Ain'Ternational-Rhône Alpes-Valromey Tour

Stage 1

: Vonnas > Saint-Jean-de-Niost

Saturday 11th July (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Juniors

Distance: 102.8km


Stage Result

1. za
GIRDLESTONE Keagan
02:21:19
2. it
CIARDO Stefano
-
3. fr
FINE Eddy
-
4. de
SINGER Max
-
5. fr
SOUTON Julien
-
6. fr
ROUX Corentin
0:02
7. be
LEYMAN Celestin
-
8. fr
JEANNIERE Emilien
0:29
9. be
DE WILDE Arno
-
10. fr
DOLEATTO Aurélien
-
11. de
HUGGER Jan
0:59
12. be
VAN DE VOORDE Lennert
-
13. be
LEONARD Sylvain
1:04
14. be
OFFERMANS Michiel
-
15. be
REYNAERTS Jan
1:13
16. fr
COUANON Jonathan
-
17. fr
GROLLEAU Quentin
-
18. fr
DUJARDIN Sandy
0:01
19. it
MATTIO Giosue
-
20. fr
BONJEAN Maxence
-
21. be
MORTIER Julien
-
22. it
BERTAINA Michele
-
23. fr
BERNARD Enzo
-
24. be
GERITS Senne
-
25. fr
DELETTRE Alexandre
-
26. fr
GIBERT Antoine
0:02
27. be
PESTIAUX Yann
-
28. be
TANGHE Lennert
-
29. it
OLIVERO Enrico
0:06
30. be
JASPERS Ward
-
31. de
ZETSCHE Luka
-
32. be
TASSET Marvin
-
33. be
VAN DAMME Robbe
-
34. fr
GUGLIELMI Simon
-
35. fr
BOUVIER Léo
0:05
36. de
RHODE Julian
-
37. fr
GUILLOT Jocelyn
-
38. fr
NAVARRO Quentin
-
39. be
ROELS Wannes
-
40. fr
GROS Jordan
-
41. fr
COUTURIER Florent
-
42. nl
INKELAAR Kevin
-
43. de
SONNTAG Elias
-
44. nl
DEKKER Jens
-
45. fr
RONDEAU Fabien
-
46. be
MONIQUET Sylvain
-
47. be
HUYS Laurens
-
48. it
MATTALIA Nicolò
-
49. be
VERHULST Lothar
-
50. fr
CORDEIRO Damien
-
51. be
VAN TILBORGH Brent
-
52. fr
GUY Julien
-
53. fr
BRENANS Emile
-
54. fr
ROQUAIN Louis
1:41
55. de
HENN Luca
-
56. be
GUYONNAUD Jonathan
1:59
57. fr
BOURMAUD Alexis
-
58. be
VANDROMME Alessandro
-
59. us
WILLETT Daniel
-
60. be
SNYERS Jari
2:01
61. fr
DELESTRE Aléxis
2:53
62. fr
HAIE Esteban
3:06
63. fr
MAKIELLO Arthur
3:09
64. be
DEMOLDER Stijn
0:03
65. fr
DIAGNE Lucas
3:11
66. be
CORNET Olivier
-
67. es
GIJON RUIZ David
-
68. be
CLAES Stef
-
69. fr
SEIGLE Maxime
-
70. de
WINKLER Nick
-
71. fr
HERAUD Hugo
-
72. es
CASANOVAS ALEGRI David
-
73. es
GRANERO DE PARMENTIER Jonathan
-
74. be
GOETHALS Maxim
-
75. fr
GAULIN Emmanuel
-
76. be
BLOMMEN Dennis
-
77. be
COPPENS Jan
-
78. fr
SILAVASI Clément
-
79. de
LUTZ Jakob
-
80. fr
CUEFF Robin
-
81. fr
SOLER Arthur
-
82. be
BIEBUYCK Aurélien
-
83. be
DE WITTE Bono
-
84. xx
DURBESSON Julien
-
85. fr
JASSERAND Valentin
-
86. be
BERO Sean
-
87. fr
GUICHETEAU Quentin
-
88. fr
ANGONNET Romain
-
89. fr
MARTIN Hugo
-
90. be
LORIES Quinten
-
91. us
LY Mathew
-
92. fr
MOREL Bruno
-
93. fr
VIVIER Ronann
-
94. fr
DELAHAYE Alexandre
-
95. xx
DESGROUAS Julien
-
96. be
MUSEEUW Stefano
-
97. fr
REY Louis
-
98. de
TREUBEL Pascal
-
99. be
BERO Wallace
3:22
100. be
VANDEBOSCH Victor
3:28
101. us
ALVAREZ Adam
3:30
102. be
DELEU Arnaud
6:35
103. be
DEMONCEAU Amaury
7:16
104. es
VALLEE MONTOYA Ivan
7:36
105. fr
COTE Florian
-
106. fr
GAUTHIER Luc
7:38
107. be
WIGGINS Doron
7:45
108. nl
POLDERVAART Mario
11:21
DNF. fr
VOLLAND Bastien
-
DNF. be
FLEISHMAN Aaron
-
DNF. fr
BUGUET Maxime
-
DNF. be
LIESSENS Jarno
-
DNF. be
MORTIER Bjarne
-
DNF. us
KNICKMAN Bo
-
DNF. lu
HERNANDEZ Kévin
-
DNF. es
MELLADO TAMAYO Daniel
-
DNS. be
VERHOEVEN Robbe
-

