Vuelta Asturias

Stage 2

: Cafés Toscaf > Alto Del Acebo

Wednesday 17th June (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 180km


Stage Result

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
04:51:05
2. es
JIMéNEZ SANCHEZ Eladio
0:02
3. it
MAZZANTI Luca
0:19
4. es
GARCIA QUESADA Adolfo
1:16
5. it
TONTI Andrea
2:00
6. es
RAMIREZ TORRES Jesus
2:03
7. es
MORENO Daniel
Team Katusha
2:38
8. es
DIAZ ARMAS Dailos
2:47
9. es
PLAZA Rubén
Lampre - Merida
3:19
10. es
TENDERO Jesus
3:33
11. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
3:35
12. co
LOPEZ Juan Carlos
3:39
13. es
MONDELO DIAZ Josu
4:08
14. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
4:41
15. es
HERRERO DOMINGUEZ Sergio
5:21
16. es
BERNABEU ARMENGOL David
6:37
17. es
TAULER LLULL Antonio
8:14
18. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff - Saxo
8:22
19. it
BALIANI Fortunato
8:38
20. es
GARCIA QUESADA Carlos
9:04
21. be
STUBBE Tom
9:13
22. be
DE SCHROODER Benny
10:36
23. za
GEORGE David
10:37
24. es
ELIAS Jose Miguel
10:40
25. de
KESSLER Matthias
10:47
26. es
ARREITUNANDIA QUINTERO Pedro
10:57
27. es
VILLEGAS TRAPAGA Aaron
11:52
28. it
MASCIARELLI Andrea
12:10
29. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
12:56
30. es
PASAMONTES RODRIQUEZ Luis
-
31. es
MARICHALAR Pedro luis
-
32. ru
IVANOV Serguei
14:03
33. es
HERNANDEZ BEATA Victor
14:54
34. it
FACCI Mauro
15:53
35. do
PEREZ Jorge
-
36. es
VELASCO MURILLO Ivan
16:10
37. es
TONDO VOLPINI Xavier
16:14
38. es
OARBEASCOA ISPIZUA Ruben
16:26
39. be
GHYLLEBERT Pieter
16:58
40. be
PAUWELS Serge
MTN - Qhubeka
-
41. fr
GABRIEL Frédéric
17:22
42. ua
HONCHAR Serhiy
17:31
43. es
DOMíNGUEZ LEMOS Gustavo
18:07
44. es
CASERO MORENO Rafael
18:20
45. es
ARROYO MARTINEZ Jose
-
46. es
LUENGO CELAYA Anton
18:51
47. es
JIMéNEZ Manuel
20:43
48. it
MISSAGLIA Gabriele
23:12
49. za
COX Ryan
-
50. es
OLMO MENACHO Antonio
-
51. pt
SABIDO Hugo
Louletano- Ray Just Energy
-
52. es
HERRADA José
Movistar Team
-
53. co
RAFAEL CARDENAS RAVALO Félix
-
54. it
CELLI Luca
-
55. es
ARTETXE GEZURAGA Mikel
24:34
56. es
DEL NERO Jesus
-
57. es
SERRANO GONZALEZ Ricardo
25:31
58. es
TORRENT TARRES Carlos
29:31
59. es
BLANCO RODRIGUEZ David
-
60. es
FERRíO LUQUE Jorge
-
61. es
LARA Francisco José
-
62. es
TORRES Fernando
-
63. es
GRAU JORDA Oscar Vicente
-
64. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
-
65. ch
SCHNYDER Philippe
-
66. es
SANCHEZ FERNANDEZ Mario
-
67. ar
