Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 (ITT) 

Tour de Feminin - O cenu Českého Švýcarska

Stage 3 (ITT)

: Krásná Lípa > Krásná Lípa

Saturday 11th July (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Woman

Distance: 14.6km


Stage Result

1. ru
ANTOSHINA Tatiana
Servetto Footon
00:21:51
2. us
STEPHENS Lauren
Team TIBCO -SVB
0:33
3. pl
PLICHTA Anna
0:34
4. de
POHL Stephanie
0:54
5. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:00
6. at
RITTER Martina
BTC City Ljubljana
1:02
7. ru
BOYARSKAYA Natalia
1:15
8. nl
VAN GOGH Natalie
Parkhotel Valkenburg
1:16
9. fr
DREVILLE Anabelle
1:26
10. de
HAMMES Kathrin
Team TIBCO -SVB
1:27
11. ru
IAKOVENKO Anastasia
1:34
12. ru
VASILEVA Svetlana
-
13. us
DOEBEL-HICKOK Kristabel
Team TIBCO -SVB
1:39
14. pl
BRZEZNA BENTKOWSKA Paulina
1:43
15. se
NILSSON Hanna
1:44
16. ca
BRIEN Alizee
Team TIBCO -SVB
1:46
17. ch
STIENEN Jutta
-
18. pl
SKALNIAK Agnieszka
-
19. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
1:51
20. it
BUSSI Vittoria
Servetto Footon
1:56
21. us
HEADLEY Sara
Team TIBCO -SVB
2:03
22. nl
ROOIJAKKERS Pauliena
Parkhotel Valkenburg
-
23. no
LORVIK Ingrid
2:11
24. nz
COLLINS Emily
Team TIBCO -SVB
2:12
25. nl
KASTELIJN Yara
2:15
26. no
MOBERG Emilie
Hitec Products
2:17
27. nl
POST Jermaine
Parkhotel Valkenburg
2:23
28. es
GONZALEZ CAPILLA Santos
2:24
29. au
HOGAN Joanne
Team TIBCO -SVB
2:25
30. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
2:29
31. nl
VERHAGEN Alicia
2:33
32. de
LORCH Dorothee
2:36
33. es
BONNIN PALOU Maria Del Mar
BZK Pro Basic
2:38
34. cz
ŠULCOVá Pavlína
-
35. cz
BAJGEROVá Nikola
-
36. au
MACKEY Rebecca
2:39
37. cz
NOSKOVá Nikola
2:40
38. ch
GYSLING Mirjam
2:45
39. gb
PARK Annasley
-
40. nl
HOEKE Geerte
-
41. pl
BRZEZNA Monika
2:48
42. ru
KOZONCHUK Oxana
2:51
43. nl
BLOEM Judith
2:54
44. cz
MACHACOVA Jarmila
-
45. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
2:55
46. nl
HOEKSMA Ilona
Parkhotel Valkenburg
2:57
47. nl
ENSING Janneke
Parkhotel Valkenburg
3:02
48. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
-
49. pl
WLOSZCZOWSKA Maja
3:08
50. us
ROSSI Hannah
2:50
51. ru
SHAMANOVA Tatiana
3:11
52. nl
STOUGJE Chanella
Parkhotel Valkenburg
3:12
53. at
SCHWEINBERGER Kathrin
3:13
54. no
DYBWAD Vibeke
-
55. pl
WILKOS Katarzyna
3:15
56. fr
ROCHEDY Emilie
3:16
57. de
MEIZER Stefanie
-
58. nl
VAN DE REE Monique
3:17
59. cz
RUZICKOVA Martina
3:18
60. cz
MIKULÁŠKOVÁ Martina
3:19
61. ru
KANTSYBER Maria
Bizkaia-Durango
3:20
62. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
3:21
63. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
3:22
64. cz
HOCHMANN Lucie
3:25
65. pl
KARDAS Aleksandra
3:26
66. se
PENTON Sara
3:31
67. ch
EHRLER Desiree
Feminine Cycling Team
3:33
68. cz
LOUBKOVÁ Ivana
3:38
69. gb
NIXON Rebecca
3:39
70. nl
OOMEN Saskia
3:41
71. nl
BUURMAN Eva
3:42
72. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
-
73. ch
HENZELIN Lise-marie
3:44
74. nl
WAGENAAR Mirthe
3:47
75. ru
DOBRYNINA Olga
Bizkaia-Durango
-
76. no
GJELTEN Berit
-
77. nl
SPOOR Winanda
3:49
78. ru
BELEVANTSEVA Svetlana
Bizkaia-Durango
3:50
79. cz
VORACOVA Nada
3:51
80. de
PREUSS Tamara
3:55
81. ru
ZHURBA Irina
3:58
82. de
SCHIFF Carolin
4:04
83. us
RYAN Kendall
Team TIBCO -SVB
4:05
84. cz
PLANICKOVA Eva
-
85. fr
SACHET Iris
4:06
86. de
KOEP Christina
4:13
87. de
FIEDLER Yvonne
4:15
88. be
INGHELBRECHT Sarah
4:16
89. fr
SOUYRIS Manon
4:17
90. es
ESKAMENDI GIL Dorleta
Bizkaia-Durango
4:19
91. cz
ROTTEROVA Aneta
4:20
92. nz
NEAVE Ashleigh
4:21
93. es
RAMIS RAYO Catalina
4:23
94. no
HORNEMAN Camilla
4:25
95. ru
ZAVERSHINSKAYA Anna
Bizkaia-Durango
4:31
96. nl
ARNOUTS Lauren
4:32
97. fr
GUILMAN Victorie
4:36
98. de
SCHEFFLER Hanna
4:37
99. ch
WEISS Martina
4:45
100. nl
PEETOOM Kirsten
4:46
101. nl
KERKVLIET Marieke
4:47
102. nl
WAMMES Angelique
4:48
103. nl
POSTMA Mary Rose
4:54
104. nl
POSTHUMA Anne
4:55
105. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
4:59
106. no
GUNVALDSEN Janicke
5:02
107. cz
KUCEROVÁ Bozena
5:04
108. gb
LEVERIDGE Gaby
5:07
109. ch
WEISS Sandra
5:10
110. de
GASS Daniela
5:21
111. nl
FERON Senna
5:22
112. nl
BECKERINGH Nike
5:26
113. us
OSBORNE Corrie
5:30
114. de
ROBB Lisa
5:32
115. no
FLATAAS Solrun
5:44
116. cz
HOSMANOVA Tereza
5:46
117. nl
GUNST Denise
5:48
118. no
THOMASLI Tine
-
119. nl
KLOK Ines
5:49
120. cz
DRAHOTOVÁ Eliška
5:51
121. gb
HARPER Lucy
5:55
122. au
FRASER Sarah-jeanne
6:01
123. nl
HENGERVELD Marije
6:33
OTL. de
BACHMANN Liv-Susanne
-
OTL. gb
HUGHES Anna Marie
-
OTL. cz
LHOTAKOVA Anezka
-
OTL. de
PETERS Johanna
-

