Go to:  Stage 1 (ITT)  Stage 2 

Tour de Slovénie

Stage 2

: Skofja Loka > Kocevje

Friday 19th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 182km


Stage Result

1. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
04:39:52
2. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
-
3. it
PONZI Simone
Southeast
-
4. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
-
5. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
6. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
-
7. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
8. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
10. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
11. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
12. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
13. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
-
14. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF Pro Team
-
15. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
16. au
EARLE Nathan
Team Sky
-
17. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
-
18. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
19. ru
VORGANOV Eduard
Team Katusha
-
20. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. si
BRAJKOVIč Janez
UnitedHealthcare
-
22. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
23. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
24. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
25. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
26. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
27. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
28. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
29. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
-
30. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
31. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
32. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
33. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
-
34. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
35. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
36. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
-
37. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
38. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
39. ru
FOLIFOROV Alexander
RusVelo
-
40. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
41. ru
NYCH Artem
RusVelo
-
42. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
-
43. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
-
44. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
-
45. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
46. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
-
47. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
48. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
-
49. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
50. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
51. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
-
52. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
-
53. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
54. si
GROSELJ Ziga
3:08
55. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:22
56. it
CANOLA Marco
UnitedHealthcare
-
57. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
-
58. au
SUTTON Chris
Team Sky
-
59. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
-
60. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
61. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
-
62. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
-
63. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
-
64. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
65. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
66. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
-
67. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
68. it
STERBINI Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
69. it
MANFREDI Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
-
70. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
71. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
72. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
9:27
73. si
RAZINGAR Matej
-
74. si
KRAJNC Grega
Radenska Ljubljana
-
75. si
VEBER Matic
-
76. si
GROŠELJ Matic
-
77. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
-
78. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
79. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
80. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
81. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
-
82. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
-
83. it
FEDI Andrea
Southeast
-
84. si
LOGAR Tadej
-
85. si
KATRAŠNIK Gašper
-
86. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
87. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
-
88. co
RAMIREZ Carlos Mario
Team Colombia
-
89. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
-
90. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
91. si
KUMP Marko
Adria Mobil
-
92. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
93. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
-
94. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
95. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
96. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
-
97. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
98. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
-
99. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
-
100. si
POLJANEC Miha
16:26
101. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
17:56
102. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
-
103. at
HUBER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
104. hr
SIROL Endi
Meridiana Kamen Team
-
105. it
PIECHELE Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
-
106. it
GIORNI Silvio
d\'Amico - Bottecchia
-
107. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
108. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
-
109. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
110. si
JENKO Robert
Radenska Ljubljana
-
111. si
PER David
Adria Mobil
-
112. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
113. si
JERKIC Zan
Radenska Ljubljana
-
114. si
PAJEK Luka
-
115. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
-
116. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
-
117. si
OTONICAR Martin
Radenska Ljubljana
-
118. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
119. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
120. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
121. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
122. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
123. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
124. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF Pro Team
-
125. it
CAMPELLO Gabriele
d\'Amico - Bottecchia
18:31
DNF. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
-
DNF. it
POLETTI Nicola
d\'Amico - Bottecchia
-
DNF. hr
CENGIC Filip
Meridiana Kamen Team
-

