Go to:  Prologue  Stage 1 

Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk

Stage 1

: Den Bosch > Rosmalen

Thursday 18th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 183.4km


Stage Result

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
04:12:22
2. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
3. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
-
4. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
5. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
-
6. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
-
7. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
8. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
9. au
DEMPSTER Zakkari
Bora-Argon 18
-
10. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
-
11. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
12. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
-
13. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
14. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
15. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
16. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
17. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
18. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
19. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
-
20. nl
MOL Wouter
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
21. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
22. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
23. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
24. nl
VAN LUIJK Sven
Cyclingteam Jo Piels
-
25. nl
VAN SCHIP Jan-willem
Baby-Dump Cyclingteam
-
26. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
-
27. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
28. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
29. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
30. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
-
31. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
32. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
33. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
34. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
-
35. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
36. nl
VINGERLING Michael
Team3M
-
37. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
-
38. nl
VAN ZANDBEEK Ronan
Cyclingteam Join's - De Rijke
0:35
39. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join's - De Rijke
7:38
40. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
-
41. nl
EVERSDIJK Matthijs
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
42. nl
VAN ZIJL Melvin
Team3M
-
43. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
44. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
-
45. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
46. nl
CASTELIJNS Twan
Baby-Dump Cyclingteam
-
47. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
-
48. nl
HEREIJGERS Kobus
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
49. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
50. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
51. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
52. nl
KERS Koos Jeroen
Baby-Dump Cyclingteam
-
53. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
-
54. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
-
55. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
56. be
STEVENS Timothy
Vastgoedservice - Golden Palace
-
57. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
-
58. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
-
59. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
-
60. nl
CORNELISSE Mitchell
Rabobank Development Team
-
61. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
62. nl
MARKUS Barry
Team LottoNL-Jumbo
-
63. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
64. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
-
65. de
KITTEL Marcel
Team Giant - Alpecin
-
66. pl
WIśNIOWSKI Łukasz
Etixx - Quick Step
-
67. nl
ROOSEN Timo
Team LottoNL-Jumbo
-
68. nl
ASSELMAN Jesper
Team Roompot Oranje Peloton
-
69. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
-
70. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
71. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
72. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
73. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
74. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
-
75. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
-
76. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
77. be
MERLIER Tim
Vastgoedservice - Golden Palace
-
78. be
ADAMS Jens
Vastgoedservice - Golden Palace
-
79. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
-
80. nl
VAN RHEE Joey
Cyclingteam Jo Piels
-
81. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
82. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
-
83. de
SCHILLINGER Andreas
Bora-Argon 18
-
84. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
-
85. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
86. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
-
87. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
-
88. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
-
89. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
90. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
91. be
CORDEEL Sander
Vastgoedservice - Golden Palace
-
92. be
STEEGMANS Gert
Trek Factory Racing
-
93. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
-
94. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
95. au
GOSS Matthew
MTN - Qhubeka
-
96. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
-
97. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
98. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
99. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
-
100. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
-
101. be
VEREECKEN Nicolas
Team3M
-
102. nl
TE BRAKE Remco
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
103. nl
STROETINGA Wim
Parkhotel Valkenburg CT
-
104. nl
VAN WINDEN Dennis
Team LottoNL-Jumbo
-
105. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
106. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
-
107. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
108. be
PEYSKENS Dimitri
Team3M
8:03
109. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
8:04
110. nl
CORNELISSE Mitchell
Rabobank Development Team
8:06
111. nl
VAN DE VALL Lars
Baby-Dump Cyclingteam
-
112. nl
BUGTER Luuc
Baby-Dump Cyclingteam
-
113. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
-
114. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
-
115. nl
RUIJGH Rob
Vastgoedservice - Golden Palace
-
116. nl
GMELICH MEIJLING Jarno
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
117. nl
SWEERING Harry
Baby-Dump Cyclingteam
-
118. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
-
119. be
VERMOTE Alphonse
Vastgoedservice - Golden Palace
-
120. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
121. nl
RIESEBEEK Oscar
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
122. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
-
123. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
124. be
PEETERS Rob
Vastgoedservice - Golden Palace
-
125. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
-
126. es
VERONA Carlos
Etixx - Quick Step
-
127. us
BUSCHE Matthew
Trek Factory Racing
-
128. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
129. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
130. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
-
131. nl
KREDER Stefan
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
132. nl
VAN DEN BERG Jim
Parkhotel Valkenburg CT
-
133. be
LETEN Wouter
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
134. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
135. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
136. be
VANENDERT Dennis
Lotto Soudal
-
137. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
138. nl
GROEN Ike
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
139. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
140. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
141. nl
DE MAN Jaap
Team3M
-
142. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
-
143. be
JANSSENS Jimmy
Team3M
-
144. za
DOUGALL Nick
MTN - Qhubeka
-
145. be
DEGREVE Martijn
Team3M
-
146. nl
EEFTING Roy
Baby-Dump Cyclingteam
8:20
147. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
-
148. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
149. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
150. be
LENNERTZ Sam
Vastgoedservice - Golden Palace
15:24
151. nl
BOOM Niek
Baby-Dump Cyclingteam
15:26
152. ie
MCCONVEY Connor
Team3M
-
DNF. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
-
DNF. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
-
DNF. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
DNF. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
DNF. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-

General Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
04:19:52
2. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
0:02
3. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
0:06
5. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
0:08
6. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
0:11
7. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. au
DEMPSTER Zakkari
Bora-Argon 18
0:12
9. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
10. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:14
11. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
-
12. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
0:15
13. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
14. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
15. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:16
16. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
0:17
17. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
18. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
0:18
19. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
0:19
21. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
0:20
22. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:22
23. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:23
24. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
0:24
25. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
0:25
26. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
0:29
27. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
-
28. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
0:30
29. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
30. nl
MOL Wouter
Cyclingteam Join's - De Rijke
0:31
31. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
-
32. nl
VAN SCHIP Jan-willem
Baby-Dump Cyclingteam
-
33. nl
VINGERLING Michael
Team3M
0:35
34. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
0:43
35. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
0:46
36. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
0:48
37. nl
VAN LUIJK Sven
Cyclingteam Jo Piels
1:09
38. nl
VAN ZANDBEEK Ronan
Cyclingteam Join's - De Rijke
1:17
39. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
7:38
40. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
7:39
41. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
7:42
42. pl
WIśNIOWSKI Łukasz
Etixx - Quick Step
7:47
43. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
7:48
44. de
KITTEL Marcel
Team Giant - Alpecin
7:50
45. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
7:51
46. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
7:53
47. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
7:55
48. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
49. be
VEREECKEN Nicolas
Team3M
7:58
50. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
51. nl
CASTELIJNS Twan
Baby-Dump Cyclingteam
-
52. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
7:59
53. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
54. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
8:01
55. nl
STROETINGA Wim
Parkhotel Valkenburg CT
-
56. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
57. nl
ROOSEN Timo
Team LottoNL-Jumbo
-
58. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
8:02
59. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
-
60. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
8:03
61. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
62. be
STEEGMANS Gert
Trek Factory Racing
8:04
63. de
SCHILLINGER Andreas
Bora-Argon 18
8:05
64. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
65. nl
ASSELMAN Jesper
Team Roompot Oranje Peloton
8:06
66. nl
VAN WINDEN Dennis
Team LottoNL-Jumbo
-
67. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
-
68. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
69. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
8:07
70. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
8:08
71. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
-
72. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
-
73. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
8:09
74. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
-
75. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
76. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join's - De Rijke
8:10
77. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
-
78. nl
TE BRAKE Remco
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
79. nl
VAN ZIJL Melvin
Team3M
-
80. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
81. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
8:11
82. be
ADAMS Jens
Vastgoedservice - Golden Palace
-
83. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
8:12
84. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
85. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
86. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join's - De Rijke
8:13
87. nl
VAN RHEE Joey
Cyclingteam Jo Piels
8:14
88. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
-
89. be
MERLIER Tim
Vastgoedservice - Golden Palace
-
90. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
8:15
91. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
-
92. be
CORDEEL Sander
Vastgoedservice - Golden Palace
8:16
93. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
-
94. nl
KERS Koos Jeroen
Baby-Dump Cyclingteam
-
95. au
GOSS Matthew
MTN - Qhubeka
8:17
96. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
97. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
8:18
98. nl
MARKUS Barry
Team LottoNL-Jumbo
8:19
99. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
100. nl
HEREIJGERS Kobus
Cyclingteam Join's - De Rijke
8:20
101. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
8:22
102. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
8:24
103. nl
EVERSDIJK Matthijs
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
104. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
105. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
8:25
106. za
DOUGALL Nick
MTN - Qhubeka
8:26
107. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
8:27
108. be
STEVENS Timothy
Vastgoedservice - Golden Palace
8:28
109. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
8:29
110. us
BUSCHE Matthew
Trek Factory Racing
8:32
111. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
112. nl
CORNELISSE Mitchell
Rabobank Development Team
-
113. be
JANSSENS Jimmy
Team3M
8:36
114. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
115. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
8:37
116. be
PEETERS Rob
Vastgoedservice - Golden Palace
-
117. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
8:38
118. nl
RIESEBEEK Oscar
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
8:39
119. ie
BRAMMEIER Matthew
MTN - Qhubeka
8:40
120. nl
GMELICH MEIJLING Jarno
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
121. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
8:41
122. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
8:42
123. nl
DE MAN Jaap
Team3M
-
124. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
8:44
125. nl
VAN DE VALL Lars
Baby-Dump Cyclingteam
-
126. nl
CORNELISSE Mitchell
Rabobank Development Team
-
127. it
SBARAGLI Kristian
MTN - Qhubeka
-
128. be
VANENDERT Dennis
Lotto Soudal
8:45
129. nl
BUGTER Luuc
Baby-Dump Cyclingteam
-
130. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
8:46
131. be
VERMOTE Alphonse
Vastgoedservice - Golden Palace
8:47
132. nl
GROEN Ike
Cyclingteam Join's - De Rijke
8:48
133. be
PEYSKENS Dimitri
Team3M
8:51
134. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
8:53
135. es
VERONA Carlos
Etixx - Quick Step
-
136. nl
SWEERING Harry
Baby-Dump Cyclingteam
-
137. nl
VAN DEN BERG Jim
Parkhotel Valkenburg CT
8:54
138. nl
RUIJGH Rob
Vastgoedservice - Golden Palace
-
139. be
DEGREVE Martijn
Team3M
-
140. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
-
141. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
8:55
142. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
8:56
143. nl
KREDER Stefan
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
9:05
144. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
9:08
145. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
9:12
146. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
9:16
147. be
LETEN Wouter
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
9:24
148. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
9:25
149. nl
EEFTING Roy
Baby-Dump Cyclingteam
10:12
150. ie
MCCONVEY Connor
Team3M
16:03
151. be
LENNERTZ Sam
Vastgoedservice - Golden Palace
16:07
152. nl
BOOM Niek
Baby-Dump Cyclingteam
16:16