General Classification

1. ru
ANTOSHINA Tatiana
Servetto Footon
06:25:49
2. us
STEPHENS Lauren
Team TIBCO -SVB
0:28
3. pl
PLICHTA Anna
0:34
4. de
POHL Stephanie
0:53
5. at
RITTER Martina
BTC City Ljubljana
0:56
6. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:00
7. de
HAMMES Kathrin
Team TIBCO -SVB
1:26
8. pl
BRZEZNA BENTKOWSKA Paulina
-
9. ru
IAKOVENKO Anastasia
1:34
10. ru
VASILEVA Svetlana
-
11. nl
VAN GOGH Natalie
Parkhotel Valkenburg
1:38
12. us
DOEBEL-HICKOK Kristabel
Team TIBCO -SVB
1:39
13. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
1:42
14. se
NILSSON Hanna
1:44
15. fr
DREVILLE Anabelle
1:58
16. nl
ROOIJAKKERS Pauliena
Parkhotel Valkenburg
2:03
17. pl
SKALNIAK Agnieszka
2:08
18. no
LORVIK Ingrid
2:11
19. nl
POST Jermaine
Parkhotel Valkenburg
2:23
20. es
GONZALEZ CAPILLA Santos
-
21. us
HEADLEY Sara
Team TIBCO -SVB
2:25
22. nz
COLLINS Emily
Team TIBCO -SVB
2:30
23. nl
KASTELIJN Yara
2:37
24. cz
NOSKOVá Nikola
2:40
25. ch
GYSLING Mirjam
2:45
26. ru
KOZONCHUK Oxana
-
27. au
HOGAN Joanne
Team TIBCO -SVB
2:47
28. no
MOBERG Emilie
Hitec Products
2:49
29. it
BUSSI Vittoria
Servetto Footon
2:50
30. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
2:55
31. es
BONNIN PALOU Maria Del Mar
BZK Pro Basic
3:00
32. ru
BOYARSKAYA Natalia
-
33. nl
ENSING Janneke
Parkhotel Valkenburg
3:02
34. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
3:03
35. gb
PARK Annasley
3:05
36. pl
BRZEZNA Monika
3:08
37. pl
WLOSZCZOWSKA Maja
-
38. nl
VERHAGEN Alicia
3:20
39. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
3:22
40. au
MACKEY Rebecca
3:26
41. cz
MACHACOVA Jarmila
3:32
42. pl
WILKOS Katarzyna
3:37
43. fr
ROCHEDY Emilie
3:38
44. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
3:42
45. nl
HOEKSMA Ilona
Parkhotel Valkenburg
3:44
46. ru
SHAMANOVA Tatiana
3:45
47. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
3:55
48. cz
MIKULÁŠKOVÁ Martina
3:57
49. nl
STOUGJE Chanella
Parkhotel Valkenburg
3:59
50. at
SCHWEINBERGER Kathrin
4:00
51. no
DYBWAD Vibeke
-
52. nl
BUURMAN Eva
4:02
53. ch
STIENEN Jutta
4:05
54. nl
WAGENAAR Mirthe
4:09
55. no
GJELTEN Berit
-
56. se
PENTON Sara
4:18
57. nl
VAN DE REE Monique
4:19
58. de
LORCH Dorothee
4:21
59. cz
ŠULCOVá Pavlína
4:23
60. gb
NIXON Rebecca
4:26
61. de
SCHIFF Carolin
-
62. nl
OOMEN Saskia
4:28
63. pl
KARDAS Aleksandra
4:30
64. nl
SPOOR Winanda
4:36
65. fr
SOUYRIS Manon
4:39
66. es
ESKAMENDI GIL Dorleta
Bizkaia-Durango
4:41
67. de
PREUSS Tamara
4:42
68. ru
ZAVERSHINSKAYA Anna
Bizkaia-Durango
4:53
69. de
KOEP Christina
5:17
70. fr
GUILMAN Victorie
5:23
71. be
INGHELBRECHT Sarah
5:30
72. ch
