Sibiu Cycling Tour

Final Classification

Sunday 5th July (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. it
FINETTO Mauro
Southeast
17:14:38
2. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
0:12
3. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
0:19
4. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
0:26
5. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
0:33
6. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
1:09
7. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
1:21
8. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
1:23
9. it
CONTI Samuele
Southeast
2:03
10. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
2:19
11. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
2:36
12. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
2:50
13. it
PONZI Simone
Southeast
3:06
14. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
3:25
15. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
4:11
16. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
5:43
17. no
KLEIVEN Njål
Team Ringeriks - Kraft
7:12
18. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
7:57
19. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
8:24
20. it
FAVILLI Elia
Southeast
9:14
21. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
9:31
22. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
10:25
23. no
WILMANN Frederik
Team Ringeriks - Kraft
10:28
24. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
11:07
25. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
12:16
26. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
12:57
27. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
13:31
28. it
CACCIOTTI Andrea
GM Cycling Team
15:10
29. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
15:21
30. it
DI SANTE Antonio
GM Cycling Team
15:29
31. ru
KRIVOSHEEV Evgeniy
Itera - Katusha
17:30
32. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
17:56
33. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
18:15
34. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
19:07
35. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
21:12
36. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
21:49
37. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
23:00
38. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
23:07
39. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
23:26
40. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
24:03
41. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
24:59
42. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
25:58
43. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
28:56
44. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
32:48
45. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
33:11
46. ro
CRISTA Daniel
34:37
47. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
36:38
48. it
FRAPPORTI Mattia
Unieuro Wilier Trevigiani
37:50
49. it
FEDI Andrea
Southeast
39:26
50. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
41:18
51. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
41:22
52. de
BERGER Leon
LKT Team Brandenburg
41:31
53. it
ROTONDI Matteo
GM Cycling Team
41:53
54. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
42:32
55. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
42:36
56. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
42:49
57. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
43:17
58. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
43:49
59. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
44:06
60. ro
SZABOLCS Sebestyen
Tusnad Cycling Team
45:35
61. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
45:58
62. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
45:59
63. no
TRAEEN Torstein
Team Ringeriks - Kraft
46:46
64. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
49:02
65. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
52:12
66. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
52:37
67. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
52:54
68. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
53:03
69. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
54:01
70. de
MAYER Yannick
Bike Aid
54:33
71. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
56:16
72. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
57:12
73. de
LECHNER Patrick
Bike Aid
58:21
74. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
58:36
75. no
WORMSEN Kristoffer
Team Ringeriks - Kraft
58:38
76. it
DELLE STELLE Cristian
CCC Sprandi Polkowice
-
77. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
1:01:10
78. ca
BUCKOSKY Kyle
Bike Aid
1:01:20
79. it
GASPARRINI Rino
Unieuro Wilier Trevigiani
1:01:22
80. nl
VAN BREDA Rick
Parkhotel Valkenburg CT
1:01:54
81. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
1:04:25
82. de
REIMER Martin
LKT Team Brandenburg
1:06:35
83. al
NIKA Iltjan
d\'Amico - Bottecchia
1:07:27
84. de
SCHIEWER Franz
LKT Team Brandenburg
1:07:33
85. it
CAPOCCHI Thomas
d\'Amico - Bottecchia
1:07:58
86. de
KAUTZ Kai
Team Stuttgart
1:09:58
87. de
SCHNAPKA Matthias
Bike Aid
1:11:10
88. de
WALSLEBEN Max
Team Stuttgart
1:12:04
89. ro
SDRAILA Ionut-adrian
1:13:19
90. ro
PETRACHE Marius
1:13:55
91. de
FIEK Arnold
Team Stuttgart
1:15:39
92. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
1:22:21
93. ch
STOCKER Manuel
Team Differdange - Losch
1:22:51
94. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
1:23:02
95. de
LEEFMANN Jonas
Bike Aid
1:24:28
96. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
1:29:37

