Go to:  Stage 1 (ITT) 

Tour de Slovénie

Stage 1 (ITT)

: Ljubljana > Ljubljana

Thursday 18th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 8.8km


Stage Result

1. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
00:10:22
2. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
3. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
0:02
4. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
0:04
5. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
0:05
6. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
0:06
7. it
CANOLA Marco
UnitedHealthcare
-
8. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:07
9. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
-
10. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
11. gb
FENN Andrew
Team Sky
0:09
12. au
EARLE Nathan
Team Sky
-
13. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:11
14. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
0:12
15. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
16. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
0:13
17. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
-
18. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:14
19. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
20. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
0:15
21. ru
NYCH Artem
RusVelo
0:16
22. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
23. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
24. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
25. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:17
26. si
OTONICAR Martin
Radenska Ljubljana
-
27. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
0:18
28. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
29. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
30. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
31. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:19
32. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
33. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
-
34. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
0:20
35. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
36. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
0:21
37. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
38. ru
FOLIFOROV Alexander
RusVelo
-
39. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
40. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
41. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
-
42. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
0:22
43. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
44. it
STERBINI Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
45. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
0:23
46. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
47. it
FEDI Andrea
Southeast
-
48. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
49. si
BRAJKOVIč Janez
UnitedHealthcare
-
50. ru
SILIN Egor
Team Katusha
0:24
51. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
-
52. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF Pro Team
-
53. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
54. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
0:26
55. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
56. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
57. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
-
58. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
0:28
59. ru
VORGANOV Eduard
Team Katusha
0:29
60. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
61. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
0:30
62. au
SUTTON Chris
Team Sky
-
63. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
64. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
65. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
66. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
0:31
67. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
68. co
RAMIREZ Carlos Mario
Team Colombia
-
69. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
0:32
70. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
-
71. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
72. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
0:33
73. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
74. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
0:34
75. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:35
76. it
PIECHELE Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
-
77. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
-
78. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
79. si
PER David
Adria Mobil
0:36
80. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
81. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
-
82. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
0:37
83. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
84. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
0:38
85. si
JENKO Robert
Radenska Ljubljana
-
86. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
87. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
88. it
PONZI Simone
Southeast
0:40
89. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
90. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
0:41
91. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
-
92. si
KUMP Marko
Adria Mobil
-
93. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
0:42
94. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
0:43
95. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
-
96. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
0:44
97. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
-
98. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
-
99. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
-
100. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
0:45
101. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
0:46
102. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
103. si
JERKIC Zan
Radenska Ljubljana
-
104. si
POLJANEC Miha
-
105. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
106. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
0:47
107. si
KATRAŠNIK Gašper
0:48
108. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF Pro Team
0:49
109. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
110. it
GIORNI Silvio
d\'Amico - Bottecchia
0:51
111. si
GROŠELJ Matic
-
112. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
0:54
113. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
0:57
114. si
LOGAR Tadej
0:58
115. si
KRAJNC Grega
Radenska Ljubljana
0:59
116. si
GROSELJ Ziga
1:00
117. si
PAJEK Luka
1:01
118. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
1:04
119. si
VEBER Matic
1:05
120. it
MANFREDI Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
1:09
121. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
1:18
122. it
CAMPELLO Gabriele
d\'Amico - Bottecchia
-
123. si
RAZINGAR Matej
1:20
124. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
1:26
125. at
HUBER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:28
126. it
POLETTI Nicola
d\'Amico - Bottecchia
1:39
127. hr
SIROL Endi
Meridiana Kamen Team
1:47
128. hr
CENGIC Filip
Meridiana Kamen Team
1:56

