Go to:  Stage 1 

Tour des Pays de Savoie

Stage 1

: La Balme de Sillingy > Saint Alban-Leysse

Thursday 18th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 142km


Stage Result

1. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
03:46:39
2. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
3. fr
PEREZ Anthony
-
4. ch
FRIESECKE Gian
-
5. de
DENZ Nico
-
6. fr
LE TURNIER Matthias
-
7. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
8. fr
LE LAVANDIER Mathieu
0:04
9. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
1:26
10. fr
BIDARD François
1:29
11. fr
CAMPISTROUS Romain
1:46
12. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
-
13. ch
MüLLER Patrick
-
14. fr
MAISON Jérémy
-
15. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
16. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
-
17. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
18. fr
CHIOCCA Mathieu
1:51
19. fr
SAUVAGE Paul
-
20. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:55
21. fr
MAURELET Flavien
-
22. fr
MOTTIER Justin
-
23. fr
VINCENT Léo
-
24. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
25. fr
LIPONNE Julien
-
26. nl
GERTS Floris
-
27. fr
DULIN Alexis
-
28. fr
CASTELLARNAU Florent
-
29. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
30. fr
PAPILLON Lucas
-
31. be
CRASS Steff
-
32. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
33. fr
LE LAVANDIER Maxime
-
34. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
-
35. ch
BAILLIFARD Valentin
-
36. fr
GAUDU David
-
37. fr
MARTIN Guillaume
-
38. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
39. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
2:25
40. fr
CHANCRIN Camille
2:29
41. fr
BUTTNER Simon
2:31
42. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
2:56
43. be
VERBEKEN Cedric
-
44. au
OVETT Freddy
-
45. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
46. fr
RICHARD Louis
-
47. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
48. be
VLIEGEN Loïc
3:07
49. be
RUYTERS Brecht
-
50. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
51. fr
CONVERSET Matthieu
-
52. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
53. be
VANDERAERDEN Massimo
4:06
54. ch
BRUHLMANN Simon
-
55. fr
BOISSON Nicolas
4:20
56. nl
VERMEER Tom
-
57. fr
NAVARRO Thomas
-
58. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
-
59. es
PLAZAOLA Ander
-
60. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
61. ch
FRANKINY Kilian
-
62. be
FRANCKAERT Gregory
-
63. fr
DEFAYE Jeremy
-
64. be
SMEYERS Floris
-
65. be
EYSKENS Jeroen
-
66. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
67. fr
ROGER Maxime
-
68. be
DE WITTE Matthias
-
69. fr
ROMEDER Alexis
-
70. ch
LIENHARD Fabian
-
71. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
72. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
73. be
VAN BROECKHOVEN Bram
5:06
74. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
5:42
75. fr
PETERS Nans
-
76. be
CARNEVALI Jean-Albert
-
77. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
78. es
FONT MAS Bernat
-
79. fr
ALMEIDA Pierre
-
80. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
81. fr
TRACA Baptiste
6:11
82. fr
LOUSTAU Vincent
-
83. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
6:57
84. be
LOGIER Jan
-
85. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
86. be
DE CORTE Axel
-
87. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
88. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
89. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
8:05
90. gb
SHAW James
-
91. fr
LAUBER Edouard
9:44
92. fr
MICHAUD Yoann
13:08
93. es
FERNÁNDEZ Egoitz
17:11
94. fr
LECROCQ Jérémy
18:29
95. es
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
18:32
96. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
97. fr
MALBERT Mathieu
-
98. ch
KUNZ Cyrill
-
99. fr
LEPROUX Frédéric
19:07
100. be
DESAIR Maarten
19:20
101. be
VAN HOOYDONCK Nathan
23:11
102. be
HERMANS Steff
-
103. fr
VERINI Raphaël
-
104. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
-
105. fr
FOURNIER Marc
23:55
106. fr
HAVOT Sébastien
-
107. fr
GENTHON Lionel
-
108. be
TEIRLINCK Jens
-
109. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
-
110. fr
DULIN Léo
-
111. be
HERREMANS Jamie
-
112. ch
VON BURG Dominic
26:41
DNF. fr
COSNEFROY Benoit
-
DNF. es
ROBREDO CRESPO Álvaro
Burgos-BH
-
DNF. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
DNF. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
-

