Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

Skoda-Tour de Luxembourg

Stage 2

: Ell > Walferdingen

Friday 5th June (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 186.3km


Stage Result

1. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
04:50:43
2. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
-
3. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:37
4. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
5. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
0:44
6. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
0:47
7. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. de
WEGMANN Fabian
Cult Energy Pro Cycling
-
9. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
10. lu
ZANGERLE Joel
Cult Energy Pro Cycling
-
11. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
12. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
14. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:51
15. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
1:26
16. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:40
17. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
-
18. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
1:42
19. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
-
20. be
VANENDERT Dennis
Lotto Soudal
-
21. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
22. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
23. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
-
24. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
-
25. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
26. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
27. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
-
28. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
-
29. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
30. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
1:45
31. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
2:26
32. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
-
33. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
-
34. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
-
35. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
36. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
37. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
38. nl
TERPSTRA Mike
Team Roompot Oranje Peloton
-
39. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
-
40. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
-
41. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
42. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
-
43. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
44. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
45. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
46. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
3:21
47. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
4:34
48. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
6:18
49. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
-
50. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
51. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
52. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
-
53. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
54. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
10:17
55. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
56. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
57. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
58. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
59. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
60. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
61. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
62. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
14:30
63. rw
NIYONSHUTI Adrien
MTN - Qhubeka
-
64. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
-
65. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
66. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
-
67. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
68. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
69. fr
GENE Yohann
Team Europcar
-
70. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
-
71. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
72. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
-
73. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
74. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
75. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
-
76. de
FROHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
-
77. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
-
78. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
-
79. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
80. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
-
81. za
THOMSON Jay Robert
MTN - Qhubeka
18:23
82. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
83. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
-
84. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
85. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
86. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
-
87. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
22:39
88. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
22:54
89. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
-
90. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
-
91. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
-
92. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
93. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
-
94. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
95. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
96. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
97. be
RAYMACKERS Cedric
Team Differdange - Losch
-
98. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
-
99. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
-
100. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
-
101. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
-
102. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
103. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
-
104. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
-
105. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
106. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
107. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Development Team
-
108. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
-
109. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
24:36
110. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
111. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
112. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
-
113. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
114. lu
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
33:54
DNF. dk
VINTHER Troels
Cult Energy Pro Cycling
-
DNF. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
-

General Classification

1. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
10:19:54
2. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
0:08
3. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
0:41
4. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:42
5. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
0:50
6. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:51
7. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:54
8. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
9. de
WEGMANN Fabian
Cult Energy Pro Cycling
0:58
10. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
1:01
12. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
-
13. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
1:04
14. lu
ZANGERLE Joel
Cult Energy Pro Cycling
1:11
15. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
1:40
16. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:41
17. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
1:44
18. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
1:47
19. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
1:51
20. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
1:52
21. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
1:53
22. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
1:54
23. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
1:57
24. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
1:58
25. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
2:01
26. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
2:03
27. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
2:05
28. be
VANENDERT Dennis
Lotto Soudal
2:06
29. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
2:10
30. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
2:19
31. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:30
32. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
2:35
33. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
2:37
34. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
35. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
2:38
36. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
2:41
37. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
38. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
2:42
39. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
40. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:44
41. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
42. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
2:46
43. nl
TERPSTRA Mike
Team Roompot Oranje Peloton
-
44. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
-
45. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
2:47
46. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
3:30
47. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
4:52
48. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
6:22
49. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
6:30
50. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
6:35
51. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
6:36
52. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
6:45
53. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
6:54
54. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
10:29
55. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
10:31
56. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
57. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
10:32
58. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
10:35
59. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
10:36
60. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
10:40
61. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
12:09
62. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
14:23
63. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
14:27
64. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
14:32
65. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
66. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
14:33
67. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
14:34
68. fr
HUREL Tony
Team Europcar
14:36
69. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
14:37
70. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
71. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
14:38
72. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
14:56
73. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
15:00
74. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
15:01
75. de
FROHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
-
76. fr
GENE Yohann
Team Europcar
15:16
77. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
15:32
78. rw
NIYONSHUTI Adrien
MTN - Qhubeka
15:56
79. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
16:27
80. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
17:43
81. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
18:21
82. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
18:23
83. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
18:32
84. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
18:37
85. za
THOMSON Jay Robert
MTN - Qhubeka
18:44
86. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
22:43
87. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
22:48
88. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
22:55
89. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
-
90. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
22:57
91. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
23:00
92. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Development Team
23:02
93. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
-
94. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
23:03
95. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
23:06
96. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
23:13
97. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
23:15
98. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
23:20
99. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
100. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
24:29
101. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
24:42
102. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
24:48
103. be
RAYMACKERS Cedric
Team Differdange - Losch
25:04
104. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
25:12
105. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
25:46
106. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
26:22
107. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
26:28
108. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
26:45
109. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
26:47
110. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
26:53
111. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
27:53
112. lu
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
34:29
113. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
35:21
114. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
35:25

Mountains Classification

1. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
32
2. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
22
3. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
17
4. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
11
5. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
10
6. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
10
7. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
7
8. nl
TERPSTRA Mike
Team Roompot Oranje Peloton
6
9. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
4
10. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
4
11. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
2
12. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
2
13. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
1
14. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
1
15. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
1

Points Classification

1. de
GERDEMANN Linus
Cult Energy Pro Cycling
20
2. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
20
3. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
16
4. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
16
5. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
16
6. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
13
7. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
13
8. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
11
9. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
11
10. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
9
11. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
7
12. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
5
13. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
5
14. de
WEGMANN Fabian
Cult Energy Pro Cycling
3
15. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
3
16. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
2
17. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
2
18. lu
ZANGERLE Joel
Cult Energy Pro Cycling
1
19. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
1

Youth Classification

1. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
10:20:45
2. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
0:10
3. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:50
4. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
1:01
5. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
1:02
6. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
1:06
7. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
1:10
8. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
1:46
9. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
1:47
10. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
1:51
11. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
12. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:53
13. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
14. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
2:39
15. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
4:01
16. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
9:40
17. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
9:41
18. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
9:44
19. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
9:45
20. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
9:49
21. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
13:36
22. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
13:42
23. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
13:46
24. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
25. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
14:05
26. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
15:36
27. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
16:52
28. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
21:57
29. lu
KIRSCH Alex
Cult Energy Pro Cycling
22:04
30. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
22:06
31. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
22:09
32. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Development Team
22:11
33. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
22:12
34. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
22:15
35. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
22:22
36. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
22:29
37. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
38. be
RAYMACKERS Cedric
Team Differdange - Losch
24:13
39. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
24:21
40. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
25:37
41. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
25:56
42. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
26:02
43. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
27:02
44. lu
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
33:38

Teams Classification

1.
Cult Energy Pro Cycling
31:01:36
2.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:28
3.
Team Roompot Oranje Peloton
1:01
4.
Team Colombia
1:46
5.
Cofidis, Solutions Crédits
2:03
6.
Bretagne - Séché Environnement
2:25
7.
Team Giant - Alpecin
4:58
8.
MTN - Qhubeka
5:22
9.
UnitedHealthcare
-
10.
Team Europcar
8:33
11.
Wanty - Groupe Gobert
12:57
12.
Wallonie - Bruxelles
21:00
13.
Lotto Soudal
24:43
14.
Team Differdange - Losch
27:30
15.
Leopard Development Team
29:49