Tour de l'Abitibi Desjardins - Coupe des Nations Junior

Stage 5

: Lebel-sur-Quévillon > Lebel-sur-Quévillon

Friday 24th July (2015)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Juniors


Stage Result

1. ca
COTé Pier-andré
02:13:50
2. fr
BARBIER Pierre
-
3. us
COSTA Adrien
-
4. us
HERNANDEZ Michael
-
5. ca
SOUCY Jean-françois
-
6. us
BLEVINS Christopher
-
7. ca
CÔTÉ Antoine
-
8. us
PEREZ Josue
-
9. jp
ONO Kotaro
-
10. us
MILNE Micah
-
11. mx
VILLALOBOS Luis
-
12. ca
OUELLETTE Simon
-
13. ma
RADIF Abdelilah
-
14. ca
BARRIAULT Francis
-
15. jp
SAWADA Keitaro
-
16. us
KENT Kyle
-
17. us
REVARD Thomas
-
18. ma
SEBBAHI Lahcen
-
19. ma
CHOKRI El Mehdi
-
20. es
CARRATALA JORDA Francisco
-
21. ca
ROY Mathieu
-
22. us
REYNOLDS Ethan
-
23. us
STONE Clayton
-
24. ca
BOERSMA Willem
-
25. us
HOEHN Alex
-
26. us
CANTRELL Dylan
-
27. ca
AUCLAIR Raphael
-
28. us
WILLSEY Cooper
-
29. ca
GERVAIS Laurent
-
30. fr
MENANT Theo
-
31. jp
OMACHI Kento
-
32. us
GARRISON Ian
-
33. fr
SIMON Quentin
-
34. ca
TOUSIGNANT Guillaume
-
35. uz
PONKRATOV Dmitriy
-
36. us
MCNULTY Brandon
-
37. us
STITES Tyler
-
38. ca
STAPLES Matthew
-
39. ca
TRUDEL Félix-antoine
-
40. us
SCIBA Brian
-
41. us
HANKES Riley
-
42. us
HEDGECOCK Trey
-
43. nz
AOAKE Caleb
-
44. mx
MARTINEZ PÉREZ Alan
-
45. us
RICHESIN Reid
-
46. ma
ANNACHNACH Mouhsin
-
47. ca
BERGERON Anthony
-
48. us
SUNDQUIST Tyler
-
49. jp
WATANABE Ayumu
-
50. ca
GEE Derek
-
51. ca
ROY Charles
-
52. us
MCGILL (JR) Scott
-
53. us
RATZELL Alec
-
54. ca
SANTERRE Pierre-olivier
-
55. ca
WHYTE Alec
-
56. us
GORAL Wyatt
-
57. us
TRUPPELLI Phillip
-
58. us
OIEN Eric
-
59. ca
ALLAIRE Jake
-
60. us
EVERETT Connor
-
61. mx
PADILLA Roberto
-
62. fi
NORDSTRöM Jonas
-
63. ca
DAVIDSON Stephan
-
64. us
BUCCELLATO Cameron
-
65. us
PUTT Noah
-
66. ca
MASSIE Antoine
-
67. ca
TREMBLAY Mathieu
-
68. us
KAISER Willem
-
69. ca
DESGAGNÉS Léon
-
70. ca
ROBERGE Adam
-
71. ca
MASON Cameron
-
72. ca
CARTER Aaron
-
73. ca
COURTEMANCHE Nicolas
-
74. us
MACFARLANE Charles
-
75. ca
TAYLOR Joel
-
76. us
VINCENT Fred
-
77. ca
BERNIER-IZQUIERDO Francis
-
78. ca
DI MARZO Luke
-
79. ca
CÔTÉ Charles André
-
80. ca
BURTNIK Mason
-
81. ca
CASSOU Julien
-
82. us
VOIGT Eric
-
83. ca
MIREAULT Philippe
-
84. ca
BELANGER Garrett
-
85. us
LYONS Zach
-
86. ca
DICKIE Cordell
-
87. ca
HORROBIN Fergus
-
88. us
THOMPSON Jake
-
89. ca
LAFERRIERE Hubert
-
90. us
CAREY Thomas
-
91. us
MILLER Spencer
-
92. ca
ARMSTRONG Brendan
-
93. us
MCLOUGHLIN Ryan
-
94. fr
SOUTON Julien
-
95. ca
PROVENCHER Laurent
-
96. ca
VIRTUE Spencer
-
97. ca
KING Dustin
-
98. us
ALBRIGHT Greg
-
99. us
GOGUEN Chris
-
100. us
CONLY Lukas
-
101. ca
BOUCHARD Antoine
-
102. ca
FITZMAURICE Cam
-
103. us
DAPPER Andrew
-
104. fr
HABERT Axel
-
105. ca
DOLBEC Félix
-
106. ca
PERRAULT Marc-andré
-
107. fr
DEGARNDCOURT Hadrien
-
108. ca
GAGNé Alexis
-
109. ma
SEBBAHI El Houçaine
-
110. ca
MORRIS Rowan
-
111. ma
EL KOURAJI Mohcine
-
112. us
CESARIO Marcello
1:22
113. us
MCSHANE Ian
-
114. ca
GIRARD Vincent
2:16
115. us
SCHROEDER Joshua
3:26
116. ca
COURNOYER Simon
6:59
117. ca
KIROUAC-MARCASSA Thierry
-
DNF. ca
LEMYRE Samuel
-
DNF. ca
GUIMOND Philip
-
DNF. ca
LANGLOIS Alexandre
-
DNS. jp
ISHIGAMI Masahiro
-
DNS. us
HARRIS Nicholas
-

