Go to:  Stage 1  Stage 2 

Okolo Slovenska

Stage 2

: Telgárt > Poprad

Thursday 11th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 158.6km


Stage Result

1. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
03:45:52
2. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
3. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
-
4. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
-
5. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
-
6. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
-
7. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
-
8. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
9. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
10. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
11. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
12. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
13. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
-
14. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
-
15. be
FRISON Frederik
-
16. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
17. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
18. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
-
19. be
PLANCKAERT Emiel
-
20. cz
BOUBAL Martin
-
21. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
22. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
-
23. sk
SAGAN Juraj
Tinkoff - Saxo
-
24. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
25. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
-
26. cz
HAMPL Petr
-
27. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
28. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
29. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
30. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
-
31. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
-
32. ch
MERCIER Alexandre
-
33. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
34. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
35. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
36. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
37. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
38. cz
KOUDELA Tomas
SKC Tufo Prostējov
-
39. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
-
40. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
41. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
-
42. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
43. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
-
44. be
CRAEGHS Maarten
-
45. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
46. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
47. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
48. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
49. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
50. sk
KOLAR Michael
Tinkoff - Saxo
-
51. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
52. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
53. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
54. cz
OKROUHLICKY Tomas
-
55. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
56. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
57. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
-
58. ch
CHENAUX Adrien
-
59. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
-
60. it
STAMEGNA Sebastian
GM Cycling Team
-
61. dk
GARBY Marc Christian
Team Idea 2010 ASD
-
62. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
63. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
-
64. be
CLEPPE Nicolas
Telenet - Fidea
-
65. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
66. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
67. cz
KUKRLE Michael
-
68. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
69. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
70. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
71. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
72. nl
WUBBEN Niels
Telenet - Fidea
-
73. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
-
74. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
-
75. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
76. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
77. ua
VASILYEV Maksym
ISD Continental Team
-
78. kz
ZAKHAROV Artyom
-
79. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
0:23
80. it
FERRAROTTI Alessandro Mario
GM Cycling Team
0:31
81. it
BALLERINI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
0:51
82. sk
HARING Martin
CK Banska Bystrica
2:23
83. hu
RóZSA Balázs
Utensilnord
3:50
84. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
4:16
85. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
4:48
86. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
87. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
-
88. sk
TARAGEL Filip
X23 - Saroni Factory Team
5:09
89. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
16:29
90. ch
MERCIER Yves
-
91. ch
AUBERT Romain
-
92. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
-
93. be
GOOLAERTS Michael
-
94. dk
KRIGBAUM Mathias
-
95. nl
VAN BREDA Rick
Parkhotel Valkenburg CT
-
96. sk
KRAJICEK Matej
-
97. ch
BEURET Laurent
-
98. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD Continental Team
-
99. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
-
100. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
16:33
101. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
-
102. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
103. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
-
104. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
105. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
-
106. hu
HOLLO Botond
Utensilnord
18:49
107. hu
FILUTÁS Viktor
Utensilnord
-
108. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
-
109. it
GASPARRINI Rino
Unieuro Wilier Trevigiani
-
110. il
ZILBERSTEIN Ido
Cycling Academy Team
-
111. sk
BELLAN Juraj
-
112. il
BEAR Yoav
Cycling Academy Team
-
113. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
-
114. hu
LENGYEL Zoltán
Utensilnord
-
115. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
-
116. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
18:52
117. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
-
118. be
GEUENS Alexander
27:20
DNF. sk
KOVACIK Juraj
-
DNF. sk
FRANO Martin
CK Banska Bystrica
-
DNF. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
DNF. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
-
DNF. hu
PELIKÁN János
Utensilnord
-
DNF. hr
CENGIC Filip
Meridiana Kamen Team
-
DNF. cz
SMOLA Lukas
-
DNF. ch
TERRETTAZ Thomas
-
OTL. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
-

