Tour des Pays de Savoie

Stage 3

: Chambéry > Saint Michel de Maurienne

Saturday 20th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 120km


Stage Result

1. be
VLIEGEN Loïc
03:07:50
2. nl
GERTS Floris
1:46
3. fr
PEREZ Anthony
1:55
4. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
5. fr
MOTTIER Justin
1:57
6. fr
LE TURNIER Matthias
-
7. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
2:29
8. fr
CAMPISTROUS Romain
2:31
9. fr
MAISON Jérémy
-
10. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
-
11. fr
LIPONNE Julien
-
12. ch
MüLLER Patrick
2:42
13. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
-
14. fr
BIDARD François
-
15. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
16. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
17. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
18. fr
VINCENT Léo
-
19. de
DENZ Nico
-
20. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
2:50
21. fr
GAUDU David
-
22. fr
PAPILLON Lucas
-
23. be
CRASS Steff
-
24. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
25. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
2:59
26. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
3:01
27. be
VAN BROECKHOVEN Bram
3:07
28. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
29. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
3:17
30. fr
MAURELET Flavien
-
31. be
RUYTERS Brecht
3:28
32. be
SMEYERS Floris
-
33. nl
VERMEER Tom
-
34. fr
MARTIN Guillaume
4:32
35. be
HERMANS Steff
5:03
36. fr
BUTTNER Simon
5:24
37. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
5:26
38. fr
NAVARRO Thomas
5:41
39. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
40. ch
FRIESECKE Gian
-
41. be
FRANCKAERT Gregory
-
42. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
43. es
PLAZAOLA Ander
-
44. be
DE WITTE Matthias
-
45. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
46. fr
PETERS Nans
-
47. ch
BAILLIFARD Valentin
-
48. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
49. fr
CHIOCCA Mathieu
-
50. ch
FRANKINY Kilian
-
51. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
-
52. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
53. gb
SHAW James
-
54. fr
ROGER Maxime
-
55. fr
RICHARD Louis
8:33
56. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
9:32
57. ch
BRUHLMANN Simon
-
58. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
59. be
VANDERAERDEN Massimo
9:38
60. fr
CONVERSET Matthieu
9:42
61. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
62. au
OVETT Freddy
13:37
63. fr
LE LAVANDIER Maxime
-
64. fr
DULIN Alexis
-
65. fr
MALBERT Mathieu
-
66. be
VERBEKEN Cedric
-
67. be
DE CORTE Axel
-
68. fr
ROMEDER Alexis
-
69. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
70. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
71. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
72. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
73. fr
LAUBER Edouard
-
74. fr
CASTELLARNAU Florent
16:08
75. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
16:39
76. fr
ALMEIDA Pierre
-
77. es
FONT MAS Bernat
-
78. es
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
-
79. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
16:56
80. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
81. fr
DEFAYE Jeremy
17:16
82. fr
LECROCQ Jérémy
21:38
83. fr
BOISSON Nicolas
-
84. fr
VERINI Raphaël
-
85. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
86. fr
MICHAUD Yoann
21:50
87. fr
SAUVAGE Paul
-
88. be
EYSKENS Jeroen
23:33
89. fr
LOUSTAU Vincent
25:16
DNF. fr
LE LAVANDIER Mathieu
-
DNF. fr
TRACA Baptiste
-
DNF. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
DNF. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
-
DNF. fr
CHANCRIN Camille
-

General Classification

1. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
10:58:09
2. de
DENZ Nico
0:06
3. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
0:20
4. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
0:25
5. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
0:27
6. fr
BIDARD François
0:58
7. fr
CAMPISTROUS Romain
1:08
8. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
1:10
9. fr
MAISON Jérémy
1:12
10. fr
LIPONNE Julien
1:21
11. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
1:31
12. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:32
13. ch
MüLLER Patrick
1:56
14. fr
PAPILLON Lucas
2:13
15. be
CRASS Steff
-
16. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
-
17. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
2:33
18. nl
GERTS Floris
2:36
19. fr
MAURELET Flavien
2:40
20. be
VLIEGEN Loïc
2:58
21. fr
PEREZ Anthony
3:03
22. ch
FRIESECKE Gian
3:09
23. fr
MARTIN Guillaume
3:22
24. fr
GAUDU David
3:37
25. fr
MOTTIER Justin
5:17
26. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
5:54
27. be
RUYTERS Brecht
6:33
28. fr
LE TURNIER Matthias
6:58
29. fr
VINCENT Léo
7:30
30. nl
VERMEER Tom
7:46
31. be
VAN BROECKHOVEN Bram
8:11
32. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
8:48
33. fr
RICHARD Louis
11:27
34. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
12:47
35. ch
FRANKINY Kilian
12:54
36. es
PLAZAOLA Ander
13:10
37. be
DE WITTE Matthias
-
38. fr
ROGER Maxime
-
39. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
13:50
40. fr
PETERS Nans
14:31
41. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
15:47
42. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
15:59
43. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
16:01
44. au
OVETT Freddy
16:31
45. be
VERBEKEN Cedric
-
46. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
16:48
47. ch
BAILLIFARD Valentin
17:59
48. ch
BRUHLMANN Simon
18:39
49. fr
DULIN Alexis
18:41
50. fr
BUTTNER Simon
19:44
51. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
20:20
52. fr
LAUBER Edouard
20:51
53. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
20:57
54. fr
CHIOCCA Mathieu
22:05
55. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
22:09
56. be
SMEYERS Floris
22:56
57. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
23:45
58. fr
LE LAVANDIER Maxime
23:58
59. fr
NAVARRO Thomas
25:09
60. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
61. be
FRANCKAERT Gregory
-
62. fr
ROMEDER Alexis
26:23
63. fr
CONVERSET Matthieu
27:22
64. be
HERMANS Steff
28:12
65. be
VANDERAERDEN Massimo
28:52
66. gb
SHAW James
28:54
67. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
31:10
68. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
32:30
69. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
33:05
70. fr
CASTELLARNAU Florent
33:11
71. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
33:27
72. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
34:27
73. be
DE CORTE Axel
35:42
74. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
36:24
75. fr
DEFAYE Jeremy
36:44
76. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
37:01
77. fr
ALMEIDA Pierre
37:29
78. es
FONT MAS Bernat
-
79. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
38:43
80. fr
SAUVAGE Paul
38:49
81. be
EYSKENS Jeroen
43:01
82. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
43:12
83. fr
MALBERT Mathieu
43:58
84. fr
BOISSON Nicolas
44:58
85. fr
LOUSTAU Vincent
46:35
86. es
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
50:19
87. fr
MICHAUD Yoann
53:54
88. fr
LECROCQ Jérémy
55:15
89. fr
VERINI Raphaël
59:57

