Go to:  Prologue  Stage 1 

Tour Alsace

Stage 1

: Strasbourg > Bischoffsheim

Thursday 30th July (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 159.2km


Stage Result

1. no
HOEM Bjørn Tore
Team Joker
04:00:46
2. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
-
3. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
-
4. fr
PEREZ Anthony
-
5. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
0:12
6. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
7. fr
GRELLIER Fabien
-
8. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
9. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
-
10. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
-
11. au
HAIG Jack
-
12. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
-
13. us
JOYCE Colin
-
14. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
15. fr
CALMEJANE Lilian
-
16. be
DE PLUS Laurens
-
17. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
-
18. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
-
19. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
20. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
21. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
22. fr
ROBERT Maxime
-
23. fr
BOUCHEREAU Loïc
-
24. fr
GAILLARD Marlon
-
25. no
LAENGEN Vegard Stake
Team Joker
-
26. de
REUTTER Sven
Team Stölting
-
27. au
SCHULTZ Nick
-
28. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
-
29. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
-
30. ch
FRIESECKE Gian
-
31. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
-
32. fr
LE LAVANDIER Maxime
-
33. fr
LAUBER Edouard
-
34. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
-
35. ch
BAILLIFARD Valentin
-
36. fr
CASTELLARNAU Florent
-
37. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
0:27
38. fr
TRARIEUX Julien
1:25
39. fr
LEBOUVIER Loick
-
40. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
-
41. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
-
42. at
WEISS Martin
Tirol Cycling Team
-
43. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
-
44. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
45. ch
LIENHARD Fabian
-
46. be
CRASS Steff
-
47. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
48. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
49. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
50. fr
KRAINER Taruia
-
51. gb
SHAW James
-
52. br
GODOY ORMENESE Caio
-
53. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
-
54. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Cycling Team
-
55. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:19
56. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
-
57. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
58. be
PLANCKAERT Emiel
-
59. fr
CHIOCCA Mathieu
-
60. be
DELTOMBE Kevin
-
61. fr
VINCENT Renaud
3:56
62. no
STIEN Adrian Aas
Team Joker
-
63. ch
MüLLER Patrick
-
64. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
65. ch
KNIPP Niels
-
66. be
CARNEVALI Jean-Albert
-
67. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
68. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
-
69. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
-
70. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
71. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
-
72. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
73. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
74. de
KOEP Thomas
Team Stölting
-
75. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
-
76. fr
TEYCHENNE Mathieu
-
77. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
4:04
78. us
OIEN Justin
Axeon Cycling Team
6:19
79. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
6:28
80. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
6:42
81. nl
TIETEMA Bas
10:42
82. fr
TOUZE Damien
-
83. ch
SPENGLER Lukas
-
84. fr
ARMIRAIL Bruno
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
85. nl
GUNST Davy
SEG Racing
-
86. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
87. nl
HAVIK Yoeri
SEG Racing
-
88. fr
PFRIMMER Arnaud
-
89. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
-
90. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
91. de
KOCH Christian
LKT Team Brandenburg
-
92. fr
IDJOUADIENNE Pierre
-
93. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
-
94. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
-
95. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
96. de
POLITT Nils
Team Stölting
-
97. au
SCOTSON Miles
-
98. br
GOHR Andre Eduardo
-
99. cl
RODRIGUEZ Jose Luis
-
100. dz
BARBARI Adil
-
101. au
CARPENTER Harry
-
102. fr
PIOLINE Renaud
-
103. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
104. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
-
105. au
CLEMENTS Alex
-
106. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
-
107. be
BOSMANS Wietse
BKCP - Powerplus
-
108. fr
RIVIERE David
-
109. ch
SCHNYDER Lars
-
110. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
111. fr
PIERRAT Julien
-
112. se
LINDAU Philip
Team Joker
-
113. fr
LOUSTAUNOU Nicolas
-
114. ch
GERBER Lukas
-
115. ch
PASCHE Frank
-
116. be
BAESTAENS Vincent
BKCP - Powerplus
14:22
117. ch
SCHIR Théry
16:12
118. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
16:23
119. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
120. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
16:46
121. de
EGNER Arne
Team Stölting
17:07
122. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
-
123. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
19:26
124. us
RHIM Brendan
-
125. mx
CREEL Ricardo Tomas
Roth – Skoda
23:17
126. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
24:31
127. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
-
128. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
129. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
-
130. nl
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
-
DNF. au
POWER Robert
-
DNF. no
HOELGAARD Daniel
Team Joker
-
DNF. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
DNF. fr
HUCK Gaetan
-
DNF. fr
SCHULER Pierre
-
OTL. au
KERRISON Jesse
-

General Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
04:09:56
2. no
HOEM Bjørn Tore
Team Joker
0:04
3. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
0:09
4. no
LAENGEN Vegard Stake
Team Joker
0:11
5. au
HAIG Jack
0:15
6. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
0:16
7. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
0:21
8. be
DE PLUS Laurens
-
9. us
JOYCE Colin
-
10. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
0:23
11. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
0:24
12. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
0:25
13. fr
CALMEJANE Lilian
0:28
14. fr
PEREZ Anthony
0:31
15. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
16. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
0:33
17. au
SCHULTZ Nick
-
18. fr
LAUBER Edouard
0:34
19. fr
LE LAVANDIER Maxime
0:38
20. fr
GRELLIER Fabien
0:40
21. fr
GAILLARD Marlon
0:42
22. ch
FRIESECKE Gian
-
23. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
-
24. de
REUTTER Sven
Team Stölting
0:44
25. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
0:45
26. fr
BOUCHEREAU Loïc
-
27. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
28. fr
ROBERT Maxime
0:47
29. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
0:48
30. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
0:50
31. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
32. ch
BAILLIFARD Valentin
-
33. fr
CASTELLARNAU Florent
-
34. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
0:52
35. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
0:53
36. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
0:54
37. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
0:56
38. fr
TRARIEUX Julien
1:27
39. ch
LIENHARD Fabian
1:35
40. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
41. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:36
42. fr
KRAINER Taruia
1:41
43. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
1:42
44. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
-
45. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:44
46. gb
SHAW James
1:46
47. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
1:48
48. fr
LEBOUVIER Loick
1:52
49. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Cycling Team
1:55
50. br
GODOY ORMENESE Caio
2:00
51. at
WEISS Martin
Tirol Cycling Team
-
52. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
2:13
53. ma
AIT EL ABDIA Anass
2:24
54. be
CRASS Steff
-
55. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:36
56. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
2:37
57. fr
CHIOCCA Mathieu
2:38
58. be
PLANCKAERT Emiel
2:53
59. be
DELTOMBE Kevin
2:56
60. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
3:05
61. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
3:59
62. no
STIEN Adrian Aas
Team Joker
4:00
63. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
4:12
64. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
-
65. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
4:19
66. de
KOEP Thomas
Team Stölting
-
67. be
CARNEVALI Jean-Albert
4:21
68. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
4:23
69. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
70. ch
KNIPP Niels
4:26
71. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
4:27
72. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
4:31
73. ch
MüLLER Patrick
4:35
74. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
4:39
75. fr
VINCENT Renaud
4:42
76. fr
TEYCHENNE Mathieu
4:51
77. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
4:52
78. us
OIEN Justin
Axeon Cycling Team
6:30
79. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
6:46
80. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
6:55
81. au
CARPENTER Harry
10:46
82. se
LINDAU Philip
Team Joker
-
83. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
10:49
84. nl
HAVIK Yoeri
SEG Racing
-
85. au
SCOTSON Miles
10:50
86. de
POLITT Nils
Team Stölting
10:55
87. ch
SPENGLER Lukas
10:57
88. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
89. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
10:58
90. be
BOSMANS Wietse
BKCP - Powerplus
-
91. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
10:59
92. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
11:04
93. fr
TOUZE Damien
11:05
94. nl
TIETEMA Bas
-
95. fr
ARMIRAIL Bruno
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
96. au
CLEMENTS Alex
11:08
97. fr
RIVIERE David
11:09
98. cl
RODRIGUEZ Jose Luis
11:10
99. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
-
100. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
11:11
101. dz
BARBARI Adil
11:12
102. fr
IDJOUADIENNE Pierre
-
103. fr
PFRIMMER Arnaud
11:15
104. ch
PASCHE Frank
11:17
105. de
KOCH Christian
LKT Team Brandenburg
11:20
106. br
GOHR Andre Eduardo
11:21
107. nl
GUNST Davy
SEG Racing
-
108. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
11:22
109. ch
GERBER Lukas
11:23
110. fr
PIERRAT Julien
11:24
111. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
11:26
112. ch
SCHNYDER Lars
11:27
113. fr
PIOLINE Renaud
11:29
114. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
11:35
115. fr
LOUSTAUNOU Nicolas
11:47
116. be
BAESTAENS Vincent
BKCP - Powerplus
15:03
117. ch
SCHIR Théry
16:16
118. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
16:30
119. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
16:38
120. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
16:58
121. de
EGNER Arne
Team Stölting
17:28
122. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
17:43
123. us
RHIM Brendan
19:39
124. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
20:08
125. nl
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
24:33
126. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
24:45
127. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
24:47
128. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
24:58
129. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
25:08
130. mx
CREEL Ricardo Tomas
Roth – Skoda
26:01

Mountains Classification

1. fr
CALMEJANE Lilian
27
2. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
15
3. fr
ROBERT Maxime
14
4. be
DE PLUS Laurens
10
5. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
10
6. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
8
7. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
8
8. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
6
9. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
6
10. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
4
11. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
1

Points Classification

1. no
HOEM Bjørn Tore
Team Joker
30
2. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
23
3. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
18
4. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
16
5. fr
PEREZ Anthony
14
6. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
12
7. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
11
8. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
8
9. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
7
10. fr
GRELLIER Fabien
6
11. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
6
12. no
LAENGEN Vegard Stake
Team Joker
5
13. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
4
14. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
3
15. nl
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
3
16. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
2
17. fr
TRARIEUX Julien
2
18. au
HAIG Jack
1
19. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
1
20. fr
ROBERT Maxime
1
21. se
LINDAU Philip
Team Joker
1

Youth Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
04:09:56
2. au
HAIG Jack
0:15
3. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
0:16
4. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
0:21
5. be
DE PLUS Laurens
-
6. us
JOYCE Colin
-
7. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
0:23
8. au
SCHULTZ Nick
0:33
9. fr
GRELLIER Fabien
0:40
10. fr
GAILLARD Marlon
0:42

Teams Classification

1.
Team Joker
12:30:19
2.
BKCP - Powerplus
0:39
3.
Roubaix Lille Métropole
0:47
4.
Vendée U
1:04
5.
CC Etupes
1:16