Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4  Stage 5  Stage 6 

Vuelta Ciclista a Venezuela

Stage 5

: Ospina > Santa Domingo

Tuesday 16th June (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 215.9km


Stage Result

1. ec
GUAMA Byron
Team Ecuador
05:59:27
2. ve
SALINAS DUQUE Yonathan Jesus
-
3. ve
DIAZ BELANDRIA Luis Eusebio
-
4. ve
MENDOZA José
0:03
5. ve
ALARCON Jose
-
6. ve
RUIZ CABRERA Juan José
-
7. ve
ABREU Jorge
0:10
8. ve
PAREDES Anderson Timoteo
0:14
9. ve
MENESES Henry
0:16
10. ve
MONSALVE Ralph
-
11. ve
RIVAS Angel
0:24
12. ve
OSORIO Dario
0:34
13. ve
MáRQUEZ José
0:48
14. ve
ROJAS Yosvans
1:01
15. cl
ARRIAGADA QUINCHEL Marco
1:04
16. ve
MENDOZA Gabriel
1:06
17. ve
SOTO Andres
1:09
18. ve
GIL MARTINEZ Tomas Aurelio
Southeast
1:16
19. cl
BURMANN Wolfgang
1:53
20. ve
SEQUERA Pedro
2:07
21. ve
TORRES Carlos
2:23
22. ec
NAVARRETE Segundo
Team Ecuador
2:31
23. ve
LUIS URREA VERGARA Darwin
2:49
24. co
GUERRERO Andres
2:55
25. ve
GIL BRICEñO Gusneiver
3:39
26. ve
RAMOS Jose
4:07
27. it
CONTI Samuele
Southeast
4:42
28. ve
PÁEZ Jhoan
5:03
29. ve
GODOY Yonder
Androni Giocattoli - Sidermec
5:07
30. ve
CESPEDES Emilio
5:10
31. ve
MEDINA MARINO Manuel Eduardo
-
32. ve
RODRIGUEZ Jackson
Androni Giocattoli - Sidermec
-
33. ve
MEDINA Rafael
-
34. ve
BRICENO Fernando
5:23
35. ve
CHACON COLMENARES Franklin Raul
6:23
36. ve
MORENO Omar
7:00
37. ve
YAGUARO Isaac
7:03
38. co
SANCHEZ Yerson
7:28
39. ve
ROJAS Maximo
8:00
40. ve
MONTILLA Darwin
-
41. co
ROJAS Alexander
8:09
42. ve
RIVAS Robinson
-
43. ve
BECERRA Eduin
8:26
44. ve
HERNANDEZ Andris Jose
10:15
45. cl
TELLO Elias
10:24
46. ve
ABREU Daniel
10:46
47. ve
TORRES Rafael
12:26
48. ve
DÍAZ Francisco
12:37
49. co
GOMEZ Juan Pantano
13:01
50. co
CAICEDO Jhoan
-
51. co
ARGUELLO Sergio Carlos
-
52. ec
RAGONESSI Jose
Team Ecuador
13:03
53. ve
PIñEIROS José
-
54. ve
ZAPATA Yhoiner
13:05
55. ve
PARRA Ruben
-
56. ve
AULAR Orluis
14:16
57. ve
LANDAETA Giorgio
14:21
58. ve
ROJAS Marco
-
59. ve
GONZALEZ Hector
15:35
60. ve
PINTO Luis
15:47
61. ve
MONTILLA Jose
16:07
62. ve
GONZALES ESCALANTE Ronald Javier
16:48
63. ve
CASTILLO Jose
18:01
64. ve
MASCOPOLO Luis
-
65. ve
DIAZ Jose
-
66. ve
CARDENAS Ismael
20:52
67. ve
QUEVEDO Xavier
-
68. ve
CAñIZALEZ Isaac
-
69. ve
CASTANO Neubery
-
70. cl
ALVARADO Adrian
-
71. ve
MURILLO Juan
-
72. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
-
73. ve
MOLINA MENDEZ Carlos Eduardo
-
74. ve
PIñERO Jose
-
75. ve
ROMAN CASTILLO Maky
-
76. ve
GARCíA José
-
77. ve
MEDINA Romer
-
78. ve
TORRES Juan
23:14
79. ve
GUTIERREZ Pedro
-
80. de
BRANDL Wolfgang
-
81. ve
BRICENO Manuel
-
82. de
FÖRSTER Peter
24:20
83. ve
DOCORURNAO Gylbert
-
84. ve
NAVAS Jhon
-
85. de
MUCHE Christopher
24:56
86. ve
NAVA Roberto
25:33
87. cl
ARRIAGADA Matias
25:40
88. ve
TREJO Pedro
25:55
89. ve
SMITH Nélson
26:26
90. ve
ROMERO Junior
-
91. de
WEBER Marcel
26:30
92. ve
GALVIS William
26:43
93. ve
MARTINEZ Clever
26:49
94. ve
JACOME Eduard
-
95. ve
CHACON Jose
-
96. ve
MORENO Victor
-
97. ve
FIGUERA Reinaldo
-
98. ve
VELáSQUEZ José
-
99. do
SáNCHEZ JIMENEZ Nelson Ismael
-
100. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
-
101. ve
VELÁSQUEZ Armando
26:55
102. ve
CARMONA Neimanuel
28:21
103. ve
GIMENEZ Carlos
Androni Giocattoli - Sidermec
29:55
104. ve
DIAZ Luis
33:18
105. ve
LOPEZ Jose Carlos
-
106. cl
MANSILLA Cristopher
34:37
107. ve
CHAVEZ Maiki
34:41
108. ve
DIAZ CEDENO Luis Enrique
-
109. co
TORRES QUIROGA Pedro Nelson
38:26
110. ve
PINTO Oscar
38:28
111. ve
GOMEZ Alexander
-
112. ve
PEREZ Jesus
-
113. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
114. it
MARECZKO Jakub
Southeast
-
115. ve
PéREZ Manuel
-
116. it
FONZI Giuseppe
Southeast
-
117. ve
TUA Simon
-
118. co
ROJAS Mauro
-
119. ve
ROCCAFORTE Francesco
-
120. ec
HIDALGO Pablo
Team Ecuador
-
121. ve
CARRENO David
-
122. co
PEREZ Juan
-
123. ve
TORRES Leonardo
-
124. ve
NIEVES Enrique
-
125. ve
SANCHEZ Keyner
-
126. ve
ALVARADO Jorge
-
127. ve
NIEVES Xavier
-
128. ve
MEDINA Julio
-
129. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
130. ve
LOPEZ Jean
-
131. ve
HERRERA Nelson
-
132. ve
SMITH Daniel
-
133. de
SCHAFBAUER Josef
-
134. ec
BONE LéON José
39:55
135. ve
HERNANDEZ Jonathan
40:58
136. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
137. do
HERNANDEZ Yordalis
42:10
138. do
PEñA Heriberto
43:59
DNF. ve
CORTESIA Gregori
-
DNF. co
GALEZZO Jose Luis
-
DNF. ve
BRAVO Wilmer
-
DNF. ve
GáLVIZ Carlos
Androni Giocattoli - Sidermec
-
DNS. ve
ROZO Elvis
-

