Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour de Bretagne Féminin

Stage 2

: Pipriac > Pipriac

Friday 17th July (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Woman

Distance: 11.5km


Stage Result

1. ru
ANTOSHINA Tatiana
Servetto Footon
00:15:51
2. it
VALSECCHI Silvia
Bepink Laclassica
0:09
3. lu
MAJERUS Christine
Boels - Dolmans Cycling Team
0:15
4. ru
IAKOVENKO Anastasia
0:27
5. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:35
6. ru
BOYARSKAYA Natalia
0:44
7. ru
VASILEVA Svetlana
0:45
8. ru
CHULKOVA Anastasiya
Bepink Laclassica
0:47
9. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:49
10. ch
STIENEN Jutta
0:54
11. fr
DEMAY Coralie
1:04
12. ch
EICHER-VOUETS Marcia
1:05
13. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:26
14. nz
WILLIAMS Georgia
Bepink Laclassica
0:06
15. fr
BAZIN Marjolaine
1:07
16. no
MOBERG Emilie
Hitec Products
-
17. ch
GYSLING Mirjam
1:08
18. gb
LOWTHER Melissa
Matrix Fitness
-
19. es
RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria
BZK Pro Basic
1:11
20. it
BUSSI Vittoria
Servetto Footon
-
21. fr
FAVRE Mathilde
1:12
22. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink Laclassica
1:13
23. no
JOHNSEN Cecilie Gotaas
Hitec Products
1:14
24. kz
UMUTZHANOVA Makhabbat
Astana - Acca Due O
1:16
25. es
OLABERRIA DORRONSORO Leire
-
26. ru
KOZONCHUK Oxana
1:17
27. jp
HAGIWARA Mayuko
Wiggle Honda Pro Cycling
1:18
28. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:26
29. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:30
30. pt
REIS Daniela
0:17
31. gb
WYMAN Helen
Matrix Fitness
1:32
32. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
1:33
33. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:35
34. fr
GERARD Hélène
-
35. no
LORVIK Ingrid
1:39
36. de
BüCHLER Elena
1:41
37. kz
SAIFUTDINOVA Natalya
Astana - Acca Due O
1:42
38. fr
BOUCHER Julie
1:44
39. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
-
40. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
1:47
41. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
-
42. ch
HENZELIN Lise-marie
1:53
43. fr
MIDELET Alphanie
1:54
44. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink Laclassica
1:56
45. es
ESKAMENDI GIL Dorleta
Bizkaia-Durango
1:58
46. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
1:59
47. fr
JOUAN Séverine
2:01
48. fr
LELEU Fanny
2:02
49. fr
DUTOUR Margot
2:03
50. fr
SICOT Marion
2:05
51. fr
ROCHEDY Emilie
2:06
52. no
THORSEN Thea
Hitec Products
2:09
53. fr
AZAM Emeline
2:11
54. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
-
55. nl
WILD Kirsten
Hitec Products
2:12
56. nl
LABORDUS Annie
2:13
57. fr
VERHOEVEN Pauline
2:16
58. ch
EHRLER Desiree
Feminine Cycling Team
2:17
59. nl
LISSENBERG Daniëlle
2:19
60. gb
MARTIN Lucy
Matrix Fitness
2:21
61. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
-
62. no
LIMA Tone Hatteland
Hitec Products
-
63. dk
SIGGAARD Christina
Matrix Fitness
2:24
64. fr
LE HUITOUZE Fanny
2:26
65. fr
CADOL Margaux
2:27
66. ch
POINTET Virginie
-
67. ru
SHAMANOVA Tatiana
2:28
68. es
ELBUSTO ARTEAGA Ainara
2:30
69. fr
STRAPPAZZON Marine
-
70. fr
LE BRIS Cécilia
2:31
71. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
2:32
72. ch
BAUR Caroline
Bigla Pro Cycling Team
2:35
73. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
2:39
74. de
GASS Daniela
2:40
75. fr
LE FOURN Aodez
2:42
76. ca
DUCHESNE Pascaline
2:44
77. fr
VERHOEVEN Aurore
Lointek
2:51
78. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
2:52
79. fr
JAMONEAU Steffi
2:53
80. nl
VAN DER GRAAF Anne Marijn
2:56
81. fr
RIMASSON Gabrielle
2:57
82. fr
ALLIN Pauline
3:00
83. fr
PETITGIRARD Marlène
-
84. nl
STENVELD Fianna
3:02
85. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
3:14
86. nl
OOSTERWOUD Wendy
3:17
87. fr
LEMARIE Marine
3:21
88. fr
ALMEIDA Sophie
3:34
89. fr
DELBOVE Noëline
3:36
90. mu
LE COURT DE BILLOT Kimberley
Matrix Fitness
3:39
91. fr
COMET Marie
3:59
92. fr
GAMBIER Kelly
4:26
93. fr
GASCON Audrey
4:34
94. fr
VAXILLAIRE-DENUIT Stéphanie
4:48

