Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Route du Sud - la Depeche du Midi

Stage 3

: Izaourt > Bagnères-de-Luchon

Saturday 20th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 181km


Stage Result

1. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
04:48:05
2. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
0:13
3. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
0:35
4. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
0:48
5. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
6. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
1:03
7. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
1:58
8. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
2:56
9. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
-
10. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
11. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
12. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
13. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
2:59
14. fr
GADRET John
Movistar Team
3:28
15. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
16. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
17. cz
HNIK Karel
Cult Energy Pro Cycling
4:41
18. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
20. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
5:23
21. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
22. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
-
23. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
24. dk
GULDHAMMER Rasmus
Cult Energy Pro Cycling
-
25. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
26. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
7:18
27. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
28. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
29. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
30. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
31. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
32. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
8:37
33. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
34. fr
LEMARCHAND Romain
Cult Energy Pro Cycling
9:16
35. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
10:01
36. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
-
37. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
-
38. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
10:20
39. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
-
40. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
-
41. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
12:07
42. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff - Saxo
-
43. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
-
44. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
45. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
12:09
46. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
13:25
47. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
48. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
15:36
49. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
50. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
51. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
52. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
-
53. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
17:44
54. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
55. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular ONDA Boavista
20:29
56. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
20:51
57. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
58. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
22:18
59. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
22:46
60. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
61. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
23:00
62. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
63. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
64. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
65. co
SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano
Team Colombia
-
66. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
67. es
ERVITI Imanol
Movistar Team
-
68. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
69. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
70. dk
REIHS Michael
Cult Energy Pro Cycling
-
71. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
72. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
-
73. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
74. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
-
75. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
23:06
76. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
24:59
77. fr
DI GRéGORIO Rémy
Team Marseille 13 KTM
-
78. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
28:45
79. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
29:01
80. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
-
81. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
-
82. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
-
83. us
KING Edward
Team Cannondale - Garmin
-
84. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
85. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Cult Energy Pro Cycling
-
86. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
87. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
88. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
-
89. fr
MENUT David
Auber 93
-
90. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
-
91. fr
BIHEL César
Auber 93
-
92. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
93. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
-
94. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
95. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
96. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
-
97. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
98. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
99. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
-
100. fr
GENE Yohann
Team Europcar
-
101. es
SANZ Enrique
Movistar Team
-
102. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
-
103. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
31:07
104. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
105. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
-
106. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
31:55
107. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
108. ch
ZAUGG Oliver
Tinkoff - Saxo
32:42
109. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
34:54
DNF. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
DNF. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
DNF. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
-
DNF. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
-
DNF. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
-
DNF. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
DNF. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
DNF. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
DNF. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
DNF. fr
PENVEN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
DNF. pt
MAGALHAES Samuel
Rádio Popular ONDA Boavista
-
DNF. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
DNS. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-

General Classification

1. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
13:11:04
2. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
0:17
3. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
0:41
4. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
0:58
5. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
6. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
1:31
7. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
2:08
8. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
3:06
9. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
-
10. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
11. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
3:09
12. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
3:21
13. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
3:28
14. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
3:38
15. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
4:21
16. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
4:51
17. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
18. cz
HNIK Karel
Cult Energy Pro Cycling
-
19. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
5:33
20. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
21. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
22. fr
GADRET John
Movistar Team
5:46
23. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
5:48
24. dk
GULDHAMMER Rasmus
Cult Energy Pro Cycling
6:55
25. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
7:16
26. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
7:28
27. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
-
28. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
7:41
29. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
7:50
30. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
31. fr
MOUREY Francis
FDJ
8:07
32. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
8:47
33. fr
LEMARCHAND Romain
Cult Energy Pro Cycling
9:26
34. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
10:02
35. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
10:11
36. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
-
37. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
10:30
38. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
10:48
39. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
12:07
40. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
12:17
41. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
12:41
42. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
13:42
43. fr
ROUX Anthony
FDJ
13:57
44. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
16:06
45. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
16:26
46. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
16:27
47. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
16:48
48. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
18:09
49. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
18:47
50. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
19:58
51. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
20:27
52. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
21:08
53. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
21:18
54. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
21:40
55. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular ONDA Boavista
22:04
56. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
22:46
57. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
23:10
58. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
23:25
59. fr
LE GAC Olivier
FDJ
23:30
60. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
23:42
61. es
ERVITI Imanol
Movistar Team
23:49
62. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
-
63. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
24:36
64. dk
REIHS Michael
Cult Energy Pro Cycling
24:48
65. fr
GESLIN Anthony
FDJ
25:04
66. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
25:07
67. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
28:44
68. fr
TRONET Steven
Auber 93
28:58
69. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff - Saxo
29:00
70. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
29:01
71. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Cult Energy Pro Cycling
29:04
72. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
29:07
73. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
29:11
74. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
-
75. fr
BIHEL César
Auber 93
-
76. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
29:26
77. fr
GUAY Julien
Auber 93
29:50
78. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
29:51
79. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
29:54
80. us
KING Edward
Team Cannondale - Garmin
30:08
81. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
30:24
82. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
31:32
83. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
31:39
84. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
32:06
85. fr
DI GRéGORIO Rémy
Team Marseille 13 KTM
32:19
86. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
32:29
87. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
32:45
88. fr
GENE Yohann
Team Europcar
33:12
89. co
SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano
Team Colombia
33:17
90. es
SOLER Marc
Movistar Team
33:28
91. es
SANZ Enrique
Movistar Team
34:27
92. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
35:53
93. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
35:55
94. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
35:57
95. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
36:22
96. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
36:33
97. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
36:50
98. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
37:18
99. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
37:20
100. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
38:46
101. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
40:15
102. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
41:45
103. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
42:06
104. fr
MENUT David
Auber 93
45:28
105. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
45:29
106. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
46:26
107. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
46:58
108. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
47:35
109. ch
ZAUGG Oliver
Tinkoff - Saxo
49:54

