Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour des Pays de Savoie

Stage 2

: Cluses > Saint Jorioz

Friday 19th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 142km


Stage Result

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
03:59:58
2. fr
BIDARD François
0:37
3. fr
CAMPISTROUS Romain
-
4. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
5. fr
LIPONNE Julien
-
6. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
7. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
-
8. fr
MARTIN Guillaume
-
9. fr
MAISON Jérémy
-
10. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
1:10
11. fr
MAURELET Flavien
-
12. ch
FRIESECKE Gian
-
13. de
DENZ Nico
-
14. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
15. ch
MüLLER Patrick
-
16. fr
PAPILLON Lucas
-
17. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
-
18. be
CRASS Steff
-
19. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
-
20. fr
LAUBER Edouard
1:13
21. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
22. fr
GAUDU David
2:34
23. nl
GERTS Floris
2:43
24. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
3:39
25. be
VLIEGEN Loïc
3:40
26. be
VERBEKEN Cedric
-
27. au
OVETT Freddy
-
28. nl
VERMEER Tom
-
29. be
RUYTERS Brecht
-
30. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
-
31. be
VAN BROECKHOVEN Bram
-
32. fr
RICHARD Louis
-
33. be
HERMANS Steff
-
34. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
35. fr
MOTTIER Justin
5:07
36. fr
PEREZ Anthony
-
37. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
5:27
38. fr
VINCENT Léo
6:35
39. ch
FRANKINY Kilian
-
40. fr
ROGER Maxime
6:51
41. fr
DULIN Alexis
-
42. es
PLAZAOLA Ander
-
43. be
DE WITTE Matthias
-
44. fr
PETERS Nans
-
45. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
46. fr
LE TURNIER Matthias
8:43
47. ch
BRUHLMANN Simon
-
48. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
12:08
49. fr
LE LAVANDIER Maxime
-
50. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
51. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
52. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
-
53. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
54. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
55. fr
ROMEDER Alexis
-
56. ch
BAILLIFARD Valentin
14:05
57. fr
CHANCRIN Camille
15:31
58. fr
MALBERT Mathieu
-
59. fr
BUTTNER Simon
-
60. fr
CHIOCCA Mathieu
18:15
61. fr
CONVERSET Matthieu
-
62. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
63. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
64. fr
LECROCQ Jérémy
18:50
65. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
66. be
DE CORTE Axel
-
67. fr
VERINI Raphaël
-
68. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
69. fr
NAVARRO Thomas
-
70. be
FRANCKAERT Gregory
-
71. fr
ALMEIDA Pierre
-
72. es
FONT MAS Bernat
-
73. be
VANDERAERDEN Massimo
-
74. fr
SAUVAGE Paul
-
75. gb
SHAW James
-
76. fr
LOUSTAU Vincent
-
77. fr
DEFAYE Jeremy
-
78. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
79. be
SMEYERS Floris
-
80. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
81. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
82. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
83. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
84. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
85. fr
CASTELLARNAU Florent
-
86. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
87. be
EYSKENS Jeroen
-
88. es
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
-
89. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
90. fr
MICHAUD Yoann
22:38
91. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
-
92. fr
BOISSON Nicolas
22:42
93. fr
TRACA Baptiste
-
94. fr
LE LAVANDIER Mathieu
-
DNF. fr
DULIN Léo
-
DNF. fr
LEPROUX Frédéric
-
DNF. fr
FOURNIER Marc
-
DNF. fr
HAVOT Sébastien
-
DNF. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
DNF. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
DNF. fr
LEPROUX Frédéric
-
DNF. es
FERNÁNDEZ Egoitz
-
DNF. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
-
DNF. fr
GENTHON Lionel
-
DNF. ch
KUNZ Cyrill
-
DNF. ch
VON BURG Dominic
-
DNF. be
LOGIER Jan
-
DNF. be
TEIRLINCK Jens
-
DNF. be
DESAIR Maarten
-
DNF. be
HERREMANS Jamie
-
DNF. be
VAN HOOYDONCK Nathan
-
DNF. ch
KUNZ Cyrill
-
DNS. ch
LIENHARD Fabian
-