General Classification

1. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
00:10:22
2. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
3. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
0:02
4. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
0:04
5. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
0:05
6. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
0:06
7. it
CANOLA Marco
UnitedHealthcare
-
8. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:07
9. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
-
10. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
11. gb
FENN Andrew
Team Sky
0:09
12. au
EARLE Nathan
Team Sky
-
13. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:11
14. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
0:12
15. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
16. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
0:13
17. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
-
18. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:14
19. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
20. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
0:15
21. ru
NYCH Artem
RusVelo
0:16
22. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
23. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
24. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
25. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:17
26. si
OTONICAR Martin
Radenska Ljubljana
-
27. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
0:18
28. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
29. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
30. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
31. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:19
32. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
33. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
-
34. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
0:20
35. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
36. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
0:21
37. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
38. ru
FOLIFOROV Alexander
RusVelo
-
39. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
40. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
41. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
-
42. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
0:22
43. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
44. it
STERBINI Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
45. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
0:23
46. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
47. it
FEDI Andrea
Southeast
-
48. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
49. si
BRAJKOVIč Janez
UnitedHealthcare
-
50. ru
SILIN Egor
Team Katusha
0:24
51. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
-
52. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF Pro Team
-
53. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
54. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
0:26
55. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
56. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
57. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
-
58. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
0:28
59. ru
VORGANOV Eduard
Team Katusha
0:29
60. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
61. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
0:30
62. au
SUTTON Chris
Team Sky
-
63. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
64. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
65. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
66. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
0:31
67. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
68. co
RAMIREZ Carlos Mario
Team Colombia
-
69. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
0:32
70. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
-
71. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
72. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
0:33
73. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
74. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
0:34
75. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:35
76. it
PIECHELE Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
-
77. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
-
78. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
79. si
PER David
Adria Mobil
0:36
80. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
81. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
-
82. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
0:37
83. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
84. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
0:38
85. si
JENKO Robert
Radenska Ljubljana
-
86. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
87. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
88. it
PONZI Simone
Southeast
0:40
89. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
90. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
0:41
91. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
-
92. si
KUMP Marko
Adria Mobil
-
93. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
0:42
94. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
0:43
95. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
-
96. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
0:44
97. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
-
98. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
-
99. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
-
100. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
0:45
101. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
0:46
102. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
103. si
JERKIC Zan
Radenska Ljubljana
-
104. si
POLJANEC Miha
-
105. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
106. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
0:47
107. si
KATRAŠNIK Gašper
0:48
108. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF Pro Team
0:49
109. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
110. it
GIORNI Silvio
d\'Amico - Bottecchia
0:51
111. si
GROŠELJ Matic
-
112. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
0:54
113. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
0:57
114. si
LOGAR Tadej
0:58
115. si
KRAJNC Grega
Radenska Ljubljana
0:59
116. si
GROSELJ Ziga
1:00
117. si
PAJEK Luka
1:01
118. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
1:04
119. si
VEBER Matic
1:05
120. it
MANFREDI Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
1:09
121. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
1:18
122. it
CAMPELLO Gabriele
d\'Amico - Bottecchia
-
123. si
RAZINGAR Matej
1:20
124. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
1:26
125. at
HUBER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:28
126. it
POLETTI Nicola
d\'Amico - Bottecchia
1:39
127. hr
SIROL Endi
Meridiana Kamen Team
1:47
128. hr
CENGIC Filip
Meridiana Kamen Team
1:56

Points Classification

1. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
25
2. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
20
3. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
16
4. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
14
5. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
12
6. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
10
7. it
CANOLA Marco
UnitedHealthcare
9
8. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
8
9. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
7
10. it
FINETTO Mauro
Southeast
6
11. gb
FENN Andrew
Team Sky
5
12. au
EARLE Nathan
Team Sky
4
13. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
3
14. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
2
15. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
1

Youth Classification

1. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
00:10:35
2. ru
NYCH Artem
RusVelo
0:03
3. si
OTONICAR Martin
Radenska Ljubljana
0:04
4. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
0:05
5. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
0:13
6. co
RAMIREZ Carlos Mario
Team Colombia
0:18
7. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
0:20
8. si
PER David
Adria Mobil
0:23
9. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:24
10. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
0:25
11. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
0:27
12. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
0:28
13. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
0:30
14. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
0:31
15. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
-
16. si
JERKIC Zan
Radenska Ljubljana
0:33
17. si
POLJANEC Miha
-
18. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
19. si
KATRAŠNIK Gašper
0:35
20. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF Pro Team
0:36
21. si
GROŠELJ Matic
0:38
22. si
LOGAR Tadej
0:45
23. si
KRAJNC Grega
Radenska Ljubljana
0:46
24. si
GROSELJ Ziga
0:47
25. si
PAJEK Luka
0:48
26. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
0:51
27. si
VEBER Matic
0:52
28. it
CAMPELLO Gabriele
d\'Amico - Bottecchia
1:05
29. si
RAZINGAR Matej
1:07
30. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
1:13
31. at
HUBER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:15
32. it
POLETTI Nicola
d\'Amico - Bottecchia
1:26
33. hr
CENGIC Filip
Meridiana Kamen Team
1:43
34. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
0:07

Teams Classification

1.
Team Katusha
00:31:22
2.
Team Sky
0:02
3.
Lampre - Merida
0:10
4.
RusVelo
0:16
5.
Androni Giocattoli - Sidermec
0:26
6.
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
7.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:30
8.
Nippo - Vini Fantini
0:31
9.
Southeast
0:34
10.
UnitedHealthcare
0:37
11.
Adria Mobil
0:43
12.
Radenska Ljubljana
0:47
13.
Bardiani - CSF Pro Team
0:48
14.
Team Colombia
1:02
15.
d\'Amico - Bottecchia
1:46
16.
Meridiana Kamen Team
1:52
17.
Slovenia
2:09