Go to:  Stage 1  Stage 2 

Oberösterreichrundfahrt

Stage 2

: Wels, Max-Center > Obernberg/Inn

Friday 19th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 178km


Stage Result

1. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
04:20:44
2. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
3. de
KNAUER Florenz
0:02
4. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
-
5. se
GUSTAVSSON Niklas
Team Tre Berg-Bianchi
-
6. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
7. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
8. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
9. de
GEßNER Konrad
-
10. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
11. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
12. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
13. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
14. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
15. at
GOGL Michael
Tirol Cycling Team
-
16. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
-
17. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
18. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
-
19. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
20. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
21. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
22. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
-
23. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
24. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
25. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
26. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
27. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
28. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
29. de
STEHLIN Yannik
-
30. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
31. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
-
32. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
-
33. at
GOTZ Markus
WSA-Greenlife
-
34. be
SOETE Daan
Telenet - Fidea
-
35. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
-
36. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
-
37. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
-
38. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
-
39. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
40. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
-
41. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
-
42. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
43. dk
KLARIS Magnus Bak
SEG Racing
-
44. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
45. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
46. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
-
47. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
48. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
-
49. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
50. nl
DE JONG Martijn
-
51. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
52. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
53. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
54. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
55. az
ASANOV Enver
Synergy Baku Cycling Project
-
56. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
-
57. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
-
58. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
59. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
-
60. nl
BOVENHUIS Jasper
SEG Racing
-
61. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
62. de
KAPFHAMMER Thomas
-
63. de
DINKLER Jonathan
-
64. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
-
65. de
SCHLICHENMAIER Tim
-
66. de
TRETTWER Helmut
-
67. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
-
68. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
-
69. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
70. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
71. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
-
72. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
73. at
GAUBITZER Michael
-
74. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
75. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
76. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
77. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
78. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
-
79. at
GöTZE Holger
0:21
80. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
-
81. at
POLL Stefan
-
82. nl
DEELEN Diederik
0:25
83. de
STARKER Sascha
Team Heizomat
-
84. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
0:27
85. at
SCHOFFMANN Martin
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:30
86. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
-
87. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
-
88. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
0:35
89. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
90. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
91. at
BENETSEDER Josef
Team Hrinkow Advarics Cycleang
0:37
92. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
0:58
93. de
EDMüLLER Benjamin
Team Heizomat
1:03
94. nl
SONNEVELD Mark
3:30
95. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
-
96. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
-
97. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
98. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
-
99. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
-
100. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
-
101. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
102. de
KLEIN Richard
-
103. at
MATZNER Stefan
-
104. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
-
105. nl
BEEN Wouter
-
106. at
OBKIRCHER Marc
3:36
107. at
PÖSSL Lukas
-
108. se
FAGLUM KARLSSON Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
-
109. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
110. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
111. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
-
112. de
STEGER Lukas
-
113. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
3:40
114. at
GRÖMER Phillipp
-
115. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
-
116. de
STEIDTEN Lukas
0:37
117. nl
MARTENS Thom
7:18
118. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
8:19
119. de
KENDLER Benedikt
-
120. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
121. at
PRAXMARER Stefan
Tirol Cycling Team
-
122. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
-
123. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
124. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
-
125. nl
HENDRIKX Max
-
126. at
WINDISCHBAUER Johannes
-
127. at
SPRENGER Michael
-
128. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
-
129. de
SCHAFFNER Moritz
Team Stuttgart
-
130. de
SCHEIT Florian
-
131. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
-
132. at
OCHSENHOFER Peter
9:15
133. at
MüLLER Andreas
Team Hrinkow Advarics Cycleang
16:12
DNF. de
ESSERS Julien
Team Heizomat
-
DNF. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
-
DNF. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
DNF. gb
PETERS Alex
SEG Racing
-
DNF. az
ISGANDAROV Tural
Synergy Baku Cycling Project
-
DNF. at
GRASSNAIR Andreas
-
DNF. at
RANACHER Lukas
-
DNF. at
KISLINGER Simon
-
DNF. at
REITER Daniel
-
DNF. de
JÄGELER Robert
-
DNF. at
MAYR Robert
-
DNF. at
KLANER Christoph
-
DNF. at
ROITHMEIER Jakob
-

