Ain'Ternational-Rhône Alpes-Valromey Tour

Stage 2

: Belley > Montalieu-Vercieu Vallée Bleue

Sunday 12th July (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Juniors

Distance: 89.8km


Stage Result

1. fr
RONDEAU Fabien
02:18:46
2. fr
DOLEATTO Aurélien
-
3. fr
SOUTON Julien
-
4. nl
INKELAAR Kevin
-
5. be
JASPERS Ward
-
6. de
SINGER Max
0:07
7. fr
GUILLOT Jocelyn
0:15
8. fr
GUGLIELMI Simon
-
9. be
MONIQUET Sylvain
0:58
10. fr
COUANON Jonathan
-
11. de
HENN Luca
-
12. fr
JEANNIERE Emilien
-
13. fr
DUJARDIN Sandy
-
14. us
WILLETT Daniel
-
15. fr
NAVARRO Quentin
-
16. fr
GROLLEAU Quentin
-
17. za
GIRDLESTONE Keagan
-
18. de
HUGGER Jan
-
19. fr
DELETTRE Alexandre
-
20. be
HUYS Laurens
-
21. be
MORTIER Julien
-
22. be
REYNAERTS Jan
-
23. be
TASSET Marvin
-
24. fr
BOURMAUD Alexis
-
25. fr
HERAUD Hugo
-
26. fr
SEIGLE Maxime
-
27. be
VAN DAMME Robbe
-
28. it
OLIVERO Enrico
-
29. fr
BONJEAN Maxence
-
30. be
VANDEBOSCH Victor
-
31. be
COPPENS Jan
-
32. be
OFFERMANS Michiel
-
33. fr
ROUX Corentin
-
34. be
LEYMAN Celestin
-
35. fr
MARTIN Hugo
-
36. it
CIARDO Stefano
-
37. fr
GIBERT Antoine
-
38. it
MATTALIA Nicolò
-
39. fr
COUTURIER Florent
-
40. nl
DEKKER Jens
-
41. be
VAN TILBORGH Brent
-
42. fr
MOREL Bruno
-
43. be
VAN DE VOORDE Lennert
-
44. be
VERHULST Lothar
-
45. fr
FINE Eddy
-
46. fr
JASSERAND Valentin
-
47. fr
BRENANS Emile
-
48. fr
ROQUAIN Louis
5:33
49. fr
BERNARD Enzo
5:40
50. be
BLOMMEN Dennis
-
51. be
CORNET Olivier
-
52. be
PESTIAUX Yann
-
53. be
SNYERS Jari
5:46
54. be
VANDROMME Alessandro
-
55. be
ROELS Wannes
-
56. be
DE WITTE Bono
-
57. fr
GROS Jordan
6:11
58. be
DEMOLDER Stijn
6:21
59. be
GUYONNAUD Jonathan
6:23
60. be
TANGHE Lennert
6:25
61. be
DE WILDE Arno
-
62. de
RHODE Julian
-
63. be
GERITS Senne
-
64. be
GOETHALS Maxim
-
65. de
LUTZ Jakob
-
66. be
MUSEEUW Stefano
-
67. fr
DIAGNE Lucas
-
68. fr
GAULIN Emmanuel
-
69. it
BERTAINA Michele
-
70. it
MATTIO Giosue
-
71. es
CASANOVAS ALEGRI David
-
72. be
BIEBUYCK Aurélien
-
73. de
SONNTAG Elias
-
74. be
BERO Sean
-
75. de
TREUBEL Pascal
6:33
76. fr
REY Louis
9:26
77. fr
CORDEIRO Damien
11:15
78. fr
DELESTRE Aléxis
-
79. de
ZETSCHE Luka
-
80. fr
CUEFF Robin
-
81. xx
DURBESSON Julien
-
82. fr
GUICHETEAU Quentin
-
83. us
LY Mathew
-
84. fr
HAIE Esteban
-
85. xx
DESGROUAS Julien
-
86. be
LEONARD Sylvain
-
87. es
GRANERO DE PARMENTIER Jonathan
-
88. fr
COTE Florian
12:27
89. fr
DELAHAYE Alexandre
-
90. be
LORIES Quinten
13:06
91. de
WINKLER Nick
16:01
92. nl
POLDERVAART Mario
16:57
93. be
CLAES Stef
-
94. fr
SOLER Arthur
17:15
95. fr
GUY Julien
17:19
96. fr
ANGONNET Romain
-
97. be
WIGGINS Doron
17:30
98. fr
VIVIER Ronann
17:36
99. fr
SILAVASI Clément
21:37
100. fr
MAKIELLO Arthur
-
101. fr
BOUVIER Léo
-
102. fr
GAUTHIER Luc
23:54
103. be
DEMONCEAU Amaury
-
DNF. be
DELEU Arnaud
-
DNF. be
BERO Wallace
-
DNF. us
ALVAREZ Adam
-
DNF. es
GIJON RUIZ David
-
DNF. es
VALLEE MONTOYA Ivan
-

