Tour des Pays de Savoie

Final Classification

Sunday 21st June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
14:10:11
2. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
1:31
3. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
2:39
4. fr
MAISON Jérémy
2:49
5. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
3:05
6. fr
LIPONNE Julien
3:16
7. de
DENZ Nico
3:28
8. fr
CAMPISTROUS Romain
3:29
9. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
4:11
10. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
5:15
11. be
CRASS Steff
5:22
12. fr
PAPILLON Lucas
5:53
13. fr
BIDARD François
6:23
14. fr
MARTIN Guillaume
6:34
15. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
6:50
16. fr
VINCENT Léo
7:13
17. ch
MüLLER Patrick
7:28
18. fr
GAUDU David
7:34
19. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
8:23
20. nl
GERTS Floris
8:50
21. fr
MAURELET Flavien
9:24
22. ch
FRIESECKE Gian
9:37
23. be
VAN BROECKHOVEN Bram
11:25
24. nl
VERMEER Tom
11:28
25. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
12:18
26. fr
MOTTIER Justin
14:39
27. ch
FRANKINY Kilian
14:55
28. fr
PETERS Nans
16:40
29. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
17:01
30. ch
BAILLIFARD Valentin
18:29
31. es
PLAZAOLA Ander
19:29
32. fr
DULIN Alexis
19:47
33. fr
LE TURNIER Matthias
21:28
34. be
RUYTERS Brecht
22:04
35. fr
ROGER Maxime
22:31
36. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
23:37
37. be
DE WITTE Matthias
24:32
38. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
25:10
39. fr
PEREZ Anthony
25:17
40. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
25:26
41. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
25:31
42. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
25:32
43. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
26:43
44. be
VERBEKEN Cedric
28:47
45. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
31:35
46. fr
BUTTNER Simon
33:00
47. gb
SHAW James
35:27
48. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
35:58
49. be
SMEYERS Floris
36:14
50. be
VANDERAERDEN Massimo
36:47
51. fr
LE LAVANDIER Maxime
38:31
52. fr
LAUBER Edouard
38:43
53. be
FRANCKAERT Gregory
38:48
54. ch
BRUHLMANN Simon
39:12
55. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
39:14
56. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
40:11
57. fr
CHIOCCA Mathieu
45:17
58. be
DE CORTE Axel
45:22
59. au
OVETT Freddy
46:25
60. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
47:19
61. fr
ALMEIDA Pierre
51:34
62. fr
DEFAYE Jeremy
53:13
63. fr
SAUVAGE Paul
54:05
64. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
54:14
65. be
HERMANS Steff
55:27
66. fr
MALBERT Mathieu
57:09
67. fr
ROMEDER Alexis
57:12
68. fr
MICHAUD Yoann
59:07
69. be
EYSKENS Jeroen
1:00:18
70. es
FONT MAS Bernat
1:04:26
71. fr
VERINI Raphaël
1:09:44
72. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
1:09:55
73. fr
BOISSON Nicolas
1:10:16
74. fr
LECROCQ Jérémy
1:15:21

Mountains Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
14
2. fr
GAUDU David
13
3. fr
MARTIN Guillaume
11
4. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
11
5. fr
VINCENT Léo
8
6. ch
BAILLIFARD Valentin
8
7. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
8
8. fr
LE TURNIER Matthias
7
9. ch
FRIESECKE Gian
6
10. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
6
11. fr
BIDARD François
6
12. nl
GERTS Floris
6
13. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
6
14. fr
MOTTIER Justin
6
15. fr
MAISON Jérémy
5
16. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
5
17. fr
DULIN Alexis
4
18. fr
PEREZ Anthony
3
19. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
3
20. fr
PETERS Nans
3
21. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
2
22. de
DENZ Nico
1
23. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
1
24. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
1
25. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
1
26. fr
LIPONNE Julien
1

Points Classification

1. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
85
2. fr
PEREZ Anthony
60
3. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
53
4. fr
VINCENT Léo
46
5. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
39
6. nl
GERTS Floris
35
7. ch
BAILLIFARD Valentin
30
8. fr
LE TURNIER Matthias
30
9. ch
FRIESECKE Gian
25
10. fr
DULIN Alexis
25
11. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
25
12. de
DENZ Nico
24
13. fr
LIPONNE Julien
23
14. fr
CAMPISTROUS Romain
22
15. fr
MOTTIER Justin
20
16. fr
BIDARD François
19
17. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
18
18. fr
MAISON Jérémy
16
19. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
11
20. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
8
21. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
8
22. ch
FRANKINY Kilian
6
23. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
6
24. fr
MARTIN Guillaume
1
25. fr
PETERS Nans
1
26. ch
MüLLER Patrick
1