Go to:  Stage 1 

Tour of Malopolska

Stage 1

: Alwernia > Miechow

Friday 12th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 136km


Stage Result

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
03:25:40
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
3. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
4. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
5. ru
SAVITSKIY Ivan
-
6. it
BOLZAN Riccardo
-
7. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
-
8. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
-
9. es
GONZALEZ SALAS Mario
ActiveJet Team
-
10. es
ANGULO Antonio
Cycling Academy Team
-
11. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
-
12. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
13. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
14. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
-
15. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
16. it
DE MARCHI Mattia
-
17. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
18. pl
FRANCZAK Paweł
ActiveJet Team
-
19. it
GIACOBAZZI Roberto
-
20. pl
PIERZGA Adam
-
21. de
WERDA Maximilian
Team Stölting
-
22. es
EZQUERRA MUELA Jesus
ActiveJet Team
-
23. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
-
24. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
25. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
-
26. hr
RUMAC Josip
Adria Mobil
-
27. pl
KOHUT Slawomir
-
28. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
29. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
30. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
31. pl
PLUCINSKI Leszek
CCC Sprandi Polkowice
-
32. pl
SKARZYNSKI Wojciech
-
33. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
34. pl
CIELOCH Marcin
-
35. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
36. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
-
37. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
-
38. ua
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
-
39. pl
BODNAR Lukasz
ActiveJet Team
-
40. pl
FRANCZAK Wojciech
-
41. pl
DUDZIAK Tomasz
-
42. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
43. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
-
44. pl
MICHALSKI Karol
-
45. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
-
46. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
47. de
REUTTER Sven
Team Stölting
-
48. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
-
49. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
50. pl
BRYLOWSKI Pawel
ActiveJet Team
-
51. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
52. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
-
53. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
54. pl
LEDUCHOWSKI Aleksander
-
55. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
-
56. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
57. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
58. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
-
59. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
60. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
61. pl
CHARUCKI Pawel
Domin Sport
-
62. pl
KRAKOWIAK Norbert
-
63. dk
KONGSTAD Tobias
Riwal Platform Cycling Team
-
64. pl
SZYMAńSKI Patryk
0:08
65. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
0:23
66. it
BUTTAZZONI Alex
0:29
67. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
0:48
68. it
VIERO Simone
2:02
69. pl
ZLOTOWICZ Patryk
2:20
70. it
BORGO Marco
-
71. pl
LEWANDOWSKI Kamil
3:33
72. pl
BIEL Szymon
-
73. ru
KOVALEV Evgeny
-
74. pl
SOBIERAJ Przemyslaw
Wibatech Fuji
-
75. pl
WYPYCH Karol
-
76. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
77. pl
WóJCIK Adam
-
78. pl
SKRZYNIARZ Karol
-
79. pl
FURCZYK Maciej
-
80. pl
PARMA Krzysztof
-
81. pl
SADOWSKI Rafal
-
82. pl
ADAMCZYK Dawid
-
83. dk
MøRKøV Jesper
Riwal Platform Cycling Team
-
84. pl
JANISZEWSKI Slawomir
Wibatech Fuji
-
85. sk
DAŠKO Mario
Cycling Academy Team
-
86. pl
KUCIęBA Karol
-
87. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
-
88. pl
HABA Grzegorz
-
89. pl
GRABIS Mateusz
-
90. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
-
91. ru
KRITSKIY Timofey
-
92. pl
KASPEREK Michal
3:59
93. pl
SZCZEPANOWSKI Bartosz
X23 - Saroni Factory Team
4:49
94. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
11:08
95. pl
GUTEK Mikolaj
-
96. pl
PUCHALKA Kamil
-
97. pl
CEREMUGA Kacper
-
DNF. pl
TYPKIEWICZ Adrian
-
DNF. pl
WOLDZIńSKI Szymon
-
DNF. pl
ŻUROMSKI Marek
-
DNF. pl
JAROMIN Piotr
-
DNF. ru
ZHURKIN Nikolay
-
DNS. pl
DETKO Artur
Domin Sport
-
DNS. pl
DZIALOWY Jakub
-

