Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

GP Internacional Torres Vedras - Trofeu Joaquim Agostinho

Stage 2

: Ameal > Torres Vedras

Saturday 11th July (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 143km


Stage Result

1. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
03:38:29
2. fr
GUYOT Romain
-
3. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
4. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
-
5. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
-
6. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
-
7. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
-
8. cl
OYARZUN Carlos
Keith Mobel - Partisan
-
9. pt
ISIDORO Michael
Louletano- Ray Just Energy
-
10. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Efapel
-
11. es
DUENAS NEVADO Moises
Louletano- Ray Just Energy
-
12. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
13. fr
KRAINER Taruia
-
14. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
-
15. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
16. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
-
17. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
18. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
-
19. pt
SOUSA Célio Cristiano
Rádio Popular ONDA Boavista
-
20. pt
CASIMIRO Henrique
Tavira
-
21. pt
SANTOS Virgilio
Rádio Popular ONDA Boavista
-
22. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
0:05
23. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-Quinta da Lixa
0:07
24. ru
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
-
25. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
0:39
26. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular ONDA Boavista
-
27. pt
SOUSA Sérgio
LA Aluminios - Antarte
-
28. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
-
29. pt
FERREIRA Hélder
Efapel
-
30. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
31. pt
LIVRAMENTO David
Tavira
-
32. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
1:13
33. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-Quinta da Lixa
-
34. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD Continental Team
-
35. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
36. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
-
37. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
-
38. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
-
39. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
1:38
40. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano- Ray Just Energy
1:51
41. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
2:01
42. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
2:08
43. pt
ALMEIDA Nuno
2:14
44. pt
RODRIGUES Rui Emanuel
Louletano- Ray Just Energy
-
45. pt
GONÇALVES Júlio
-
46. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
47. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
48. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
49. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
50. pt
FERREIRA Tiago
-
51. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
-
52. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
2:44
53. fr
OURSELIN Paul
-
54. fr
HERBERT Charles
-
55. fr
CORNU Jeremy
2:45
56. fr
GRELLIER Fabien
-
57. pt
CARDOSO Manuel
Tavira
3:44
58. pt
CALDEIRA Samuel
W52-Quinta da Lixa
-
59. pt
PEREIRA João
Tavira
-
60. pt
OLIVEIRA Helder
W52-Quinta da Lixa
-
61. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
4:05
62. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
63. pt
CARVALHO Vitor
-
64. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
-
65. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
5:41
66. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
6:06
67. es
MARTINEZ GUTIERREZ Juan Tomas
-
68. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
69. es
VALERO Javier
Keith Mobel - Partisan
-
70. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
-
71. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
-
72. ec
RODRIGUEZ Pedro Sébastian
Team Ecuador
-
73. pt
REIS Rafael
Tavira
10:55
74. pt
FREITAS Daniel
-
75. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
-
76. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Murias Taldea
-
77. pt
MANSILHAS Fabio
-
78. es
LORENTE GARCIA Carlos
Keith Mobel - Partisan
13:12
79. pt
LETRAS João
-
80. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
-
81. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
82. pt
OLIVEIRA Fabio
-
83. pt
SILVA Xavier
-
84. pt
NUNES Diogo
Tavira
-
85. pt
FERNANDES José
-
86. pt
TEIXEIRA Ricardo
-
87. pt
SANTOS Joao
-
88. pt
RAMALHO Andrè
-
89. pt
MEIRELES Nuno
LA Aluminios - Antarte
-
90. pt
ALMEIDA Luís
-
91. pt
MAGALHAES Samuel
Rádio Popular ONDA Boavista
-
92. pt
COUTINHO Leonel
LA Aluminios - Antarte
-
93. pt
PAULINHO Pedro
LA Aluminios - Antarte
-
94. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
95. pt
FERNANDES Luis
W52-Quinta da Lixa
-
96. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Louletano- Ray Just Energy
-
97. pt
VINHAS Rui
W52-Quinta da Lixa
-
98. pt
VALINHO Victor
Louletano- Ray Just Energy
-
99. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
17:33
100. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
101. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
102. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
-
103. pt
EVANGELISTA Andre Piedade
Louletano- Ray Just Energy
-
104. pt
MACEDO Renato
-
105. pt
FERNANDES João
-
106. pt
SANCHO Bruno
-
107. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
-
108. pt
MARQUES Jorge
21:58
109. pt
OUTEIRO João
-
110. es
REBOLLIDO SàNCHEZ Angel
W52-Quinta da Lixa
-
111. cz
BêCHYNE Matêj
AWT-GreenWay
-
112. pt
SILVA João
-
113. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
-
114. pt
SANTOS Diogo
Efapel
22:48
115. ru
LUKONIN Andrey
Itera - Katusha
22:52
DNF. pt
SANTOS Miguel
-
DNF. pt
BRAS Pedro
-
DNF. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
DNF. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
-
DNF. pt
COELHO Bruno
-
DNF. ru
SVESHNIKOV Kirill
Lokosphinx
-
DNF. br
FERNANDES Vitor
-
DNF. br
FONSECA Vitor
-
DNF. pt
VITORINO Augusto
-
DNF. ru
LUTSENKO Ivan
Itera - Katusha
-
DNF. ru
RAZUMOV Maxim
Itera - Katusha
-
DNF. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
-
DNF. es
RAMIREZ Juan Carlos
Keith Mobel - Partisan
-
DNF. es
MARTINEZ ANTOLIN Juan Jesus
Keith Mobel - Partisan
-
DNF. fr
CALMEJANE Lilian
-
DNF. ru
ZHUYKOV Denis
Itera - Katusha
-

