Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Oberösterreichrundfahrt

Stage 3

: Eferding, Fa. Stöcker > Ulrichsberg

Saturday 20th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 142.1km


Stage Result

1. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
03:41:09
2. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
0:43
3. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
-
4. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
-
5. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
-
6. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
-
7. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
8. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
9. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
10. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
11. dk
KLARIS Magnus Bak
SEG Racing
0:48
12. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
13. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
-
14. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
-
15. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
-
16. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
17. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
18. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
0:53
19. be
SOETE Daan
Telenet - Fidea
0:54
20. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:57
21. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
0:58
22. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
23. at
PRAXMARER Stefan
Tirol Cycling Team
-
24. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
-
25. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
26. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
27. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
28. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
29. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
30. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
31. nl
BOVENHUIS Jasper
SEG Racing
-
32. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
-
33. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
34. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
35. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1:09
36. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
1:13
37. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
-
38. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
1:16
39. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
40. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1:19
41. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
1:22
42. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
1:23
43. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
1:53
44. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
1:55
45. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
1:58
46. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
3:52
47. at
POLL Stefan
4:09
48. at
GOGL Michael
Tirol Cycling Team
4:36
49. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
7:34
50. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
7:43
51. de
GEßNER Konrad
-
52. nl
DEELEN Diederik
-
53. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
-
54. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
-
55. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
56. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
57. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
9:10
58. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
9:39
59. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
9:43
60. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
10:04
61. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
62. de
KNAUER Florenz
-
63. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
64. at
PÖSSL Lukas
10:49
65. nl
DE JONG Martijn
10:53
66. de
KLEIN Richard
-
67. at
GOTZ Markus
WSA-Greenlife
10:55
68. at
GAUBITZER Michael
-
69. az
ASANOV Enver
Synergy Baku Cycling Project
-
70. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
-
71. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
-
72. de
EDMüLLER Benjamin
Team Heizomat
-
73. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
-
74. at
SPRENGER Michael
-
75. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
-
76. de
SCHAFFNER Moritz
Team Stuttgart
-
77. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
78. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
79. de
SCHLICHENMAIER Tim
-
80. de
STEIDTEN Lukas
11:07
81. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
11:08
82. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
-
83. se
FAGLUM KARLSSON Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
-
84. se
GUSTAVSSON Niklas
Team Tre Berg-Bianchi
-
85. de
TRETTWER Helmut
11:11
86. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
-
87. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
11:14
88. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
-
89. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
-
90. de
STEGER Lukas
-
91. de
KAPFHAMMER Thomas
-
92. at
SCHOFFMANN Martin
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
93. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
94. de
DINKLER Jonathan
-
95. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
16:56
96. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
97. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
-
98. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
-
99. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
-
100. at
BENETSEDER Josef
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
101. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
-
102. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
-
103. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
104. nl
BEEN Wouter
-
105. de
STARKER Sascha
Team Heizomat
-
106. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
107. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
108. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
-
109. de
SCHEIT Florian
-
110. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
111. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
112. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
-
113. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
-
114. nl
HENDRIKX Max
-
115. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
21:24
116. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
24:41
117. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
29:01
DNF. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
DNF. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
-
DNF. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
-
DNF. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
DNF. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
-
DNF. at
MüLLER Andreas
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
DNF. at
WINDISCHBAUER Johannes
-
DNF. at
OBKIRCHER Marc
-
DNF. at
OCHSENHOFER Peter
-
DNF. de
KENDLER Benedikt
-
DNF. de
STEHLIN Yannik
-
DNF. at
MATZNER Stefan
-
DNF. nl
SONNEVELD Mark
-
DNF. nl
MARTENS Thom
-
DNF. at
GRÖMER Phillipp
-
DNF. at
GöTZE Holger
-

