Ain'Ternational-Rhône Alpes-Valromey Tour

Stage 3

: Oyonnax > Plans d'Hotonnes

Monday 13th July (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Juniors

Distance: 98km


Stage Result

1. fr
DELETTRE Alexandre
02:54:26
2. it
CIARDO Stefano
-
3. za
GIRDLESTONE Keagan
0:28
4. fr
DOLEATTO Aurélien
-
5. nl
INKELAAR Kevin
0:40
6. be
JASPERS Ward
1:36
7. it
OLIVERO Enrico
-
8. be
HUYS Laurens
-
9. be
VAN DAMME Robbe
-
10. fr
GUGLIELMI Simon
1:49
11. it
MATTALIA Nicolò
2:12
12. fr
GIBERT Antoine
2:14
13. be
LEYMAN Celestin
-
14. fr
JEANNIERE Emilien
2:17
15. fr
RONDEAU Fabien
-
16. be
REYNAERTS Jan
-
17. be
COPPENS Jan
-
18. fr
GUILLOT Jocelyn
-
19. be
MONIQUET Sylvain
2:39
20. fr
MARTIN Hugo
2:45
21. be
MORTIER Julien
2:58
22. be
VERHULST Lothar
3:09
23. fr
JASSERAND Valentin
-
24. be
VAN TILBORGH Brent
3:36
25. fr
SOUTON Julien
3:46
26. de
HUGGER Jan
3:48
27. fr
FINE Eddy
3:49
28. be
TASSET Marvin
3:58
29. fr
BONJEAN Maxence
-
30. de
SINGER Max
5:00
31. be
VANDEBOSCH Victor
5:02
32. us
WILLETT Daniel
5:05
33. fr
BOURMAUD Alexis
5:58
34. be
DEMOLDER Stijn
6:06
35. fr
COUTURIER Florent
6:08
36. be
PESTIAUX Yann
6:14
37. be
GERITS Senne
6:56
38. be
VANDROMME Alessandro
-
39. be
BERO Sean
7:26
40. fr
NAVARRO Quentin
8:36
41. fr
HERAUD Hugo
-
42. fr
BERNARD Enzo
-
43. de
TREUBEL Pascal
8:40
44. it
MATTIO Giosue
9:01
45. fr
ROUX Corentin
-
46. fr
SEIGLE Maxime
10:37
47. fr
MOREL Bruno
-
48. fr
DUJARDIN Sandy
10:47
49. fr
BRENANS Emile
11:06
50. be
VAN DE VOORDE Lennert
11:10
51. be
CORNET Olivier
11:14
52. es
CASANOVAS ALEGRI David
11:15
53. xx
DESGROUAS Julien
11:17
54. be
SNYERS Jari
11:57
55. fr
COTE Florian
12:19
56. be
ROELS Wannes
12:22
57. nl
POLDERVAART Mario
12:45
58. be
MUSEEUW Stefano
-
59. be
OFFERMANS Michiel
13:32
60. fr
CORDEIRO Damien
14:11
61. be
DE WITTE Bono
15:21
62. nl
DEKKER Jens
16:29
63. fr
DELESTRE Aléxis
17:02
64. fr
GROS Jordan
17:50
65. be
LEONARD Sylvain
18:29
66. fr
DELAHAYE Alexandre
19:27
67. fr
GUY Julien
20:14
68. be
TANGHE Lennert
-
69. de
RHODE Julian
-
70. be
CLAES Stef
20:22
71. fr
GAUTHIER Luc
20:25
72. fr
HAIE Esteban
21:55
73. fr
GUICHETEAU Quentin
21:58
74. de
LUTZ Jakob
22:04
75. fr
CUEFF Robin
22:11
76. be
BIEBUYCK Aurélien
-
77. fr
ROQUAIN Louis
22:21
78. fr
GROLLEAU Quentin
23:50
79. fr
COUANON Jonathan
-
80. be
GOETHALS Maxim
-
81. it
BERTAINA Michele
-
82. fr
ANGONNET Romain
-
83. fr
GAULIN Emmanuel
24:23
84. de
ZETSCHE Luka
25:33
85. de
HENN Luca
26:08
86. fr
VIVIER Ronann
29:56
87. es
GRANERO DE PARMENTIER Jonathan
30:24
DNF. fr
SOLER Arthur
-
DNF. be
WIGGINS Doron
-
DNF. de
SONNTAG Elias
-
DNF. fr
MAKIELLO Arthur
-
DNF. be
DEMONCEAU Amaury
-
DNF. be
BLOMMEN Dennis
-
DNF. be
LORIES Quinten
-
DNF. be
GUYONNAUD Jonathan
-
DNF. xx
DURBESSON Julien
-
DNF. fr
REY Louis
-
DNF. be
DE WILDE Arno
-
DNF. fr
BOUVIER Léo
-
DNF. us
LY Mathew
-
DNF. fr
DIAGNE Lucas
-
DNF. fr
SILAVASI Clément
-
DNF. de
WINKLER Nick
-

