at
PÖSSL Lukas
23:41
66. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
23:48
67. de
GEßNER Konrad
23:57
68. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
23:59
69. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
70. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
24:05
71. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
24:10
72. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
25:23
73. se
GUSTAVSSON Niklas
Team Tre Berg-Bianchi
27:03
74. de
STARKER Sascha
Team Heizomat
27:05
75. de
DINKLER Jonathan
27:11
76. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
27:54
77. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
28:44
78. de
EDMüLLER Benjamin
Team Heizomat
28:52
79. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
29:01
80. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
29:32
81. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
29:46
82. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
30:01
83. de
KLEIN Richard
30:11
84. nl
HENDRIKX Max
30:23
85. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
31:15
86. at
SPRENGER Michael
31:55
87. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
32:31
88. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
32:57
89. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
33:10
90. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
33:34
91. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
35:00
92. de
SCHAFFNER Moritz
Team Stuttgart
35:30
93. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
36:32
94. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
37:18
95. de
STEGER Lukas
37:44
96. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
40:44
97. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
41:48
98. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
48:49