Go to:  Stage 1 

Okolo Slovenska

Stage 1

: Sahy > Telgárt

Wednesday 10th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 181.1km


Stage Result

1. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
03:57:52
2. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
3. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
-
4. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
5. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
-
6. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
-
7. be
GEUENS Alexander
-
8. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
-
9. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
-
10. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
-
11. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
12. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
-
13. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
14. cz
BOUBAL Martin
-
15. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
16. hu
PELIKÁN János
Utensilnord
-
17. be
GOOLAERTS Michael
-
18. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
19. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
20. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
21. ch
CHENAUX Adrien
-
22. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
23. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
-
24. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
25. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
26. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
-
27. cz
OKROUHLICKY Tomas
-
28. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
29. it
STAMEGNA Sebastian
GM Cycling Team
-
30. sk
SAGAN Juraj
Tinkoff - Saxo
-
31. be
FRISON Frederik
-
32. cz
HAMPL Petr
-
33. ua
VASILYEV Maksym
ISD Continental Team
-
34. ch
MERCIER Alexandre
-
35. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
36. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
-
37. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
-
38. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
39. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
40. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
41. hu
HOLLO Botond
Utensilnord
-
42. sk
KOLAR Michael
Tinkoff - Saxo
-
43. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
44. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
45. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
46. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
47. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
48. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
-
49. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
50. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
-
51. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
52. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
53. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
-
54. hu
RóZSA Balázs
Utensilnord
-
55. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
56. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
-
57. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
58. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
-
59. be
PLANCKAERT Emiel
-
60. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
61. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
62. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
-
63. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
-
64. il
ZILBERSTEIN Ido
Cycling Academy Team
-
65. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
66. cz
KOUDELA Tomas
SKC Tufo Prostējov
-
67. cz
KUKRLE Michael
-
68. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
69. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
70. dk
GARBY Marc Christian
Team Idea 2010 ASD
-
71. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
72. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
73. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
74. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
-
75. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
-
76. kz
ZAKHAROV Artyom
-
77. hu
FILUTÁS Viktor
Utensilnord
-
78. sk
TARAGEL Filip
X23 - Saroni Factory Team
-
79. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
-
80. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
81. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD Continental Team
-
82. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
-
83. it
FERRAROTTI Alessandro Mario
GM Cycling Team
-
84. ch
TERRETTAZ Thomas
-
85. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
86. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
87. sk
BELLAN Juraj
-
88. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
-
89. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
90. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
-
91. sk
HARING Martin
CK Banska Bystrica
-
92. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
93. be
CLEPPE Nicolas
Telenet - Fidea
-
94. sk
KRAJICEK Matej
-
95. be
CRAEGHS Maarten
-
96. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
-
97. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
98. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
99. nl
VAN BREDA Rick
Parkhotel Valkenburg CT
-
100. ch
MERCIER Yves
-
101. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
102. cz
SMOLA Lukas
-
103. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
-
104. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
-
105. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
-
106. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
107. hu
LENGYEL Zoltán
Utensilnord
0:48
108. il
BEAR Yoav
Cycling Academy Team
0:51
109. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
-
110. it
GASPARRINI Rino
Unieuro Wilier Trevigiani
0:55
111. it
BALLERINI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
0:57
112. dk
KRIGBAUM Mathias
1:06
113. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
114. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
1:10
115. sk
KOVACIK Juraj
-
116. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
1:12
117. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
-
118. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
-
119. ch
AUBERT Romain
-
120. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
-
121. nl
WUBBEN Niels
Telenet - Fidea
1:16
122. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
1:19
123. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
0:00
124. ch
BEURET Laurent
1:55
125. sk
FRANO Martin
CK Banska Bystrica
2:30
126. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:00
127. hr
CENGIC Filip
Meridiana Kamen Team
16:44
DNF. cz
MEDEK Tomáš
Bohemia Cycling Track Team
-
DNF. at
BIEDERMANN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
OTL. cz
MODLITBA Vojtech
-

