Go to:  Prologue  Stage 1 

Skoda-Tour de Luxembourg

Prologue

: Luxembourg > Luxembourg

Wednesday 3rd June (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 2.67km


Stage Result

1. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
00:03:58
2. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
0:03
3. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
0:04
4. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
-
5. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
0:06
6. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
0:07
7. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
-
8. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
0:08
10. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
0:09
12. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
14. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
15. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
16. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
-
17. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
-
18. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
20. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
21. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
0:11
22. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
0:12
23. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
24. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
25. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
26. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:13
27. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
28. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
29. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
30. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Development Team
0:14
31. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
-
32. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:15
33. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
34. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
35. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
36. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
37. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
0:16
38. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
39. de
WEGMANN Fabian
Cult Energy Pro Cycling
0:17
40. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
-
41. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
-
42. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
43. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
44. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
0:18
45. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
-
46. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
47. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
-
48. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
49. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
-
50. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
51. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
0:19
52. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
-
53. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
0:20
54. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
55. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
-
56. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
57. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
58. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
59. dk
VINTHER Troels
Cult Energy Pro Cycling
0:21
60. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
61. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
62. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
-
63. fr
GENE Yohann
Team Europcar
-
64. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
-
65. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
66. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
67. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
0:22
68. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
69. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
70. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
-
71. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
0:23
72. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
-
73. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
-
74. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
0:24
75. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
-
76. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
77. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
78. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
-
79. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
80. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
81. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
0:25
82. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
83. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
84. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
0:26
85. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
-
86. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
0:27
87. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
-
88. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
89. za
THOMSON Jay Robert
MTN - Qhubeka
-
90. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
91. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
0:29
92. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
-
93. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
-
94. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
95. nl
TERPSTRA Mike
Team Roompot Oranje Peloton
0:30
96. be
VANENDERT Dennis
Lotto Soudal
-
97. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
98. lu
ZANGERLE Joel
Cult Energy Pro Cycling
-
99. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
0:32
100. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
-
101. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
-
102. be
RAYMACKERS Cedric
Team Differdange - Losch
0:33
103. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
104. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
0:34
105. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
-
106. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
0:36
107. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
0:37
108. de
FROHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
-
109. rw
NIYONSHUTI Adrien
MTN - Qhubeka
-
110. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
0:38
111. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
0:39
112. lu
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
0:41
113. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
0:42
114. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
0:43
115. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
-
116. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
1:22

General Classification

1. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
00:03:58
2. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
0:03
3. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
0:04
4. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
-
5. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
0:06
6. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
0:07
7. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
-
8. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
0:08
10. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
0:09
12. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
14. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
15. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
16. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
-
17. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
-
18. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
20. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
21. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
0:11
22. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
0:12
23. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
24. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
25. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
26. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:13
27. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
28. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
29. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
30. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Development Team
0:14
31. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
-
32. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:15
33. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
34. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
35. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
36. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
37. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
0:16
38. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
39. de
WEGMANN Fabian
Cult Energy Pro Cycling
0:17
40. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
-
41. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
-
42. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
43. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
44. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
0:18
45. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
-
46. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
47. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
-
48. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
49. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
-
50. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
51. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
0:19
52. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
-
53. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
0:20
54. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
55. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
-
56. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
57. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
58. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
59. dk
VINTHER Troels
Cult Energy Pro Cycling
0:21
60. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
61. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
62. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
-
63. fr
GENE Yohann
Team Europcar
-
64. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
-
65. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
66. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
67. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
0:22
68. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
69. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
70. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
-
71. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
0:23
72. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
-
73. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
-
74. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
0:24
75. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
-
76. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
77. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
78. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
-
79. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
80. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
81. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
0:25
82. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
83. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
84. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
0:26
85. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
-
86. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
0:27
87. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
-
88. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
89. za
THOMSON Jay Robert
MTN - Qhubeka
-
90. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
91. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
0:29
92. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
-
93. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
-
94. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
95. nl
TERPSTRA Mike
Team Roompot Oranje Peloton
0:30
96. be
VANENDERT Dennis
Lotto Soudal
-
97. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
98. lu
ZANGERLE Joel
Cult Energy Pro Cycling
-
99. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
0:32
100. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
-
101. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
-
102. be
RAYMACKERS Cedric
Team Differdange - Losch
0:33
103. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
104. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
0:34
105. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
-
106. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
0:36
107. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
0:37
108. de
FROHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
-
109. rw
NIYONSHUTI Adrien
MTN - Qhubeka
-
110. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
0:38
111. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
0:39
112. lu
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
0:41
113. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
0:42
114. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
0:43
115. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
-
116. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
1:22

Youth Classification

1. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
00:03:58
2. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
0:03
3. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
0:07
4. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
0:09
6. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
7. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
8. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
0:12
9. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
0:13
10. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
11. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Development Team
0:14
12. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
0:15
13. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
14. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
0:16
15. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
16. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
0:17
17. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
18. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
0:18
19. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
0:19
21. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
0:20
22. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
23. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:21
24. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
25. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
26. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
0:22
27. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
28. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
0:24
29. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
-
30. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
31. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
32. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
-
33. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
34. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
0:25
35. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
36. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
37. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
0:29
38. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
-
39. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
-
40. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
0:30
41. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
0:32
42. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
-
43. be
RAYMACKERS Cedric
Team Differdange - Losch
0:33
44. lu
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
0:41
45. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
0:43

Teams Classification

1.
Cofidis, Solutions Crédits
00:12:09
2.
Team Europcar
0:04
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
4.
Lotto Soudal
0:11
5.
Bretagne - Séché Environnement
-
6.
MTN - Qhubeka
0:16
7.
Leopard Development Team
0:20
8.
Team Giant - Alpecin
0:21
9.
Cult Energy Pro Cycling
0:23
10.
Wanty - Groupe Gobert
0:33
11.
Team Roompot Oranje Peloton
0:39
12.
Wallonie - Bruxelles
0:41
13.
UnitedHealthcare
0:45
14.
Team Colombia
0:46
15.
Team Differdange - Losch
-