General Classification

1. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
07:45:02
2. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
0:01
3. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
0:03
4. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
0:06
5. cl
OYARZUN Carlos
Keith Mobel - Partisan
0:20
6. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
0:26
7. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
0:27
8. pt
SOUSA Célio Cristiano
Rádio Popular ONDA Boavista
0:37
9. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
0:38
10. es
DUENAS NEVADO Moises
Louletano- Ray Just Energy
0:42
11. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
0:44
12. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
0:54
13. pt
ISIDORO Michael
Louletano- Ray Just Energy
0:59
14. pt
CASIMIRO Henrique
Tavira
1:13
15. fr
GUYOT Romain
1:23
16. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
1:24
17. pt
SOUSA Sérgio
LA Aluminios - Antarte
-
18. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
1:29
19. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
1:49
20. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
1:50
21. ru
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
2:03
22. pt
SANTOS Virgilio
Rádio Popular ONDA Boavista
2:07
23. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
2:11
24. pt
LIVRAMENTO David
Tavira
2:18
25. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-Quinta da Lixa
2:26
26. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
2:29
27. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular ONDA Boavista
2:38
28. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
2:49
29. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
2:57
30. pt
FERREIRA Hélder
Efapel
3:00
31. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano- Ray Just Energy
3:34
32. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
3:52
33. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
4:01
34. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
4:08
35. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD Continental Team
4:09
36. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
4:21
37. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
4:43
38. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Efapel
4:47
39. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
4:53
40. pt
ALMEIDA Nuno
5:10
41. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
5:12
42. pt
GONÇALVES Júlio
5:23
43. fr
GRELLIER Fabien
5:41
44. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
5:55
45. pt
CARVALHO Vitor
6:00
46. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
6:02
47. pt
FERREIRA Tiago
6:29
48. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
6:52
49. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
6:54
50. pt
OLIVEIRA Helder
W52-Quinta da Lixa
6:55
51. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
7:28
52. pt
RODRIGUES Rui Emanuel
Louletano- Ray Just Energy
7:33
53. fr
OURSELIN Paul
7:56
54. fr
HERBERT Charles
7:58
55. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
8:51
56. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-Quinta da Lixa
9:01
57. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
9:19
58. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
9:30
59. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
10:10
60. fr
KRAINER Taruia
10:14
61. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
10:16
62. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
10:50
63. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
11:26
64. pt
CALDEIRA Samuel
W52-Quinta da Lixa
11:46
65. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
11:47
66. es
VALERO Javier
Keith Mobel - Partisan
11:50
67. pt
PEREIRA João
Tavira
12:09
68. fr
CORNU Jeremy
13:02
69. pt
CARDOSO Manuel
Tavira
13:07
70. ec
RODRIGUEZ Pedro Sébastian
Team Ecuador
13:51
71. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
15:07
72. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
16:02
73. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
16:47
74. pt
TEIXEIRA Ricardo
17:52
75. es
MARTINEZ GUTIERREZ Juan Tomas
18:08
76. pt
OLIVEIRA Fabio
18:10
77. pt
MEIRELES Nuno
LA Aluminios - Antarte
18:19
78. pt
RAMALHO Andrè
18:20
79. pt
MANSILHAS Fabio
18:34
80. pt
REIS Rafael
Tavira
18:36
81. pt
LETRAS João
19:12
82. pt
FREITAS Daniel
19:14
83. es
LORENTE GARCIA Carlos
Keith Mobel - Partisan
19:16
84. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Louletano- Ray Just Energy
19:19
85. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
19:38
86. pt
SANTOS Joao
20:49
87. pt
PAULINHO Pedro
LA Aluminios - Antarte
21:18
88. pt
FERNANDES José
21:20
89. pt
VALINHO Victor
Louletano- Ray Just Energy
21:27
90. pt
VINHAS Rui
W52-Quinta da Lixa
21:31
91. pt
FERNANDES Luis
W52-Quinta da Lixa
21:46
92. pt
COUTINHO Leonel
LA Aluminios - Antarte
21:57
93. pt
ALMEIDA Luís
22:32
94. pt
MACEDO Renato
22:33
95. pt
NUNES Diogo
Tavira
-
96. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Murias Taldea
23:11
97. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
23:55
98. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
24:45
99. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
25:37
100. pt
SILVA Xavier
25:41
101. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
25:48
102. pt
EVANGELISTA Andre Piedade
Louletano- Ray Just Energy
26:13
103. pt
MAGALHAES Samuel
Rádio Popular ONDA Boavista
26:22
104. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
26:59
105. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
27:32
106. pt
SANCHO Bruno
28:03
107. ru
LUKONIN Andrey
Itera - Katusha
28:28
108. pt
FERNANDES João
30:00
109. pt
SILVA João
30:21
110. pt
MARQUES Jorge
30:48
111. cz
BêCHYNE Matêj
AWT-GreenWay
31:46
112. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
32:50
113. pt
OUTEIRO João
34:19
114. pt
SANTOS Diogo
Efapel
36:26
115. es
REBOLLIDO SàNCHEZ Angel
W52-Quinta da Lixa
38:03

