Go to:  Stage 1 

Oberösterreichrundfahrt

Stage 1

: Linz Hauptplatz > Pöstlingberg-Schlößl

Thursday 18th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 4.6km


Stage Result

1. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
00:09:49
2. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:07
3. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
0:10
4. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
0:12
5. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
7. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
0:16
8. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
0:19
9. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
10. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
0:21
11. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
12. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:23
13. gb
PETERS Alex
SEG Racing
0:25
14. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
15. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
16. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
-
17. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
18. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
-
19. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
0:35
20. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
0:37
21. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
0:39
22. de
KAPFHAMMER Thomas
-
23. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
-
24. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
25. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
26. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
27. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
0:44
28. de
STARKER Sascha
Team Heizomat
0:45
29. nl
DE JONG Martijn
-
30. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
-
31. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
32. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
-
33. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
34. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
35. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
0:53
36. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
-
37. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
0:57
38. de
TRETTWER Helmut
0:58
39. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
40. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
-
41. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
-
42. dk
KLARIS Magnus Bak
SEG Racing
-
43. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
44. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
45. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
1:02
46. at
PÖSSL Lukas
-
47. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
48. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
49. at
POLL Stefan
-
50. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
-
51. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
-
52. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
53. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
-
54. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
55. at
SCHOFFMANN Martin
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
56. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
-
57. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
-
58. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
59. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
60. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1:09
61. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
62. at
PRAXMARER Stefan
Tirol Cycling Team
-
63. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
-
64. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
-
65. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
66. de
SCHLICHENMAIER Tim
-
67. nl
BOVENHUIS Jasper
SEG Racing
-
68. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
69. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
1:15
70. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
1:17
71. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
72. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
-
73. de
KLEIN Richard
-
74. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
75. se
GUSTAVSSON Niklas
Team Tre Berg-Bianchi
1:22
76. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
1:24
77. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
78. be
SOETE Daan
Telenet - Fidea
-
79. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
-
80. de
KNAUER Florenz
-
81. de
DINKLER Jonathan
-
82. at
GOTZ Markus
WSA-Greenlife
-
83. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:28
84. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
85. nl
HENDRIKX Max
1:32
86. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
87. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
-
88. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
1:37
89. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
-
90. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
-
91. at
GAUBITZER Michael
1:41
92. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
93. de
STEIDTEN Lukas
-
94. de
ESSERS Julien
Team Heizomat
-
95. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
96. de
GEßNER Konrad
-
97. at
GOGL Michael
Tirol Cycling Team
-
98. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
99. at
GRASSNAIR Andreas
-
100. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
1:45
101. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
102. az
ISGANDAROV Tural
Synergy Baku Cycling Project
-
103. de
SCHEIT Florian
-
104. de
SCHAFFNER Moritz
Team Stuttgart
-
105. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
1:49
106. at
WINDISCHBAUER Johannes
-
107. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
-
108. at
ROITHMEIER Jakob
-
109. az
ASANOV Enver
Synergy Baku Cycling Project
-
110. nl
MARTENS Thom
-
111. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
112. at
BENETSEDER Josef
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
113. nl
DEELEN Diederik
-
114. at
OBKIRCHER Marc
-
115. at
RANACHER Lukas
-
116. se
FAGLUM KARLSSON Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
1:57
117. at
GRÖMER Phillipp
-
118. at
MATZNER Stefan
-
119. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
-
120. de
KENDLER Benedikt
-
121. nl
BEEN Wouter
-
122. de
STEHLIN Yannik
-
123. at
SPRENGER Michael
2:04
124. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
2:07
125. at
MüLLER Andreas
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
126. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
-
127. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
2:11
128. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
129. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
2:14
130. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
2:15
131. at
GöTZE Holger
2:19
132. nl
SONNEVELD Mark
-
133. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
2:21
134. at
OCHSENHOFER Peter
2:23
135. at
MAYR Robert
-
136. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
-
137. de
EDMüLLER Benjamin
Team Heizomat
-
138. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
2:28
139. at
REITER Daniel
2:33
140. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
2:47
141. at
KISLINGER Simon
2:48
142. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
2:51
143. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
3:05
144. at
KLANER Christoph
3:06
145. de
STEGER Lukas
3:16
146. de
JÄGELER Robert
-