HENZELIN Lise-marie
5:39
73. nl
HOEKE Geerte
5:44
74. nl
PEETOOM Kirsten
5:48
75. gb
LEVERIDGE Gaby
5:54
76. us
ROSSI Hannah
6:02
77. de
GASS Daniela
6:03
78. ru
ZHURBA Irina
6:05
79. nl
BECKERINGH Nike
6:13
80. nl
KLOK Ines
6:36
81. ru
DOBRYNINA Olga
Bizkaia-Durango
7:01
82. ca
BRIEN Alizee
Team TIBCO -SVB
7:05
83. cz
LOUBKOVÁ Ivana
7:11
84. us
RYAN Kendall
Team TIBCO -SVB
7:49
85. ch
WEISS Martina
10:53
86. nl
FERON Senna
11:13
87. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
13:40
88. ch
EHRLER Desiree
Feminine Cycling Team
14:24
89. nl
POSTMA Mary Rose
16:19
90. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
16:24
91. cz
HOCHMANN Lucie
17:32
92. nl
BLOEM Judith
18:03
93. es
RAMIS RAYO Catalina
18:28
94. cz
VORACOVA Nada
19:03
95. de
FIEDLER Yvonne
19:19
96. us
OSBORNE Corrie
19:34
97. ru
KANTSYBER Maria
Bizkaia-Durango
19:41
98. ch
WEISS Sandra
19:55
99. nl
POSTHUMA Anne
20:48
100. cz
RUZICKOVA Martina
22:21
101. fr
SACHET Iris
22:23
102. nl
GUNST Denise
23:47
103. no
GUNVALDSEN Janicke
23:54
104. no
HORNEMAN Camilla
25:10
105. nz
NEAVE Ashleigh
32:05
106. nl
WAMMES Angelique
32:45
107. de
MEIZER Stefanie
33:35
108. cz
BAJGEROVá Nikola
33:58
109. ru
BELEVANTSEVA Svetlana
Bizkaia-Durango
34:35
110. cz
ROTTEROVA Aneta
35:40
111. de
SCHEFFLER Hanna
36:00
112. nl
KERKVLIET Marieke
36:50
113. de
ROBB Lisa
36:52
114. cz
KUCEROVÁ Bozena
36:59
115. no
FLATAAS Solrun
37:04
116. no
THOMASLI Tine
37:08
117. nl
HENGERVELD Marije
37:21
118. cz
PLANICKOVA Eva
37:24
119. au
FRASER Sarah-jeanne
45:11
120. nl
ARNOUTS Lauren
45:28
121. cz
HOSMANOVA Tereza
47:03
122. gb
HARPER Lucy
49:25
123. cz
DRAHOTOVÁ Eliška
49:46

Mountains Classification

1. cz
NOSKOVá Nikola
15
2. nl
POST Jermaine
Parkhotel Valkenburg
15
3. es
ESKAMENDI GIL Dorleta
Bizkaia-Durango
12
4. pl
BRZEZNA BENTKOWSKA Paulina
7
5. ru
VASILEVA Svetlana
6
6. at
RITTER Martina
BTC City Ljubljana
3
7. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
2
8. nl
ROOIJAKKERS Pauliena
Parkhotel Valkenburg
2
9. no
LORVIK Ingrid
2
10. de
HAMMES Kathrin
Team TIBCO -SVB
1
11. es
GONZALEZ CAPILLA Santos
1

Points Classification

1. no
MOBERG Emilie
Hitec Products
30
2. ru
KOZONCHUK Oxana
29
3. pl
BRZEZNA BENTKOWSKA Paulina
26
4. us
STEPHENS Lauren
Team TIBCO -SVB
25
5. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
25
6. at
RITTER Martina
BTC City Ljubljana
25
7. pl
PLICHTA Anna
20
8. us
RYAN Kendall
Team TIBCO -SVB
20
9. de
POHL Stephanie
18
10. ru
VASILEVA Svetlana
17

Youth Classification

1. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
00:00:00
2. ru
IAKOVENKO Anastasia
-
3. ru
VASILEVA Svetlana
-