FERNANDEZ Gerardo
-
68. es
EDO ALSINA Angel
-
69. es
MACARRON Rafael
-
70. es
CABELLO LUQUE Francisco
-
71. es
OLMO MENACHO Juan
-
72. it
PALUMBO Giuseppe
-
73. co
CEPEDA CUERVO Wilson
-
74. es
BALLESTER MARTINEZ Vicente
-
75. es
VALLEJO DOMINGUEZ Angel
-
76. es
GONZALEZ LARRANAGA Gorka
-
77. it
ILLIANO Raffaele
-
78. es
GILMARTIN HERNANGOMEZ Ivan
-
79. mx
PEREZ CUAPIO Julio Alberto
-
80. es
RUIZ DE LARRINAGA IBANEZ Javier
-
81. es
DE PEDRO GARCIA Pablo
31:01
82. es
RODRIGUEZ OLIVER Alberto
-
83. es
CASTRESANA DEL VAL Angel
31:03
84. se
AXELSSON Niklas
-
85. es
LAZKANO IRIONDO Inigo
-
86. es
DE SARRAGA Mario
-
87. es
MATA CABELLO Martin
-
88. es
CUESTA Sergio
-
89. es
OTXOTORENA ARRARAS Xabat
-
90. es
GOMES Victor manuel
-
91. es
MELERO COCO Ivan
-
92. es
GARCIA ESPEJO Francisco Javier
31:07
93. cu
BENITEZ Javier
31:27
94. es
SOLER Joaquin
31:54
95. es
URTASUN PEREZ Pablo
Team UKYO
32:17
96. es
LANA BANQUEDANO Guillermo
32:46
97. ch
WESEMANN Steffen
34:18
98. be
BARBE Koen
-
99. cz
HRUSKA Jan
-
100. de
KLIER Andreas
-
101. be
HOVELIJNCK Kurt
-
102. it
BERTOLINI Alessandro
-
103. qu
ESCOLA DE ROA Isaac
-
104. es
ZUBERO Julen
-
105. es
GALDOS ALONSO Aitor
-
106. es
CANO MALDONADO Luis
-
107. it
PAGOTO Andrea
-
108. it
GRILLO Paride
-
109. it
ALLEGRINI Mirko
-
110. ru
AREKEEV Alexander
-
111. es
SOBRINO MARTINEZ Joaquin
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
112. es
HERRERO Fernando
-
113. es
URIBARRI Unai
-
114. it
DONATI Alessandro
-
115. it
PRIAMO Matteo
-
116. es
ASTARLOA ASCASIBAR Igor
-
117. es
ROMERO OCAMPO Pedro
-
118. es
GARCIA MARíN Jorge
-
119. es
MOLINERO DARIO David
-
120. es
PENA IZA Aketza
-
121. es
ORTEGA ORTS Didac
-
122. it
GIALLORENZO Mariano
-
123. es
MIGUEL Antonio
-
124. be
VAN DER LINDEN Wesley
-
125. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
126. es
ORTEGA OCANA Manuel
-
127. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
128. es
ALBIZU LIZASO Joseba
-
129. es
GARCIA Antonio
-
130. es
MUNOZ BANON David
-
131. es
BERASATEGUI SAEZ DE ZUAZOLA Antonio
-
132. es
GIL SOLE José
-
133. es
CARLOS DOMINGUEZ Juan
-
134. es
CHERRO MOLINA Javier
-
135. es
GARCIA ACOSTA Vicente
-
136. es
RODRIGUEZ GARCIA Alfonso
-
137. it
FURLAN Giorgio
-
138. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
34:30
139. it
NOSOTTI Diego
-
DNF. de
ZIEGLER Thomas
-
DNF. ru
EFIMKIN Alexander
-
DNF. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
-
DNF. se
LJUNGBLAD Jonas
-

General Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
08:49:07
2. es
JIMéNEZ SANCHEZ Eladio
0:06
3. it
MAZZANTI Luca
0:26
4. es
GARCIA QUESADA Adolfo
1:27
5. it
TONTI Andrea
2:11
6. es
RAMIREZ TORRES Jesus
2:14
7. es
MORENO Daniel
Team Katusha
2:49
8. es
DIAZ ARMAS Dailos
2:58
9. es
PLAZA Rubén
Lampre - Merida
3:30
10. es
TENDERO Jesus
3:44
11. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
3:46
12. co
LOPEZ Juan Carlos
3:50
13. es
MONDELO DIAZ Josu
4:12
14. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
4:52
15. es
HERRERO DOMINGUEZ Sergio
5:28
16. es
BERNABEU ARMENGOL David
6:48
17. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff - Saxo
8:33
18. es
TAULER LLULL Antonio
8:38
19. it
BALIANI Fortunato
8:49
20. es
GARCIA QUESADA Carlos
9:15
21. be
STUBBE Tom
9:39
22. be
DE SCHROODER Benny
10:47
23. za
GEORGE David
10:48
24. es
ELIAS Jose Miguel
10:51
25. es
ARREITUNANDIA QUINTERO Pedro
11:08
26. de
KESSLER Matthias
11:50
27. es
VILLEGAS TRAPAGA Aaron
12:03
28. it
MASCIARELLI Andrea
12:21
29. es
MARICHALAR Pedro luis
13:07
30. es
PASAMONTES RODRIQUEZ Luis
-
31. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
-
32. ru
IVANOV Serguei
14:14
33. do
PEREZ Jorge
16:19
34. it
FACCI Mauro
-
35. es
VELASCO MURILLO Ivan
16:21
36. es
TONDO VOLPINI Xavier
16:25
37. es
OARBEASCOA ISPIZUA Ruben
16:37
38. be
GHYLLEBERT Pieter
17:09
39. be
PAUWELS Serge
MTN - Qhubeka
-
40. fr
GABRIEL Frédéric
17:33
41. es
HERNANDEZ BEATA Victor
17:38
42. ua
HONCHAR Serhiy
17:42
43. es
DOMíNGUEZ LEMOS Gustavo
18:18
44. es
CASERO MORENO Rafael
18:31
45. es
ARROYO MARTINEZ Jose
18:46
46. es
JIMéNEZ Manuel
20:54
47. es
LUENGO CELAYA Anton
22:01
48. pt
SABIDO Hugo
Louletano- Ray Just Energy
23:21
49. it
MISSAGLIA Gabriele
23:23
50. es
HERRADA José
Movistar Team
-
51. co
RAFAEL CARDENAS RAVALO Félix
-
52. it
CELLI Luca
23:38
53. za
COX Ryan
24:08
54. es
ARTETXE GEZURAGA Mikel
24:45
55. es
DEL NERO Jesus
-
56. es
SERRANO GONZALEZ Ricardo
25:39
57. es
OLMO MENACHO Antonio
29:06
58. es
GRAU JORDA Oscar Vicente
29:32
59. ar
FERNANDEZ Gerardo
29:39
60. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
29:42
61. es
TORRENT TARRES Carlos
-
62. es
EDO ALSINA Angel
-
63. it
PALUMBO Giuseppe
-
64. es
FERRíO LUQUE Jorge
-
65. es
BLANCO RODRIGUEZ David
-
66. es
GONZALEZ LARRANAGA Gorka
-
67. es
MACARRON Rafael
-
68. ch
SCHNYDER Philippe
-
69. es
GILMARTIN HERNANGOMEZ Ivan
-
70. it
ILLIANO Raffaele
-
71. es
TORRES Fernando
-
72. es
CABELLO LUQUE Francisco
-
73. es
SANCHEZ FERNANDEZ Mario
-
74. es
OLMO MENACHO Juan
-
75. es
RUIZ DE LARRINAGA IBANEZ Javier
-
76. es
VALLEJO DOMINGUEZ Angel
29:57
77. co
CEPEDA CUERVO Wilson
-
78. mx
PEREZ CUAPIO Julio Alberto
30:15
79. es
RODRIGUEZ OLIVER Alberto
31:12
80. es
OTXOTORENA ARRARAS Xabat
31:14
81. es
GOMES Victor manuel
-
82. es
CASTRESANA DEL VAL Angel
-
83. es
MELERO COCO Ivan
-
84. se
AXELSSON Niklas
-
85. es
DE SARRAGA Mario
31:26
86. es
DE PEDRO GARCIA Pablo
31:27
87. es
LAZKANO IRIONDO Inigo
31:29
88. cu
BENITEZ Javier
31:38
89. es
GARCIA ESPEJO Francisco Javier
32:00
90. es
URTASUN PEREZ Pablo
Team UKYO
32:28
91. es
LARA Francisco José
32:45
92. it
GRILLO Paride
34:23
93. it
DONATI Alessandro
34:28
94. es
BERASATEGUI SAEZ DE ZUAZOLA Antonio
-
95. es
SOBRINO MARTINEZ Joaquin
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
34:29
96. be
VAN DER LINDEN Wesley
-
97. es
GALDOS ALONSO Aitor
-
98. be
HOVELIJNCK Kurt
-
99. es
MIGUEL Antonio
-
100. es
ASTARLOA ASCASIBAR Igor
-
101. it
BERTOLINI Alessandro
-
102. be
BARBE Koen
-
103. es
ALBIZU LIZASO Joseba
-
104. es
ROMERO OCAMPO Pedro
-
105. cz
HRUSKA Jan
-
106. es
CANO MALDONADO Luis
-
107. es
ORTEGA ORTS Didac
-
108. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
109. es
PENA IZA Aketza
-
110. ru
AREKEEV Alexander
-
111. es
ORTEGA OCANA Manuel
-
112. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
34:37
113. es
ZUBERO Julen
34:42
114. es
GARCIA MARíN Jorge
34:44
115. es
MOLINERO DARIO David
-
116. es
GARCIA ACOSTA Vicente
-
117. es
GIL SOLE José
-
118. it
FURLAN Giorgio
-
119. it
ALLEGRINI Mirko
35:14
120. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
121. es
CHERRO MOLINA Javier
-
122. de
KLIER Andreas
35:24
123. es
BALLESTER MARTINEZ Vicente
35:25
124. it
PRIAMO Matteo
35:48
125. es
MATA CABELLO Martin
36:57
126. es
CUESTA Sergio
-
127. es
GARCIA Antonio
37:20
128. it
GIALLORENZO Mariano
37:32
129. es
RODRIGUEZ GARCIA Alfonso
-
130. es
LANA BANQUEDANO Guillermo
37:35
131. ch
WESEMANN Steffen
40:12
132. qu
ESCOLA DE ROA Isaac
-
133. es
HERRERO Fernando
-
134. es
URIBARRI Unai
-
135. es
MUNOZ BANON David
-
136. es
CARLOS DOMINGUEZ Juan
-
137. es
SOLER Joaquin
42:54
138. it
PAGOTO Andrea
45:20
139. it
NOSOTTI Diego
45:32