General Classification

1. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
04:30:35
2. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:07
3. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
0:10
4. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
0:12
5. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
-
6. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
7. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
0:16
8. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
0:19
9. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
10. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
0:21
11. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
-
12. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
0:23
13. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
14. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
0:25
15. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
16. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
17. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
-
18. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
0:35
19. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
0:37
20. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
0:39
21. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
-
22. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
23. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
24. de
KAPFHAMMER Thomas
-
25. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
26. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
0:45
27. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
28. nl
DE JONG Martijn
-
29. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
30. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
0:57
31. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
0:58
32. dk
KLARIS Magnus Bak
SEG Racing
-
33. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
34. de
TRETTWER Helmut
-
35. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
-
36. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
1:02
37. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
-
38. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
39. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
-
40. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
41. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
42. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
43. de
STARKER Sascha
Team Heizomat
1:08
44. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
1:09
45. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
-
46. nl
BOVENHUIS Jasper
SEG Racing
-
47. de
SCHLICHENMAIER Tim
-
48. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
49. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
1:15
50. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
1:17
51. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
-
52. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
53. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
1:18
54. at
POLL Stefan
1:21
55. se
GUSTAVSSON Niklas
Team Tre Berg-Bianchi
1:22
56. de
KNAUER Florenz
1:24
57. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
-
58. be
SOETE Daan
Telenet - Fidea
-
59. at
GOTZ Markus
WSA-Greenlife
-
60. de
DINKLER Jonathan
-
61. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
62. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
1:26
63. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
1:28
64. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
65. at
SCHOFFMANN Martin
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:30
66. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
1:37
67. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
1:41
68. de
GEßNER Konrad
-
69. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
70. at
GOGL Michael
Tirol Cycling Team
-
71. at
GAUBITZER Michael
-
72. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
1:45
73. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
1:49
74. az
ASANOV Enver
Synergy Baku Cycling Project
-
75. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
76. de
STEHLIN Yannik
1:57
77. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
-
78. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
2:00
79. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
2:05
80. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
81. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
2:07
82. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
2:10
83. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
2:11
84. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
-
85. nl
DEELEN Diederik
2:12
86. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
2:14
87. de
STEIDTEN Lukas
2:16
88. at
BENETSEDER Josef
Team Hrinkow Advarics Cycleang
2:24
89. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
2:26
90. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
-
91. at
GöTZE Holger
2:38
92. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
2:45
93. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
2:51
94. de
EDMüLLER Benjamin
Team Heizomat
3:24
95. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
4:21
96. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
4:23
97. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
4:26
98. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
4:30
99. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
100. at
PÖSSL Lukas
4:36
101. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
4:40
102. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
4:43
103. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
4:45
104. de
KLEIN Richard
-
105. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
5:05
106. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
5:15
107. at
OBKIRCHER Marc
5:23
108. at
MATZNER Stefan
5:25
109. nl
BEEN Wouter
-
110. se
FAGLUM KARLSSON Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
5:31
111. at
GRÖMER Phillipp
5:35
112. nl
SONNEVELD Mark
5:47
113. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
5:49
114. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
5:51
115. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
6:39
116. de
STEGER Lukas
6:50
117. nl
MARTENS Thom
9:05
118. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
9:15
119. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
9:19
120. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
-
121. at
PRAXMARER Stefan
Tirol Cycling Team
9:26
122. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
123. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
9:41
124. nl
HENDRIKX Max
9:49
125. de
SCHAFFNER Moritz
Team Stuttgart
10:02
126. de
SCHEIT Florian
-
127. at
WINDISCHBAUER Johannes
10:06
128. de
KENDLER Benedikt
10:14
129. at
SPRENGER Michael
10:21
130. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
10:32
131. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
11:04
132. at
OCHSENHOFER Peter
11:36
133. at
MüLLER Andreas
Team Hrinkow Advarics Cycleang
18:17

Mountains Classification

1. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
24
2. de
STARKER Sascha
Team Heizomat
16
3. at
GOGL Michael
Tirol Cycling Team
10
4. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
7
5. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
7
6. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
6
7. be
SOETE Daan
Telenet - Fidea
5
8. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
3
9. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
1
10. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
1

Points Classification

1. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
20
2. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
20
3. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
15
4. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
15
5. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
11
6. de
KNAUER Florenz
11
7. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
8
8. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
8
9. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
6
10. se
GUSTAVSSON Niklas
Team Tre Berg-Bianchi
6
11. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
4
12. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
4
13. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
2
14. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
2
15. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1
16. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
1

Teams Classification

1.
Team Felbermayr - Simplon Wels
13:32:43
2.
Amplatz - BMC
0:18
3.
Roth – Skoda
0:34
4.
Team Tre Berg-Bianchi
0:41
5.
WSA-Greenlife
0:49
6.
SEG Racing
0:50
7.
Team Vorarlberg
0:53
8.
Tirol Cycling Team
0:57
9.
AWT-GreenWay
1:10
10.
Itera - Katusha
1:18
11.
Whirlpool Author
1:23