Go to:  Prologue  Stage 1 

Podlasie Tour

Stage 1

: Wysokie Mazowieckie > Wysokie Mazowieckie

Saturday 25th July (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 188km


Stage Result

1. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
04:21:14
2. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
3. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
-
4. us
MILLER Barry
0:19
5. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
6. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
-
7. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
0:35
8. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
-
9. it
DELLE STELLE Cristian
CCC Sprandi Polkowice
-
10. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
-
11. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
-
12. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
13. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
14. pl
NOWAK Mateusz
Domin Sport
-
15. kz
PANASSENKO Nikita
Seven Rivers Cycling Team
-
16. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
-
17. by
HARAKHAVIK Uladzimir
Minsk Cycling Club
-
18. dk
BRøCHNER Nicolai
Riwal Platform Cycling Team
-
19. by
PIASETSKI Aliaksandr
-
20. pl
KOTT Konrad
-
21. kz
ZAKHAROV Artyom
Seven Rivers Cycling Team
-
22. lv
LIEPINS Emils
Rietumu - Delfin
-
23. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
-
24. no
LUNDER TEFRE Nikolai
-
25. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
-
26. pl
DETKO Artur
Domin Sport
-
27. pl
CZAJKOWSKI Mateusz
-
28. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
29. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
-
30. pl
BARTKIEWICZ Andrzej
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
31. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
-
32. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
33. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
-
34. by
BUDKEVICH Kanstantsin
-
35. lv
SMIRNOVS Andris
Rietumu - Delfin
-
36. lv
VOSEKALNS Andris
Rietumu - Delfin
-
37. kz
KUZMIN Anton
Seven Rivers Cycling Team
-
38. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
39. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
-
40. fr
MONCORGE Pierre
-
41. lv
NEILANDS Krists
Rietumu - Delfin
-
42. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
-
43. ua
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
-
44. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
45. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
-
46. lv
KANEPEJS Deins
Rietumu - Delfin
-
47. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
48. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
49. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
50. ua
ASHUROV Konstantin
Kyiv Capital Racing
-
51. pl
STEPNIAK Grzegorz
CCC Sprandi Polkowice
-
52. se
ANDERBERG Hampus
-
53. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
-
54. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Capital Racing
-
55. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
-
56. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
-
57. by
DUBOVSKI Vladzislau
-
58. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
-
59. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
60. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
61. pl
GRONKIEWICZ Kacper
-
62. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
-
63. fi
MANNINEN Matti
-
64. nl
JANSSEN Yannick
-
65. pl
OBORSKI Dominik
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
66. by
STROKAU Vasili
-
67. ua
MORUGA Anton
Kyiv Capital Racing
-
68. dk
AISTRUP Nikola
Riwal Platform Cycling Team
-
69. ru
FADEEV Alexander
-
70. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
-
71. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Sprandi Polkowice
-
72. de
LIß Lucas
Rad-Net Rose Team
-
73. de
REIMER Martin
LKT Team Brandenburg
-
74. sk
KRAJICEK Matej
-
75. by
ZHYHUNOU Dzmitry
-
76. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
0:50
77. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
78. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
-
79. sk
STRMISKA Andrej
-
80. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
0:55
81. ua
SKORENKO Mykyta
Kyiv Capital Racing
1:32
82. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
2:27
83. de
WEINSTEIN Dominic
Rad-Net Rose Team
-
84. sk
VOZAR Simon
CK Banska Bystrica
3:00
85. pl
LEWANDOWSKI Kamil
-
86. sk
KOVACIK Juraj
-
87. de
ROHDE Louis
LKT Team Brandenburg
4:41
88. sk
BASKA Denis
7:41
89. pl
TEKLIńSKI Adrian
Kolss BDC Team
-
90. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
-
91. de
SCHIEWER Franz
LKT Team Brandenburg
-
DNF. sk
DUBEN Martin
Kemo Dukla Trencin
-
DNF. pl
SZCZUROWSKI Lukasz
-
DNF. pl
BOROWSKI Jedrzej
-
DNF. pl
MALACHOWSKI Kamil
-
DNF. pl
KRASNODEBSKI Artur
-

