Okolo Slovenska

Final Classification

Sunday 14th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
20:09:10
2. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:13
3. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
0:15
4. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
-
5. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
0:17
6. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
0:21
7. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
-
8. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
9. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
2:35
10. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
2:37
11. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
2:40
12. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
-
13. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
2:41
14. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
3:58
15. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
16. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
17. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
4:07
18. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
19. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
4:09
20. be
FRISON Frederik
4:11
21. be
PLANCKAERT Emiel
-
22. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
23. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
24. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
-
25. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
5:26
26. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
5:35
27. sk
KOLAR Michael
Tinkoff - Saxo
5:39
28. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
5:42
29. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
5:43
30. sk
SAGAN Juraj
Tinkoff - Saxo
5:46
31. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
5:47
32. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
5:48
33. cz
BOUBAL Martin
5:49
34. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
35. ua
VASILYEV Maksym
ISD Continental Team
-
36. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
37. cz
KOUDELA Tomas
SKC Tufo Prostējov
-
38. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
39. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
-
40. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
41. it
FERRAROTTI Alessandro Mario
GM Cycling Team
6:52
42. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
7:08
43. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
7:52
44. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
9:03
45. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
9:24
46. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
9:48
47. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
9:49
48. it
STAMEGNA Sebastian
GM Cycling Team
-
49. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
50. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
51. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
52. be
CLEPPE Nicolas
Telenet - Fidea
-
53. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
10:36
54. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
11:00
55. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
-
56. ch
CHENAUX Adrien
11:02
57. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
58. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
59. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
11:08
60. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
11:16
61. sk
HARING Martin
CK Banska Bystrica
13:25
62. ch
MERCIER Alexandre
15:02
63. be
CRAEGHS Maarten
-
64. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
65. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
15:09
66. nl
WUBBEN Niels
Telenet - Fidea
16:18
67. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
16:54
68. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
18:13
69. cz
KUKRLE Michael
19:03
70. cz
HAMPL Petr
19:35
71. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
72. dk
GARBY Marc Christian
Team Idea 2010 ASD
19:52
73. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
22:34
74. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
23:45
75. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
23:49
76. kz
ZAKHAROV Artyom
23:51
77. it
BALLERINI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
25:23
78. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
27:29
79. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
28:23
80. be
GOOLAERTS Michael
31:31
81. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD Continental Team
35:32
82. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
37:59
83. cz
OKROUHLICKY Tomas
38:00
84. ch
MERCIER Yves
39:03
85. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
39:21
86. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
40:04
87. nl
VAN BREDA Rick
Parkhotel Valkenburg CT
-
88. dk
KRIGBAUM Mathias
40:08
89. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
-
90. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
40:18
91. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
41:22
92. ch
BEURET Laurent
41:59
93. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
42:24
94. sk
TARAGEL Filip
X23 - Saroni Factory Team
43:09
95. it
GASPARRINI Rino
Unieuro Wilier Trevigiani
43:19
96. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
43:39
97. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
43:46
98. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
44:09
99. hu
LENGYEL Zoltán
Utensilnord
47:13
100. sk
KRAJICEK Matej
54:29
101. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
54:31
102. ch
AUBERT Romain
56:50
103. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
1:00:53
104. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
1:02:48
105. be
GEUENS Alexander
1:05:20

Mountains Classification

No results available.

Points Classification

1. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
34
2. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
29
3. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
21
4. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
19
5. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
18
6. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
16
7. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
11
8. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
11
9. sk
KOLAR Michael
Tinkoff - Saxo
10
10. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
10
11. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
10
12. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
9
13. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
9
14. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
8
15. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
7
16. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
7
17. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
7
18. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
7
19. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
7
20. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
6
21. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
6
22. cz
KUKRLE Michael
5
23. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
4
24. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
4
25. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
4
26. it
BALLERINI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
4
27. be
GEUENS Alexander
4
28. sk
SAGAN Juraj
Tinkoff - Saxo
3
29. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
3
30. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
3
31. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
2
32. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
2
33. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
2
34. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
2
35. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
2
36. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
2
37. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
2
38. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
1
39. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
1
40. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
1
41. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
1
42. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
1
43. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
1
44. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
1