Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour de Wallonie

Stage 2

: Beaufays > Bassenge

Sunday 26th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 171.4km


Stage Result

1. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
04:17:57
2. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
-
3. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
4. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
5. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
6. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
7. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
8. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
9. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
10. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
11. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
-
12. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
14. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
16. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
17. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
18. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
-
19. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
21. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
22. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
23. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
24. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
25. fr
VICHOT Arthur
FDJ
-
26. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
27. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
28. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
29. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
30. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
31. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
32. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
33. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
34. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
35. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
-
36. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
37. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
38. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
39. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
-
40. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
41. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
42. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
43. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
44. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
45. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
46. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
47. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
0:15
48. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
0:19
49. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
0:30
50. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
-
51. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
52. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
53. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
54. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
55. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
56. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
57. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
58. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
0:33
59. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
60. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
0:51
61. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
1:40
62. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
-
63. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
64. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
65. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
66. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
67. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
68. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
69. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
70. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
71. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
72. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
-
73. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
74. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
-
75. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
3:19
76. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
77. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
78. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
79. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
80. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
81. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
5:09
82. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
-
83. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
-
84. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
-
85. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
86. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
87. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
88. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
89. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
90. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
7:23
91. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
-
92. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
93. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
9:12
DNS. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
-

General Classification

1. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
09:07:21
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
3. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:33
4. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:35
5. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
6. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
0:36
7. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
8. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:41
9. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
0:59
10. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
1:10
11. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
1:16
12. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
1:18
13. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
1:19
14. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
1:20
15. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
16. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
17. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
18. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
19. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
20. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
22. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:22
23. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
24. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
25. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
26. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
27. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
28. fr
VICHOT Arthur
FDJ
-
29. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
30. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
31. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
32. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
33. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
34. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
35. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
36. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
37. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
38. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
39. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
40. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
41. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
1:50
42. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
43. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
1:52
44. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
45. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
46. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
47. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
48. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
2:13
49. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:00
50. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
3:02
51. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
52. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
53. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
54. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
-
55. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
4:26
56. fr
ROUX Anthony
FDJ
4:28
57. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
58. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
4:35
59. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
4:41
60. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
61. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
62. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
63. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
6:08
64. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
65. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
66. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
6:29
67. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
6:31
68. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
7:34
69. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
-
70. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
7:44
71. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
8:07
72. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
8:45
73. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
9:36
74. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
9:37
75. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
10:05
76. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
10:11
77. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
11:30
78. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
-
79. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
11:32
80. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
11:51
81. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
82. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
13:40
83. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
14:31
84. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
14:59
85. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
86. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
17:16
87. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
17:48
88. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
18:58
89. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
19:01
90. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
20:35
91. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
22:27
92. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
28:36
93. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
33:12

Mountains Classification

1. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
42
2. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
32
3. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
26
4. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
18
5. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
14
6. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
14
7. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
12
8. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
12
9. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
8
10. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
7
11. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
6
12. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
6
13. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
4
14. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
4
15. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
4
16. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
4
17. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
4
18. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
2
19. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
20. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
2
21. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
2
22. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
23. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
2
24. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
1

Points Classification

1. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
30
2. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
26
3. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
25
4. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
20
5. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
20
6. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
20
7. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
16
8. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
16
9. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
16
10. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
12
11. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
11
12. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
10
13. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
9
14. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
9
15. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
8
16. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
7
17. fr
ROUX Anthony
FDJ
7
18. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
5
19. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
5
20. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
4
21. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
4
22. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
23. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
1
24. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
1

Youth Classification

1. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
09:07:31
2. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:23
3. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
0:26
4. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:31
5. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
1:00
6. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
1:10
7. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:12
9. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
10. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
2:03
11. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
2:52
12. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
9:55
13. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
11:22
14. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
14:49
15. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
17:38
16. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
18:51
17. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
28:26
18. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
33:02

Teams Classification

1.
Etixx - Quick Step
27:25:00
2.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:04
3.
Wallonie - Bruxelles
0:12
4.
Team Katusha
0:19
5.
Lotto Soudal
0:21
6.
BMC Racing Team
-
7.
AG2R La Mondiale
0:23
8.
Bretagne - Séché Environnement
0:53
9.
Trek Factory Racing
1:07
10.
IAM Cycling
-
11.
Tinkoff - Saxo
1:09
12.
Wanty - Groupe Gobert
1:37
13.
Cofidis, Solutions Crédits
6:25
14.
FDJ
7:21
15.
Team Europcar
7:36
16.
Veranclassic - Ekoi
34:02