General Classification

1. us
MCNULTY Brandon
08:20:20
2. us
COSTA Adrien
0:13
3. ca
COTé Pier-andré
0:45
4. ca
GEE Derek
1:04
5. us
GARRISON Ian
1:06
6. us
WILLSEY Cooper
1:14
7. mx
VILLALOBOS Luis
1:28
8. ca
SOUCY Jean-françois
1:32
9. fr
BARBIER Pierre
1:37
10. fr
SIMON Quentin
1:47
11. fr
MENANT Theo
1:50
12. us
PEREZ Josue
1:52
13. ma
CHOKRI El Mehdi
1:53
14. us
HERNANDEZ Michael
1:59
15. fr
SOUTON Julien
2:00
16. ca
BARRIAULT Francis
2:02
17. ma
EL KOURAJI Mohcine
2:03
18. us
HOEHN Alex
2:12
19. us
STITES Tyler
2:21
20. us
SCIBA Brian
2:23
21. us
MCSHANE Ian
2:26
22. jp
WATANABE Ayumu
2:29
23. ca
GERVAIS Laurent
2:38
24. jp
SAWADA Keitaro
2:41
25. ca
TOUSIGNANT Guillaume
2:55
26. us
STONE Clayton
2:56
27. us
BLEVINS Christopher
3:05
28. us
REYNOLDS Ethan
3:11
29. ca
KIROUAC-MARCASSA Thierry
3:19
30. ca
BERNIER-IZQUIERDO Francis
3:32
31. ca
TAYLOR Joel
-
32. ca
LAFERRIERE Hubert
3:44
33. jp
ONO Kotaro
3:45
34. fr
HABERT Axel
3:49
35. ca
ALLAIRE Jake
3:59
36. us
OIEN Eric
4:00
37. us
MILNE Micah
4:01
38. ca
FITZMAURICE Cam
4:04
39. us
REVARD Thomas
4:11
40. ca
SANTERRE Pierre-olivier
4:14
41. ca
ROBERGE Adam
4:15
42. us
KAISER Willem
4:16
43. fr
DEGARNDCOURT Hadrien
4:20
44. ca
ROY Charles
4:23
45. us
VOIGT Eric
4:26
46. ca
TRUDEL Félix-antoine
4:29
47. ca
CÔTÉ Charles André
4:53
48. ca
DAVIDSON Stephan
4:54
49. ma
ANNACHNACH Mouhsin
4:55
50. us
MCGILL (JR) Scott
4:58
51. mx
MARTINEZ PÉREZ Alan
5:06
52. ma
SEBBAHI El Houçaine
5:10
53. us
BUCCELLATO Cameron
-
54. ca
MIREAULT Philippe
5:12
55. ca
AUCLAIR Raphael
5:17
56. us
RATZELL Alec
5:23
57. us
ALBRIGHT Greg
5:27
58. ca
CÔTÉ Antoine
5:38
59. ca
CARTER Aaron
5:41
60. ca
VIRTUE Spencer
5:43
61. mx
PADILLA Roberto
5:51
62. ca
WHYTE Alec
5:58
63. ma
RADIF Abdelilah
6:05
64. us
THOMPSON Jake
6:20
65. ca
HORROBIN Fergus
6:31
66. ca
MORRIS Rowan
6:37
67. ca
TREMBLAY Mathieu
6:53
68. ca
ROY Mathieu
7:04
69. us
MACFARLANE Charles
7:08
70. ca
OUELLETTE Simon
7:22
71. ma
SEBBAHI Lahcen
7:29
72. ca
PERRAULT Marc-andré
7:30
73. us
VINCENT Fred
7:33
74. ca
CASSOU Julien
7:35
75. ca
BOERSMA Willem
7:38
76. us
KENT Kyle
7:44
77. ca
DESGAGNÉS Léon
7:54
78. ca
BELANGER Garrett
8:02
79. us
DAPPER Andrew
8:06
80. ca
PROVENCHER Laurent
8:42
81. ca
BOUCHARD Antoine
8:48
82. ca
GAGNé Alexis
8:49
83. jp
OMACHI Kento
8:52
84. es
CARRATALA JORDA Francisco
8:57
85. us
PUTT Noah
10:07
86. ca
ARMSTRONG Brendan
10:15
87. fi
NORDSTRöM Jonas
10:16
88. ca
COURTEMANCHE Nicolas
10:53
89. ca
GIRARD Vincent
10:56
90. us
CONLY Lukas
11:32
91. us
LYONS Zach
11:48
92. ca
DOLBEC Félix
13:10
93. us
MILLER Spencer
13:21
94. us
GOGUEN Chris
13:51
95. us
RICHESIN Reid
13:54
96. ca
DICKIE Cordell
14:06
97. us
GORAL Wyatt
14:17
98. ca
BURTNIK Mason
14:18
99. us
HEDGECOCK Trey
15:42
100. ca
MASSIE Antoine
16:58
101. ca
STAPLES Matthew
19:20
102. us
EVERETT Connor
19:21
103. us
CANTRELL Dylan
20:18
104. uz
PONKRATOV Dmitriy
20:27
105. ca
KING Dustin
20:35
106. nz
AOAKE Caleb
20:53
107. us
CESARIO Marcello
21:22
108. us
TRUPPELLI Phillip
22:39
109. us
HANKES Riley
22:48
110. ca
COURNOYER Simon
23:04
111. ca
DI MARZO Luke
23:23
112. ca
BERGERON Anthony
23:34
113. us
MCLOUGHLIN Ryan
23:41
114. us
SUNDQUIST Tyler
25:54
115. us
CAREY Thomas
26:04
116. ca
MASON Cameron
33:49
117. us
SCHROEDER Joshua
46:23

