Tour des Pays de Savoie

Stage 4 (ITT)

: Orelle > Orelle

Saturday 20th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 8.5km


Stage Result

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
00:14:37
2. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
0:07
3. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
0:27
4. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
0:28
5. fr
VINCENT Léo
-
6. de
DENZ Nico
0:30
7. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
-
8. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
0:31
9. fr
MAISON Jérémy
0:32
10. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
0:33
11. fr
PETERS Nans
-
12. fr
LE TURNIER Matthias
0:36
13. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:38
14. be
CRASS Steff
0:39
15. ch
FRANKINY Kilian
-
16. fr
BIDARD François
-
17. fr
LE LAVANDIER Maxime
-
18. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
0:41
19. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
0:42
20. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
0:43
21. fr
CAMPISTROUS Romain
-
22. ch
BAILLIFARD Valentin
0:44
23. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:45
24. ch
MüLLER Patrick
0:46
25. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
0:48
26. fr
DULIN Alexis
0:49
27. fr
PEREZ Anthony
-
28. fr
MARTIN Guillaume
0:50
29. fr
LIPONNE Julien
-
30. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
0:51
31. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
0:53
32. fr
GAUDU David
0:54
33. fr
MOTTIER Justin
0:58
34. fr
ROGER Maxime
0:59
35. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
1:00
36. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
1:01
37. nl
GERTS Floris
-
38. fr
PAPILLON Lucas
1:02
39. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
1:06
40. es
PLAZAOLA Ander
-
41. gb
SHAW James
-
42. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
1:09
43. nl
VERMEER Tom
1:12
44. be
VANDERAERDEN Massimo
1:15
45. fr
LECROCQ Jérémy
1:17
46. ch
FRIESECKE Gian
1:18
47. es
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
-
48. be
RUYTERS Brecht
1:19
49. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
1:21
50. fr
SAUVAGE Paul
1:22
51. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
52. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
1:24
53. fr
DEFAYE Jeremy
-
54. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
1:25
55. be
DE CORTE Axel
1:26
56. fr
VERINI Raphaël
1:28
57. be
VAN BROECKHOVEN Bram
-
58. fr
MAURELET Flavien
-
59. fr
CONVERSET Matthieu
-
60. au
OVETT Freddy
1:32
61. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
1:33
62. fr
BUTTNER Simon
1:34
63. fr
NAVARRO Thomas
1:35
64. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
1:36
65. be
SMEYERS Floris
-
66. fr
MALBERT Mathieu
1:40
67. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
1:41
68. ch
BRUHLMANN Simon
1:42
69. fr
MICHAUD Yoann
1:45
70. be
DE WITTE Matthias
1:46
71. fr
CHIOCCA Mathieu
1:47
72. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
1:52
73. fr
BOISSON Nicolas
1:54
74. fr
LOUSTAU Vincent
1:57
75. fr
LAUBER Edouard
1:58
76. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
2:02
77. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
78. be
VERBEKEN Cedric
2:04
79. be
FRANCKAERT Gregory
2:08
80. fr
CASTELLARNAU Florent
2:09
81. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
2:14
82. be
VLIEGEN Loïc
2:15
83. es
FONT MAS Bernat
2:16
84. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
2:21
85. fr
ROMEDER Alexis
2:27
86. fr
RICHARD Louis
2:31
87. fr
ALMEIDA Pierre
2:34
88. be
EYSKENS Jeroen
2:36
89. be
HERMANS Steff
3:02

General Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
11:13:11
2. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
0:02
3. de
DENZ Nico
0:11
4. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
0:33
5. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
0:36
6. fr
BIDARD François
1:12
7. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
1:13
8. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
1:15
9. fr
MAISON Jérémy
1:19
10. fr
CAMPISTROUS Romain
1:26
11. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:40
12. fr
LIPONNE Julien
1:46
13. ch
MüLLER Patrick
2:17
14. be
CRASS Steff
2:27
15. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
2:36
16. fr
PAPILLON Lucas
2:50
17. nl
GERTS Floris
3:12
18. fr
PEREZ Anthony
3:27
19. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
3:30
20. fr
MAURELET Flavien
3:43
21. fr
MARTIN Guillaume
3:47
22. ch
FRIESECKE Gian
4:02
23. fr
GAUDU David
4:06
24. be
VLIEGEN Loïc
4:48
25. fr
MOTTIER Justin
5:50
26. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
6:14
27. fr
LE TURNIER Matthias
7:09
28. be
RUYTERS Brecht
7:27
29. fr
VINCENT Léo
7:33
30. nl
VERMEER Tom
8:33
31. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
9:06
32. be
VAN BROECKHOVEN Bram
9:14
33. ch
FRANKINY Kilian
13:08
34. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
13:13
35. fr
RICHARD Louis
13:33
36. fr
ROGER Maxime
13:44
37. es
PLAZAOLA Ander
13:51
38. be
DE WITTE Matthias
14:31
39. fr
PETERS Nans
14:39
40. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
14:58
41. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
16:00
42. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
16:42
43. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
16:43
44. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
17:16
45. au
OVETT Freddy
17:38
46. be
VERBEKEN Cedric
18:10
47. ch
BAILLIFARD Valentin
18:18
48. fr
DULIN Alexis
19:05
49. ch
BRUHLMANN Simon
19:56
50. fr
BUTTNER Simon
20:53
51. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
20:56
52. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
21:32
53. fr
LAUBER Edouard
22:24
54. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
23:05
55. fr
CHIOCCA Mathieu
23:27
56. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
24:02
57. be
SMEYERS Floris
24:07
58. fr
LE LAVANDIER Maxime
24:12
59. fr
NAVARRO Thomas
26:19
60. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
26:46
61. be
FRANCKAERT Gregory
26:52
62. fr
ROMEDER Alexis
28:25
63. fr
CONVERSET Matthieu
-
64. gb
SHAW James
29:35
65. be
VANDERAERDEN Massimo
29:42
66. be
HERMANS Steff
30:49
67. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
32:37
68. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
34:16
69. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
34:26
70. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
71. fr
CASTELLARNAU Florent
34:55
72. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
35:43
73. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
36:27
74. be
DE CORTE Axel
36:43
75. fr
DEFAYE Jeremy
37:43
76. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
38:50
77. es
FONT MAS Bernat
39:20
78. fr
ALMEIDA Pierre
39:38
79. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
39:43
80. fr
SAUVAGE Paul
39:46
81. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
44:49
82. be
EYSKENS Jeroen
45:12
83. fr
MALBERT Mathieu
45:13
84. fr
BOISSON Nicolas
46:27
85. fr
LOUSTAU Vincent
48:07
86. es
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
51:12
87. fr
MICHAUD Yoann
55:14
88. fr
LECROCQ Jérémy
56:07
89. fr
VERINI Raphaël
1:01:00

