Go to:  Stage 1 (ITT)  Stage 2  Stage 3 

Tour de Slovénie

Stage 3

: Dobrovnik > Trije Kralji

Saturday 20th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 178.5km


Stage Result

1. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
05:04:39
2. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
3. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
4. it
FINETTO Mauro
Southeast
0:14
5. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
0:25
7. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
0:37
8. ru
SILIN Egor
Team Katusha
0:45
9. ru
FOLIFOROV Alexander
RusVelo
-
10. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
11. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
12. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
13. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
-
14. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
1:07
15. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
1:14
16. au
EARLE Nathan
Team Sky
1:34
17. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
1:50
18. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:56
19. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:59
20. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
21. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
2:16
22. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
2:21
23. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
4:53
24. it
PONZI Simone
Southeast
5:03
25. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
26. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
27. ru
NYCH Artem
RusVelo
5:36
28. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
6:46
29. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
7:12
30. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
7:46
31. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
8:33
32. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
9:26
33. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
13:05
34. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
-
35. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
36. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
37. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
-
38. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
-
39. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
13:52
40. si
GROSELJ Ziga
14:21
41. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
14:53
42. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
20:42
43. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
21:07
44. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
45. si
KATRAŠNIK Gašper
-
46. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
47. ru
VORGANOV Eduard
Team Katusha
-
48. si
PER David
Adria Mobil
-
49. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
50. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
51. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF Pro Team
-
52. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
53. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
-
54. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
-
55. si
BRAJKOVIč Janez
UnitedHealthcare
-
56. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
-
57. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
-
58. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
-
59. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
27:27
60. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
27:29
61. si
KUMP Marko
Adria Mobil
-
62. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
27:45
63. it
FEDI Andrea
Southeast
-
64. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
29:09
65. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
66. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
67. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
68. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
69. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
-
70. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
-
71. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
-
72. si
KRAJNC Grega
Radenska Ljubljana
-
73. si
VEBER Matic
-
74. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
75. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
76. si
PAJEK Luka
-
77. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
-
78. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
-
79. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
80. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
81. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
82. co
RAMIREZ Carlos Mario
Team Colombia
-
83. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
-
84. si
GROŠELJ Matic
-
85. si
LOGAR Tadej
-
86. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
-
87. si
RAZINGAR Matej
-
88. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
-
89. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
90. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
-
91. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
92. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
93. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
-
94. si
OTONICAR Martin
Radenska Ljubljana
-
95. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
96. au
SUTTON Chris
Team Sky
-
97. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
-
98. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
99. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
100. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
-
101. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
-
102. it
STERBINI Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
103. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
-
104. it
PIECHELE Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
-
105. it
MANFREDI Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
-
106. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
-
107. it
CANOLA Marco
UnitedHealthcare
-
108. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF Pro Team
-
109. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
-
110. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
111. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
-
112. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
113. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
114. si
POLJANEC Miha
29:42
115. at
HUBER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
29:58
116. si
JENKO Robert
Radenska Ljubljana
-
117. si
JERKIC Zan
Radenska Ljubljana
-
DNF. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
DNF. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
DNF. it
GIORNI Silvio
d\'Amico - Bottecchia
-
DNF. hr
SIROL Endi
Meridiana Kamen Team
-
DNF. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
-
DNF. it
MONGUZZI Cristiano
Meridiana Kamen Team
-
DNF. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
DNF. it
CAMPELLO Gabriele
d\'Amico - Bottecchia
-

General Classification

1. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
09:55:06
2. es
NIEVE Mikel
Team Sky
0:05
3. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:08
4. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
5. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
0:14
6. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
0:15
7. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
0:32
8. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
0:44
9. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
0:51
10. ru
FOLIFOROV Alexander
RusVelo
0:53
11. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
12. ru
SILIN Egor
Team Katusha
0:56
13. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
1:08
14. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
1:22
15. au
EARLE Nathan
Team Sky
1:30
16. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
1:40
17. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
2:03
18. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
19. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
2:04
20. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:06
21. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
2:38
22. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
2:49
23. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
5:01
24. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
5:09
25. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
5:20
26. it
PONZI Simone
Southeast
5:30
27. ru
NYCH Artem
RusVelo
5:39
28. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
6:56
29. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
7:34
30. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
8:11
31. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
9:01
32. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
9:26
33. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
12:58
34. it
FAVILLI Elia
Southeast
13:12
35. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
13:13
36. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
13:16
37. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
13:36
38. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
14:55
39. si
GROSELJ Ziga
18:16
40. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
18:36
41. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
20:51
42. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
20:54
43. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
21:01
44. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
21:08
45. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
21:15
46. si
BRAJKOVIč Janez
UnitedHealthcare
21:17
47. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF Pro Team
21:18
48. ru
VORGANOV Eduard
Team Katusha
21:23
49. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
21:25
50. us
JONES Chris
UnitedHealthcare
21:37
51. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
22:51
52. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
25:32
53. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
25:37
54. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
29:00
55. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
29:28
56. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
29:34
57. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
29:45
58. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
30:14
59. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
30:40
60. it
FRATTINI Davide
UnitedHealthcare
30:58
61. si
MARIN Matej
Team Felbermayr - Simplon Wels
31:07
62. si
KATRAŠNIK Gašper
31:09
63. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
32:01
64. it
CANOLA Marco
UnitedHealthcare
33:24
65. gb
FENN Andrew
Team Sky
33:27
66. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
33:38
67. it
STERBINI Luca
Bardiani - CSF Pro Team
33:40
68. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
33:44
69. au
SUTTON Chris
Team Sky
33:48
70. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
33:51
71. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
72. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
34:01
73. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
34:02
74. it
BAZZANA Alessandro
UnitedHealthcare
34:03
75. it
MANFREDI Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
34:27
76. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
36:55
77. it
FEDI Andrea
Southeast
37:22
78. si
KUMP Marko
Adria Mobil
37:24
79. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
37:35
80. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
38:35
81. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
38:42
82. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
38:45
83. co
RAMIREZ Carlos Mario
Team Colombia
38:54
84. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
38:58
85. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
38:59
86. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
39:00
87. it
RATTO Daniele
UnitedHealthcare
39:05
88. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
39:07
89. si
GROŠELJ Matic
39:14
90. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
39:17
91. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
39:20
92. si
LOGAR Tadej
39:21
93. si
KRAJNC Grega
Radenska Ljubljana
39:22
94. si
PER David
Adria Mobil
39:26
95. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
39:27
96. si
VEBER Matic
39:28
97. si
RAZINGAR Matej
39:43
98. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
39:49
99. si
POLJANEC Miha
46:41
100. si
OTONICAR Martin
Radenska Ljubljana
47:09
101. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
47:10
102. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
103. de
FöRSTER Robert
UnitedHealthcare
47:16
104. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
47:18
105. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
47:22
106. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
107. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
47:24
108. it
PIECHELE Andrea
Bardiani - CSF Pro Team
47:27
109. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
47:30
110. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
47:32
111. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
47:33
112. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
47:39
113. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF Pro Team
47:41
114. si
PAJEK Luka
47:53
115. si
JENKO Robert
Radenska Ljubljana
48:19
116. si
JERKIC Zan
Radenska Ljubljana
48:27
117. at
HUBER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
49:09