Mountains Classification

1. ma
CHOKRI El Mehdi
18
2. us
MCNULTY Brandon
5
3. ma
RADIF Abdelilah
5
4. ma
EL KOURAJI Mohcine
3
5. us
STONE Clayton
3
6. ca
AUCLAIR Raphael
3
7. us
COSTA Adrien
2
8. ca
GERVAIS Laurent
2
9. us
BLEVINS Christopher
2
10. jp
ONO Kotaro
2
11. ca
LAFERRIERE Hubert
2

Points Classification

1. ca
COTé Pier-andré
104
2. fr
BARBIER Pierre
86
3. us
MCNULTY Brandon
65
4. us
COSTA Adrien
56
5. us
BLEVINS Christopher
45
6. us
HERNANDEZ Michael
40
7. us
WILLSEY Cooper
30
8. ca
SOUCY Jean-françois
28
9. us
PEREZ Josue
28
10. mx
VILLALOBOS Luis
24
11. jp
ONO Kotaro
14
12. ma
CHOKRI El Mehdi
12
13. ca
GERVAIS Laurent
12
14. us
STONE Clayton
12
15. ca
GEE Derek
10
16. ca
BARRIAULT Francis
10
17. us
GARRISON Ian
8
18. jp
SAWADA Keitaro
8
19. us
REYNOLDS Ethan
8
20. ca
CÔTÉ Antoine
8
21. ca
LAFERRIERE Hubert
6
22. fr
MENANT Theo
6
23. ca
ROY Mathieu
4
24. es
CARRATALA JORDA Francisco
4
25. ca
AUCLAIR Raphael
3
26. fr
SOUTON Julien
2
27. ca
BOERSMA Willem
2
28. jp
OMACHI Kento
2

Teams Classification

1.
United States
25:02:46
2.
Quebec
2:06
3.
Hincapie Sportswear Development
2:53