Points Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
16
2. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
16
3. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
15
4. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
12
5. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
12
6. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
10
7. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
8
8. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
8
9. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
8
10. nl
SINKELDAM Ramon
Team Giant - Alpecin
6
11. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
5
12. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
5
13. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
4
14. pl
WIśNIOWSKI Łukasz
Etixx - Quick Step
3
15. au
DEMPSTER Zakkari
Bora-Argon 18
2
16. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
2

Teams Classification

1.
Lotto Soudal
12:59:58
2.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:07
3.
Team Roompot Oranje Peloton
0:44
4.
Cyclingteam Join's - De Rijke
1:36
5.
Team LottoNL-Jumbo
7:41
6.
Etixx - Quick Step
7:50
7.
Team Giant - Alpecin
8:02
8.
Cofidis, Solutions Crédits
8:18
9.
Parkhotel Valkenburg CT
-
10.
Bora-Argon 18
8:20
11.
Cyclingteam Jo Piels
8:34
12.
Trek Factory Racing
15:28
13.
IAM Cycling
15:30
14.
Team3M
16:16
15.
Baby-Dump Cyclingteam
16:23
16.
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
16:56
17.
MTN - Qhubeka
23:54
18.
Rabobank Development Team
23:56
19.
Wanty - Groupe Gobert
23:57
20.
Vastgoedservice - Golden Palace
24:12