Mountains Classification

1. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
17
2. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
15
3. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
13
4. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
13
5. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
11
6. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
9
7. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
8
8. cl
OYARZUN Carlos
Keith Mobel - Partisan
7
9. es
DUENAS NEVADO Moises
Louletano- Ray Just Energy
5
10. pt
LIVRAMENTO David
Tavira
3
11. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
3
12. pt
ISIDORO Michael
Louletano- Ray Just Energy
2
13. pt
PAULINHO Pedro
LA Aluminios - Antarte
2
14. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
1
15. pt
SANTOS Virgilio
Rádio Popular ONDA Boavista
1

Points Classification

1. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
35
2. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
33
3. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
25
4. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
22
5. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
21
6. fr
GUYOT Romain
20
7. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
16
8. cl
OYARZUN Carlos
Keith Mobel - Partisan
12
9. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
10
10. es
DUENAS NEVADO Moises
Louletano- Ray Just Energy
6
11. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
4
12. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
4
13. pt
ISIDORO Michael
Louletano- Ray Just Energy
4
14. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
4
15. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
3
16. pt
SANCHO Bruno
3
17. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Efapel
3
18. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
2
19. fr
KRAINER Taruia
2
20. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
1
21. pt
CALDEIRA Samuel
W52-Quinta da Lixa
1
22. pt
FREITAS Daniel
1

Youth Classification

1. fr
GUYOT Romain
07:46:25
2. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
0:06
3. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular ONDA Boavista
1:15
4. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
2:45
5. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
3:20
6. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
3:49
7. pt
GONÇALVES Júlio
4:00
8. fr
GRELLIER Fabien
4:18
9. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
4:32
10. pt
CARVALHO Vitor
4:37
11. pt
FERREIRA Tiago
5:06
12. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
5:29
13. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
5:31
14. pt
RODRIGUES Rui Emanuel
Louletano- Ray Just Energy
6:10
15. fr
OURSELIN Paul
6:33
16. fr
HERBERT Charles
6:35
17. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
7:28
18. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
9:27
19. es
VALERO Javier
Keith Mobel - Partisan
10:27
20. ec
RODRIGUEZ Pedro Sébastian
Team Ecuador
12:28
21. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
13:44
22. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
14:39
23. pt
TEIXEIRA Ricardo
16:29
24. pt
OLIVEIRA Fabio
16:47
25. pt
RAMALHO Andrè
16:57
26. pt
MANSILHAS Fabio
17:11
27. pt
REIS Rafael
Tavira
17:13
28. es
LORENTE GARCIA Carlos
Keith Mobel - Partisan
17:53
29. pt
SANTOS Joao
19:26
30. pt
FERNANDES José
19:57
31. pt
COUTINHO Leonel
LA Aluminios - Antarte
20:34
32. pt
ALMEIDA Luís
21:09
33. pt
MACEDO Renato
21:10
34. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Murias Taldea
21:48
35. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
22:32
36. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
23:22
37. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
24:14
38. pt
SILVA Xavier
24:18
39. es
LIZARRALDE Eneko
Murias Taldea
24:25
40. pt
EVANGELISTA Andre Piedade
Louletano- Ray Just Energy
24:50
41. pt
MAGALHAES Samuel
Rádio Popular ONDA Boavista
24:59
42. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
25:36
43. ru
LUKONIN Andrey
Itera - Katusha
27:05
44. pt
FERNANDES João
28:37
45. pt
SILVA João
28:58
46. pt
MARQUES Jorge
29:25
47. cz
BêCHYNE Matêj
AWT-GreenWay
30:23
48. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
31:27
49. pt
OUTEIRO João
32:56
50. pt
SANTOS Diogo
Efapel
35:03
51. es
REBOLLIDO SàNCHEZ Angel
W52-Quinta da Lixa
36:40

Teams Classification

1.
Rádio Popular ONDA Boavista
23:16:37
2.
Louletano- Ray Just Energy
0:02
3.
LA Aluminios - Antarte
0:43