Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour de Wallonie

Stage 3

: Bastogne > Namur

Monday 27th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 207km


Stage Result

1. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
05:32:35
2. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
0:04
3. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
5. fr
VICHOT Arthur
FDJ
-
6. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
7. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
-
8. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
9. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
10. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
-
11. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
12. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
13. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
15. fr
ROUX Anthony
FDJ
0:15
16. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
17. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
18. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
19. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
20. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
21. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:21
22. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
23. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
-
24. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
0:23
25. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
26. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
27. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
0:30
28. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
29. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
30. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
31. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
32. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
33. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
34. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
35. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
36. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
37. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
0:39
38. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
0:52
39. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
40. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
41. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
-
42. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
43. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
44. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:20
45. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
1:44
46. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
1:46
47. fr
GESLIN Anthony
FDJ
1:51
48. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
2:39
49. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
2:48
50. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:36
51. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
3:40
52. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
3:49
53. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
4:37
54. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
55. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
4:53
56. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
-
57. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
58. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
59. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
60. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
61. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
5:59
62. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
6:52
63. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
7:26
64. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
-
65. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
66. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
67. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
68. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
-
69. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
-
70. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
-
71. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
-
72. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
73. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
74. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
75. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
76. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
77. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
78. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
79. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
-
80. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
13:13
81. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
-
82. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
83. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
84. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
13:23
DNF. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
DNF. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
DNF. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
DNF. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
-
DNF. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
DNF. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
-
DNF. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
DNF. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
-
DNF. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-

General Classification

1. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
14:40:00
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:16
3. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
0:36
4. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
0:42
5. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:52
6. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:59
7. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
1:01
8. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
9. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
1:08
10. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
1:10
11. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
1:14
12. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
1:16
13. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:18
14. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
1:20
15. fr
VICHOT Arthur
FDJ
1:22
16. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
17. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
18. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
1:31
19. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
1:33
20. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
21. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
22. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
1:44
23. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:48
24. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
25. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
2:07
26. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
2:09
27. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
2:10
28. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
29. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
2:18
30. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:36
31. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:06
32. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
3:28
33. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
3:50
34. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
3:55
35. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
4:23
36. fr
ROUX Anthony
FDJ
4:39
37. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:54
38. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
4:58
39. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
4:59
40. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
5:05
41. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
5:07
42. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
5:53
43. fr
HUREL Tony
Team Europcar
6:11
44. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
6:39
45. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
6:46
46. fr
GESLIN Anthony
FDJ
7:55
47. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
8:21
48. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
8:22
49. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
8:24
50. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
8:42
51. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
8:44
52. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
8:52
53. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
54. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
9:14
55. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
56. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
57. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
58. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
9:15
59. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
10:19
60. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
10:25
61. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
10:30
62. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
10:41
63. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
11:57
64. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
12:03
65. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
66. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
14:25
67. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
14:41
68. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
15:06
69. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
15:16
70. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
18:14
71. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
18:52
72. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
73. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
18:54
74. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
19:13
75. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
-
76. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
21:54
77. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
22:05
78. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
22:21
79. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
23:47
80. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
26:23
81. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
26:49
82. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
27:23
83. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
27:40
84. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
35:36

Mountains Classification

1. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
48
2. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
42
3. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
38
4. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
32
5. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
26
6. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
26
7. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
26
8. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
24
9. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
18
10. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
14
11. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
12
12. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
12
13. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
12
14. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
10
15. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
9
16. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
8
17. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
7
18. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
6
19. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
6
20. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
6
21. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
6
22. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
4
23. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
4
24. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
4
25. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
4
26. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
4
27. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
2
28. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
29. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
2
30. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
2
31. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
1

Points Classification

1. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
39
2. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
33
3. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
26
4. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
26
5. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
25
6. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
23
7. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
23
8. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
21
9. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
20
10. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
18
11. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
16
12. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
16
13. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
16
14. fr
VICHOT Arthur
FDJ
12
15. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
11
16. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
10
17. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
10
18. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
10
19. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
9
20. fr
ROUX Anthony
FDJ
8
21. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
7
22. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
7
23. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
5
24. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
5
25. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
4
26. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
4

Youth Classification

1. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
14:40:16
2. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
0:26
3. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:36
4. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:43
5. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
0:54
6. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
1:32
7. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:20
8. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
3:39
9. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:38
10. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
8:26
11. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
8:36
12. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
10:03
13. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
15:00
14. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
17:58
15. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
18:38
16. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
26:07

Teams Classification

1.
Topsport Vlaanderen - Baloise
44:03:13
2.
Lotto Soudal
0:31
3.
Etixx - Quick Step
0:32
4.
BMC Racing Team
0:33
5.
Wallonie - Bruxelles
0:52
6.
Tinkoff - Saxo
2:07
7.
IAM Cycling
2:09
8.
Bretagne - Séché Environnement
2:24
9.
Team Katusha
2:58
10.
AG2R La Mondiale
3:25
11.
Wanty - Groupe Gobert
6:58
12.
FDJ
7:42
13.
Trek Factory Racing
8:24
14.
Team Europcar
11:32
15.
Cofidis, Solutions Crédits
14:23