Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Sibiu Cycling Tour

Stage 3

: Sibiu > Bâlea Lac

Saturday 4th July (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 162.5km


Stage Result

1. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
04:29:58
2. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
0:04
3. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
-
5. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
6. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
0:30
7. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
-
8. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
0:50
9. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
1:04
10. it
CONTI Samuele
Southeast
1:07
11. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
1:25
12. no
WILMANN Frederik
Team Ringeriks - Kraft
1:31
13. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
1:32
14. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
1:45
15. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
1:50
16. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
-
17. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
-
18. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
1:55
19. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
2:01
20. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
2:03
21. it
PONZI Simone
Southeast
3:01
22. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
3:02
23. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
3:18
24. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
3:35
25. no
FLøTTEN Audun Brekke
Team Ringeriks - Kraft
4:07
26. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
4:50
27. no
KLEIVEN Njål
Team Ringeriks - Kraft
5:17
28. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
5:20
29. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
-
30. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
5:26
31. it
CACCIOTTI Andrea
GM Cycling Team
5:30
32. it
DI SANTE Antonio
GM Cycling Team
5:48
33. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
6:04
34. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
6:28
35. ru
KRIVOSHEEV Evgeniy
Itera - Katusha
7:56
36. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
37. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
-
38. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
8:46
39. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
9:37
40. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
-
41. de
BERGER Leon
LKT Team Brandenburg
10:57
42. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
-
43. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
11:03
44. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
45. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
-
46. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
11:04
47. ro
CRISTA Daniel
11:47
48. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
12:33
49. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
12:39
50. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
14:33
51. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
16:43
52. de
KAUTZ Kai
Team Stuttgart
19:18
53. ro
SZABOLCS Sebestyen
Tusnad Cycling Team
-
54. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
55. ro
PETRACHE Marius
-
56. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
-
57. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
-
58. it
CAPOCCHI Thomas
d\'Amico - Bottecchia
-
59. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
-
60. it
ROTONDI Matteo
GM Cycling Team
-
61. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
62. nl
VAN BREDA Rick
Parkhotel Valkenburg CT
-
63. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
-
64. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
-
65. it
FRAPPORTI Mattia
Unieuro Wilier Trevigiani
-
66. no
TRAEEN Torstein
Team Ringeriks - Kraft
-
67. it
FEDI Andrea
Southeast
-
68. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
69. ca
BUCKOSKY Kyle
Bike Aid
-
70. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
-
71. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
-
72. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
-
73. no
WORMSEN Kristoffer
Team Ringeriks - Kraft
19:27
74. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
22:24
75. it
GASPARRINI Rino
Unieuro Wilier Trevigiani
-
76. de
LECHNER Patrick
-
77. de
SCHNAPKA Matthias
Bike Aid
-
78. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
-
79. de
MAYER Yannick
Bike Aid
-
80. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
81. de
WALSLEBEN Max
Team Stuttgart
-
82. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
83. de
SCHIEWER Franz
LKT Team Brandenburg
-
84. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
-
85. de
REIMER Martin
LKT Team Brandenburg
-
86. ro
SDRAILA Ionut-adrian
22:32
87. it
DELLE STELLE Cristian
CCC Sprandi Polkowice
22:44
88. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
22:45
89. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
90. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
91. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
92. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
24:35
93. al
NIKA Iltjan
d\'Amico - Bottecchia
24:41
94. ch
STOCKER Manuel
Team Differdange - Losch
28:35
95. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
-
96. de
FIEK Arnold
Team Stuttgart
-
97. de
LEEFMANN Jonas
Bike Aid
30:16
98. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
-
99. ro
NOVAK Carol Eduard
Tusnad Cycling Team
30:37