General Classification

1. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
08:12:07
2. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
0:32
3. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
4. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
5. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
0:35
7. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
0:39
8. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
0:43
9. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
0:45
10. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
0:46
11. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
-
12. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
0:50
13. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
0:54
14. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
0:59
15. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
16. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
1:00
17. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
18. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
1:10
19. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
20. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:13
21. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
1:20
22. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
1:22
23. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
24. dk
KLARIS Magnus Bak
SEG Racing
1:23
25. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
1:33
26. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
1:37
27. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1:41
28. nl
BOVENHUIS Jasper
SEG Racing
1:44
29. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
30. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
1:45
31. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
1:52
32. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
33. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
34. be
SOETE Daan
Telenet - Fidea
1:55
35. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
36. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
2:14
37. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
2:21
38. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
2:32
39. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
2:33
40. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
3:13
41. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
3:41
42. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
4:41
43. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
5:05
44. at
POLL Stefan
5:07
45. at
GOGL Michael
Tirol Cycling Team
5:54
46. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
7:59
47. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
8:22
48. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
8:38
49. de
GEßNER Konrad
9:01
50. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
9:09
51. nl
DEELEN Diederik
9:32
52. at
PRAXMARER Stefan
Tirol Cycling Team
10:01
53. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
10:06
54. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
10:12
55. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
10:50
56. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
10:58
57. de
KNAUER Florenz
11:05
58. nl
DE JONG Martijn
11:15
59. de
KAPFHAMMER Thomas
11:30
60. de
SCHLICHENMAIER Tim
11:41
61. de
TRETTWER Helmut
11:46
62. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
11:50
63. at
GOTZ Markus
WSA-Greenlife
11:56
64. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
12:00
65. se
GUSTAVSSON Niklas
Team Tre Berg-Bianchi
12:07
66. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
12:09
67. at
GAUBITZER Michael
12:13
68. de
DINKLER Jonathan
12:15
69. at
SCHOFFMANN Martin
Team Felbermayr - Simplon Wels
12:21
70. az
ASANOV Enver
Synergy Baku Cycling Project
-
71. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
12:36
72. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
12:46
73. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
12:48
74. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
12:58
75. de
STEIDTEN Lukas
13:00
76. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
13:01
77. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
13:10
78. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
13:36
79. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
13:46
80. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
13:50
81. de
EDMüLLER Benjamin
Team Heizomat
13:56
82. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
14:21
83. at
PÖSSL Lukas
15:02
84. de
KLEIN Richard
15:15
85. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
86. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
15:17
87. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
15:28
88. se
FAGLUM KARLSSON Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
16:16
89. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
17:10
90. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
17:31
91. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
17:35
92. de
STARKER Sascha
Team Heizomat
17:41
93. de
STEGER Lukas
-
94. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
17:42
95. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
17:57
96. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
17:59
97. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
18:01
98. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
18:14
99. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
18:30
100. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
18:38
101. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
18:44
102. at
BENETSEDER Josef
Team Hrinkow Advarics Cycleang
18:57
103. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
18:59
104. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
20:04
105. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
20:13
106. de
SCHAFFNER Moritz
Team Stuttgart
20:34
107. at
SPRENGER Michael
20:53
108. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
21:36
109. nl
BEEN Wouter
21:58
110. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
22:22
111. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
25:48
112. nl
HENDRIKX Max
26:22
113. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
26:23
114. de
SCHEIT Florian
26:35
115. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
26:52
116. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
27:05
117. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
33:53

Mountains Classification

1. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
30
2. de
STARKER Sascha
Team Heizomat
16
3. at
GOGL Michael
Tirol Cycling Team
14
4. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
7
5. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
7
6. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
6
7. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
6
8. be
SOETE Daan
Telenet - Fidea
5
9. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
4
10. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
3
11. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
3
12. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
2
13. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
2
14. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
1
15. at
PRAXMARER Stefan
Tirol Cycling Team
1
16. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
1
17. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
1

Points Classification

1. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
28
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
20
3. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
20
4. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
15
5. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
15
6. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
12
7. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
11
8. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
11
9. de
KNAUER Florenz
11
10. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
8
11. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
7
12. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
6
13. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
6
14. se
GUSTAVSSON Niklas
Team Tre Berg-Bianchi
6
15. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
4
16. se
WETTERHALL Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
2
17. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
2
18. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1
19. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
1

Teams Classification

1.
Team Felbermayr - Simplon Wels
24:38:38
2.
Roth – Skoda
0:20
3.
SEG Racing
0:56
4.
Itera - Katusha
1:14
5.
Team Kuota-Lotto
1:37
6.
Team Tre Berg-Bianchi
1:47
7.
Tirol Cycling Team
1:48
8.
Telenet - Fidea
1:52
9.
Whirlpool Author
2:31
10.
Team Hrinkow Advarics Cycleang
2:33