Mountains Classification

1. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
12
2. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
13
3. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
14
4. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
15
5. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
16
6. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
17
7. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
18
8. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
19
9. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
20
10. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
21
11. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
4
12. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
3
13. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
3
14. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
2
15. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
2
16. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
2
17. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
2
18. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
2
19. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
1
20. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
1
21. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
1

Points Classification

1. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
33
2. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
29
3. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
26
4. fr
TRONET Steven
Auber 93
24
5. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Cult Energy Pro Cycling
21
6. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
20
7. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
18
8. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
17
9. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
17
10. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
17
11. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
16
12. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
15
13. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
15
14. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
13
15. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
13
16. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
11
17. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
11
18. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
10
19. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
9
20. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
9
21. fr
ROUX Anthony
FDJ
9
22. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
8
23. es
SANZ Enrique
Movistar Team
7
24. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
7
25. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
6
26. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
6
27. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
5
28. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
5
29. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
4
30. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
4
31. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
4
32. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
4
33. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
4
34. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
4
35. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
3
36. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
3
37. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
3
38. fr
GADRET John
Movistar Team
2
39. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
1
40. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
1
41. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
1
42. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
1

Youth Classification

1. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
13:11:45
2. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
0:17
3. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
1:27
4. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
2:25
5. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
6. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
2:40
7. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
3:40
8. cz
HNIK Karel
Cult Energy Pro Cycling
4:10
9. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
5:07
10. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
8:06
11. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
9:21
12. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
9:49
13. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
10:07
14. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
11:26
15. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
15:25
16. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
15:46
17. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
16:07
18. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
19:17
19. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
20:37
20. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular ONDA Boavista
21:23
21. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
22:05
22. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
22:44
23. fr
LE GAC Olivier
FDJ
22:49
24. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
23:01
25. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Cult Energy Pro Cycling
28:23
26. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
28:30
27. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
-
28. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
28:45
29. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
29:10
30. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
29:13
31. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
30:58
32. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
31:25
33. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
32:04
34. es
SOLER Marc
Movistar Team
32:47
35. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
35:16
36. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
35:41
37. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
35:52
38. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
38:05
39. fr
MENUT David
Auber 93
44:47
40. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
45:45

Teams Classification

1.
Rádio Popular ONDA Boavista
39:44:14
2.
AG2R La Mondiale
0:07
3.
Caja Rural - Seguros RGA
1:18
4.
Movistar Team
1:46
5.
Bretagne - Séché Environnement
4:52
6.
Cofidis, Solutions Crédits
7:01
7.
Cult Energy Pro Cycling
8:45
8.
Tinkoff - Saxo
9:43
9.
Murias Taldea
11:17
10.
Team Colombia
11:30
11.
Team Cannondale - Garmin
12:45
12.
FDJ
13:42
13.
Team Marseille 13 KTM
15:33
14.
Equipe Cycliste Armée de Terre
35:58
15.
Team Europcar
36:26
16.
Auber 93
50:55