General Classification

1. ve
ALARCON Jose
18:56:32
2. ve
DIAZ BELANDRIA Luis Eusebio
0:31
3. ve
SALINAS DUQUE Yonathan Jesus
1:18
4. ve
MENDOZA José
3:38
5. ve
RUIZ CABRERA Juan José
3:41
6. ve
PAREDES Anderson Timoteo
3:49
7. ve
MONSALVE Ralph
3:51
8. ve
MENESES Henry
-
9. ve
ROJAS Yosvans
4:36
10. ve
SEQUERA Pedro
5:55
11. ve
MáRQUEZ José
8:28
12. ve
MENDOZA Gabriel
8:34
13. ve
GIL MARTINEZ Tomas Aurelio
Southeast
10:34
14. ec
GUAMA Byron
Team Ecuador
12:10
15. ve
ABREU Jorge
12:26
16. ve
OSORIO Dario
12:54
17. cl
ARRIAGADA QUINCHEL Marco
13:20
18. ve
SOTO Andres
13:33
19. ve
TORRES Carlos
14:39
20. it
CONTI Samuele
Southeast
16:29
21. ve
RAMOS Jose
16:42
22. ve
BRICENO Fernando
17:28
23. ve
MEDINA Rafael
18:39
24. ve
YAGUARO Isaac
19:05
25. ve
MORENO Omar
19:35
26. co
SANCHEZ Yerson
20:20
27. ve
GIL BRICEñO Gusneiver
21:11
28. ve
ROJAS Maximo
22:04
29. cl
TELLO Elias
22:49
30. ve
ABREU Daniel
23:06
31. cl
BURMANN Wolfgang
25:52
32. ec
NAVARRETE Segundo
Team Ecuador
26:33
33. ve
AULAR Orluis
28:20
34. ve
RODRIGUEZ Jackson
Androni Giocattoli - Sidermec
28:54
35. ve
MEDINA MARINO Manuel Eduardo
28:55
36. ve
PÁEZ Jhoan
29:00
37. ve
MOLINA MENDEZ Carlos Eduardo
30:20
38. ve
GODOY Yonder
Androni Giocattoli - Sidermec
30:21
39. co
GUERRERO Andres
31:11
40. ve
GONZALES ESCALANTE Ronald Javier
32:13
41. ve
BECERRA Eduin
33:10
42. ve
MURILLO Juan
33:57
43. ve
BRICENO Manuel
35:34
44. ve
GUTIERREZ Pedro
-
45. cl
ALVARADO Adrian
37:02
46. ec
RAGONESSI Jose
Team Ecuador
37:07
47. co
GOMEZ Juan Pantano
37:11
48. cl
ARRIAGADA Matias
38:00
49. ve
HERNANDEZ Andris Jose
38:20
50. ve
RIVAS Angel
39:07
51. ve
GONZALEZ Hector
39:34
52. ve
LUIS URREA VERGARA Darwin
41:44
53. ve
PIñEIROS José
42:15
54. co
CAICEDO Jhoan
42:34
55. ve
GIMENEZ Carlos
Androni Giocattoli - Sidermec
42:41
56. ve
TORRES Rafael
43:44
57. ve
CASTANO Neubery
45:31
58. ve
CHACON COLMENARES Franklin Raul
45:45
59. ve
CESPEDES Emilio
45:49
60. ve
DIAZ Jose
47:03
61. ve
TORRES Juan
47:13
62. ve
MONTILLA Jose
48:36
63. ve
LANDAETA Giorgio
50:04
64. ve
GARCíA José
50:45
65. ve
MONTILLA Darwin
51:21
66. ve
NAVAS Jhon
51:24
67. ve
CHACON Jose
51:45
68. ve
DÍAZ Francisco
52:05
69. de
BRANDL Wolfgang
52:47
70. ve
PARRA Ruben
54:29
71. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