General Classification

1. fr
SOUTON Julien
04:40:01
2. de
SINGER Max
0:11
3. fr
DOLEATTO Aurélien
0:27
4. za
GIRDLESTONE Keagan
0:52
5. it
CIARDO Stefano
0:56
6. fr
FINE Eddy
0:58
7. fr
ROUX Corentin
1:02
8. be
LEYMAN Celestin
1:04
9. fr
RONDEAU Fabien
1:07
10. be
JASPERS Ward
1:17
11. fr
GUGLIELMI Simon
-
12. nl
INKELAAR Kevin
-
13. fr
JEANNIERE Emilien
1:31
14. fr
GUILLOT Jocelyn
1:32
15. de
HUGGER Jan
2:01
16. be
VAN DE VOORDE Lennert
-
17. be
OFFERMANS Michiel
2:06
18. it
OLIVERO Enrico
2:09
19. fr
GIBERT Antoine
2:13
20. fr
DUJARDIN Sandy
2:14
21. fr
COUANON Jonathan
2:15
22. fr
GROLLEAU Quentin
-
23. be
REYNAERTS Jan
-
24. be
MORTIER Julien
-
25. fr
DELETTRE Alexandre
-
26. fr
BONJEAN Maxence
-
27. fr
NAVARRO Quentin
-
28. be
MONIQUET Sylvain
-
29. be
TASSET Marvin
-
30. be
VAN DAMME Robbe
-
31. be
HUYS Laurens
-
32. fr
COUTURIER Florent
-
33. nl
DEKKER Jens
-
34. it
MATTALIA Nicolò
-
35. be
VAN TILBORGH Brent
-
36. be
VERHULST Lothar
-
37. fr
BRENANS Emile
-
38. de
HENN Luca
2:43
39. us
WILLETT Daniel
3:01
40. fr
BOURMAUD Alexis
-
41. fr
SEIGLE Maxime
4:13
42. fr
HERAUD Hugo
-
43. be
COPPENS Jan
-
44. fr
MARTIN Hugo
-
45. fr
JASSERAND Valentin
-
46. fr
MOREL Bruno
-
47. be
VANDEBOSCH Victor
4:30
48. fr
BERNARD Enzo
6:54
49. be
PESTIAUX Yann
6:57
50. be
DE WILDE Arno
6:58
51. be
ROELS Wannes
7:03
52. fr
ROQUAIN Louis
7:18
53. fr
GROS Jordan
7:28
54. it
MATTIO Giosue
7:39
55. be
GERITS Senne
7:42
56. be
TANGHE Lennert
-
57. it
BERTAINA Michele
-
58. de
RHODE Julian
-
59. de
SONNTAG Elias
-
60. be
VANDROMME Alessandro
7:49
61. be
SNYERS Jari
7:51
62. be
GUYONNAUD Jonathan
8:26
63. be
CORNET Olivier
8:55
64. be
BLOMMEN Dennis
-
65. be
DE WITTE Bono
9:01
66. be
DEMOLDER Stijn
9:31
67. fr
DIAGNE Lucas
9:40
68. be
GOETHALS Maxim
-
69. fr
GAULIN Emmanuel
-
70. es
CASANOVAS ALEGRI David
-
71. de
LUTZ Jakob
-
72. be
BIEBUYCK Aurélien
-
73. be
BERO Sean
-
74. be
MUSEEUW Stefano
-
75. de
TREUBEL Pascal
9:48
76. be
LEONARD Sylvain
12:23
77. de
ZETSCHE Luka
12:26
78. fr
CORDEIRO Damien
12:32
79. fr
REY Louis
12:41
80. fr
DELESTRE Aléxis
14:12
81. fr
HAIE Esteban
14:25
82. fr
GUICHETEAU Quentin
14:28
83. fr
CUEFF Robin
14:30
84. es
GRANERO DE PARMENTIER Jonathan
-
85. xx
DURBESSON Julien
-
86. us
LY Mathew
-
87. xx
DESGROUAS Julien
-
88. fr
DELAHAYE Alexandre
15:40
89. be
LORIES Quinten
16:21
90. fr
GUY Julien
18:36
91. de
WINKLER Nick
19:16
92. fr
COTE Florian
20:07
93. be
CLAES Stef
20:12
94. fr
SOLER Arthur
20:30
95. fr
ANGONNET Romain
20:34
96. fr
VIVIER Ronann
20:51
97. fr
BOUVIER Léo
22:48
98. fr
MAKIELLO Arthur
24:50
99. fr
SILAVASI Clément
24:52
100. be
WIGGINS Doron
25:19
101. nl
POLDERVAART Mario
28:22
102. be
DEMONCEAU Amaury
31:14
103. fr
GAUTHIER Luc
31:36

Mountains Classification

1. fr
ROUX Corentin
37
2. fr
GUGLIELMI Simon
18
3. es
CASANOVAS ALEGRI David
18
4. nl
INKELAAR Kevin
15
5. fr
RONDEAU Fabien
12
6. it
CIARDO Stefano
10
7. fr
SOUTON Julien
10
8. fr
FINE Eddy
7
9. fr
DUJARDIN Sandy
5
10. be
LEYMAN Celestin
4
11. de
ZETSCHE Luka
4
12. fr
BRENANS Emile
3
13. fr
DELAHAYE Alexandre
3

Points Classification

1. de
ZETSCHE Luka
15
2. fr
BOUVIER Léo
13
3. it
OLIVERO Enrico
10
4. it
MATTIO Giosue
10
5. fr
DELAHAYE Alexandre
7
6. fr
GIBERT Antoine
6
7. fr
ROUX Corentin
6
8. fr
BERNARD Enzo
5
9. be
DEMOLDER Stijn
5
10. fr
GUICHETEAU Quentin
5
11. fr
DUJARDIN Sandy
2
12. fr
BRENANS Emile
1
13. be
JASPERS Ward
1
14. be
DE WILDE Arno
1
15. fr
COUANON Jonathan
1

Teams Classification

1.
CR Rhones Alpes
14:03:53
2.
CD Savoie
1:14
3.
Team U Nantes Atlantique
1:30