Mountains Classification

1. it
FINETTO Mauro
Southeast
41
2. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
26
3. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
23
4. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
22
5. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
20
6. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
13
7. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
11
8. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
11
9. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
10
10. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
8
11. it
PONZI Simone
Southeast
8
12. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
8
13. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
8
14. it
CONTI Samuele
Southeast
7
15. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
7
16. de
LEEFMANN Jonas
Bike Aid
6
17. it
FAVILLI Elia
Southeast
4
18. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
4
19. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
4
20. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
4
21. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
3
22. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
3
23. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
3
24. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
3
25. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
3
26. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
2
27. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
1

Points Classification

1. it
FINETTO Mauro
Southeast
57
2. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
56
3. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
50
4. it
PONZI Simone
Southeast
46
5. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
44
6. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
44
7. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
34
8. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
34
9. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
33
10. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
29
11. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
28
12. it
DELLE STELLE Cristian
CCC Sprandi Polkowice
28
13. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
22
14. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
17
15. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
17
16. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
15
17. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
13
18. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
10
19. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
10
20. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
9
21. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
9
22. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
9
23. it
CONTI Samuele
Southeast
8
24. it
FAVILLI Elia
Southeast
8
25. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
8
26. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
7
27. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
7
28. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
7
29. it
GASPARRINI Rino
Unieuro Wilier Trevigiani
7
30. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
6
31. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
6
32. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
5
33. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
5
34. no
WILMANN Frederik
Team Ringeriks - Kraft
4
35. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
4
36. it
FRAPPORTI Mattia
Unieuro Wilier Trevigiani
4
37. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
3
38. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
3
39. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
3
40. de
MAYER Yannick
Bike Aid
3
41. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
2
42. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
1
43. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
1
44. it
FEDI Andrea
Southeast
1

Youth Classification

1. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
17:17:28
2. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
2:53
3. no
KLEIVEN Njål
Team Ringeriks - Kraft
4:22
4. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
5:07
5. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
10:07
6. it
CACCIOTTI Andrea
GM Cycling Team
12:20
7. it
DI SANTE Antonio
GM Cycling Team
12:39
8. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
15:06
9. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
20:17
10. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
21:13
11. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
26:06
12. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
30:21
13. it
FRAPPORTI Mattia
Unieuro Wilier Trevigiani
35:00
14. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
38:28
15. de
BERGER Leon
LKT Team Brandenburg
38:41
16. it
ROTONDI Matteo
GM Cycling Team
39:03
17. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
39:59
18. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
40:59
19. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
43:09
20. no
TRAEEN Torstein
Team Ringeriks - Kraft
43:56
21. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
53:26
22. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
55:46
23. ca
BUCKOSKY Kyle
Bike Aid
58:30
24. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
1:01:35
25. al
NIKA Iltjan
d\'Amico - Bottecchia
1:04:37
26. it
CAPOCCHI Thomas
d\'Amico - Bottecchia
1:05:08
27. ro
SDRAILA Ionut-adrian
1:10:29
28. de
FIEK Arnold
Team Stuttgart
1:12:49
29. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
1:19:31

Teams Classification

1.
Southeast
51:49:00
2.
Androni Giocattoli - Sidermec
6:48
3.
CCC Sprandi Polkowice
7:12
4.
Itera - Katusha
7:34
5.
d\'Amico - Bottecchia
9:48
6.
Team Ringeriks - Kraft
15:57
7.
Nippo - Vini Fantini
20:10
8.
Team Differdange - Losch
41:20
9.
Kemo Dukla Trencin
42:47
10.
GM Cycling Team
45:32
11.
Unieuro Wilier Trevigiani
53:44
12.
Tusnad Cycling Team
1:11:04
13.
Team Stuttgart
1:13:28
14.
Parkhotel Valkenburg CT
1:29:26
15.
LKT Team Brandenburg
2:00:30
16.
Bike Aid
2:45:41
17.
Romania
2:56:45