General Classification

1. fr
PEREZ Anthony
03:46:27
2. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
0:02
3. de
DENZ Nico
0:08
4. ch
FRIESECKE Gian
0:12
5. fr
LE TURNIER Matthias
-
6. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
7. fr
LE LAVANDIER Mathieu
0:16
8. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
0:26
9. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
1:34
10. fr
BIDARD François
1:41
11. fr
CAMPISTROUS Romain
1:58
12. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
-
13. ch
MüLLER Patrick
-
14. fr
MAISON Jérémy
-
15. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
16. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
-
17. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
18. fr
CHIOCCA Mathieu
2:03
19. fr
SAUVAGE Paul
-
20. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
2:07
21. fr
MAURELET Flavien
-
22. fr
MOTTIER Justin
-
23. fr
VINCENT Léo
-
24. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
25. fr
LIPONNE Julien
-
26. nl
GERTS Floris
-
27. fr
DULIN Alexis
-
28. fr
CASTELLARNAU Florent
-
29. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
30. fr
PAPILLON Lucas
-
31. be
CRASS Steff
-
32. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
33. fr
LE LAVANDIER Maxime
-
34. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
-
35. ch
BAILLIFARD Valentin
-
36. fr
GAUDU David
-
37. fr
MARTIN Guillaume
-
38. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
39. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
2:37
40. fr
CHANCRIN Camille
2:41
41. fr
BUTTNER Simon
2:43
42. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
3:08
43. be
VERBEKEN Cedric
-
44. au
OVETT Freddy
-
45. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
46. fr
RICHARD Louis
-
47. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
48. be
VLIEGEN Loïc
3:19
49. be
RUYTERS Brecht
-
50. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
51. fr
CONVERSET Matthieu
-
52. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
53. be
VANDERAERDEN Massimo
4:18
54. ch
BRUHLMANN Simon
-
55. fr
BOISSON Nicolas
4:32
56. nl
VERMEER Tom
-
57. fr
NAVARRO Thomas
-
58. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
-
59. es
PLAZAOLA Ander
-
60. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
61. ch
FRANKINY Kilian
-
62. be
FRANCKAERT Gregory
-
63. fr
DEFAYE Jeremy
-
64. be
SMEYERS Floris
-
65. be
EYSKENS Jeroen
-
66. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
67. fr
ROGER Maxime
-
68. be
DE WITTE Matthias
-
69. fr
ROMEDER Alexis
-
70. ch
LIENHARD Fabian
-
71. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
72. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
73. be
VAN BROECKHOVEN Bram
5:18
74. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
5:54
75. fr
PETERS Nans
-
76. be
CARNEVALI Jean-Albert
-
77. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
78. es
FONT MAS Bernat
-
79. fr
ALMEIDA Pierre
-
80. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
81. fr
TRACA Baptiste
6:23
82. fr
LOUSTAU Vincent
-
83. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
7:08
84. be
LOGIER Jan
7:09
85. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
86. be
DE CORTE Axel
-
87. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
88. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
89. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
8:17
90. gb
SHAW James
-
91. fr
LAUBER Edouard
9:55
92. fr
MICHAUD Yoann
13:20
93. es
FERNÁNDEZ Egoitz
17:23
94. fr
LECROCQ Jérémy
18:41
95. es
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
18:44
96. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
97. fr
MALBERT Mathieu
-
98. ch
KUNZ Cyrill
-
99. fr
LEPROUX Frédéric
19:19
100. be
DESAIR Maarten
19:32
101. be
VAN HOOYDONCK Nathan
23:23
102. be
HERMANS Steff
-
103. fr
VERINI Raphaël
-
104. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
-
105. fr
FOURNIER Marc
24:07
106. fr
HAVOT Sébastien
-
107. fr
GENTHON Lionel
-
108. be
TEIRLINCK Jens
-
109. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
-
110. fr
DULIN Léo
-
111. be
HERREMANS Jamie
-
112. ch
VON BURG Dominic
26:53

Mountains Classification

1. ch
FRIESECKE Gian
6
2. fr
LE TURNIER Matthias
4
3. de
DENZ Nico
1
4. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
1

Points Classification

1. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
40
2. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
35
3. fr
PEREZ Anthony
30
4. ch
FRIESECKE Gian
25
5. de
DENZ Nico
20
6. fr
LE TURNIER Matthias
15
7. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
10
8. fr
LE LAVANDIER Mathieu
8
9. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
6
10. fr
BIDARD François
4
11. fr
CAMPISTROUS Romain
2
12. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
1

Youth Classification

1. de
DENZ Nico
03:46:35
2. ch
FRIESECKE Gian
0:04
3. fr
LE TURNIER Matthias
-
4. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
1:50
5. ch
MüLLER Patrick
-
6. fr
MAISON Jérémy
-
7. fr
SAUVAGE Paul
1:55
8. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:59
9. fr
MOTTIER Justin
-
10. fr
VINCENT Léo
-
11. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
12. fr
CASTELLARNAU Florent
-
13. fr
PAPILLON Lucas
-
14. be
CRASS Steff
-
15. ch
BAILLIFARD Valentin
-
16. fr
GAUDU David
-
17. fr
MARTIN Guillaume
-
18. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
3:00
19. be
VERBEKEN Cedric
-
20. au
OVETT Freddy
-
21. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
22. fr
RICARD Louis
-
23. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
24. be
VLIEGEN Loïc
3:11
25. be
RUYTERS Brecht
-
26. be
VANDERAERDEN Massimo
4:10
27. ch
BRUHLMANN Simon
-
28. fr
NAVARRO Thomas
4:24
29. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
30. ch
FRANKINY Kilian
-
31. fr
DEFAYE Jeremy
-
32. be
EYSKENS Jeroen
-
33. fr
ROGER Maxime
-
34. be
DE WITTE Matthias
-
35. ch
LIENHARD Fabian
-
36. fr
PETERS Nans
5:46
37. be
CARNEVALI Jean-Albert
-
38. es
FONT MAS Bernat
-
39. fr
TRACA Baptiste
6:15
40. fr
LOUSTAU Vincent
-
41. be
LOGIER Jan
7:01
42. gb
SHAW James
8:09
43. fr
LECROCQ Jérémy
18:33
44. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
18:36
45. fr
MALBERT Mathieu
-
46. ch
KUNZ Cyrill
-
47. fr
LEPROUX Frédéric
19:11
48. be
DESAIR Maarten
19:24
49. be
VAN HOOYDONCK Nathan
23:15
50. be
HERMANS Steff
-
51. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
-
52. fr
FOURNIER Marc
23:59
53. fr
HAVOT Sébastien
-
54. be
TEIRLINCK Jens
-
55. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
-
56. fr
DULIN Léo
-
57. be
HERREMANS Jamie
-
58. ch
VON BURG Dominic
26:45

Teams Classification

1.
Burgos-BH
11:23:09
2.
ChambÉry CFF
0:12
3.
Roubaix Lille Métropole
0:29
4.
CC Etupes
0:33
5.
France
0:34
6.
Avc Aix-en-provence
-
7.
Bretagne - Séché Environnement
0:59
8.
BMC Development Team
2:24
9.
Rabobank Development Team
3:25
10.
Bourg en Bresse Ain Cycl
3:43