General Classification

1. it
FINETTO Mauro
Southeast
13:57:37
2. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
0:12
3. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
0:19
4. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
5. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
0:26
6. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
1:03
7. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
1:07
8. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
1:15
9. it
CONTI Samuele
Southeast
1:54
10. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
2:13
11. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
2:27
12. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
2:41
13. it
PONZI Simone
Southeast
3:06
14. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
3:12
15. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
4:02
16. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
5:24
17. no
KLEIVEN Njål
Team Ringeriks - Kraft
6:53
18. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
7:41
19. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
8:05
20. it
FAVILLI Elia
Southeast
8:55
21. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
9:12
22. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
10:06
23. no
WILMANN Frederik
Team Ringeriks - Kraft
10:09
24. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
11:01
25. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
11:02
26. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
11:22
27. no
FLøTTEN Audun Brekke
Team Ringeriks - Kraft
11:45
28. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
12:41
29. it
CACCIOTTI Andrea
GM Cycling Team
14:51
30. it
DI SANTE Antonio
GM Cycling Team
15:10
31. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
15:21
32. ru
KRIVOSHEEV Evgeniy
Itera - Katusha
17:11
33. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
17:30
34. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
17:59
35. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
18:33
36. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
19:07
37. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
19:51
38. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
20:22
39. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
22:54
40. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
23:02
41. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
23:44
42. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
24:40
43. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
25:19
44. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
28:22
45. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
31:56
46. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
32:56
47. ro
CRISTA Daniel
34:21
48. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
36:38
49. it
FRAPPORTI Mattia
Unieuro Wilier Trevigiani
36:49
50. de
BERGER Leon
LKT Team Brandenburg
37:35
51. it
FEDI Andrea
Southeast
37:36
52. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
40:59
53. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
41:07
54. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
41:22
55. it
ROTONDI Matteo
GM Cycling Team
41:27
56. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
42:05
57. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
42:23
58. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
42:35
59. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
42:48
60. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
43:26
61. ro
SZABOLCS Sebestyen
Tusnad Cycling Team
44:39
62. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
45:42
63. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
45:53
64. no
TRAEEN Torstein
Team Ringeriks - Kraft
46:06
65. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
46:34
66. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
46:51
67. it
CHINELLO Fabio
Unieuro Wilier Trevigiani
49:02
68. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
50:23
69. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
51:31
70. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
51:49
71. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
52:34
72. de
MAYER Yannick
Bike Aid
54:33
73. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
55:49
74. sk
BRONIS Roman
Kemo Dukla Trencin
55:58
75. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
58:07
76. de
LECHNER Patrick
-
77. nl
VAN BREDA Rick
Parkhotel Valkenburg CT
58:15
78. no
WORMSEN Kristoffer
Team Ringeriks - Kraft
58:19
79. it
DELLE STELLE Cristian
CCC Sprandi Polkowice
58:42
80. ca
BUCKOSKY Kyle
Bike Aid
1:00:40
81. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
1:00:42
82. it
GASPARRINI Rino
Unieuro Wilier Trevigiani
1:01:22
83. de
REIMER Martin
LKT Team Brandenburg
1:02:16
84. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
1:03:38
85. al
NIKA Iltjan
d\'Amico - Bottecchia
1:03:48
86. it
CAPOCCHI Thomas
d\'Amico - Bottecchia
1:04:11
87. de
SCHIEWER Franz
LKT Team Brandenburg
1:05:38
88. de
KAUTZ Kai
Team Stuttgart
1:06:13
89. de
WALSLEBEN Max
Team Stuttgart
1:08:25
90. ro
SDRAILA Ionut-adrian
1:09:36
91. de
SCHNAPKA Matthias
Bike Aid
1:10:30
92. ro
PETRACHE Marius
1:13:26
93. de
FIEK Arnold
Team Stuttgart
1:15:23
94. ro
NOVAK Carol Eduard
Tusnad Cycling Team
1:18:56
95. ch
STOCKER Manuel
Team Differdange - Losch
1:19:06
96. de
LEEFMANN Jonas
Bike Aid
1:20:49
97. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
1:21:18
98. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
1:22:43
99. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
1:25:19