General Classification

1. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
07:43:28
2. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
0:06
3. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
0:08
4. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
0:09
5. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
0:10
6. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
0:12
7. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
8. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
9. sk
SAGAN Juraj
Tinkoff - Saxo
0:13
10. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
11. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
0:14
12. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
13. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
14. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
0:15
15. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
-
16. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
17. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
0:16
18. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
19. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
-
20. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
-
21. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
-
22. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
23. cz
BOUBAL Martin
-
24. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
25. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
26. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
27. be
FRISON Frederik
-
28. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
29. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
30. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
31. cz
HAMPL Petr
-
32. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
33. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
34. ch
MERCIER Alexandre
-
35. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
36. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
-
37. be
PLANCKAERT Emiel
-
38. ch
CHENAUX Adrien
-
39. cz
OKROUHLICKY Tomas
-
40. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
-
41. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
42. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
43. it
STAMEGNA Sebastian
GM Cycling Team
-
44. sk
KOLAR Michael
Tinkoff - Saxo
-
45. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
46. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
-
47. ru
FROLOV Igor
Itera - Katusha
-
48. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
49. cz
KOUDELA Tomas
SKC Tufo Prostējov
-
50. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
51. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
52. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
-
53. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
-
54. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
55. ua
VASILYEV Maksym
ISD Continental Team
-
56. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
-
57. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
58. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
59. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
60. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
61. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
62. dk
GARBY Marc Christian
Team Idea 2010 ASD
-
63. cz
KUKRLE Michael
-
64. be
CRAEGHS Maarten
-
65. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
66. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
67. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
-
68. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
69. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
70. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
71. kz
ZAKHAROV Artyom
-
72. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
-
73. be
CLEPPE Nicolas
Telenet - Fidea
-
74. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
75. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
76. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
77. it
FERRAROTTI Alessandro Mario
GM Cycling Team
0:47
78. nl
WUBBEN Niels
Telenet - Fidea
1:32
79. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
1:35
80. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
1:49
81. it
BALLERINI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
2:04
82. sk
HARING Martin
CK Banska Bystrica
2:39
83. hu
RóZSA Balázs
Utensilnord
4:26
84. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
4:32
85. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
5:04
86. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
87. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
-
88. sk
TARAGEL Filip
X23 - Saroni Factory Team
5:25
89. be
GOOLAERTS Michael
16:45
90. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
91. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
-
92. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD Continental Team
-
93. ch
MERCIER Yves
-
94. sk
KRAJICEK Matej
-
95. nl
VAN BREDA Rick
Parkhotel Valkenburg CT
-
96. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
16:47
97. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
16:49
98. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
99. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
-
100. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
101. dk
KRIGBAUM Mathias
17:51
102. ch
AUBERT Romain
17:57
103. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
-
104. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
18:01
105. ch
BEURET Laurent
18:40
106. hu
HOLLO Botond
Utensilnord
19:05
107. il
ZILBERSTEIN Ido
Cycling Academy Team
-
108. hu
FILUTÁS Viktor
Utensilnord
-
109. sk
BELLAN Juraj
-
110. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
-
111. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
19:08
112. hu
LENGYEL Zoltán
Utensilnord
19:53
113. il
BEAR Yoav
Cycling Academy Team
19:56
114. it
GASPARRINI Rino
Unieuro Wilier Trevigiani
20:00
115. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
20:16
116. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
20:17
117. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
20:20
118. be
GEUENS Alexander
27:36

Mountains Classification

1. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
8
2. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
8
3. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
5
4. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
4
5. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
4
6. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
2
7. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
1
8. sk
SAGAN Juraj
Tinkoff - Saxo
1
9. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
1
10. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
1

Points Classification

1. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
19
2. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
16
3. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
11
4. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
10
5. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
10
6. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
10
7. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
9
8. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
7
9. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
7
10. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
6
11. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
6
12. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
4
13. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
4
14. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
4
15. be
GEUENS Alexander
4
16. sk
SAGAN Juraj
Tinkoff - Saxo
3
17. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
3
18. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
2
19. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
2
20. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
2
21. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
2
22. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
1
23. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
1
24. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
1
25. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
1
26. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
1

Youth Classification

1. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
07:43:41
2. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
0:03
3. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
4. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
5. cz
HAMPL Petr
-
6. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
7. be
PLANCKAERT Emiel
-
8. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
-
9. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
10. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
11. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
-
12. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
13. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
14. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
15. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
16. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
17. cz
KUKRLE Michael
-
18. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
19. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
20. be
CLEPPE Nicolas
Telenet - Fidea
-
21. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
22. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
23. it
FERRAROTTI Alessandro Mario
GM Cycling Team
0:34
24. it
BALLERINI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
1:51
25. hu
RóZSA Balázs
Utensilnord
4:13
26. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
4:51
27. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
28. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
-
29. be
GOOLAERTS Michael
16:32
30. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
-
31. sk
KRAJICEK Matej
-
32. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
16:36
33. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
34. dk
KRIGBAUM Mathias
17:38
35. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
17:48
36. il
ZILBERSTEIN Ido
Cycling Academy Team
18:52
37. hu
FILUTÁS Viktor
Utensilnord
-
38. sk
BELLAN Juraj
-
39. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
18:55
40. hu
LENGYEL Zoltán
Utensilnord
19:40
41. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
20:03
42. be
GEUENS Alexander
27:23

Teams Classification

1.
Synergy Baku Cycling Project
23:11:12
2.
Parkhotel Valkenburg CT
-
3.
Lotto - Soudal U23
-
4.
Unieuro Wilier Trevigiani
-
5.
Kazakhstan
-
6.
Kemo Dukla Trencin
-
7.
GM Cycling Team
-
8.
Kolss BDC Team
-
9.
Telenet - Fidea
-
10.
Meridiana Kamen Team
-
11.
AWT-GreenWay
-
12.
Telenet - Fidea
-
13.
Whirlpool Author
-
14.
Itera - Katusha
-
15.
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
16.
Czech Republic
-
17.
Cycling Academy Team
-
18.
ISD Continental Team
-
19.
Slovakia
5:09
20.
Humard Velo-Passion
16:29
21.
CK Banska Bystrica
38:57
22.
Utensilnord
41:28