Go to:  Prologue  Stage 1 

Skoda-Tour de Luxembourg

Stage 1

: Luxembourg > Küntzig

Thursday 4th June (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 212.6km


Stage Result

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
05:25:07
2. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
3. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
-
4. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
5. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
-
6. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
-
7. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
-
8. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
9. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
10. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
11. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
12. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
-
13. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
-
15. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
-
16. de
WEGMANN Fabian
Cult Energy Pro Cycling
-
17. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
18. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
-
20. dk
VINTHER Troels
Cult Energy Pro Cycling
-
21. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
22. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
-
23. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
-
24. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
25. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
-
26. lu
ZANGERLE Joel
Cult Energy Pro Cycling
-
27. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
28. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
29. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
30. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
-
31. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
32. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
-
33. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
-
34. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
35. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
-
36. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
37. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
-
38. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
39. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
40. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
-
41. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
-
42. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
-
43. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
44. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
45. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
46. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
47. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
48. za
THOMSON Jay Robert
MTN - Qhubeka
-
49. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
50. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
51. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
-
52. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
-
53. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
54. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
55. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Development Team
-
56. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
-
57. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
58. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
-
59. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
-
60. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
61. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
62. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
63. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
64. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
-
65. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
66. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
-
67. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
68. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
-
69. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
-
70. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
71. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
-
72. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
-
73. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
74. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
75. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
76. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
77. be
VANENDERT Dennis
Lotto Soudal
-
78. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
-
79. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
-
80. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
81. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
82. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
83. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
84. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
85. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
86. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
87. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
88. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
89. de
FROHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
-
90. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
91. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
92. nl
TERPSTRA Mike
Team Roompot Oranje Peloton
-
93. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
94. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
95. lu
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
-
96. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
0:20
97. fr
GENE Yohann
Team Europcar
0:31
98. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
0:45
99. rw
NIYONSHUTI Adrien
MTN - Qhubeka
0:55
100. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
1:19
101. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
1:21
102. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
1:28
103. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
104. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
1:34
105. be
RAYMACKERS Cedric
Team Differdange - Losch
1:43
106. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
2:15
107. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
-
108. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
2:37
109. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
3:01
110. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
3:02
111. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
3:41
112. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
-
113. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
8:10
114. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
10:33
115. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
116. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
11:59

General Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
05:29:04
2. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
0:01
3. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
0:04
4. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
0:05
5. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
-
6. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
0:07
7. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
8. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
0:08
9. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
-
10. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
0:09
12. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
13. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
0:10
14. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
15. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
16. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:11
17. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
-
18. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
-
19. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
21. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
22. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
0:12
23. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
0:13
24. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
25. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
26. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:14
27. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
28. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
29. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
30. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Development Team
0:15
31. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
-
32. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
-
33. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:16
34. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
35. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
36. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
37. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
38. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
0:17
39. de
WEGMANN Fabian
Cult Energy Pro Cycling
0:18
40. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
-
41. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
-
42. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
43. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
44. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
0:19
45. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
-
46. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
47. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
48. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
49. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
0:20
50. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
0:21
51. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
52. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
53. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
54. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
55. dk
VINTHER Troels
Cult Energy Pro Cycling
0:22
56. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
57. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
-
58. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
59. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
60. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
0:23
61. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
62. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
-
63. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
0:24
64. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
-
65. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
0:25
66. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
67. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
68. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
69. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
70. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
0:26
71. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
72. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
73. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
0:27
74. nl
TERPSTRA Mike
Team Roompot Oranje Peloton
-
75. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
-
76. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
0:28
77. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
-
78. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
79. za
THOMSON Jay Robert
MTN - Qhubeka
-
80. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
81. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
0:30
82. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
83. be
VANENDERT Dennis
Lotto Soudal
0:31
84. lu
ZANGERLE Joel
Cult Energy Pro Cycling
-
85. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
0:33
86. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
-
87. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
88. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
0:34
89. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
0:35
90. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
0:37
91. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
0:38
92. de
FROHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
-
93. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
0:39
94. lu
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
0:42
95. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
0:43
96. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
0:44
97. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
-
98. fr
GENE Yohann
Team Europcar
0:53
99. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
1:09
100. rw
NIYONSHUTI Adrien
MTN - Qhubeka
1:33
101. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
1:42
102. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
1:59
103. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
104. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
2:01
105. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
2:04
106. be
RAYMACKERS Cedric
Team Differdange - Losch
2:17
107. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
2:59
108. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
3:20
109. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
3:24
110. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
3:35
111. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
4:00
112. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
4:06
113. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
8:29
114. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
10:56
115. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
11:03
116. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
12:34

Mountains Classification

1. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
22
2. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
11
3. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
10
4. nl
TERPSTRA Mike
Team Roompot Oranje Peloton
6
5. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
1
6. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
1

Points Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
20
2. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
16
3. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
13
4. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
11
5. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
9
6. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
7
7. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
5
8. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
3
9. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
2
10. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
1

Youth Classification

1. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
05:29:05
2. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
0:03
3. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
0:07
4. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
0:09
6. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
7. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
8. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
0:12
9. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
0:13
10. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
11. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Development Team
0:14
12. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
0:15
13. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
14. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
0:16
15. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
0:17
16. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
17. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
0:18
18. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
0:20
20. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
21. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
0:21
22. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
23. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
0:22
24. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
25. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
0:24
26. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
27. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
28. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
29. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
0:25
30. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
31. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
32. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
0:29
33. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
0:32
34. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
-
35. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
36. lu
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
0:41
37. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
0:43
38. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
1:58
39. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
2:03
40. be
RAYMACKERS Cedric
Team Differdange - Losch
2:16
41. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
3:19
42. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
3:23
43. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
3:59
44. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
4:05
45. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
11:02

Teams Classification

1.
Cofidis, Solutions Crédits
16:27:30
2.
Team Europcar
0:04
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
4.
Lotto Soudal
0:11
5.
Bretagne - Séché Environnement
-
6.
MTN - Qhubeka
0:16
7.
Leopard Development Team
0:20
8.
Team Giant - Alpecin
0:21
9.
Cult Energy Pro Cycling
0:23
10.
Wanty - Groupe Gobert
0:33
11.
Team Roompot Oranje Peloton
0:39
12.
Wallonie - Bruxelles
0:41
13.
UnitedHealthcare
0:45
14.
Team Colombia
0:46
15.
Team Differdange - Losch
-