General Classification

1. za
GIRDLESTONE Keagan
02:21:19
2. it
CIARDO Stefano
-
3. fr
FINE Eddy
-
4. de
SINGER Max
-
5. fr
SOUTON Julien
-
6. fr
ROUX Corentin
0:02
7. be
LEYMAN Celestin
-
8. fr
JEANNIERE Emilien
0:29
9. be
DE WILDE Arno
-
10. fr
DOLEATTO Aurélien
-
11. de
HUGGER Jan
0:59
12. be
VAN DE VOORDE Lennert
-
13. be
LEONARD Sylvain
1:04
14. be
OFFERMANS Michiel
-
15. it
OLIVERO Enrico
1:07
16. fr
BOUVIER Léo
1:08
17. fr
GIBERT Antoine
1:11
18. fr
DUJARDIN Sandy
1:12
19. it
MATTIO Giosue
-
20. be
REYNAERTS Jan
1:13
21. fr
COUANON Jonathan
-
22. fr
GROLLEAU Quentin
-
23. fr
BONJEAN Maxence
-
24. be
MORTIER Julien
-
25. it
BERTAINA Michele
-
26. fr
BERNARD Enzo
-
27. be
GERITS Senne
-
28. fr
DELETTRE Alexandre
-
29. be
PESTIAUX Yann
-
30. be
TANGHE Lennert
-
31. be
JASPERS Ward
-
32. de
ZETSCHE Luka
-
33. be
TASSET Marvin
-
34. be
VAN DAMME Robbe
-
35. fr
GUGLIELMI Simon
-
36. de
RHODE Julian
-
37. fr
GUILLOT Jocelyn
-
38. fr
NAVARRO Quentin
-
39. be
ROELS Wannes
-
40. fr
GROS Jordan
-
41. fr
COUTURIER Florent
-
42. nl
INKELAAR Kevin
-
43. de
SONNTAG Elias
-
44. nl
DEKKER Jens
-
45. fr
RONDEAU Fabien
-
46. be
MONIQUET Sylvain
-
47. be
HUYS Laurens
-
48. it
MATTALIA Nicolò
-
49. be
VERHULST Lothar
-
50. fr
CORDEIRO Damien
-
51. be
VAN TILBORGH Brent
-
52. fr
GUY Julien
-
53. fr
BRENANS Emile
-
54. fr
ROQUAIN Louis
1:41
55. de
HENN Luca
-
56. be
GUYONNAUD Jonathan
1:59
57. fr
BOURMAUD Alexis
-
58. be
VANDROMME Alessandro
-
59. us
WILLETT Daniel
-
60. be
SNYERS Jari
2:01
61. fr
DELESTRE Aléxis
2:53
62. fr
HAIE Esteban
3:06
63. be
DEMOLDER Stijn
-
64. fr
MAKIELLO Arthur
3:09
65. fr
DIAGNE Lucas
3:11
66. be
CORNET Olivier
-
67. es
GIJON RUIZ David
-
68. be
CLAES Stef
-
69. fr
SEIGLE Maxime
-
70. de
WINKLER Nick
-
71. fr
HERAUD Hugo
-
72. es
CASANOVAS ALEGRI David
-
73. es
GRANERO DE PARMENTIER Jonathan
-
74. be
GOETHALS Maxim
-
75. fr
GAULIN Emmanuel
-
76. be
BLOMMEN Dennis
-
77. be
COPPENS Jan
-
78. fr
SILAVASI Clément
-
79. de
LUTZ Jakob
-
80. fr
CUEFF Robin
-
81. fr
SOLER Arthur
-
82. be
BIEBUYCK Aurélien
-
83. be
DE WITTE Bono
-
84. xx
DURBESSON Julien
-
85. fr
JASSERAND Valentin
-
86. be
BERO Sean
-
87. fr
GUICHETEAU Quentin
-
88. fr
ANGONNET Romain
-
89. fr
MARTIN Hugo
-
90. be
LORIES Quinten
-
91. us
LY Mathew
-
92. fr
MOREL Bruno
-
93. fr
VIVIER Ronann
-
94. fr
DELAHAYE Alexandre
-
95. xx
DESGROUAS Julien
-
96. be
MUSEEUW Stefano
-
97. fr
REY Louis
-
98. de
TREUBEL Pascal
-
99. be
BERO Wallace
3:22
100. be
VANDEBOSCH Victor
3:28
101. us
ALVAREZ Adam
3:30
102. be
DELEU Arnaud
6:35
103. be
DEMONCEAU Amaury
7:16
104. es
VALLEE MONTOYA Ivan
7:36
105. fr
COTE Florian
-
106. fr
GAUTHIER Luc
7:38
107. be
WIGGINS Doron
7:45
108. nl
POLDERVAART Mario
11:21

Mountains Classification

1. it
CIARDO Stefano
10
2. fr
FINE Eddy
7
3. fr
ROUX Corentin
7
4. fr
DUJARDIN Sandy
5
5. be
LEYMAN Celestin
4
6. fr
BRENANS Emile
3

Points Classification

1. fr
BOUVIER Léo
11
2. it
OLIVERO Enrico
10
3. it
MATTIO Giosue
7
4. fr
GIBERT Antoine
6
5. be
DEMOLDER Stijn
5
6. fr
DUJARDIN Sandy
2
7. fr
BRENANS Emile
1
8. be
JASPERS Ward
1
9. fr
COUANON Jonathan
1

Teams Classification

1.
CR Rhones Alpes
07:05:39
2.
Württemberg Radsportverband
0:30
3.
Cicli Mattio Team Vigor
0:44