55:36
72. de
WEBER Marcel
55:52
73. de
FÖRSTER Peter
56:01
74. ve
FIGUERA Reinaldo
56:20
75. ve
ROJAS Marco
57:11
76. ve
TREJO Pedro
59:21
77. ve
MASCOPOLO Luis
1:00:02
78. ve
PINTO Luis
1:00:05
79. co
ARGUELLO Sergio Carlos
1:00:22
80. ve
DOCORURNAO Gylbert
1:02:09
81. ve
CAñIZALEZ Isaac
1:02:21
82. ve
QUEVEDO Xavier
1:02:45
83. ve
SMITH Daniel
1:03:07
84. ve
PIñERO Jose
1:03:11
85. ve
MEDINA Romer
1:03:12
86. ve
TUA Simon
-
87. ve
RIVAS Robinson
1:03:13
88. de
MUCHE Christopher
1:05:09
89. co
ROJAS Alexander
1:05:23
90. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
1:05:45
91. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:06:44
92. ve
NAVA Roberto
1:07:44
93. ve
CARMONA Neimanuel
1:09:08
94. ve
LOPEZ Jose Carlos
1:09:09
95. ve
MARTINEZ Clever
1:09:30
96. ve
ZAPATA Yhoiner
1:09:36
97. ve
VELÁSQUEZ Armando
-
98. de
SCHAFBAUER Josef
1:09:56
99. ve
CASTILLO Jose
1:12:17
100. ve
DIAZ CEDENO Luis Enrique
1:14:22
101. ve
MORENO Victor
1:14:42
102. co
TORRES QUIROGA Pedro Nelson
1:15:07
103. ve
ROMERO Junior
1:15:27
104. ec
HIDALGO Pablo
Team Ecuador
1:15:54
105. ve
TORRES Leonardo
1:16:22
106. ve
CARDENAS Ismael
1:16:33
107. cl
MANSILLA Cristopher
1:17:12
108. do
SáNCHEZ JIMENEZ Nelson Ismael
1:18:07
109. ve
CHAVEZ Maiki
1:19:40
110. ve
PEREZ Jesus
1:20:24
111. ve
NIEVES Enrique
1:20:27
112. ve
GOMEZ Alexander
1:20:37
113. ve
LOPEZ Jean
1:20:40
114. ve
ROMAN CASTILLO Maky
1:21:01
115. ve
ROCCAFORTE Francesco
1:21:14
116. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:21:48
117. ve
SANCHEZ Keyner
1:22:06
118. it
FONZI Giuseppe
Southeast
1:22:46
119. ve
NIEVES Xavier
1:22:52
120. ve
HERRERA Nelson
1:23:00
121. ve
PéREZ Manuel
-
122. co
ROJAS Mauro
1:23:20
123. ve
CARRENO David
1:23:48
124. co
PEREZ Juan
1:23:50
125. ve
VELáSQUEZ José
1:23:58
126. ve
PINTO Oscar
1:24:00
127. it
MARECZKO Jakub
Southeast
1:24:13
128. ve
HERNANDEZ Jonathan
1:25:05
129. ve
GALVIS William
1:26:40
130. ve
DIAZ Luis
1:27:35
131. ve
SMITH Nélson
1:32:56
132. ve
MEDINA Julio
1:36:34
133. ve
ALVARADO Jorge
1:39:10
134. ve
JACOME Eduard
1:40:57
135. ec
BONE LéON José
1:50:48
136. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
1:52:10
137. do
HERNANDEZ Yordalis
1:52:59
138. do
PEñA Heriberto
2:02:22