Mountains Classification

1. it
FINETTO Mauro
Southeast
39
2. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
26
3. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
22
4. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
22
5. no
FLøTTEN Audun Brekke
Team Ringeriks - Kraft
21
6. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
20
7. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
13
8. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
10
9. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
8
10. it
PONZI Simone
Southeast
8
11. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
8
12. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
8
13. it
CONTI Samuele
Southeast
7
14. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
7
15. de
LEEFMANN Jonas
Bike Aid
6
16. it
FAVILLI Elia
Southeast
4
17. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
4
18. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
4
19. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
3
20. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
3
21. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
3
22. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
2

Points Classification

1. it
FINETTO Mauro
Southeast
49
2. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
42
3. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
36
4. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
35
5. it
PONZI Simone
Southeast
34
6. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
30
7. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
29
8. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
28
9. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
25
10. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
22
11. sk
KOVáC Maros
Kemo Dukla Trencin
22
12. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
20
13. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
17
14. ru
NIKOLAEV Sergey
Itera - Katusha
17
15. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
15
16. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
13
17. it
DELLE STELLE Cristian
CCC Sprandi Polkowice
12
18. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
10
19. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
9
20. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
9
21. it
CONTI Samuele
Southeast
8
22. it
FAVILLI Elia
Southeast
8
23. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
8
24. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
7
25. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
7
26. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
7
27. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
6
28. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
6
29. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
5
30. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
5
31. no
WILMANN Frederik
Team Ringeriks - Kraft
4
32. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
4
33. it
FRAPPORTI Mattia
Unieuro Wilier Trevigiani
4
34. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
3
35. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
3
36. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
3
37. it
TABORRE Fabio
Androni Giocattoli - Sidermec
2
38. no
FLøTTEN Audun Brekke
Team Ringeriks - Kraft
2
39. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
1
40. it
FEDI Andrea
Southeast
1

Youth Classification

1. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
14:00:18
2. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
2:43
3. no
KLEIVEN Njål
Team Ringeriks - Kraft
4:12
4. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
5:00
5. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
8:41
6. it
CACCIOTTI Andrea
GM Cycling Team
12:10
7. it
DI SANTE Antonio
GM Cycling Team
12:29
8. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
14:49
9. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
20:21
10. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
21:03
11. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
25:41
12. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
29:15
13. it
FRAPPORTI Mattia
Unieuro Wilier Trevigiani
34:08
14. de
BERGER Leon
LKT Team Brandenburg
34:54
15. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
38:18
16. it
ROTONDI Matteo
GM Cycling Team
38:46
17. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
39:24
18. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
39:54
19. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier Trevigiani
43:12
20. no
TRAEEN Torstein
Team Ringeriks - Kraft
43:25
21. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
49:53
22. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
53:08
23. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
55:26
24. ca
BUCKOSKY Kyle
Bike Aid
57:59
25. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
1:00:57
26. al
NIKA Iltjan
d\'Amico - Bottecchia
1:01:07
27. it
CAPOCCHI Thomas
d\'Amico - Bottecchia
1:01:30
28. ro
SDRAILA Ionut-adrian
1:06:55
29. de
FIEK Arnold
Team Stuttgart
1:12:42
30. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
1:18:37

Teams Classification

1.
Southeast
41:57:48
2.
Androni Giocattoli - Sidermec
6:53
3.
Itera - Katusha
7:05
4.
CCC Sprandi Polkowice
7:15
5.
d\'Amico - Bottecchia
9:06
6.
Team Ringeriks - Kraft
15:09
7.
Nippo - Vini Fantini
20:12
8.
Team Differdange - Losch
40:55
9.
Kemo Dukla Trencin
42:24
10.
GM Cycling Team
45:03
11.
Unieuro Wilier Trevigiani
53:47
12.
Tusnad Cycling Team
1:10:18
13.
Team Stuttgart
1:12:31
14.
Parkhotel Valkenburg CT
1:28:28
15.
LKT Team Brandenburg
1:57:49
16.
Bike Aid
2:44:56
17.
Romania
2:52:26