Tour de Wallonie

Final Classification

Wednesday 29th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men


General Classification

1. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
23:00:52
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:22
3. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
0:36
4. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
0:53
5. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:58
6. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:59
7. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
1:02
8. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
9. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
1:10
10. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
1:12
11. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
1:13
12. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
1:14
13. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:22
14. fr
VICHOT Arthur
FDJ
-
15. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
16. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
1:45
17. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
1:49
18. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
1:53
19. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
2:04
20. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
2:15
21. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:16
22. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
2:20
23. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:42
24. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
2:43
25. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
2:54
26. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:37
27. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
28. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
3:51
29. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
3:57
30. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
5:27
31. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
5:35
32. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
5:45
33. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
5:47
34. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
5:49
35. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
6:20
36. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:26
37. fr
ROUX Anthony
FDJ
6:29
38. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
6:43
39. fr
HUREL Tony
Team Europcar
7:14
40. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
9:08
41. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
42. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
10:06
43. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
10:13
44. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
10:16
45. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
10:39
46. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
10:44
47. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
10:48
48. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
10:49
49. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
11:11
50. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
11:47
51. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
12:49
52. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
13:05
53. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
13:23
54. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
14:30
55. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
14:33
56. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
15:36
57. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
16:08
58. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
17:19
59. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
17:30
60. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
18:20
61. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
19:41
62. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
20:08
63. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
20:17
64. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
22:14
65. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
22:22
66. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
24:40
67. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
24:53
68. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
25:03
69. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
26:19
70. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
27:28
71. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
28:29
72. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
28:39
73. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
30:22
74. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
32:18
75. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
34:02
76. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
38:49
77. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
43:21

Mountains Classification

1. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
48
2. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
44
3. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
42
4. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
38
5. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
34
6. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
34
7. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
29
8. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
26
9. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
26
10. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
26
11. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
20
12. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
18
13. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
14
14. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
12
15. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
11
16. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
12
17. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
11
18. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
10
19. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
8
20. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
10
21. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
8
22. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
6
23. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
6
24. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
4
25. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
4
26. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
4
27. fr
VICHOT Arthur
FDJ
4
28. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
4
29. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
4
30. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
4
31. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
4
32. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
2
33. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
2
34. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
2
35. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
36. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
2
37. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
2
38. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
2
39. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
1

Points Classification

1. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
80
2. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
45
3. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
43
4. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
42
5. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
37
6. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
35
7. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
35
8. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
32
9. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
30
10. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
26
11. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
22
12. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
21
13. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
20
14. fr
VICHOT Arthur
FDJ
19
15. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
19
16. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
19
17. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
16
18. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
16
19. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
14
20. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
12
21. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
12
22. fr
ROUX Anthony
FDJ
11
23. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
11
24. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
10
25. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
10
26. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
9
27. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
8
28. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
7
29. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
7
30. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
5
31. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
4
32. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
1

Youth Classification

1. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
23:01:14
2. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
0:31
3. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:36
4. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:37
5. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
0:40
6. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
1:42
7. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:20
8. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
5:23
9. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:04
10. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
10:17
11. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
16:57
12. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
19:19
13. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
19:46
14. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
25:57
15. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
31:56
16. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
38:27

Teams Classification

1.
Topsport Vlaanderen - Baloise
69:06:03
2.
BMC Racing Team
1:15
3.
Etixx - Quick Step
1:38
4.
Wallonie - Bruxelles
2:09
5.
IAM Cycling
2:39
6.
Lotto Soudal
3:38
7.
Tinkoff - Saxo
3:59
8.
AG2R La Mondiale
4:02
9.
Team Katusha
4:14
10.
Bretagne - Séché Environnement
4:49
11.
Wanty - Groupe Gobert
7:47
12.
FDJ
10:30
13.
Trek Factory Racing
11:06
14.
Team Europcar
13:35
15.
Cofidis, Solutions Crédits
16:24