General Classification

1. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
04:50:14
2. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
3. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
0:02
4. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
0:04
5. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
0:06
6. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:07
7. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
-
8. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
9. au
EARLE Nathan
Team Sky
0:09
10. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:11
11. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
0:12
12. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
0:13
13. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
-
14. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:14
15. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
0:15
16. ru
NYCH Artem
RusVelo
0:16
17. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:17
18. es
NIEVE Mikel
Team Sky
0:18
19. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
20. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
0:19
21. it
FAVILLI Elia
Southeast
0:20
22. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
0:21
23. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
24. ru
FOLIFOROV Alexander
RusVelo
-
25. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
26. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
27. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
0:22
28. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
0:23
29. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
30. si
BRAJKOVIč Janez
UnitedHealthcare
-
31. ru
SILIN Egor
Team Katusha
0:24
32. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF Pro Team
-
33. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
34. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
0:26
35. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
0:28
36. ru
VORGANOV Eduard
Team Katusha
0:29
37. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
38. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
0:30
39. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
40. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
0:31
41. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
0:32
42. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
0:35
43. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
0:38
44. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
45. it
PONZI Simone
Southeast
0:40
46. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
0:41
47. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
0:43
48. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
0:44
49. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
-
50. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
0:46
51. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
52. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
0:49
53. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
1:18
54. si
GROSELJ Ziga
4:08
55. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
4:27
56. it
CANOLA Marco
UnitedHealthcare
4:28
57. gb
FENN Andrew
Team Sky
4:31
58. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:38
59. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
4:42
60. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
4:43
61. it
STERBINI Luca
Bardiani - CSF Pro Team
4:44
62. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
4:45
63. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
4:48
64. au
SUTTON Chris
Team Sky
4:52
65. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
4:55
66. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
67. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
4:57
68. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
5:05
69. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
5:06
70. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
5:07
71. it
MANFREDI Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
5:31
72. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
9:39
73. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
9:41
74. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
9:46
75. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
76. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
9:49
77. it
FEDI Andrea
Southeast
9:50
78. co
RAMIREZ Carlos Mario
Team Colombia
9:58
79. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
9:59
80. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
10:01
81. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
10:02
82. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
10:03
83. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
-
84. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
10:04
85. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
86. si
KUMP Marko
Adria Mobil
10:08
87. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
10:09
88. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
10:11
89. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
10:13
90. si
KATRAŠNIK Gašper
10:15
91. si
GROŠELJ Matic
10:18
92. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
10:21
93. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
10:24
94. si
LOGAR Tadej
10:25
95. si
KRAJNC Grega
Radenska Ljubljana
10:26
96. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
10:31
97. si
VEBER Matic
10:32
98. si
RAZINGAR Matej
10:47
99. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
10:53
100. si
POLJANEC Miha
17:12
101. ru
SEROV Alexander
RusVelo
18:12
102. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
103. si
OTONICAR Martin
Radenska Ljubljana
18:13
104. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
18:14
105. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
106. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
18:20
107. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
18:22
108. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
18:26
109. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
110. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
18:27
111. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
18:28
112. it
PIECHELE Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
18:31
113. si
PER David
Adria Mobil
18:32
114. si
JENKO Robert
Radenska Ljubljana
18:34
115. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
116. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
18:36
117. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
18:37
118. si
JERKIC Zan
Radenska Ljubljana
18:42
119. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
18:43
120. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF Pro Team
18:45
121. it
GIORNI Silvio
d\'Amico - Bottecchia
18:47
122. si
PAJEK Luka
18:57
123. at
HUBER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
19:24
124. hr
SIROL Endi
Meridiana Kamen Team
19:43
125. it
CAMPELLO Gabriele
d\'Amico - Bottecchia
19:49

Mountains Classification

1. it
FINETTO Mauro
Southeast
12
2. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
9
3. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
8
4. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
6
5. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
6
6. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
4
7. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
3
8. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
2

Points Classification

1. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
32
2. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
25
3. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
25
4. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
20
5. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
20
6. it
PONZI Simone
Southeast
16
7. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
16
8. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
14
9. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
14
10. it
FINETTO Mauro
Southeast
13
11. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
12
12. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
10
13. it
CANOLA Marco
UnitedHealthcare
9
14. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
9
15. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
8
16. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
8
17. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
8
18. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
6
19. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
6
20. gb
FENN Andrew
Team Sky
5
21. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
5
22. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
5
23. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
4
24. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
4
25. au
EARLE Nathan
Team Sky
4
26. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
3
27. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
3
28. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
2
29. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF Pro Team
2
30. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
1
31. ru
NYCH Artem
RusVelo
1
32. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
1

Youth Classification

1. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
04:50:27
2. ru
NYCH Artem
RusVelo
0:03
3. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
0:25
4. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
0:33
5. si
GROSELJ Ziga
3:55
6. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
4:35
7. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
4:42
8. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
4:52
9. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
4:53
10. co
RAMIREZ Carlos Mario
Team Colombia
9:45
11. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
9:51
12. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
9:58
13. si
KATRAŠNIK Gašper
10:02
14. si
GROŠELJ Matic
10:05
15. si
LOGAR Tadej
10:12
16. si
KRAJNC Grega
Radenska Ljubljana
10:13
17. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
10:18
18. si
OTONICAR Martin
Radenska Ljubljana
-
19. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
10:19
20. si
VEBER Matic
-
21. si
RAZINGAR Matej
10:34
22. si
PER David
Adria Mobil
10:37
23. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
10:40
24. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
10:41
25. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
10:42
26. si
JERKIC Zan
Radenska Ljubljana
10:47
27. si
POLJANEC Miha
-
28. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF Pro Team
10:50
29. si
PAJEK Luka
11:02
30. at
HUBER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
11:29
31. it
CAMPELLO Gabriele
d\'Amico - Bottecchia
21:06

Teams Classification

1.
Team Katusha
14:30:58
2.
Team Sky
0:02
3.
Lampre - Merida
0:10
4.
RusVelo
0:16
5.
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:26
6.
Androni Giocattoli - Sidermec
-
7.
Nippo - Vini Fantini
0:31
8.
Southeast
0:34
9.
Adria Mobil
0:43
10.
Bardiani - CSF Pro Team
0:48
11.
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:52
12.
UnitedHealthcare
4:59
13.
Team Colombia
5:24
14.
Radenska Ljubljana
9:31
15.
d\'Amico - Bottecchia
11:13
16.
Meridiana Kamen Team
20:46
17.
Slovenia
24:11