Mountains Classification

1. it
FINETTO Mauro
Southeast
23
2. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
12
3. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
12
4. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
9
5. es
NIEVE Mikel
Team Sky
8
6. co
CANO ARDILA Alex
Team Colombia
8
7. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
8
8. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
6
9. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
6
10. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
4
11. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
4
12. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
3
13. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
2
14. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
2
15. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
2
16. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
2
17. it
PONZI Simone
Southeast
1

Points Classification

1. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
36
2. it
FINETTO Mauro
Southeast
27
3. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
26
4. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
25
5. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
25
6. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
25
7. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
25
8. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
20
9. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
20
10. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
20
11. es
NIEVE Mikel
Team Sky
20
12. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
19
13. it
PONZI Simone
Southeast
16
14. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
15
15. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
14
16. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
10
17. it
CANOLA Marco
UnitedHealthcare
10
18. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
10
19. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
9
20. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
8
21. ru
SILIN Egor
Team Katusha
8
22. ru
FOLIFOROV Alexander
RusVelo
7
23. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
6
24. at
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
6
25. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
6
26. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
6
27. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
6
28. gb
FENN Andrew
Team Sky
5
29. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
5
30. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
5
31. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
5
32. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
4
33. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
4
34. au
EARLE Nathan
Team Sky
4
35. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
3
36. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
3
37. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
2
38. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF Pro Team
2
39. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
2
40. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
1
41. it
WACKERMANN Luca
Southeast
1
42. ru
NYCH Artem
RusVelo
1
43. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
1
44. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
1

Youth Classification

1. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
09:56:46
2. ru
NYCH Artem
RusVelo
3:59
3. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
6:31
4. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
7:46
5. si
GROSELJ Ziga
16:36
6. si
KATRAŠNIK Gašper
29:29
7. it
ZURLO Federico
UnitedHealthcare
32:04
8. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
32:11
9. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
32:21
10. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
32:22
11. co
RAMIREZ Carlos Mario
Team Colombia
37:14
12. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
37:20
13. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
37:27
14. si
GROŠELJ Matic
37:34
15. si
LOGAR Tadej
37:41
16. si
KRAJNC Grega
Radenska Ljubljana
37:42
17. si
PER David
Adria Mobil
37:46
18. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
37:47
19. si
VEBER Matic
37:48
20. si
RAZINGAR Matej
38:03
21. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
38:09
22. si
POLJANEC Miha
45:01
23. si
OTONICAR Martin
Radenska Ljubljana
45:29
24. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
45:30
25. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
45:52
26. it
STERBINI Simone
Bardiani - CSF Pro Team
45:53
27. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF Pro Team
46:01
28. si
PAJEK Luka
46:13
29. si
JERKIC Zan
Radenska Ljubljana
46:47
30. at
HUBER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
47:29

Teams Classification

1.
Adria Mobil
29:46:45
2.
Team Sky
0:31
3.
Androni Giocattoli - Sidermec
2:34
4.
RusVelo
6:37
5.
Southeast
10:47
6.
Lampre - Merida
12:35
7.
Team Felbermayr - Simplon Wels
20:42
8.
Bardiani - CSF Pro Team
22:41
9.
Nippo - Vini Fantini
29:00
10.
Topsport Vlaanderen - Baloise
31:08
11.
Team Katusha
41:09
12.
Team Colombia
44:34
13.
UnitedHealthcare
1:06:30
14.
d\'Amico - Bottecchia
1:09:57
15.
Radenska Ljubljana
1:15:25
16.
Meridiana Kamen Team
1:22:17
17.
Slovenia
1:26:58