Mountains Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
11
2. fr
MARTIN Guillaume
11
3. be
VLIEGEN Loïc
10
4. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
8
5. fr
LE TURNIER Matthias
7
6. ch
FRIESECKE Gian
6
7. fr
BIDARD François
6
8. nl
GERTS Floris
6
9. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
6
10. fr
MAISON Jérémy
5
11. fr
MOTTIER Justin
5
12. fr
PEREZ Anthony
3
13. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
3
14. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
2
15. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
2
16. de
DENZ Nico
1
17. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
1
18. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
1
19. fr
LIPONNE Julien
1

Points Classification

1. fr
PEREZ Anthony
60
2. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
40
3. be
VLIEGEN Loïc
40
4. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
35
5. nl
GERTS Floris
35
6. fr
LE TURNIER Matthias
30
7. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
25
8. ch
FRIESECKE Gian
25
9. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
25
10. fr
CAMPISTROUS Romain
20
11. de
DENZ Nico
20
12. fr
MOTTIER Justin
20
13. fr
BIDARD François
19
14. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
12
15. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
10
16. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
8
17. fr
LIPONNE Julien
8
18. fr
MAISON Jérémy
6
19. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
6
20. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
4
21. fr
MARTIN Guillaume
1
22. ch
MüLLER Patrick
1

Youth Classification

1. de
DENZ Nico
10:58:15
2. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
0:19
3. fr
MAISON Jérémy
1:06
4. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:26
5. ch
MüLLER Patrick
1:50
6. fr
PAPILLON Lucas
2:07
7. be
CRASS Steff
-
8. be
VLIEGEN Loïc
2:52
9. ch
FRIESECKE Gian
3:03
10. fr
MARTIN Guillaume
3:16
11. fr
GAUDU David
3:31
12. fr
MOTTIER Justin
5:11
13. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
5:48
14. be
RUYTERS Brecht
6:27
15. fr
LE TURNIER Matthias
6:52
16. fr
VINCENT Léo
7:24
17. fr
RICHARD Louis
11:21
18. ch
FRANKINY Kilian
12:48
19. be
DE WITTE Matthias
13:04
20. fr
ROGER Maxime
-
21. fr
PETERS Nans
14:25
22. au
OVETT Freddy
16:25
23. be
VERBEKEN Cedric
-
24. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
16:42
25. ch
BAILLIFARD Valentin
17:53
26. ch
BRUHLMANN Simon
18:33
27. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
22:03
28. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
23:39
29. fr
NAVARRO Thomas
25:03
30. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
31. be
HERMANS Steff
28:06
32. be
VANDERAERDEN Massimo
28:46
33. gb
SHAW James
28:48
34. fr
CASTELLARNAU Florent
33:05
35. fr
DEFAYE Jeremy
36:38
36. es
FONT MAS Bernat
37:23
37. fr
SAUVAGE Paul
38:43
38. be
EYSKENS Jeroen
42:55
39. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
43:06
40. fr
MALBERT Mathieu
43:52
41. fr
LOUSTAU Vincent
46:29
42. fr
LECROCQ Jérémy
55:09

Teams Classification

1.
Roubaix Lille Métropole
32:58:41
2.
BMC Development Team
2:17
3.
ChambÉry CFF
4:36
4.
France
6:14
5.
Bretagne - Séché Environnement
9:28
6.
CC Etupes
11:32
7.
Lotto - Soudal U23
13:39
8.
Rabobank Development Team
14:41
9.
GSC Blagnac
27:23
10.
Wallonie - Bruxelles
29:59