General Classification

1. it
CIARDO Stefano
07:35:17
2. fr
DOLEATTO Aurélien
0:03
3. za
GIRDLESTONE Keagan
0:26
4. nl
INKELAAR Kevin
1:07
5. fr
DELETTRE Alexandre
1:15
6. be
JASPERS Ward
2:03
7. fr
GUGLIELMI Simon
2:16
8. be
LEYMAN Celestin
2:28
9. fr
RONDEAU Fabien
2:34
10. it
OLIVERO Enrico
2:47
11. fr
SOUTON Julien
2:56
12. fr
JEANNIERE Emilien
2:58
13. fr
GUILLOT Jocelyn
2:59
14. be
VAN DAMME Robbe
3:01
15. be
HUYS Laurens
-
16. fr
GIBERT Antoine
3:37
17. it
MATTALIA Nicolò
-
18. be
REYNAERTS Jan
3:42
19. fr
FINE Eddy
3:51
20. be
MONIQUET Sylvain
4:04
21. de
SINGER Max
4:21
22. be
MORTIER Julien
4:23
23. be
VERHULST Lothar
4:34
24. de
HUGGER Jan
4:59
25. be
VAN TILBORGH Brent
5:01
26. fr
BONJEAN Maxence
5:23
27. be
TASSET Marvin
-
28. be
COPPENS Jan
5:40
29. fr
MARTIN Hugo
6:08
30. fr
JASSERAND Valentin
6:32
31. us
WILLETT Daniel
7:15
32. fr
COUTURIER Florent
7:33
33. fr
BOURMAUD Alexis
8:09
34. be
VANDEBOSCH Victor
8:42
35. fr
ROUX Corentin
9:13
36. fr
NAVARRO Quentin
10:01
37. fr
HERAUD Hugo
11:59
38. fr
DUJARDIN Sandy
12:10
39. be
VAN DE VOORDE Lennert
12:21
40. be
PESTIAUX Yann
-
41. fr
BRENANS Emile
12:31
42. be
GERITS Senne
13:48
43. be
VANDROMME Alessandro
13:55
44. fr
SEIGLE Maxime
14:00
45. fr
MOREL Bruno
-
46. fr
BERNARD Enzo
14:40
47. be
DEMOLDER Stijn
14:47
48. be
OFFERMANS Michiel
14:48
49. it
MATTIO Giosue
15:50
50. be
BERO Sean
16:16
51. de
TREUBEL Pascal
17:38
52. nl
DEKKER Jens
17:54
53. be
ROELS Wannes
18:35
54. be
SNYERS Jari
18:58
55. be
CORNET Olivier
19:19
56. es
CASANOVAS ALEGRI David
20:05
57. be
MUSEEUW Stefano
21:35
58. be
DE WITTE Bono
23:32
59. fr
GROS Jordan
24:28
60. xx
DESGROUAS Julien
24:57
61. fr
COUANON Jonathan
25:15
62. fr
GROLLEAU Quentin
-
63. fr
CORDEIRO Damien
25:53
64. be
TANGHE Lennert
27:06
65. de
RHODE Julian
-
66. de
HENN Luca
28:01
67. fr
ROQUAIN Louis
28:49
68. be
LEONARD Sylvain
30:02
69. fr
DELESTRE Aléxis
30:24
70. it
BERTAINA Michele
30:42
71. de
LUTZ Jakob
30:54
72. be
BIEBUYCK Aurélien
31:01
73. fr
COTE Florian
31:36
74. be
GOETHALS Maxim
32:40
75. fr
GAULIN Emmanuel
33:13
76. fr
DELAHAYE Alexandre
34:17
77. fr
HAIE Esteban
35:30
78. fr
GUICHETEAU Quentin
35:36
79. fr
CUEFF Robin
35:51
80. de
ZETSCHE Luka
37:09
81. fr
GUY Julien
38:00
82. be
CLAES Stef
39:44
83. nl
POLDERVAART Mario
40:17
84. fr
ANGONNET Romain
43:34
85. es
GRANERO DE PARMENTIER Jonathan
44:04
86. fr
VIVIER Ronann
49:57
87. fr
GAUTHIER Luc
51:11

Mountains Classification

1. fr
FINE Eddy
46
2. it
OLIVERO Enrico
42
3. fr
ROUX Corentin
37
4. it
CIARDO Stefano
36
5. fr
DELETTRE Alexandre
20
6. fr
GUGLIELMI Simon
18
7. es
CASANOVAS ALEGRI David
18
8. nl
INKELAAR Kevin
15
9. fr
DUJARDIN Sandy
15
10. za
GIRDLESTONE Keagan
12
11. fr
RONDEAU Fabien
12
12. fr
DOLEATTO Aurélien
10
13. fr
SOUTON Julien
10
14. be
LEYMAN Celestin
4
15. de
ZETSCHE Luka
4
16. fr
BRENANS Emile
3
17. fr
DELAHAYE Alexandre
3

Points Classification

1. it
OLIVERO Enrico
28
2. de
ZETSCHE Luka
15
3. fr
FINE Eddy
12
4. it
MATTIO Giosue
11
5. fr
DELAHAYE Alexandre
8
6. fr
GIBERT Antoine
6
7. fr
ROUX Corentin
6
8. fr
DOLEATTO Aurélien
6
9. fr
BERNARD Enzo
5
10. be
DEMOLDER Stijn
5
11. fr
GUICHETEAU Quentin
5
12. fr
DUJARDIN Sandy
4
13. us
WILLETT Daniel
2
14. fr
BRENANS Emile
1
15. be
JASPERS Ward
1
16. fr
GUGLIELMI Simon
1
17. it
MATTALIA Nicolò
1
18. fr
COUANON Jonathan
1

Teams Classification

1.
Cicli Mattio Team Vigor
22:52:41
2.
CR Rhones Alpes
2:45
3.
CD Savoie
2:59