General Classification

1. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
00:09:49
2. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:07
3. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
0:10
4. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
0:12
5. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
7. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
0:16
8. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
0:19
9. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
10. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
0:21
11. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
12. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:23
13. gb
PETERS Alex
SEG Racing
0:25
14. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
15. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
16. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
-
17. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
18. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
-
19. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
0:35
20. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
0:37
21. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
0:39
22. de
KAPFHAMMER Thomas
-
23. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
-
24. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
25. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
26. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
27. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
0:44
28. de
STARKER Sascha
Team Heizomat
0:45
29. nl
DE JONG Martijn
-
30. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
-
31. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
32. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
-
33. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
34. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
35. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
0:53
36. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
-
37. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
0:57
38. de
TRETTWER Helmut
0:58
39. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
40. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
-
41. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
-
42. dk
KLARIS Magnus Bak
SEG Racing
-
43. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
44. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
45. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
1:02
46. at
PÖSSL Lukas
-
47. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
48. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
49. at
POLL Stefan
-
50. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
-
51. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
-
52. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
53. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
-
54. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
55. at
SCHOFFMANN Martin
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
56. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
-
57. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
-
58. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
59. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
60. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1:09
61. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
62. at
PRAXMARER Stefan
Tirol Cycling Team
-
63. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
-
64. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
-
65. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
66. de
SCHLICHENMAIER Tim
-
67. nl
BOVENHUIS Jasper
SEG Racing
-
68. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
69. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
1:15
70. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
1:17
71. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
72. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
-
73. de
KLEIN Richard
-
74. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
75. se
GUSTAVSSON Niklas
Team Tre Berg-Bianchi
1:22
76. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
1:24
77. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
78. be
SOETE Daan
Telenet - Fidea
-
79. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
-
80. de
KNAUER Florenz
-
81. de
DINKLER Jonathan
-
82. at
GOTZ Markus
WSA-Greenlife
-
83. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:28
84. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
85. nl
HENDRIKX Max
1:32
86. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
87. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
-
88. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
1:37
89. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
-
90. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
-
91. at
GAUBITZER Michael
1:41
92. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
93. de
STEIDTEN Lukas
-
94. de
ESSERS Julien
Team Heizomat
-
95. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
96. de
GEßNER Konrad
-
97. at
GOGL Michael
Tirol Cycling Team
-
98. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
99. at
GRASSNAIR Andreas
-
100. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
1:45
101. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
102. az
ISGANDAROV Tural
Synergy Baku Cycling Project
-
103. de
SCHEIT Florian
-
104. de
SCHAFFNER Moritz
Team Stuttgart
-
105. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
1:49
106. at
WINDISCHBAUER Johannes
-
107. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
-
108. at
ROITHMEIER Jakob
-
109. az
ASANOV Enver
Synergy Baku Cycling Project
-
110. nl
MARTENS Thom
-
111. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
112. at
BENETSEDER Josef
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
113. nl
DEELEN Diederik
-
114. at
OBKIRCHER Marc
-
115. at
RANACHER Lukas
-
116. se
FAGLUM KARLSSON Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
1:57
117. at
GRÖMER Phillipp
-
118. at
MATZNER Stefan
-
119. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
-
120. de
KENDLER Benedikt
-
121. nl
BEEN Wouter
-
122. de
STEHLIN Yannik
-
123. at
SPRENGER Michael
2:04
124. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
2:07
125. at
MüLLER Andreas
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
126. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
-
127. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
2:11
128. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
129. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
2:14
130. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
2:15
131. at
GöTZE Holger
2:19
132. nl
SONNEVELD Mark
-
133. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
2:21
134. at
OCHSENHOFER Peter
2:23
135. at
MAYR Robert
-
136. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
-
137. de
EDMüLLER Benjamin
Team Heizomat
-
138. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
2:28
139. at
REITER Daniel
2:33
140. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
2:47
141. at
KISLINGER Simon
2:48
142. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
2:51
143. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
3:05
144. at
KLANER Christoph
3:06
145. de
STEGER Lukas
3:16
146. de
JÄGELER Robert
-

Points Classification

1. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
20
2. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
15
3. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
11
4. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
8
5. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
6
6. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
4
7. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
2
8. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1

Teams Classification

1.
Team Felbermayr - Simplon Wels
00:30:25
2.
Amplatz - BMC
0:18
3.
Roth – Skoda
0:36
4.
Team Tre Berg-Bianchi
0:41
5.
WSA-Greenlife
0:49
6.
SEG Racing
0:50
7.
Team Vorarlberg
0:53
8.
Tirol Cycling Team
0:57
9.
AWT-GreenWay
1:10
10.
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1:15