Mountains Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
14
2. fr
MARTIN Guillaume
11
3. be
VLIEGEN Loïc
10
4. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
8
5. fr
LE TURNIER Matthias
7
6. ch
FRIESECKE Gian
6
7. fr
BIDARD François
6
8. nl
GERTS Floris
6
9. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
6
10. fr
MAISON Jérémy
5
11. fr
MOTTIER Justin
5
12. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
4
13. fr
PEREZ Anthony
3
14. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
3
15. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
2
16. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
1
17. de
DENZ Nico
1
18. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
1
19. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
1
20. fr
LIPONNE Julien
1

Points Classification

1. fr
PEREZ Anthony
60
2. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
50
3. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
45
4. be
VLIEGEN Loïc
40
5. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
35
6. nl
GERTS Floris
35
7. fr
LE TURNIER Matthias
30
8. ch
FRIESECKE Gian
25
9. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
25
10. de
DENZ Nico
24
11. fr
CAMPISTROUS Romain
20
12. fr
MOTTIER Justin
20
13. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
19
14. fr
BIDARD François
19
15. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
14
16. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
11
17. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
8
18. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
8
19. fr
LIPONNE Julien
8
20. fr
VINCENT Léo
6
21. fr
MAISON Jérémy
6
22. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
6
23. fr
MARTIN Guillaume
1
24. ch
MüLLER Patrick
1

Youth Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
11:13:11
2. de
DENZ Nico
0:11
3. fr
MAISON Jérémy
1:19
4. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:40
5. ch
MüLLER Patrick
2:17
6. be
CRASS Steff
2:27
7. fr
PAPILLON Lucas
2:50
8. fr
MARTIN Guillaume
3:47
9. ch
FRIESECKE Gian
4:02
10. fr
GAUDU David
4:06
11. be
VLIEGEN Loïc
4:48
12. fr
MOTTIER Justin
5:50
13. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
6:14
14. fr
LE TURNIER Matthias
7:09
15. be
RUYTERS Brecht
7:27
16. fr
VINCENT Léo
7:33
17. ch
FRANKINY Kilian
13:08
18. fr
RICHARD Louis
13:33
19. fr
ROGER Maxime
13:44
20. be
DE WITTE Matthias
14:31
21. fr
PETERS Nans
14:39
22. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
17:16
23. au
OVETT Freddy
17:38
24. be
VERBEKEN Cedric
18:10
25. ch
BAILLIFARD Valentin
18:18
26. ch
BRUHLMANN Simon
19:56
27. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
23:05
28. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
24:02
29. fr
NAVARRO Thomas
26:19
30. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
26:46
31. gb
SHAW James
29:35
32. be
VANDERAERDEN Massimo
29:42
33. be
HERMANS Steff
30:49
34. fr
CASTELLARNAU Florent
34:55
35. fr
DEFAYE Jeremy
37:43
36. es
FONT MAS Bernat
39:20
37. fr
SAUVAGE Paul
39:46
38. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
44:49
39. be
EYSKENS Jeroen
45:12
40. fr
MALBERT Mathieu
45:13
41. fr
LOUSTAU Vincent
48:07
42. fr
LECROCQ Jérémy
56:07

Teams Classification

1.
Roubaix Lille Métropole
33:43:58
2.
BMC Development Team
3:00
3.
ChambÉry CFF
4:52
4.
France
6:46
5.
Bretagne - Séché Environnement
9:54
6.
CC Etupes
12:07
7.
Rabobank Development Team
14:41
8.
Lotto - Soudal U23
15:13
9.
GSC Blagnac
29:32
10.
Wallonie - Bruxelles
31:25