General Classification

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
03:25:27
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:07
3. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
0:09
4. pl
SKARZYNSKI Wojciech
-
5. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
0:11
6. hr
RUMAC Josip
Adria Mobil
0:12
7. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
0:13
8. ru
SAVITSKIY Ivan
-
9. it
BOLZAN Riccardo
-
10. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
-
11. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
-
12. es
GONZALEZ SALAS Mario
ActiveJet Team
-
13. es
ANGULO Antonio
Cycling Academy Team
-
14. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
-
15. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
16. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
17. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
-
18. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
19. it
DE MARCHI Mattia
-
20. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
21. pl
FRANCZAK Paweł
ActiveJet Team
-
22. it
GIACOBAZZI Roberto
-
23. pl
PIERZGA Adam
-
24. de
WERDA Maximilian
Team Stölting
-
25. es
EZQUERRA MUELA Jesus
ActiveJet Team
-
26. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
-
27. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
28. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
-
29. pl
KOHUT Slawomir
-
30. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
31. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
32. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
33. pl
PLUCINSKI Leszek
CCC Sprandi Polkowice
-
34. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
35. pl
CIELOCH Marcin
-
36. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
37. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
-
38. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
-
39. ua
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
-
40. pl
BODNAR Lukasz
ActiveJet Team
-
41. pl
FRANCZAK Wojciech
-
42. pl
DUDZIAK Tomasz
-
43. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
44. pl
MICHALSKI Karol
-
45. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
-
46. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
47. de
REUTTER Sven
Team Stölting
-
48. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
-
49. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
50. pl
BRYLOWSKI Pawel
ActiveJet Team
-
51. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
52. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
-
53. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
54. pl
LEDUCHOWSKI Aleksander
-
55. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
-
56. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
57. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
58. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
-
59. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
60. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
61. pl
CHARUCKI Pawel
Domin Sport
-
62. pl
KRAKOWIAK Norbert
-
63. dk
KONGSTAD Tobias
Riwal Platform Cycling Team
-
64. pl
SZYMAńSKI Patryk
0:21
65. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
0:34
66. it
BUTTAZZONI Alex
0:40
67. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
0:58
68. it
VIERO Simone
2:15
69. pl
ZLOTOWICZ Patryk
2:32
70. it
BORGO Marco
2:33
71. pl
LEWANDOWSKI Kamil
3:46
72. pl
BIEL Szymon
-
73. ru
KOVALEV Evgeny
-
74. pl
SOBIERAJ Przemyslaw
Wibatech Fuji
-
75. pl
WYPYCH Karol
-
76. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
77. pl
WóJCIK Adam
-
78. pl
SKRZYNIARZ Karol
-
79. pl
FURCZYK Maciej
-
80. pl
PARMA Krzysztof
-
81. pl
SADOWSKI Rafal
-
82. pl
ADAMCZYK Dawid
-
83. dk
MøRKøV Jesper
Riwal Platform Cycling Team
-
84. pl
JANISZEWSKI Slawomir
Wibatech Fuji
-
85. sk
DAŠKO Mario
Cycling Academy Team
-
86. pl
KUCIęBA Karol
-
87. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
-
88. pl
HABA Grzegorz
-
89. pl
GRABIS Mateusz
-
90. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
-
91. ru
KRITSKIY Timofey
-
92. pl
KASPEREK Michal
4:12
93. pl
SZCZEPANOWSKI Bartosz
X23 - Saroni Factory Team
5:02
94. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
11:21
95. pl
GUTEK Mikolaj
-
96. pl
PUCHALKA Kamil
-
97. pl
CEREMUGA Kacper
-

Mountains Classification

1. it
DE MARCHI Mattia
3
2. it
GIACOBAZZI Roberto
2
3. pl
SZCZEPANOWSKI Bartosz
X23 - Saroni Factory Team
1

Points Classification

1. pl
SKARZYNSKI Wojciech
4
2. si
KUMP Marko
Adria Mobil
3
3. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
3
4. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
2
5. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
2
6. it
BUTTAZZONI Alex
2
7. hr
RUMAC Josip
Adria Mobil
1
8. pl
ZLOTOWICZ Patryk
1

Youth Classification

1. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
03:25:38
2. hr
RUMAC Josip
Adria Mobil
0:01
3. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
0:02
4. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
-
5. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
-
6. pl
FRANCZAK Wojciech
-
7. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
8. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
-
9. de
REUTTER Sven
Team Stölting
-
10. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
11. pl
LEDUCHOWSKI Aleksander
-
12. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
-
13. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
14. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
15. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
-
16. pl
KRAKOWIAK Norbert
-
17. dk
KONGSTAD Tobias
Riwal Platform Cycling Team
-
18. pl
SZYMAńSKI Patryk
0:10
19. it
VIERO Simone
2:04
20. pl
ZLOTOWICZ Patryk
2:21
21. it
BORGO Marco
2:22
22. pl
WYPYCH Karol
3:35
23. pl
SADOWSKI Rafal
-
24. pl
ADAMCZYK Dawid
-
25. pl
JANISZEWSKI Slawomir
Wibatech Fuji
-
26. sk
DAŠKO Mario
Cycling Academy Team
-
27. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
-
28. pl
GRABIS Mateusz
-
29. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
-
30. pl
KASPEREK Michal
4:01
31. pl
SZCZEPANOWSKI Bartosz
X23 - Saroni Factory Team
4:51
32. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
11:10
33. pl
GUTEK Mikolaj
-
34. pl
CEREMUGA Kacper
-

Teams Classification

1.
CCC Sprandi Polkowice
10:17:00