Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour of Malopolska

Stage 2

: Niepolomice - > Szczyrzyc

Saturday 13th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 142km


Stage Result

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
03:46:02
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
3. ru
SAVITSKIY Ivan
-
4. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
-
5. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
6. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
-
7. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
8. it
DE MARCHI Mattia
-
9. pl
PLUCINSKI Leszek
CCC Sprandi Polkowice
-
10. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
11. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
-
12. es
GONZALEZ SALAS Mario
ActiveJet Team
-
13. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
14. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
15. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
16. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
17. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
18. it
BOLZAN Riccardo
-
19. ua
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
-
20. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
-
21. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
-
22. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
23. it
GIACOBAZZI Roberto
-
24. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
5:38
25. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
26. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
27. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
28. de
REUTTER Sven
Team Stölting
-
29. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
30. de
WERDA Maximilian
Team Stölting
-
31. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
-
32. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
33. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
-
34. pl
CHARUCKI Pawel
Domin Sport
-
35. es
ANGULO Antonio
Cycling Academy Team
-
36. pl
SKARZYNSKI Wojciech
7:32
37. pl
KOHUT Slawomir
-
38. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
-
39. pl
LEDUCHOWSKI Aleksander
-
40. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
41. pl
FRANCZAK Wojciech
-
42. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
43. pl
PIERZGA Adam
-
44. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
-
45. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
-
46. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
47. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
12:25
48. it
VIERO Simone
-
49. it
BORGO Marco
-
50. dk
MøRKøV Jesper
Riwal Platform Cycling Team
-
51. pl
BODNAR Lukasz
ActiveJet Team
-
52. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
53. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
-
54. pl
KRAKOWIAK Norbert
-
55. pl
HABA Grzegorz
-
56. pl
BRYLOWSKI Pawel
ActiveJet Team
-
57. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
17:26
58. pl
WóJCIK Adam
24:28
59. pl
SZCZEPANOWSKI Bartosz
X23 - Saroni Factory Team
-
60. pl
ADAMCZYK Dawid
-
61. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
-
62. hr
RUMAC Josip
Adria Mobil
-
63. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
64. pl
BIEL Szymon
-
65. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
66. it
BUTTAZZONI Alex
-
DNF. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
-
DNF. pl
FRANCZAK Paweł
ActiveJet Team
-
DNF. es
EZQUERRA MUELA Jesus
ActiveJet Team
-
DNF. dk
KONGSTAD Tobias
Riwal Platform Cycling Team
-
DNF. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
DNF. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
DNF. pl
SOBIERAJ Przemyslaw
Wibatech Fuji
-
DNF. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
DNF. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
DNF. sk
DAŠKO Mario
Cycling Academy Team
-
DNF. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
-
DNF. pl
CIELOCH Marcin
-
DNF. pl
FURCZYK Maciej
-
DNF. pl
KUCIęBA Karol
-
DNF. pl
LEWANDOWSKI Kamil
-
DNF. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
DNF. ru
KRITSKIY Timofey
-
DNF. ru
KOVALEV Evgeny
-
DNF. pl
GRABIS Mateusz
-
DNF. pl
SZYMAńSKI Patryk
-
DNF. pl
CEREMUGA Kacper
-
DNF. pl
SADOWSKI Rafal
-
DNF. pl
MICHALSKI Karol
-
DNF. pl
DUDZIAK Tomasz
-
DNF. pl
GUTEK Mikolaj
-
DNF. pl
WYPYCH Karol
-
DNF. pl
ZLOTOWICZ Patryk
-
DNF. pl
SKRZYNIARZ Karol
-
DNF. pl
PARMA Krzysztof
-
DNS. pl
KASPEREK Michal
-
DNS. pl
PUCHALKA Kamil
-

General Classification

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
07:11:18
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:12
3. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
0:17
4. ru
SAVITSKIY Ivan
0:20
5. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
0:24
6. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
-
7. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
8. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
9. es
GONZALEZ SALAS Mario
ActiveJet Team
-
10. it
DE MARCHI Mattia
-
11. it
BOLZAN Riccardo
-
12. pl
PLUCINSKI Leszek
CCC Sprandi Polkowice
-
13. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
-
14. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
15. it
GIACOBAZZI Roberto
-
16. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
17. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
-
18. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
19. ua
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
-
20. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
21. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
22. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
-
23. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
24. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
5:55
25. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
6:02
26. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
27. es
ANGULO Antonio
Cycling Academy Team
-
28. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
29. de
WERDA Maximilian
Team Stölting
-
30. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
-
31. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
32. de
REUTTER Sven
Team Stölting
-
33. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
34. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
-
35. pl
CHARUCKI Pawel
Domin Sport
-
36. pl
SKARZYNSKI Wojciech
7:52
37. pl
PIERZGA Adam
7:56
38. pl
KOHUT Slawomir
-
39. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
40. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
-
41. pl
FRANCZAK Wojciech
-
42. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
-
43. pl
LEDUCHOWSKI Aleksander
-
44. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
45. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
46. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
8:17
47. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
12:49
48. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
49. pl
BODNAR Lukasz
ActiveJet Team
-
50. pl
BRYLOWSKI Pawel
ActiveJet Team
-
51. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
-
52. pl
KRAKOWIAK Norbert
-
53. it
VIERO Simone
14:51
54. it
BORGO Marco
15:09
55. dk
MøRKøV Jesper
Riwal Platform Cycling Team
16:22
56. pl
HABA Grzegorz
-
57. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
17:50
58. hr
RUMAC Josip
Adria Mobil
24:51
59. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
24:52
60. it
BUTTAZZONI Alex
25:19
61. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
25:34
62. pl
WóJCIK Adam
28:25
63. pl
BIEL Szymon
-
64. pl
ADAMCZYK Dawid
-
65. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
-
66. pl
SZCZEPANOWSKI Bartosz
X23 - Saroni Factory Team
29:41

Mountains Classification

1. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
12
2. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
6
3. it
DE MARCHI Mattia
3
4. it
GIACOBAZZI Roberto
3
5. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
2
6. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
1
7. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
1
8. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
1
9. pl
SZCZEPANOWSKI Bartosz
X23 - Saroni Factory Team
1

Points Classification

1. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
7
2. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
7
3. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
6
4. si
KUMP Marko
Adria Mobil
4
5. pl
SKARZYNSKI Wojciech
4
6. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
2
7. it
BUTTAZZONI Alex
2
8. hr
RUMAC Josip
Adria Mobil
1

Youth Classification

1. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
07:11:35
2. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
0:07
3. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
5:45
4. de
REUTTER Sven
Team Stölting
-
5. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
6. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
-
7. pl
FRANCZAK Wojciech
7:39
8. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
-
9. pl
LEDUCHOWSKI Aleksander
-
10. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
11. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
12:32
12. pl
KRAKOWIAK Norbert
-
13. it
VIERO Simone
14:34
14. it
BORGO Marco
14:52
15. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
17:33
16. hr
RUMAC Josip
Adria Mobil
24:34
17. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
24:35
18. pl
ADAMCZYK Dawid
28:08
19. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
-
20. pl
SZCZEPANOWSKI Bartosz
X23 - Saroni Factory Team
29:24

Teams Classification

1.
Adria Mobil
21:35:06