Go to:  Stage 1 

Route du Sud - la Depeche du Midi

Stage 1

: Lourdes > Auch

Thursday 18th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 204km


Stage Result

1. fr
TRONET Steven
Auber 93
04:59:41
2. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
3. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Cult Energy Pro Cycling
-
4. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:03
5. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
-
6. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
-
7. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
8. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
10. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
-
11. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
-
12. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
-
13. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
-
15. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
16. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
17. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
-
18. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
-
19. fr
BIHEL César
Auber 93
-
20. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
21. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
22. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
23. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
-
24. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
25. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
-
26. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
27. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
28. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
-
29. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
30. cz
HNIK Karel
Cult Energy Pro Cycling
-
31. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
32. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
33. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
34. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
-
35. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
36. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
-
37. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
-
38. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
-
39. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
40. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
41. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
42. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
-
43. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
44. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
45. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
46. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
47. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
-
48. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
49. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
50. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
51. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
52. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
53. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
54. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
55. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
56. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
57. fr
LEMARCHAND Romain
Cult Energy Pro Cycling
-
58. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
59. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
-
60. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
-
61. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
62. es
ERVITI Imanol
Movistar Team
-
63. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
64. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular ONDA Boavista
-
65. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
-
66. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
0:21
67. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
68. us
KING Edward
Team Cannondale - Garmin
-
69. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
0:25
70. fr
PENVEN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
71. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
72. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:30
73. dk
GULDHAMMER Rasmus
Cult Energy Pro Cycling
0:33
74. fr
GESLIN Anthony
FDJ
0:45
75. pt
MAGALHAES Samuel
Rádio Popular ONDA Boavista
0:46
76. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
77. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
0:49
78. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
-
79. dk
REIHS Michael
Cult Energy Pro Cycling
-
80. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
-
81. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
82. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
-
83. fr
GADRET John
Movistar Team
1:10
84. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
1:26
85. fr
GENE Yohann
Team Europcar
1:44
86. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
2:19
87. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
3:39
88. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
4:18
89. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
4:40
90. fr
MENUT David
Auber 93
5:16
91. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
92. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
-
93. es
SANZ Enrique
Movistar Team
5:19
94. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
95. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
6:34
96. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
97. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
98. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
-
99. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
-
100. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
101. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
-
102. fr
DI GRéGORIO Rémy
Team Marseille 13 KTM
-
103. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
-
104. fr
GAUTIER Cyril
Team Europcar
6:53
105. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
8:01
106. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
8:59
107. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
108. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
109. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
110. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
9:27
111. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
-
112. co
SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano
Team Colombia
-
113. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
-
114. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
115. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
116. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
117. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Colombia
11:18
118. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
119. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
120. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
-
121. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
-
122. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff - Saxo
15:21
123. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
-
124. ch
ZAUGG Oliver
Tinkoff - Saxo
15:24