General Classification

1. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
03:57:42
2. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
0:03
3. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
0:04
4. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
0:06
5. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
6. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
7. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
0:08
8. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
0:09
9. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
0:10
10. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
-
11. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
-
12. be
GEUENS Alexander
-
13. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
-
14. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
-
15. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
16. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
-
17. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
18. cz
BOUBAL Martin
-
19. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
20. hu
PELIKÁN János
Utensilnord
-
21. be
GOOLAERTS Michael
-
22. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
23. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
24. ch
CHENAUX Adrien
-
25. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
26. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
-
27. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
28. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
29. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
-
30. cz
OKROUHLICKY Tomas
-
31. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
32. it
STAMEGNA Sebastian
GM Cycling Team
-
33. sk
SAGAN Juraj
Tinkoff - Saxo
-
34. be
FRISON Frederik
-
35. cz
HAMPL Petr
-
36. ua
VASILYEV Maksym
ISD Continental Team
-
37. ch
MERCIER Alexandre
-
38. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
39. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
-
40. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
-
41. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
42. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
43. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
44. hu
HOLLO Botond
Utensilnord
-
45. sk
KOLAR Michael
Tinkoff - Saxo
-
46. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
47. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
48. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
49. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
50. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
-
51. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
52. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
53. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
54. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
-
55. hu
RóZSA Balázs
Utensilnord
-
56. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
57. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
58. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
-
59. be
PLANCKAERT Emiel
-
60. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
61. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
62. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
-
63. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
-
64. il
ZILBERSTEIN Ido
Cycling Academy Team
-
65. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
66. cz
KOUDELA Tomas
SKC Tufo Prostējov
-
67. cz
KUKRLE Michael
-
68. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
69. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
70. dk
GARBY Marc Christian
Team Idea 2010 ASD
-
71. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
72. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
73. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
74. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
-
75. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
-
76. kz
ZAKHAROV Artyom
-
77. hu
FILUTÁS Viktor
Utensilnord
-
78. sk
TARAGEL Filip
X23 - Saroni Factory Team
-
79. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
-
80. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
81. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD Continental Team
-
82. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
-
83. it
FERRAROTTI Alessandro Mario
GM Cycling Team
-
84. ch
TERRETTAZ Thomas
-
85. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
86. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
87. sk
BELLAN Juraj
-
88. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
-
89. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
90. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
-
91. sk
HARING Martin
CK Banska Bystrica
-
92. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
93. be
CLEPPE Nicolas
Telenet - Fidea
-
94. sk
KRAJICEK Matej
-
95. be
CRAEGHS Maarten
-
96. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
-
97. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
98. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
99. nl
VAN BREDA Rick
Parkhotel Valkenburg CT
-
100. ch
MERCIER Yves
-
101. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
102. cz
SMOLA Lukas
-
103. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
-
104. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
-
105. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
-
106. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
107. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
108. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
109. hu
LENGYEL Zoltán
Utensilnord
0:58
110. il
BEAR Yoav
Cycling Academy Team
1:01
111. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
-
112. it
GASPARRINI Rino
Unieuro Wilier Trevigiani
1:05
113. it
BALLERINI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
1:07
114. dk
KRIGBAUM Mathias
1:16
115. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
116. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
1:20
117. sk
KOVACIK Juraj
-
118. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
1:22
119. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
-
120. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
-
121. ch
AUBERT Romain
-
122. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
-
123. nl
WUBBEN Niels
Telenet - Fidea
1:26
124. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
1:29
125. ch
BEURET Laurent
2:05
126. sk
FRANO Martin
CK Banska Bystrica
2:40
127. hr
CENGIC Filip
Meridiana Kamen Team
16:54

Points Classification

1. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
10
2. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
10
3. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
9
4. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
8
5. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
7
6. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
6
7. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
5
8. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
4
9. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
4
10. be
GEUENS Alexander
4
11. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
2
12. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
2
13. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
1
14. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
1

Youth Classification

1. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
03:57:52
2. be
GEUENS Alexander
-
3. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
4. hu
PELIKÁN János
Utensilnord
-
5. be
GOOLAERTS Michael
-
6. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
7. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
8. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
-
9. cz
HAMPL Petr
-
10. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
11. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
12. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
13. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
14. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
-
15. hu
RóZSA Balázs
Utensilnord
-
16. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
17. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
-
18. be
PLANCKAERT Emiel
-
19. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
20. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
-
21. il
ZILBERSTEIN Ido
Cycling Academy Team
-
22. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
23. cz
KUKRLE Michael
-
24. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
25. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
26. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
-
27. hu
FILUTÁS Viktor
Utensilnord
-
28. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
-
29. it
FERRAROTTI Alessandro Mario
GM Cycling Team
-
30. ch
TERRETTAZ Thomas
-
31. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
32. sk
BELLAN Juraj
-
33. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
34. be
CLEPPE Nicolas
Telenet - Fidea
-
35. sk
KRAJICEK Matej
-
36. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
37. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
38. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
-
39. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
40. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
41. hu
LENGYEL Zoltán
Utensilnord
0:48
42. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
0:51
43. it
BALLERINI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
0:57
44. dk
KRIGBAUM Mathias
1:06
45. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
46. sk
KOVACIK Juraj
1:10
47. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
1:12
48. hr
CENGIC Filip
Meridiana Kamen Team
16:44

Teams Classification

1.
Synergy Baku Cycling Project
11:53:36
2.
Lotto Soudal
-
3.
Kazakhstan
-
4.
Kemo Dukla Trencin
-
5.
GM Cycling Team
-
6.
Telenet - Fidea
-
7.
AWT-GreenWay
-
8.
Whirlpool Author
-
9.
Parkhotel Valkenburg CT
-
10.
Kolss BDC Team
-
11.
Utensilnord
-
12.
Telenet - Fidea
-
13.
Itera - Katusha
-
14.
Meridiana Kamen Team
-
15.
Humard Velo-Passion
-
16.
CK Pribram Fany Gastro
-
17.
Slovakia
-
18.
Cycling Academy Team
-
19.
Unieuro Wilier Trevigiani
-
20.
ISD Continental Team
-
21.
Czech Republic
-
22.
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
23.
CK Banska Bystrica
1:12