General Classification

1. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
04:25:02
2. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
0:11
3. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
0:13
4. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
0:39
5. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
0:40
6. pl
STEPNIAK Grzegorz
CCC Sprandi Polkowice
-
7. us
MILLER Barry
-
8. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
0:41
9. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
0:42
10. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
0:43
11. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
-
12. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
0:44
13. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
0:45
14. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
-
15. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
0:46
16. lv
NEILANDS Krists
Rietumu - Delfin
-
17. de
LIß Lucas
Rad-Net Rose Team
-
18. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
19. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
-
20. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
0:47
21. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
22. pl
BARTKIEWICZ Andrzej
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
23. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
0:48
24. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
-
25. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
-
26. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
0:49
27. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
-
28. lv
KANEPEJS Deins
Rietumu - Delfin
-
29. fi
MANNINEN Matti
-
30. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
0:50
31. kz
ZAKHAROV Artyom
Seven Rivers Cycling Team
-
32. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
0:51
33. ua
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
-
34. dk
BRøCHNER Nicolai
Riwal Platform Cycling Team
-
35. no
LUNDER TEFRE Nikolai
-
36. pl
NOWAK Mateusz
Domin Sport
-
37. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
0:52
38. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
39. nl
JANSSEN Yannick
-
40. dk
AISTRUP Nikola
Riwal Platform Cycling Team
-
41. se
ANDERBERG Hampus
-
42. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
0:53
43. lv
VOSEKALNS Andris
Rietumu - Delfin
-
44. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Sprandi Polkowice
0:54
45. lv
LIEPINS Emils
Rietumu - Delfin
-
46. ua
MORUGA Anton
Kyiv Capital Racing
0:55
47. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
-
48. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
-
49. kz
PANASSENKO Nikita
Seven Rivers Cycling Team
0:56
50. by
HARAKHAVIK Uladzimir
Minsk Cycling Club
-
51. by
STROKAU Vasili
-
52. ua
ASHUROV Konstantin
Kyiv Capital Racing
0:57
53. fr
MONCORGE Pierre
-
54. kz
KUZMIN Anton
Seven Rivers Cycling Team
0:59
55. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
1:00
56. de
REIMER Martin
LKT Team Brandenburg
1:01
57. pl
OBORSKI Dominik
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
58. by
PIASETSKI Aliaksandr
1:02
59. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Capital Racing
-
60. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
1:03
61. sk
KRAJICEK Matej
-
62. lv
SMIRNOVS Andris
Rietumu - Delfin
-
63. by
DUBOVSKI Vladzislau
-
64. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
1:04
65. kz
GATSKIY Pavel
Seven Rivers Cycling Team
-
66. pl
KOTT Konrad
1:05
67. ru
FADEEV Alexander
-
68. by
ZHYHUNOU Dzmitry
-
69. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
1:07
70. pl
DETKO Artur
Domin Sport
-
71. by
BUDKEVICH Kanstantsin
-
72. pl
CZAJKOWSKI Mateusz
1:10
73. sk
STRMISKA Andrej
1:11
74. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
-
75. pl
GRONKIEWICZ Kacper
1:12
76. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
-
77. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
1:21
78. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
1:27
79. ua
SKORENKO Mykyta
Kyiv Capital Racing
2:02
80. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
2:41
81. de
WEINSTEIN Dominic
Rad-Net Rose Team
2:48
82. it
DELLE STELLE Cristian
CCC Sprandi Polkowice
3:15
83. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
84. pl
LEWANDOWSKI Kamil
3:36
85. sk
KOVACIK Juraj
3:38
86. sk
VOZAR Simon
CK Banska Bystrica
3:41
87. de
ROHDE Louis
LKT Team Brandenburg
5:06
88. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
7:56
89. pl
TEKLIńSKI Adrian
Kolss BDC Team
8:00
90. de
SCHIEWER Franz
LKT Team Brandenburg
8:07
91. sk
BASKA Denis
8:13