Go to:  Stage 1 

Tour de Wallonie

Stage 1

: Wanze > Hannut

Saturday 25th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 190.7km


Stage Result

1. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
04:49:39
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:04
3. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
0:21
4. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
5. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
6. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
7. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
8. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
9. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:26
10. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
1:05
11. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
-
12. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
13. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
14. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
15. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
16. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
17. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
18. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
1:07
20. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
22. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
23. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
-
24. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
26. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
27. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
28. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
29. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
30. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
31. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
32. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
33. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
34. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
35. fr
VICHOT Arthur
FDJ
-
36. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
37. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
38. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
39. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
40. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
41. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
42. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
43. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
44. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
45. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
46. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
47. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
48. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
49. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
50. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
51. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
52. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
53. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
-
54. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
55. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
56. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
57. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
58. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
59. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
60. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
-
61. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
62. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
-
63. fr
ROUX Anthony
FDJ
4:13
64. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
-
65. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
-
66. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
-
67. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
68. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
69. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
70. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
71. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
72. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
73. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
74. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
-
75. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
7:19
76. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
77. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
-
78. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
7:29
79. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
9:35
80. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
-
81. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
82. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
83. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
-
84. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
9:37
85. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
86. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
12:36
87. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
13:37
88. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
17:01
89. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
90. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
17:03
91. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
92. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
93. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
27:48
94. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
DNF. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
DNF. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
DNF. fr
LE BON Johan
FDJ
-
DNF. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
-
DNF. sk
SAGAN Juraj
Tinkoff - Saxo
-
DNF. nz
SERGENT Jesse
Trek Factory Racing
-
DNF. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
DNF. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
DNF. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
DNF. fr
MEDEREL Maxime
Team Europcar
-
DNF. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
-
DNF. fr
RULLIERE Melvin
Veranclassic - Ekoi
-
DNF. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - Ekoi
-
DNF. de
FINDERS Dirk
Veranclassic - Ekoi
-
DNS. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
-

General Classification

1. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
04:49:24
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
3. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
0:29
4. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:33
5. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:35
6. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
7. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
0:36
8. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
9. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:41
10. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
1:20
11. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
-
12. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
13. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
14. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
15. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
16. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
17. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
18. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
1:22
20. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
22. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
23. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
-
24. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
26. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
27. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
28. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
29. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
30. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
31. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
32. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
33. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
34. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
35. fr
VICHOT Arthur
FDJ
-
36. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
37. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
38. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
39. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
40. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
41. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
42. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
43. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
44. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
45. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
46. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
47. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
48. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
49. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
50. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
51. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
52. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
53. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
-
54. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
55. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
56. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
57. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
58. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
59. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
60. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
-
61. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
62. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
-
63. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
4:26
64. fr
ROUX Anthony
FDJ
4:28
65. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
-
66. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
-
67. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
68. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
69. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
70. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
71. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
72. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
73. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
74. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
-
75. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
7:34
76. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
77. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
-
78. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
7:44
79. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
9:50
80. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
-
81. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
82. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
83. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
-
84. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
9:52
85. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
86. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
12:51
87. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
13:52
88. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
17:16
89. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
90. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
17:18
91. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
92. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
93. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
28:03
94. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-

Mountains Classification

1. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
36
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
26
3. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
6
4. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
6
5. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
4
6. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
4
7. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
4
8. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
4
9. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
2
10. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
11. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
2

Points Classification

1. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
25
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
20
3. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
16
4. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
14
5. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
12
6. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
10
7. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
9
8. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
8
9. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
7
10. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
6
11. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
5
12. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
4
13. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
3
14. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
2
15. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
1

Youth Classification

1. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
04:49:34
2. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:23
3. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
0:26
4. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:31
5. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
1:10
6. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
7. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
1:12
9. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
10. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
11. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
12. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
4:18
13. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
9:40
14. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
15. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
9:42
16. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
13:42
17. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
17:08
18. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
27:53
19. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-

Teams Classification

1.
Wallonie - Bruxelles
14:30:51
2.
Etixx - Quick Step
0:18
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:22
4.
Team Katusha
0:37
5.
BMC Racing Team
0:39
6.
Lotto Soudal
-
7.
Bretagne - Séché Environnement
0:41
8.
AG2R La Mondiale
-
9.
Trek Factory Racing
1:25
10.
IAM Cycling
-
11.
Wanty - Groupe Gobert
-
12.
Tinkoff - Saxo
1:27
13.
Cofidis, Solutions Crédits
4:33
14.
Team Europcar
7:39
15.
FDJ
-
16.
Veranclassic - Ekoi
28:08