General Classification

1. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink Laclassica
03:43:25
2. ru
ANTOSHINA Tatiana
Servetto Footon
1:06
3. lu
MAJERUS Christine
Boels - Dolmans Cycling Team
1:09
4. it
VALSECCHI Silvia
Bepink Laclassica
1:15
5. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:41
6. ru
BOYARSKAYA Natalia
1:50
7. ru
VASILEVA Svetlana
1:51
8. ru
CHULKOVA Anastasiya
Bepink Laclassica
1:52
9. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:55
10. ch
EICHER-VOUETS Marcia
2:11
11. ch
GYSLING Mirjam
-
12. nz
WILLIAMS Georgia
Bepink Laclassica
2:12
13. fr
BAZIN Marjolaine
2:13
14. ru
KOZONCHUK Oxana
2:16
15. no
JOHNSEN Cecilie Gotaas
Hitec Products
2:18
16. fr
DEMAY Coralie
2:19
17. no
MOBERG Emilie
Hitec Products
2:22
18. jp
HAGIWARA Mayuko
Wiggle Honda Pro Cycling
2:24
19. fr
FAVRE Mathilde
2:27
20. it
BUSSI Vittoria
Servetto Footon
2:36
21. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:41
22. no
LORVIK Ingrid
2:45
23. pt
REIS Daniela
0:17
24. kz
SAIFUTDINOVA Natalya
Astana - Acca Due O
2:48
25. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:50
26. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
-
27. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
2:53
28. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
2:54
29. ch
HENZELIN Lise-marie
2:59
30. fr
BOUCHER Julie
-
31. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
3:02
32. es
ESKAMENDI GIL Dorleta
Bizkaia-Durango
3:04
33. fr
SICOT Marion
3:11
34. fr
ROCHEDY Emilie
3:12
35. fr
MIDELET Alphanie
3:15
36. fr
LELEU Fanny
3:17
37. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink Laclassica
-
38. fr
AZAM Emeline
3:32
39. ch
EHRLER Desiree
Feminine Cycling Team
3:38
40. de
GASS Daniela
3:46
41. es
RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria
BZK Pro Basic
3:55
42. fr
VERHOEVEN Aurore
Lointek
3:57
43. fr
LE FOURN Aodez
-
44. fr
PETITGIRARD Marlène
4:06
45. ru
SHAMANOVA Tatiana
4:27
46. mu
LE COURT DE BILLOT Kimberley
Matrix Fitness
4:45
47. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
5:04
48. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
5:07
49. fr
RIMASSON Gabrielle
6:24
50. fr
ALLIN Pauline
6:27
51. kz
UMUTZHANOVA Makhabbat
Astana - Acca Due O
7:49
52. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
9:05
53. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
9:42
54. ch
STIENEN Jutta
14:04
55. es
OLABERRIA DORRONSORO Leire
14:26
56. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
14:40
57. de
BüCHLER Elena
14:46
58. no
THORSEN Thea
Hitec Products
15:19
59. nl
WILD Kirsten
Hitec Products
15:22
60. fr
VERHOEVEN Pauline
15:26
61. fr
LE HUITOUZE Fanny
15:36
62. es
ELBUSTO ARTEAGA Ainara
15:40
63. fr
STRAPPAZZON Marine
-
64. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
15:42
65. ca
DUCHESNE Pascaline
15:54
66. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
16:02
67. fr
LEMARIE Marine
16:31
68. ch
BAUR Caroline
Bigla Pro Cycling Team
20:05
69. fr
DUTOUR Margot
20:25
70. gb
LOWTHER Melissa
Matrix Fitness
20:32
71. fr
GERARD Hélène
20:59
72. ch
POINTET Virginie
22:01
73. fr
JAMONEAU Steffi
22:17
74. nl
VAN DER GRAAF Anne Marijn
24:11
75. gb
WYMAN Helen
Matrix Fitness
24:59
76. gb
MARTIN Lucy
Matrix Fitness
25:48
77. dk
SIGGAARD Christina
Matrix Fitness
25:51
78. fr
ALMEIDA Sophie
27:01
79. fr
DELBOVE Noëline
27:03
80. nl
LISSENBERG Daniëlle
27:58
81. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
33:09
82. no
LIMA Tone Hatteland
Hitec Products
33:31
83. nl
LABORDUS Annie
33:55
84. fr
LE BRIS Cécilia
34:06
85. fr
CADOL Margaux
34:11
86. nl
OOSTERWOUD Wendy
34:27
87. fr
VAXILLAIRE-DENUIT Stéphanie
36:30
88. fr
GASCON Audrey
48:43
89. ru
IAKOVENKO Anastasia
55:48
90. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
59:27
91. fr
JOUAN Séverine
59:30
92. fr
GAMBIER Kelly
59:54
93. nl
STENVELD Fianna
1:00:39
94. fr
COMET Marie
1:01:13

Mountains Classification

1. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
22
2. ru
CHULKOVA Anastasiya
Bepink Laclassica
16
3. it
VALSECCHI Silvia
Bepink Laclassica
8
4. ru
KOZONCHUK Oxana
4
5. ch
EICHER-VOUETS Marcia
4
6. mu
LE COURT DE BILLOT Kimberley
Matrix Fitness
4

Points Classification

1. lu
MAJERUS Christine
Boels - Dolmans Cycling Team
31
2. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink Laclassica
29
3. ch
GYSLING Mirjam
16
4. ru
KOZONCHUK Oxana
16
5. de
GASS Daniela
14

Youth Classification

1. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink Laclassica
03:43:25
2. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:41
3. ru
VASILEVA Svetlana
1:51
4. nz
WILLIAMS Georgia
Bepink Laclassica
2:12
5. fr
DEMAY Coralie
2:19

Teams Classification

1.
Bepink Laclassica
11:13:29
2.
Russia
1:12
3.
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:42
4.
Switzerland
3:11
5.
Hitec Products
4:13