Podlasie Tour

Final Classification

Sunday 26th July (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
07:59:32
2. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
0:09
3. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
0:11
4. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
0:32
5. lv
NEILANDS Krists
Rietumu - Delfin
0:37
6. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
7. us
MILLER Barry
0:39
8. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
0:40
9. pl
STEPNIAK Grzegorz
CCC Sprandi Polkowice
-
10. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
0:41
11. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
0:42
12. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
0:43
13. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
0:44
14. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
15. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
0:45
16. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
0:46
17. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
18. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
0:47
19. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
20. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
0:48
21. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
-
22. lv
KANEPEJS Deins
Rietumu - Delfin
0:49
23. fi
MANNINEN Matti
-
24. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
0:51
25. ua
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
-
26. dk
BRøCHNER Nicolai
Riwal Platform Cycling Team
-
27. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
0:52
28. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
29. lv
VOSEKALNS Andris
Rietumu - Delfin
0:53
30. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
0:55
31. fr
MONCORGE Pierre
0:57
32. kz
ZAKHAROV Artyom
Seven Rivers Cycling Team
0:58
33. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
1:00
34. by
PIASETSKI Aliaksandr
1:02
35. lv
SMIRNOVS Andris
Rietumu - Delfin
1:03
36. by
ZHYHUNOU Dzmitry
1:05
37. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
1:12
38. pl
DETKO Artur
Domin Sport
1:15
39. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
1:33
40. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
1:40
41. lv
LIEPINS Emils
Rietumu - Delfin
1:42
42. pl
NOWAK Mateusz
Domin Sport
-
43. ua
MORUGA Anton
Kyiv Capital Racing
1:46
44. pl
GRONKIEWICZ Kacper
2:46
45. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
2:55
46. it
DELLE STELLE Cristian
CCC Sprandi Polkowice
3:15
47. by
HARAKHAVIK Uladzimir
Minsk Cycling Club
3:24
48. by
STROKAU Vasili
-
49. de
LIß Lucas
Rad-Net Rose Team
3:46
50. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
3:49
51. no
LUNDER TEFRE Nikolai
3:51
52. se
ANDERBERG Hampus
3:52
53. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
3:55
54. kz
PANASSENKO Nikita
Seven Rivers Cycling Team
3:56
55. kz
KUZMIN Anton
Seven Rivers Cycling Team
3:59
56. pl
OBORSKI Dominik
Whistle Team Ziemia Brzeska
4:01
57. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
4:03
58. by
DUBOVSKI Vladzislau
-
59. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
4:04
60. pl
KOTT Konrad
4:05
61. ru
FADEEV Alexander
-
62. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
4:07
63. by
BUDKEVICH Kanstantsin
-
64. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
4:12
65. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
4:23
66. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
5:35
67. de
WEINSTEIN Dominic
Rad-Net Rose Team
5:48
68. ua
ASHUROV Konstantin
Kyiv Capital Racing
6:10
69. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
6:24
70. de
REIMER Martin
LKT Team Brandenburg
7:02
71. sk
KRAJICEK Matej
7:04
72. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
7:31
73. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
7:34
74. de
ROHDE Louis
LKT Team Brandenburg
8:06
75. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
8:08
76. pl
TEKLIńSKI Adrian
Kolss BDC Team
9:30
77. sk
VOZAR Simon
CK Banska Bystrica
9:42
78. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
10:56
79. de
SCHIEWER Franz
LKT Team Brandenburg
11:07
80. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
11:31
81. dk
AISTRUP Nikola
Riwal Platform Cycling Team
11:38
82. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Sprandi Polkowice
11:40
83. pl
LEWANDOWSKI Kamil
14:22
84. pl
BARTKIEWICZ Andrzej
Whistle Team Ziemia Brzeska
15:03
85. nl
JANSSEN Yannick
15:08
86. pl
CZAJKOWSKI Mateusz
15:26
87. sk
STRMISKA Andrej
15:27
88. ua
SKORENKO Mykyta
Kyiv Capital Racing
16:18

Mountains Classification

1. fr
MONCORGE Pierre
72
2. se
ANDERBERG Hampus
21
3. us
MILLER Barry
13
4. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
12
5. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
11
6. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
9
7. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
9
8. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
7
9. lv
NEILANDS Krists
Rietumu - Delfin
6
10. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
5
11. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
4
12. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
3
13. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
3
14. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
2
15. dk
BRøCHNER Nicolai
Riwal Platform Cycling Team
1
16. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
1
17. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
1

Youth Classification

1. lv
NEILANDS Krists
Rietumu - Delfin
08:00:09
2. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
0:05
3. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
0:07
4. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
5. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
0:09
6. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
7. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
0:11
8. lv
KANEPEJS Deins
Rietumu - Delfin
0:12
9. dk
BRøCHNER Nicolai
Riwal Platform Cycling Team
0:14
10. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
0:15
11. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
0:18
12. by
PIASETSKI Aliaksandr
0:25
13. by
ZHYHUNOU Dzmitry
0:28
14. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
0:35
15. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
1:03
16. ua
MORUGA Anton
Kyiv Capital Racing
1:09
17. pl
GRONKIEWICZ Kacper
2:09
18. by
HARAKHAVIK Uladzimir
Minsk Cycling Club
2:47
19. by
STROKAU Vasili
-
20. no
LUNDER TEFRE Nikolai
3:14
21. se
ANDERBERG Hampus
3:15
22. kz
KUZMIN Anton
Seven Rivers Cycling Team
3:22
23. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
3:26
24. by
DUBOVSKI Vladzislau
-
25. pl
KOTT Konrad
3:28
26. by
BUDKEVICH Kanstantsin
3:30
27. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
3:35
28. de
WEINSTEIN Dominic
Rad-Net Rose Team
5:11
29. ua
ASHUROV Konstantin
Kyiv Capital Racing
5:33
30. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
5:47
31. sk
KRAJICEK Matej
6:27
32. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
6:54
33. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
6:57
34. de
ROHDE Louis
LKT Team Brandenburg
7:29
35. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
7:31
36. sk
VOZAR Simon
CK Banska Bystrica
9:05
37. sk
STRMISKA Andrej
14:50
38. ua
SKORENKO Mykyta
Kyiv Capital Racing
15:41

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
24:00:19
2.
CCC Sprandi Polkowice
0:19
3.
Latvia
0:26
4.
Seven Rivers Cycling Team
0:29
5.
Cyclingteam Jo Piels
0:31
6.
Riwal Platform Cycling Team
0:33
7.
Team Bliz-Merida
-
8.
Domin Sport
1:25
9.
Belarus
3:39
10.
LKT Team Brandenburg
4:35
11.
Kemo Dukla Trencin
5:10
12.
Whistle Team Ziemia Brzeska
5:26
13.
Kyiv Capital Racing
7:07
14.
Rad-Net Rose Team
8:31
15.
Krismar Big Silvant Team
9:13
16.
Slovakia
13:21