General Classification

1. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
07:47:37
2. de
DENZ Nico
0:06
3. ch
FRIESECKE Gian
0:10
4. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
5. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
0:20
6. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
0:36
7. fr
BIDARD François
0:58
8. fr
CAMPISTROUS Romain
1:19
9. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
1:23
10. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
-
11. fr
MAISON Jérémy
-
12. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:32
13. fr
LIPONNE Julien
-
14. fr
MARTIN Guillaume
-
15. ch
MüLLER Patrick
1:56
16. fr
MAURELET Flavien
2:05
17. fr
PAPILLON Lucas
-
18. be
CRASS Steff
-
19. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
-
20. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
2:08
21. fr
GAUDU David
3:29
22. nl
GERTS Floris
3:38
23. fr
PEREZ Anthony
3:55
24. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
5:35
25. be
VERBEKEN Cedric
5:36
26. au
OVETT Freddy
-
27. fr
RICHARD Louis
-
28. be
VLIEGEN Loïc
5:47
29. be
RUYTERS Brecht
-
30. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
31. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
5:49
32. fr
MOTTIER Justin
6:02
33. nl
VERMEER Tom
7:00
34. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
-
35. fr
VINCENT Léo
7:30
36. fr
LE TURNIER Matthias
7:43
37. fr
DULIN Alexis
7:46
38. be
VAN BROECKHOVEN Bram
-
39. ch
FRANKINY Kilian
9:55
40. fr
LAUBER Edouard
9:56
41. es
PLAZAOLA Ander
10:11
42. fr
ROGER Maxime
-
43. be
DE WITTE Matthias
-
44. fr
PETERS Nans
11:32
45. ch
BRUHLMANN Simon
11:49
46. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
12:48
47. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
13:00
48. fr
LE LAVANDIER Maxime
13:03
49. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
14:04
50. ch
BAILLIFARD Valentin
15:00
51. fr
ROMEDER Alexis
15:28
52. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
16:48
53. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
16:50
54. fr
CHANCRIN Camille
17:00
55. fr
BUTTNER Simon
17:02
56. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
18:05
57. fr
CHIOCCA Mathieu
19:06
58. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
19:10
59. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
19:13
60. fr
SAUVAGE Paul
19:41
61. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
19:45
62. fr
CASTELLARNAU Florent
-
63. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
20:15
64. fr
CONVERSET Matthieu
20:22
65. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
20:46
66. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
20:57
67. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
21:35
68. fr
LE LAVANDIER Mathieu
21:46
69. be
VANDERAERDEN Massimo
21:56
70. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
22:10
71. fr
NAVARRO Thomas
-
72. be
FRANCKAERT Gregory
-
73. fr
DEFAYE Jeremy
-
74. be
SMEYERS Floris
-
75. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
76. be
EYSKENS Jeroen
-
77. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
78. fr
ALMEIDA Pierre
23:32
79. es
FONT MAS Bernat
-
80. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
81. fr
LOUSTAU Vincent
24:01
82. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
24:46
83. be
DE CORTE Axel
24:47
84. be
HERMANS Steff
25:51
85. gb
SHAW James
25:55
86. fr
BOISSON Nicolas
26:02
87. fr
TRACA Baptiste
27:53
88. fr
MALBERT Mathieu
33:03
89. fr
MICHAUD Yoann
34:46
90. fr
LECROCQ Jérémy
36:19
91. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
36:22
92. es
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
-
93. fr
VERINI Raphaël
41:01
94. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
44:49

Mountains Classification

1. fr
PEREZ Anthony
8
2. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
4
3. de
DENZ Nico
4
4. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
4
5. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
3
6. fr
BIDARD François
2
7. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
2
8. fr
LAUBER Edouard
1
9. fr
PETERS Nans
1
10. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
1

Points Classification

1. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
40
2. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
35
3. fr
PEREZ Anthony
30
4. ch
FRIESECKE Gian
25
5. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
21
6. de
DENZ Nico
20
7. fr
BIDARD François
19
8. fr
LE TURNIER Matthias
15
9. fr
CAMPISTROUS Romain
12
10. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
10
11. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
8
12. fr
LE LAVANDIER Mathieu
8
13. fr
LIPONNE Julien
6
14. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
6
15. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
4
16. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
2
17. fr
MARTIN Guillaume
1

Youth Classification

1. de
DENZ Nico
07:47:43
2. ch
FRIESECKE Gian
0:04
3. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
0:30
4. fr
MAISON Jérémy
1:17
5. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:26
6. fr
MARTIN Guillaume
-
7. ch
MüLLER Patrick
1:50
8. fr
PAPILLON Lucas
1:59
9. be
CRASS Steff
-
10. fr
GAUDU David
3:23
11. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
5:29
12. be
VERBEKEN Cedric
5:30
13. au
OVETT Freddy
-
14. fr
RICHARD Louis
-
15. be
VLIEGEN Loïc
5:41
16. be
RUYTERS Brecht
-
17. fr
MOTTIER Justin
5:56
18. fr
VINCENT Léo
7:24
19. fr
LE TURNIER Matthias
7:37
20. ch
FRANKINY Kilian
9:49
21. fr
ROGER Maxime
10:05
22. be
DE WITTE Matthias
-
23. fr
PETERS Nans
11:26
24. ch
BRUHLMANN Simon
11:43
25. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
13:58
26. ch
BAILLIFARD Valentin
14:54
27. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
19:04
28. fr
SAUVAGE Paul
19:35
29. fr
CASTELLARNAU Florent
19:39
30. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
20:40
31. be
VANDERAERDEN Massimo
21:50
32. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
22:04
33. fr
NAVARRO Thomas
-
34. fr
DEFAYE Jeremy
-
35. be
EYSKENS Jeroen
-
36. es
FONT MAS Bernat
23:26
37. fr
LOUSTAU Vincent
23:55
38. be
HERMANS Steff
25:45
39. gb
SHAW James
25:49
40. fr
TRACA Baptiste
27:47
41. fr
MALBERT Mathieu
32:57
42. fr
LECROCQ Jérémy
36:13
43. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
36:16
44. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
44:43

Teams Classification

1.
CC Etupes
23:26:03
2.
Roubaix Lille Métropole
0:29
3.
ChambÉry CFF
2:39
4.
Bretagne - Séché Environnement
3:26
5.
BMC Development Team
6:57
6.
France
7:53
7.
Lotto - Soudal U23
11:26
8.
Rabobank Development Team
13:10
9.
GSC Blagnac
17:06
10.
VL Techniek-Abutriek
20:21