General Classification

1. fr
TRONET Steven
Auber 93
04:59:31
2. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
0:04
3. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Cult Energy Pro Cycling
0:06
4. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:13
5. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
-
6. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
-
7. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
8. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
10. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
-
11. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
-
12. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
-
13. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
-
15. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
16. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
17. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
-
18. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
-
19. fr
BIHEL César
Auber 93
-
20. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
21. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
22. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
23. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
-
24. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
25. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
-
26. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
27. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
28. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
-
29. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
30. cz
HNIK Karel
Cult Energy Pro Cycling
-
31. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
32. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
33. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
34. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
-
35. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
36. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
-
37. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
-
38. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
-
39. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
40. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
41. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
42. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
-
43. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
44. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
45. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
46. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
47. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
-
48. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
49. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
50. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
51. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
52. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
53. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
54. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
55. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
56. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
57. fr
LEMARCHAND Romain
Cult Energy Pro Cycling
-
58. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
59. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
-
60. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
-
61. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
62. es
ERVITI Imanol
Movistar Team
-
63. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
64. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular ONDA Boavista
-
65. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
-
66. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
0:31
67. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
68. us
KING Edward
Team Cannondale - Garmin
-
69. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
0:35
70. fr
PENVEN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
71. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
72. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:40
73. dk
GULDHAMMER Rasmus
Cult Energy Pro Cycling
0:43
74. fr
GESLIN Anthony
FDJ
0:55
75. pt
MAGALHAES Samuel
Rádio Popular ONDA Boavista
0:56
76. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
77. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
0:59
78. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
-
79. dk
REIHS Michael
Cult Energy Pro Cycling
-
80. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
-
81. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
82. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
-
83. fr
GADRET John
Movistar Team
1:20
84. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
1:36
85. fr
GENE Yohann
Team Europcar
1:54
86. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
2:29
87. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
3:49
88. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
4:28
89. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
4:50
90. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
5:23
91. fr
MENUT David
Auber 93
5:26
92. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
93. es
SANZ Enrique
Movistar Team
5:29
94. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
0:13
95. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
6:41
96. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
6:44
97. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
98. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
99. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
-
100. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
-
101. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
102. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
-
103. fr
DI GRéGORIO Rémy
Team Marseille 13 KTM
-
104. fr
GAUTIER Cyril
Team Europcar
7:03
105. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
8:11
106. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
9:09
107. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
108. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
109. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
110. fr
PINEAU Cédric
FDJ
9:31
111. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
9:37
112. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
-
113. co
SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano
Team Colombia
-
114. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
-
115. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
116. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
117. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Colombia
11:28
118. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
119. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
120. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
-
121. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
-
122. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff - Saxo
15:31
123. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
-
124. ch
ZAUGG Oliver
Tinkoff - Saxo
15:34

Mountains Classification

1. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
10
2. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
3
3. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
3
4. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
2
5. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
2
6. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
1
7. fr
PINEAU Cédric
FDJ
1

Points Classification

1. fr
TRONET Steven
Auber 93
20
2. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
17
3. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Cult Energy Pro Cycling
15
4. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
13
5. fr
PINEAU Cédric
FDJ
12
6. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
11
7. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
10
8. fr
ROUX Anthony
FDJ
9
9. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
8
10. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
7
11. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
6
12. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
5
13. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
4
14. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
4
15. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
4
16. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
3
17. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
2
18. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
1

Youth Classification

1. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Cult Energy Pro Cycling
04:59:37
2. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:07
3. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
-
4. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
-
5. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
-
6. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
7. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
-
8. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
9. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
10. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
11. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
12. cz
HNIK Karel
Cult Energy Pro Cycling
-
13. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
14. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
-
15. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
-
16. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
17. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
18. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
-
19. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
20. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
21. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
22. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular ONDA Boavista
-
23. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:25
24. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
0:29
25. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:34
26. pt
MAGALHAES Samuel
Rádio Popular ONDA Boavista
0:50
27. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
0:53
28. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
29. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
1:30
30. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
4:22
31. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
5:17
32. fr
MENUT David
Auber 93
5:20
33. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
6:35
34. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
6:38
35. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
-
36. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
-
37. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
9:03
38. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
39. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
9:31
40. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
41. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Colombia
11:22
42. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
43. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
-

Teams Classification

1.
Cofidis, Solutions Crédits
14:59:09
2.
Cult Energy Pro Cycling
-
3.
Auber 93
-
4.
Team Cannondale - Garmin
0:03
5.
Team Marseille 13 KTM
-
6.
Caja Rural - Seguros RGA
-
7.
Bretagne - Séché Environnement
-
8.
FDJ
-
9.
Rádio Popular ONDA Boavista
-
10.
AG2R La Mondiale
-
11.
Murias Taldea
-
12.
Team Colombia
-
13.
Movistar Team
-
14.
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:21
15.
Team Europcar
0:49
16.
Tinkoff - Saxo
1:32