Mountains Classification

1. ve
ALARCON Jose
21
2. ve
BRICENO Fernando
15
3. ve
DIAZ Luis
15
4. ve
SALINAS DUQUE Yonathan Jesus
12
5. ve
RIVAS Angel
11
6. ec
GUAMA Byron
Team Ecuador
10
7. ve
GIL BRICEñO Gusneiver
7
8. ve
ROJAS Yosvans
7
9. ve
PÁEZ Jhoan
4
10. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
4
11. ve
MENDOZA José
3

Points Classification

1. ve
PEREZ Jesus
45
2. ve
DIAZ BELANDRIA Luis Eusebio
42
3. ve
SALINAS DUQUE Yonathan Jesus
42
4. ve
ALARCON Jose
41
5. ve
YAGUARO Isaac
38
6. ve
QUEVEDO Xavier
37
7. ec
GUAMA Byron
Team Ecuador
35
8. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
28
9. it
MARECZKO Jakub
Southeast
27
10. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
25
11. ve
RIVAS Angel
25
12. ve
MENDOZA José
25
13. ve
MEDINA MARINO Manuel Eduardo
20
14. ve
PAREDES Anderson Timoteo
20
15. ve
AULAR Orluis
20
16. ve
PÁEZ Jhoan
19
17. cl
MANSILLA Cristopher
18
18. ve
RUIZ CABRERA Juan José
18
19. ve
MONSALVE Ralph
18
20. ve
LUIS URREA VERGARA Darwin
17
21. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
17
22. ve
ROMERO Junior
16
23. ve
NIEVES Xavier
16
24. ve
RODRIGUEZ Jackson
Androni Giocattoli - Sidermec
16
25. ve
MENESES Henry
14

Youth Classification

1. ve
MENDOZA José
19:00:10
2. ve
PAREDES Anderson Timoteo
0:11
3. ve
MENESES Henry
0:13
4. ve
MENDOZA Gabriel
4:56
5. ve
OSORIO Dario
9:16
6. ve
TORRES Carlos
11:01
7. ve
MEDINA Rafael
15:01
8. ve
YAGUARO Isaac
15:27

Teams Classification

1.
Kino Tachira
57:16:22